2007'den Bugüne 85,976 Tavsiye, 26,772 Uzman ve 19,104 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Sağlıklı Çocuklar Yetiştirme İşi ve Bu Süreçte Ebeveynlere Yedirilen Hormonlu Bilgiler
MAKALE #10148 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Aralık 2012 | 3,633 Okuyucu
SAĞLIKLI ÇOCUKLAR YETİŞTİRME İŞİ VE BU SÜREÇTE EBEVEYNLERE YEDİRİLEN HORMONLU BİLGİLER

ÇOCUKLAR STRATEJİK İNSAN KAYNAĞIDIR

Çocuk demek sadece ailesinin değil; bir ülkenin geleceği demektir. Bu nedenle çocuk yetiştirme işi ailelerin ve uzmanların tekeline / uhdesine terk edilmeyecek kadar önemlidir. Çocuk stratejik kaynaktır. Hem de barajlardan, askeri tesislerden vs. daha stratejik…

Çocuk yetiştirme işini bozarak bir ülkenin şu anından tutun geleceğine kadar her şeyini bozabilirsiniz. Örtük savaşın en güçlü silahları haline gelen gizli ajanlık ve istihbarat teşkilatlarına devasa paralar ayıran karteller bu daha mühim ve kestirme işi es mi geçiyor sanıyorsunuz!

KAVRAM VE BİLGİ SAVAŞI

Kavramlar algıları, algılar duyguları ve inançları, her ikisi ortaklaşa tutum, yaklaşım ve davranışları belirler. “Psikolojisi bozulur, aman hiç kızmayın, konuşarak halledin” türü klişe öneriler ya derin bilgi eksikliğinin ya da -en iyimser ifadeyle- bu tür sinsi süreçlerin tezahürüdür.

ZEHİRLİ BİLGİ ASRINDAYIZ

Dediğim gibi: Bu konuda bilgi üreten ve sonra da önümüze kesin doğrularmış gibi koyanların özellikle çocuk yetiştirme işini ülkeler arası soğuk savaşın nesnesi / argümanı haline getirdiklerini, bu nedenle nesilleri bozup fesada sevk edecek bilgiler - öneriler telkin ettiklerini düşünüyorum. Bakmayın soyut olduğuna, bilgi en güçlü silahtır. Zehirli bilgiyse daha tehlikeli olan kitle imha silahı yani kimyasal silahtır.

SORUNLARDAN BESLENEN KAPİTALİST SEKTÖR

Yine koca bir sağlık ve danışmanlık sektörü vardır ki onlar için sorunlar olmalıdır; mümkünse de artmalıdır. Çünkü bu gidişat kendilerinin mesleki ve parasal varlık gerekçeleridir. “Bir sihirli aşı çıktı, artık hiçbir dert kalmayacak” denilse çok azımız dışında hepimiz birleşir, “Dertleri geri istiyoruz” diyerek sokaklara dökülürdük!

Diğer yandan psikolojide kanıtlanmış bilimsel bilgi sayısı son derece sınırlıdır.

Bu sıkıntılara bir de bu alandaki uzmanların kişisel görüşlerinin mesleki doğrularmış gibi empoze edilebilmesi vahametini ekleyin.

Hatırlayın:

Ekranlarda veya seminerlerde bir uzmana hangi soruyu sorsanız mutlaka bir cevap verir. Oysa psikoloji her sorunun cevabını bulmuş; uzmanlar da her sorunun cevabını kitaplardan ya da fakültede okurken öğrenmiş değillerdir. İfade edilenlerin çoğu bilimsel veri - bilgi değil; çoğunun sakat olduğu malum olan kişisel görüşlerdir.

Bunun nedeni nasıl olsa milletin uzmanların ağızlarından çıkan her sözü bilimin kesinleşmiş gerçekleri gibi algılamasıdır. At sahibine göre kişniyor, görüyorsunuz!

PSİKOLOJİMİZ SANILDIĞI GİBİ ÇITKIRILDIM BİR YAPI DEĞİLDİR

Bu iki sebep dolayısı ile çocuk psikolojisi alanı, “Aman çocuklara hiç kızmayın psikolojisi bozulur; her şeyi sadece konuşarak halledin” (yani lafla peynir gemisini yürütün) diyen uzman etiketli aklı evvellerin cirit attığı bir “çivisi çıkık sahaya” dönüşmüştür.

