2007'den Bugüne 91,839 Tavsiye, 28,136 Uzman ve 19,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarda Gecikmiş Konuşma ve Konuşma Bozukluğu
MAKALE #10324 © Yazan Emine ERGÜN | Yayın Ocak 2013 | 8,917 Okuyucu
GECİKMİŞ KONUŞMA

Gecikmiş konuşma günümüzde sıkça rastladığımız sorunlardan biri haline gelmeye başladı. 3 yaşını geçmiş olmasına rağmen halen birkaç kelime ile sınırlı kelime hazinesi olan, cümle yapılarını kullanmayan çocuklarda, gecikmiş konuşma vardır diyebiliriz.


Gecikmiş konuşması olan çocuklar, genelde sinirli, hırçın, asi yapıda çocuklardır. Bunun en büyük nedeni bilişsel olarak farkındalık düzeylerinin artmasına rağmen; dil gelişimi açısından bu farkındalığı ifade edecek düzeyde olmamalarıdır.


Yetişlinler ve yaşıtları tarafından anlaşılmamak çocuklarda saldırganlık, karşı gelme, isteklerini ağlayarak ifade etme gibi davranışlara yol açabilmektedir


Bu davranış problemlerinin nedenleri doğru şekilde saptanamaz ve çözüm yolları da uygun şekilde geliştirilemezse; var olan davranış problemleri kemikleşebilir.


Gecikmiş konuşma probleminin en önemli nedenleri arasında genetik faktörler bulunmaktadır. Ailesinde gecikmiş konuşma öyküsü olan çocuklarda, bu durumun rastlanma olasılığı daha fazla olmaktadır.


Bir diğer faktör de anne baba tutumlarından kaynaklanmaktadır. Bazen anne babalar çocukların kendilerine göre geliştirdikleri işaret dilini, olması gerektiğinden fazla pekiştirmektedir. Bu pekiştireci alan çocuklar da iletişim için dili kullanmak yerine, işaret dilini kullanmayı tercih etmekte, dolayısıyla dil gelişimi sekteye uğramaktadır.


İşaret dili ile konuşmayı alışkanlık haline getiren çocuklarda iletişim dilini işaretten, konuşmaya çevirmek kendi içinde zorlukları olan bir süreçtir. Bu süreçte çocuklar konuşmaya göre çok daha kolay ve zahmetsiz olan işaret dilinden vazgeçmek istemez, konuşmamak için inatlaşır ve direnç gösterebilirler


Çocukların çok fazla uyarana maruz kalmaması, çocuklarla kaliteli zaman geçirilmemesi, onların duygusal ihtiyaçlarının fiziksel ihtiyaçları kadar karşılanmaması gecikmiş konuşmayı etkileyen faktörlerden bir tanesidir.


Bu durum özellikle bakıcı ile büyüyen çocuklarda daha çok rastlanmaktadır.

Gecikmiş konuşma problemi yaşayan çocuklar ve aileleri için doğru yönlendirme çok önemlidir. Bu süreçte anne babalar verilecek olan danışmanlık hizmetinin önemi artmaktadır.

Anne babalar konuşmaları için çocukları zorlamamalı, başkaları ile kıyaslamamalı, yargılamamalıdır.


Konu ile ilgili alınacak en önemli önlem; uzman bir kişiden destek almaktır. Bu destek gerekirse aile danışmanlığı düzeyinde, gerekirse çocukla yapılacak konuşma terapisi düzeyinde olabilir.


Konuşma terapisi yöntemi ile dil gelişimi alanında çocukta ilerleme sağlama olanağı, çocuktan çocuğa değişen, ailenin işbirliği ile doğru orantılı gelişen bir süreçtir.KONUŞMA BOZUKLUĞU ( ARTİKÜLASYON BOZUKLUĞU)


Konuşma bozukluğu çocuklarda her yaşta rastlanabilecek durumlardan biridir. Çocukların konuşma becerileri artıp, dil gelişimleri var olan süreçlerde devam ettikçe bazı sesleri olması gerektiği gibi telaffuz edemediklerini görürüz.


Konuşmada kullanılan seslerin olması gerektiğinden farklı şekilde telaffuz edilmesi ile ortaya çıkan duruma “Konuşma bozukluğu ( Artikülasyon Bozukluğu) denir.


