2007'den Bugüne 83,581 Tavsiye, 26,252 Uzman ve 18,644 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Özel Eğitime İhtiyacı Olan Çocuklar ve Aileleri
MAKALE #1006 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Mayıs 2008 | 8,280 Okuyucu

Sevgili Okuyucular;

Mutlaka çevrenizde "özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar" olmalı. Bu konuda sizlerle paylaşmak istediğim önemli bilgiler var.

Son günlerde “Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” ismini çok duymuş olmalısınız. Hemen her yerde özellikle son iki yıldır bir Özel Eğitim ve Rehabililatasyon Merkezleri açılıyor. Bunun nedeni; devletin özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara ücretsiz eğitim alma hakkı tanımasıdır.

Fakat bu kanunla birlikte yolsuzluklar atarken bu alandaki eğitim kalitesi de düştü. Kaliteli bir özel eğitim merkezi bulmak zorlaştı. Özel eğitim merkezleri özelllikle kırsal bölgelerdeki aileleri kandırarak eğitime hile karıştırdı. Bugün bunun örneklerini gazatelerde görüyoruz; Eğitim veriyorum diyerek çocuğun oyun odasına alınıp eğitim verilmemesi; çocuğun ayda bir eğitime alınması; aileden raporun alınıp, çocuğun kuruma getirilmemesi gibi.

Özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ailelerinin bu konuda çok titiz davranması ve ilgili bir veli olması gerekir. Aileler seçecekleri kurum hakkında bilgi sahibi olmalı, seans sıranda çocuklarını gözlemeli, öğretmeniyle programını konuşmalı “çocukları gerçekten eğitim alıyor mu?” diye araştırmalı. Özel eğitime ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz, şüpe ettiğiniz yakınlarınız, tanıdıklarınız varsa onları bu hakları konsununda bilgilendirin.

Sevgili Anneler- Babalar “Özel Eğitime” ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz ve şüpe ettğiniz çocuğunuz var ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, ilk yapılması gereken şey bağlı bulunduğunuz (RAM) Rehberlik Araştırma Merkezi’nden çocuğunuzun incelenmesi için bir randevu almanız. Eğer çocuğunuz okula gidiyorsa okuldaki rehberlik servisi sizi RAM’a yönlendirecektir. Sonra ise randevu günü çocuğunuzu ve gerekli evrakları alarak RAM’ a gitmeniz.

Rapor alma işlemlerini kendiniz de yapabilirsiniz bir özel eğitim merkezinden de yardımda alabilirsiniz. Artık özel eğitim merkezleri kendi kurumunda eğitim alacağını düşündüğü velilere her türlü kolaylığı sağlıyor. Başvurduğunuz özel eğitim merkezi sizin için RAM’ dan randevu alır , size servis aracı tahsis eder ve rapor alma aşamalarında size rehberlik eder.

Randevu gününe çocugunuzun karnı tok ve mutlu gelmesi test sırasında performansını göstermesi için çok önemli. RAM’a randevu günü sizden istenen belgeleri eksiksiz getirmeniz gerekir. Mutlaka çocukla birlikte ya anne ya da baba olmalı. RAM da çocuğunuzun problemine göre inceleme, test farklı zaman alabiliyor. RAM’da Genel olarak çocuğunuz teste alınır ve sonra velisi olarak size bilgi verilir. RAM yine çocuğunuzun sorununa göre Devlet Hastenesine “ Özürlü Kurul Raporu için sevk edebilir.

Devlet Hastanesine sevk verildiğinde siz istediğiniz devlet hastanesinden randevü alıp gerekli işlemleri yapıyorsunuz. RAM hastanenin raporunu da değerlendirerek çocuğunuza rapor hazırlıyor. Bu rapor, çocuğunuzun özel eğitime ihtiyacı varmıdır bireysel ve grup terapisi alabilir mi alamaz mı bunu resmi olarak söylüyor. Rapor sadece özürlü çocuğa verilmez. Rapor çocuğun tanısı ve alması gereken eğitimi hakkındaki resmi yazıdır. Eğer çocuğunuzda bir sorun yoksa ve özel eğitime ihtiyacı yoksa yine buna dair bilgi raporu verilir.

Ücretsiz özel eğitimi alma hakkı şu çocuklara tanınmıştır: Hafif, orta, agır zeka geriliğine; otistik, spastik, öğrenme güçlügü, işitme engeli konuşma bozukluğu olan ve fizyoterapi ihtiyacı clan çocuklara veriliyor. Ayrıca inceleme sonun da çocuğunzun üstün yetenkli olduğuna dair bir rapor verilirse, bu raporla çocuğunuz özel okullar ve kolejlerde burs yada indirimden faydalanabiliyor. Bu konu da bağlı bulunduğunuz RAM’ dan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Özel Eğitim Kurumlarında “ ücretsiz özel eğitim alma hakkı sadece RAM’dan alınan raporla mümkündür. Bazen çocuklar sınırda kalıyor. Özel eğitime ihtiyacı olsa da sınırda kaldığı için bu rapora gerekli görünmüyor. Çünkü amaç gerçekten eğitime ihtiyacı olanların bu haktan yararlanması. Raporu yoksa ve çocuğunuz ögrenme güçlügü yaşıyorsa, siz kendi maddi imkanlarınızla da özel eğitim merkezlerine gönderebilirsiniz. Eğer özel eğitim merkezi gerçekten kaliteli bir eğitim veriyorsa çocuğunuza çok faydalı olacaktır.

Raporu aldıktan sonra istediğiniz Özel Eğitim Merkezine raporunuzu teslim edebilirsiniz. Bu Özel Eğitim Merkezinde uzmanlar çocuğunuzun programını yapar ve eğitimiyle ilgi bilgilendirir. Artık Özel Eğitim Kurumları çocuğunuza ücretsiz servis sağlıyor. Buna benzer hizmetlerle sizleri memnun etmeye çalışıyor. Eğer çocuğunuzun devam ettiği özel eğitim merkezinden memnun değilseniz ilişkinizi hemen kesip başka bir kuruma gitme hakkına sahipsiniz. Eğer kurum “hayır, gidemezsin, raporunu veremeyiz “derse bağlı bulunduğunuz MEB Özel Eğitim Şube Müdürüne bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Herhangi bir kurumda gördüğünüz haksızlıkğı, yolsuzluğu da yine MEB Özel Eğitim Şube müdürlüğüne bildirebilirsiniz. O kurumlarla ilgi gerekli işlemler yapılacaktır.

Anne- baba olarak özel eğitime ihtiyacı olan çocularınızın hakkını arayın. Çocuklarınızı eve hapsetmeyin. Özel eğitim alması için gerekli işlemleri takip edin ve Özel Eğitime başladığında o kurumun eğitim kalitesine dikkat edip, ilgi bir veli olun. Böylelikle çocuğunuzun topluma yararlı bir birey olarak yetişmesinde katkıda bulunmuş olursunuz.

Sevgili Anne-Babalar, bu konuda sorularınız olursa her zamam mesaj atabilirsiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Özel Eğitime İhtiyacı Olan Çocuklar ve Aileleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Özel Çocuklar ve Aileleri Psk.Dnş.Ömer MENTEŞE
► Özel Yetenekli Çocuklar Psk.Dnş.Tuğba GÜRÇAĞ
► Özel Gereksinimli Çocuklar ve Bilgisayar Psk.Melisa KÜÇÜK DEDEOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,644 uzman makalesi arasında 'Özel Eğitime İhtiyacı Olan Çocuklar ve Aileleri' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:57
Top