Hemen belirtmeliyim ki çocuklara zaman zaman kızılabilir. Bu durumda gözlenebilecek kısmi ve geçici duygusal ve/veya davranışsal reaksiyonlar psikolojide bozulma demek değildir.

Çin malı oyuncaklar bile o kadar kolay bozulmuyor! Haliyle yüce Allah'ın yarattığı insanoğlunun psikolojisi de öyle ota - böceğe bozulacak kadar çıt kırıldım bir yapı değildir. Otuz sene iki metre kare hücrede hapis yatan çocukların dahi psikolojisi öyle kolay kolay bozulmaz. Dolayısı ile bu tip korku umacılıklarına itibar etmemek gerekiyor. Bu tür telkinler aslında tuzaktır, yemdir. Mevlana’nın dediği üzere oltaya et takanlar bu işi cömertliklerinden değil; balık avlamak için yaparlar. Ta Mevlana döneminde bile bu böyle ise günümüzü varın siz düşünün artık!

KONUŞARAK HALLEDİN DEMEK YA DA LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK

Yine her sorunu konuşarak asla çözemezsiniz! Bilakis sorunu daha da çözümsüz bir hale getirirsiniz. Üstüne otoritenizi zayıflatır; sözlerinizin tesirini günden güne aşındırırsınız. Bu durumda önünüzdeki sorunu bazen çözseniz dahi (bozuk bir saat dahi günde iki kere doğruyu gösterir. Haliyle buna bakarak bu yaklaşıma doğru demek yanlıştır) sonraki daha çetrefilli sorunların tohumunu ekmiş olursunuz.

Hem bu empoze, "Sorun çocuğun davranışlarında ise çözüm anne - babanın davranışlarındadır" ilkesiyle de çelişir.

TAVSİYELERİM

Bir ebeveyn olarak, “Daha çok bilgi, daha fazla malumat” diyerek çıkmayın yola. Bu zorlu süreçte daha çok bilgiye değil; daha az ama daha doğru, yani hormon miktarı en az bilgiye ihtiyacınız vardır. Hormon artık sadece patateste, kabakta yok! Gerçi hormonsuz bilgiyi bulmak da çok zor; mühim olan en az hormonlu bilgiyi kullanmak!

Uzmanlık, unvan vs. propagandalarına itibar etmeyin. Çocuk yetiştirme süreci ile ilgili temel bilgileri – teknikleri toplasanız iki A4 sayfasını geçmez. Önemli olan olmayan daha fazla bilginin peşine düşmek değil; bu az bilgilerin içerisinden en uygununu seçebilmektir.

Bu konuda sürekli internette dolaşarak, her yazılmış yazıyı okuyarak, her söylenmiş sözü önemseyerek çocuk yetiştirmeyin. Sağdan - soldan toplama yoluyla edinilmiş çok malumatla çocuk yetiştirmenin yarattığı sorunlar hiç okumayan ebeveynlerin sebep olduğu sorunlardan daha az değildir. Hatta gözlemlerime göre fazladır bile…

Okumak duygularınızı, duygular sizi harekete geçirir. Harekete geçmeden önce iyi düşünmek, bu işin öneminin idrakinde olmak gerekir. Her bilgi beyinde, içkinin şişede durduğu gibi durmaz. Yaklaşımlarınızı kışkırtır çünkü. Gazali’nin dediği üzere her bilgi şifa veya gıda değildir; bazıları zehirdir. Zehirli bilgiyi ayırt etmek zor bir iştir. Çoğunun öyle pahalı ve şık ambalajı vardır ki tesirinin zehirlemek olduğunu anlayabilmek adeta imkansızdır.

En önemlisi de şu: Kuru konuşma ve eleştirme (polemik) odaklı değil; kural bazlı çocuk yetiştirin. Batılılar böyle yapıyor!

Psikolog
İzzet Güllü

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sağlıklı Çocuklar Yetiştirme İşi ve Bu Süreçte Ebeveynlere Yedirilen Hormonlu Bilgiler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İzzet GÜLLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İzzet GÜLLÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Yazıları
► Terapötik Süreçte Oyunun Önemi Psk.Eyüp TUNAHAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,104 uzman makalesi arasında 'Sağlıklı Çocuklar Yetiştirme İşi ve Bu Süreçte Ebeveynlere Yedirilen Hormonlu Bilgiler' başlığıyla benzeşen toplam 52 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bir Veda Yazısı Haziran 2018
◊ Bu Yazıyı İyi Anla ÇOK OKUNUYOR Haziran 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:42
Top