TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!EVCİL HAYVANLARIN YURTDIŞINA ÇIKARILMASI / YURT DIŞINA HAYVAN (PET) SEVKİ

Cenk YALÇIN Fotoğraf
Vet.Hek.Cenk YALÇIN
Ankara
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 2 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 31573,

* Yayın Tarihi : 05-05-2008 - 15:23 (2330 gün önce),

* Ortalama Günde 13.55 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7003 , Kelime Sayısı : 905 , Boyut : 6.84 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Cenk YALÇIN hakkında söyledikleri:
Bu yazdıklarımı okuyan arkadaşlar sizlerde benim gibi çok ama çoook şanslısınız.
Animal Land Veteriner Kliniği, Cenk bey ve eşi Hande hanımla hala tanışmak için acele edin.
Cenk beyin kliniğine ilk ziyaretim 2007 yılında aldığım kedim Taka Nuri içindi. O günden bu zamana kadar
en kaliteli hizmeti, güleryüz, anlayış, nezaket, sevgi ve saygı çerçevesinde hiç değişmeden hala alıyorum. Cenk Beyin deneyimlerini kalitesini hayvan dostunuza olan yaklaşımı ve sunduğu hizmeti başka bir yerde asla bulamayacağımı düşünüyorum. Gönül rahatlığıyla hayvan dostlarımı bırakabildiğim eller Animal Lan... [DEVAMI..]

(BURCU KAPLAN, Müşteri, 16-08-2013)

Acemi bir hayvansever olarak çeşitli petshoplar ve başka veterinerler tarafından kazıklandıktan sonra Cenk beyle tanışma fırsatı buldum. Sütten ağzımız yandığı için yoğurdu üfleyerek yeme niyetindeydik ama sadece yarım saat içinde böyle bir şeye hiç gerek olmadığını anladık. Hem Cenk bey, hem eşi, hem de muayenehanedeki diğer çalışanlar olağanüstü ilgili ve bilgililer. Ticaretle değil tıpla, hayvanlarla uğraşmaya çalışıyorlar. Kendileriyle müşteri olma münasebetiyle kurduğumuz dostluğun uzun süre devam edeceğini düşünüyoruz.
(Can Koltuk, Müşteri, 16-08-2013)

Cenk bey ile tanışmamız hayatıma yeni giren yol arkadaşım zorlu(kangal) sayesinde oldu. öncelikle şunu belirtmek isterim ki; cenk bey bizlerin gerçekten güvenebileceği bir hekim. bilgi birikimi ve huzur veren yanı onu diğer meslektaşlarından 1 adım öne çıkarıyor. diğer hekimler gibi hemen işini bitirip diğer hastaya geçmiyor. sizi uzun uzun aydınlatıp bilgi verdikten sonra içiniz rahat bir şekilde ordan ayrılıyorsunuz. pet leriniz tedavi olurken sizleride resmen ruhen terapi edip rahatlatıyor. klinik gerçekten temiz ve cenk bey tam bir profeyonel. meslek hayatı boyunca bu amatör ruhu ve profe... [DEVAMI..]
(Onur, Müşteri, 12-08-2013)

Vet.Hek.Cenk YALÇIN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
EVCİL HAYVANLARIN YURTDIŞINA ÇIKARILMASI / YURT DIŞINA HAYVAN (PET) SEVKİ

PET'LERİN YURTDIŞINA ÇIKARILMASI / YURT DIŞINA HAYVAN SEVKİ
Pet sahiplerinin yurt dışına çıkarken genelde son dakikaya bırakarak zor durumda kalması sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur . Genel de kedi ve köpeği kapsadığı için ağırlığı bu konuya vereceğiz ancak diger hayvanlarla ilgili detay bilgi ihtiyaçlarınızı veteriner hekiminizden alabilirsiniz . Konu ile ilgili yasal gerekler aşağıda sayı ve tarihli resmi yazı ile kliniklere iletilmiştir. Ancak konu ilgili yazıda olduğunun dışında gidilecek ülke ve hatta havayolu firmalarının farklı uygulama ve gereklerinide içermektedir . Sıklıkla karşılaştığımız bikaç sorunla ilgilide resmi yazının sonuna önerilerimi ekleyeceğim .

T.C.ANKARA VALİLİĞİİL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayı: 250v06/00.03/192–2153 ANKARA
Konu: Yurtdışı Hayvan Sevki 28.01.2005

Yurtdışına yolcu beraberinde çıkarılacak olan kedi/köpek ve egzotik hayvanlar için Veteriner Sağlık Sertifikası Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu sertifika için gerekli olan belgeler ve yapılacak işlemler aşağıda sıralanmıştır.

