2007'den Bugüne 90,669 Tavsiye, 27,884 Uzman ve 19,776 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Müjde: Dsm - 5 Geliyor! Artık Kimse Psikiyatriye Gidene "Deli" Diyemeyecek
MAKALE #10092 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Aralık 2012 | 6,164 Okuyucu
MÜJDE: DSM - 5 GELİYOR! ARTIK KİMSE PSİKİYATRİYE GİDENE "DELİ" DİYEMEYECEK

"Bir önceki baskıyı (DSM-IV) oluşturan çalışma kolunun başkanı olan Alan Frances’ in “müthiş derecede kusurlu” diye nitelediği kitap hakkındaki tenkitlerini aktarmak istiyorum (2,3).

“45 senelik öğrenci, uygulayıcı ve öğretici psikiyatri kariyerimin en üzgün günlerini yaşıyorum.

Yapılan değişiklikler tehlikeli ve bilimsel olarak da güvenilir değil.

Doktorlara, medyaya ve halka şüpheci olmalarını ve büyük boyutlarda aşırı-teşhis ve zararlı aşırı-tedavilere yol açacak DSM-5’i körü körüne takip etmemelerini tavsiye ediyorum." (Kaynak: www.ahmetrasimkucukusta.com)

...

Evet, bu günlerde kapitalist psikiyatri lobisi yeni "ağı" olan DSM - 5 ‘i piyasaya sürüyor!

Yanlış duymadınız: "Ağ" dedim, evet...

DSM - 5 ağ, içindeki çeşit çeşit "hastalıklar" da yem...

Bunu yiyen bizler de balık pardon "hasta" olacağız!

Tabi ki yersek!

"Peki, yer miyiz" diye soruyorsunuz, biliyorum!

Bence, yeriz!

Hem de afiyetle... Çünkü kıyısından bucağından bile olsa "bilimsel" denilen her şeye aşığızdır.

İnsan aşığının elinden zehir olsa yer!

Malum ağ, "Balık vb. şeyleri yakalamak için kurulan tuzak" demektir.

DSM - 5 de ağ. Sonuçta, "yeni hastalar" yakalayacak!

DSM - 3'den, 4' ten falan kaçanların çok azı başarabilecek; bu yeni ağdan kurtulabilmeyi! Çünkü bu yeni ağın hacmi iyice genişletildi. Buna mukabil delikleri ise epeyce daraltıldı.

MÜJDE

Evet müjde...

Her şerli şeyin bile en azından bir hayırlı yanı vardır. Mesela, "Yeni doğan sabaha bile inanma. Çünkü ardında gece saklıdır" veciz sözü gündemdeki "Muhteşem Yüzyıl" filminin iyi tarafıdır! O sebeple bu işin de iyi bir tarafı mevcut haliyle...

Artık toplumlarda ruh hastası olmayan çok az kişi kalacak! Haliyle, bundan böyle kimse kimseye psikiyatriye gittiği için "deli" falan diyemeyecek! Çünkü modern psikiyatri sayesinde herkes iyi - kötü, az - çok "hastalık" ortak noktasında eşitlenecek. Bu hususta kimsenin kimseden pek bir farkı kalmayacak yani! İşin en güzel tarafı bu!

MODERN BİREY MANTIĞI

Hikâye midir yoksa gerçek mi pek bilinmez. Lakin hep anlatılır: Bir ilimizde parkta kızla oğlan aleni olarak öpüşür. Bu manzaraya garipseyerek bakan orta yaşlı adama yaşlı teyze, "Bakma oğlum, ayıp" der. Yapılan değil, bakmak ayıp...

Garip bakış açısı garip sorunlar doğurur. Günümüzde her sineyi az - çok sarmış bulunan bu yeni moda "modern" birey mantığının yol açtığı en yaman dert şüphesiz ki Stockholm Sendromudur! Yani iğfalcisine saygı duyma, hatta hayran olma... Ve hatta aşık olma ile karakterize bir sendrom...

O sebeple günümüzde mağdurları iğfalcisine karşı ikaz etmek - uyarmak adeta imkânsızdır! Dediğim gibi, modern dünyada ruhlar büyük ölçüde iğfalcisine aşıktır! Bu arada iğfal etmek sözlükte zor kullanmadan, gaflete düşürerek, hile ile istediğini elde etmek manalarına gelir.

Ruhunu bu tip bir mantıkla inşa ettiğinden modern birey acıyı sever. Haliyle acı çektireni de...

İşte bu sebeple modern insanın artık gönlü bile kaçanı kovalar; adam gibi adam olanı, gerçek manada insan olanı değil...

Dolayısı ile modern insan ikaz edip uyaranı değil; kendisine çeşit çeşit hastalık gömlekleri biçeni tercih edecek yine!

SONUÇ

DSM -5, olta, ağ vs... Hepsi bir hoş hikaye.... Bizim çabamız kulaklarda hoş bir sada olarak kalacak...

Lakin kuldan bir beklentimiz yok!

Şükürler olsun ki çabamız "kul bilsin" çabası değil!

Çabamız sadece ve sadece, "İyilik yap, at denize..." çabası.

Evet, denize...

Birileri DSM 3, 4, 5 gibi daha nice seri oltalar / ağlar yapıp atacaklar denize; birileri de bizim gibi çaba, mücadele iyilikleri yapıp onları bırakacak aynı suyun karanlık derinliklerine...

İyiliklerle kötülükler, faydalı olanlarla zarar verenler dünyada; ağ ile insani değerler de denizin dibinde devam edecek; ezelden beri süregelen kadim boğuşmasına!

Bu böyle kıyamete dek sürüp gidecek... Zaten MAYA takvimine göre kıyamete de bir şey kalmadı!

Bu mücadele daha bugün başlamadı ki hemen yarın sona ersin!

...

Son bir anekdot: Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçukusta diyor ki: "Son 20 senede çocuk psikiyatrisi üç çılgınlığı müthiş derecede kışkırttı: Dikkat eksikliği hastalığı üç misli, otistik hastalıklar 20 misli ve bipolar hastalık 40 misli arttı."

Benim tespitim ise şudur: Hastalık denilen bu sorunların son dönemde bu oranda artması için hiç bir tıbbi ve nesnel neden yoktur. Tek neden; son dönemde (internette vs.) artan psikiyatrik hastalık propagandası, korkutma ve yönlendirme içerikli bu kitlesel telkin sonucu daha fazla kişinin kliniklere başvurması, böylece hatalı teşhise açık kişi sayısının çoğalmasıdır!

Psikolog
İzzet Güllü
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Müjde: Dsm - 5 Geliyor! Artık Kimse Psikiyatriye Gidene "Deli" Diyemeyecek" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İzzet GÜLLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İzzet GÜLLÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Yazıları
► Ben Deli Miyim!! Psk.Nur GEZEK
► Psikiyatriye Gitmeden Önce Okunacak Yazı ÇOK OKUNUYOR Psk.İzzet GÜLLÜ
► ' Beni Kimse Anlamıyor ' Psk.Kevser MAZI ARSOY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,776 uzman makalesi arasında 'Müjde: Dsm - 5 Geliyor! Artık Kimse Psikiyatriye Gidene "Deli" Diyemeyecek' başlığıyla benzeşen toplam 29 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bir Veda Yazısı Haziran 2018
◊ Bu Yazıyı İyi Anla ÇOK OKUNUYOR Haziran 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:40
Top