—3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunun 22. maddesine istinaden ülkemizden yabancı memleketlere ihraç edilecek hayvanlar için, hayvan sahiplerinin bağlı bulundukları belediyeden, belediye olmayan yerde ise köy muhtarlıklarından menşe şahadetnamesi alınması,

—Kedi ve köpeklere, yurt dışına çıkmadan önce izin işlemlerine başlarken dış parazit ve ekinokok tedavilerinin yapılmış olması,

—Türkiye’ye özgü ırkların ihracı Bakanlığın özel iznine tabi olup, bu konuda gerekli iznin Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü”nden alınması,

—Av ve yaban hayvanlarının (sürüngenler, bazı kanatlı türleri –papağan, kekelik vb.- ve yabani memeliler) yurtdışına çıkış izni ise Orman Bakanlığınca verilmektedir. Bu tür hayvanların ihracatının yapılabilmesi için Orman Bakanlığı, Milli Parklar ve Av - Yaban Hayatı Genel Müdürlüğünden alınacak olan CITES belgesi (Convention International Trade in Endangeerd Species of Wild Fauna and Flora) ile birlikte Tarım İl müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakanlığımız Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünün 28/12 2004 tarih ve 036156 – 88152 sayılı yazılarına istinaden AB'ye üye ülkelere kedi, köpek ve gelincikleriyle seyahat etmek isteyen kişilerin beraberinde bulunan hayvanlarının;

—7 (yedi) aylıktan büyük olması,
—ISO 11784 veya ISO 11785 uygun elektronik tanımlama sisteminin (mikrochip) takılması,
—Kuduz aşısının, AB'ye üye ülkelere girişten üç ay önce yapılmış olması,
—Kuduz aşısının, AB tarafından onaylı laboratuarda asgari 0,5 U/ml nötralize edilmiş antikor titrasyon raporu,
—Kuduz aşısının titrasyon raporu için gönderilecek olan kanın, kuduz aşısı yapıldıktan minimum otuz gün sonra ve Avrupa Birliğine girmeden minimum üç ay önce alınarak test edilmesi,
—İrlanda, İsveç, Malta ve İngiltere”ye evcil hayvanların girişlerinde bunlara ilave olarak üç ila altı ay arasında karantina uygulaması bulunmaktadır.


----------------o----------------
Farklı uygulama ve durumlar ilgili bikaç ek yapmakta fayda var demiştim ;

* Pet nakilleri bir insana göre daha uzun süreç ve uğraşı gerektirir. Yukarıda resmi yazıda belirtilen süreçler açısından bakıldığında 3 ay kadar önce tamamlanması gereken işlemler , işlemlerin süre uyuşmazlığında , olası aksi durumlarda tekrar edilmesi gerekli işlemler göz önünde tutulduğunda , işler zorlaşmaktadır. Zamanla çok önemlidir . Son anda çıkan sorunlar seyahatinize engel teşkil edebilir.

* Mikrochip yerleştirimi Veteriner Kliniklerinde yapılabilen kısa ağrısız ancak gerekli standartlarda yapılması zorunlu bir işlemdir . Yerleştilmiş olan Chip internet ortamında ehliyetli klinik tarafından kayıt edilir . Ayrıca yapılan aşılamalarda yine aynı yetki sahibi tarafından kayıtlara geçirilmelidir .

* Kuduz antikor titrasyonu kliniğinizde hayvanınızdan alınacak kanın serumunun çıkarılıp akredite olmuş bir laboratuvara ilgili yazı ve koşulda gönderilir. Resmi onaylı yazı alınır. Bu süreç çoğu zaman bir hafta alır. Ayrıca resmi yada dini tatil dönemlerinde aksamalar yaşanmaktadır .

* Gidilecek ülkeye direk uçmayacaksanız transit geçiş ükelerde dahil olmak üzere mutlaka yerel yasa ve prosedürleri ilgili önceden iletişim kurmanızda fayda var . Farklı istek ve süreçlerle hep karşılaşılmaktadır . Elçiliklerden alınan bilgiler bile ülke girişlerinde yada ilgili kurumlarında farklı yasa ve şekilde olmaktadır. Bu konuda daha önceden pet hayvanı ile aynı ülkeye giden kişilerin tecrübelerinden de faydalanabiliriz. Ancak tecrubelerden ziyade yasal zorunluluklar bağlayıcıdır.

* Kara, hava ve raylı sistemle ulaşımlarınızda da önceden pet hayvanınızla birlikte seyahat edeceğinizide bildirme zorunluluğu ve gerekleri bulunmaktadır . Dolayısıyla hangi yolla ve firma ile seyahat ederseniz edin mutlak suretle detaylı bilgiyi almayı unutmayınız. Sizden ilgili yasal düzenlemeler dışında da taşıma kabı şekli ve yapısı hakkında farklı istek ve uygulamaları olabilmektedir . Kimi zaman aynı firmanın farklı güzergahları için farklı uygulama zorunluluklarıda doğmaktadır . Konu hakkında bilgi aldığınız kişini yetkinlik durumu , yazılı iletişim yolunu tercih etmek , gerekirse farklı birimlerden bilgi almak sorun yaşamanızı önleyecektir.

* Seyahat sürenizi , olası problemleri göz önünde bulundurarak , kısa süreli seyahatlarinizde mümkünse pet hayvanınızı yanınıza almayınız . Gerek hayvanınızın yaşayacağı adaptasyon süreci ,gerek seyahatin hayvanınız üzerindeki olumsuz etkileri, gerekse gidilen yerdeki barınma koşullanın iyi değerlendirilmemesi pekçok hayvan sahibi için geri dönülmez bir noktada sorun oluşturmaktadır .

* Tüm bahse konu işlemler bununla sınırlı değil elbette ancak gerekleri yaptık işlemleri tamamladık ve seyahat aşamasına kadar geldik ; bu noktada da rahat bir seyahat için yapacağımız bikaç küçük işlem daha var . Yapılacak seyahatin süresi, kabin yada kargoda olması önemli olmakla birlikte genel kaide seyahatlere en fazla 6 saat kalacak kadar önceden aç bırakılmış hayvanın seyahat esnasında mide sorunları enaz ölçüde olacaktır. Ayrıca seyahat gününe bikaç gün kala extra hiçbir besin verilmemesi, besi değişimi yapılmamasıdır . Su kısıtlaması yapmıyoruz ancak kısa seyahatlerde taşıma kabında su bulundurmanıza gerek yoktur . Yolculuğumuzda, kabin taşıma kabı boyutu, kilosu , kargo taşıma kabı gerekleri , sakinleştirici uygulamaları gibi detaylar için ilgili firmaların genel uyarılarının dogrultusunda yapılanlar dışında, hayvanınızın ve çevresindekilerin konforu için idrar ve dışkıyı emebilecek nitelikte bir zemin teymin etmek de önemli bir gerektir .

* Burada sıklıkla yaşanan sorunları genelledik , ancak bu yazı dışında detayların olduğunu , aklınızda burada bahsedilmeyen yanıtsız soru ve sorunlarınızın mutlaka Veteriner Hekiminiz başta olmak üzere cevap almadan yeterli görmeyin.

İyi yolculuklar :)
Veteriner Hekimi Cenk YALÇIN

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"EVCİL HAYVANLARIN YURTDIŞINA ÇIKARILMASI / YURT DIŞINA HAYVAN (PET) SEVKİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Cenk YALÇIN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Cenk YALÇIN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Evcil Hayvanlarda Kene Problemleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yavru Köpek Bakımı , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Kalça Displazili Köpeklerde Altın İmplantasyon , Vet.Hek.Gamze ŞEKERCİ
 • Kedi Ve Köpeklerde Polisitemi , Vet.Hek.Alper BAYRAKAL
 • Köpek - Kedilerde Epileptoik Nöbetler , Vet.Hek.Alper BAYRAKAL
 • Parvo Viral Enteritis ( Kanlı İshal ) , Vet.Hek.Alp KILIÇ
 • Köpeklerde Dışkı Yeme ( Kaprofaji ) , Vet.Hek.Dr.Mahir KAYA
 • Ameliyat Öncesi Ve Sonrası Bakım Prosedürleri , Vet.Hek.Hakkı Seçkin ÇETİN
 • Hayvanlarda Hyperadrenokortisizm (Cushıng Hastalığı) , Vet.Hek.Ümit ÖRS
 • Guinea Piglerde Follikülar Kistler ( Ovaryum Kistleri ) , Vet.Hek.Işıl KARATAN
 • Guinea Piglerde C Vitamini İhtiyacı , Vet.Hek.Işıl KARATAN
 • Kedi/Köpek Almak İstiyorum Bakabilir Miyim? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?Evde Köpek Beslenir Mi? , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Köpeklerin Tarihçesi , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Kedi Ve Köpeklerde Kan Ürünleri Ve Bunların Nakilleri İle Kan Grupları Ve Nakil Uygulama Esasları , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Kedi Yavrularında Süt Anne Bulunması Durumunda Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Kenelerin Neden Olduğu Sık Karşılaşılan Erlischiosis Ve Lyme Hastalığı , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Kedi/Köpeklerde Böbrek Yetmezliklerinin Sınıflandırılması Etiyolojisi(Sebebleri) Tedavi Aşamaları , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Kedi-Köpeklerde Kanser Ve Bpa(Bisphenol-A) İlişkisi , Vet.Hek.Işıl KARATAN
 • Antalya: Coğrafyası, Tarihi, Bitki Örtüsü, Jeolojik Yapısı Ve Önemli Özellikleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kedi - Köpek Kılı , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Sürüngenler – Reptılıae - Yılanlar, Kertenkeleler, Kaplumbağalar, Timsahlar, Tuataralar, Terraryum Ve Paludaryum , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:08
  Top