Konuşma bozukluğu hemen hemen her çocukta görülebilir. Genellikle “R” sesini söyleyememe şeklinde kendini gösteren bu durumun konuşma bozukluğu olarak adlandırılabilmesi için birkaç seste görülmesi gerekmektedir.


Birçok çocukta konuşma bozukluğu aynı seslerde ortaya çıkabilir. Örneğin


“R” sesini “Y”,


“K” sesini “D veya T”


“Y” sesini “L” olarak telaffuz edebilirler


Kimi çocuklar yalnızca sürtünmeli sesler dediğimiz “ S,Ş,Ç,Z” gibi sesleri telaffuz etmekte zorlanırlar


Kimi çocuklar gırtlak sesleri dediğimiz “K, G, Ğ” gibi sesleri telaffuz etmekte zorlanırlar


Kimi çocuklar ise karmaşık grup olarak adlandırdığımız grupta olurlar ve sesin çıkış yeri ve yönü fark etmeden birçok sesi telaffuz etmekte zorlanırlar


Yukarıda bahsettiğimiz tüm gruplar için ortak olan en önemli nokta şudur ki; sesin çıkış yeri ve yönü ne olursa olsun eğer çocuğunuzda konuşma bozukluğu varsa dikkat etmeniz gereken önemli noktalar da var demektir.


Konuşma bozukluğu olan çocuklar genelde konuşmayı tercih etmeyen, kendisine soru sorulduğunda anne ya da babasına bakıp onların cevap vermesini isteyen, soruları mümkün olan en kısa şekilde cevaplayan çocuklardır.


Arkadaş ortamlarında kendilerini tam olarak ifade etmezler, arkadaşları oyuncaklarını onlardan kolayca alır ya da onları oyun dışında bırakır. Çünkü haklarını savunmak için konuşmayı tercih etmezler. Konuştuklarında anlaşılmamak ya da alay konusu olmak yerine sinmeyi ve susmayı tercih ederler


Akademik olarak okul başarıları da etkilenir. Öğretmenin sorduğu soruyu bilmesine rağmen, parmak kaldırıp cevap vermezler, öğretmen onlara söz hakkı vermedikçe konuşmayı tercih etmezler. Genellikle sınıf içinde sözel performans gerektiren konularda başarısız, yazılı performans gerektiren konularda daha başarılı olurlar


Söylediklerinin anlaşılmaması onları derinden etkilediği için bazı çocuklar işaret dili ile konuşmayı tercih ederler. Kendilerine sorulan sorulara mimik ve baş hareketleri ile cevap verirler.


Söylediklerinin başkaları tarafından düzeltilmesi , “Anlamadım bir daha söyle” diyerek tekrar ettirilmesi onları çileden çıkarır.


Anlaşılmamak bazı çocuklarda davranış problemlerine yol açabilir. Hırçın olmak, kendine ya da başkalarına fiziksel zarar vermek, isteklerini ağlayarak yaptırmaya çalışmak gibi tepkilerle kendini gösteren bu davranışlar kemikleşmeden önlem alınmalıdır.


Bu tarz davranışların yerleşmesi durumunda çocuklar sadece konuştukları anlaşılmadığında değil, istekleri yapılmadığında ya da başka durumlarda da ağlama, kendine vurma vb davranışları sergilemeyi öğrenirler

Konuşma bozukluğu olan çocuklarda, bu durumun düzeltilmesi için yaş ve gelişim özellikleri çok önemlidir.

Konuşma bozukluğunun giderilmesi sürecinde çocuklara zaman verilmeli, aceleci olunmamalı. Çünkü çocuğun yaşı büyüdükçe konuşma organlarını da gelişimi devam etmektedir.


Bu süreçte bir uzmandan destek almak hem ailenin hem de çocuğun stres düzeyini azaltacaktır.


Ailelere Öneriler:


• Çocuğunuz konuşmuyor ya da konuştukları başkaları tarafından anlaşılmıyorsa ciddi bir kaygıya kapılmadan önce bir uzmana danışın


• Çocuğunuzun dil gelişimi değerlendirmesini yaptırın, yaş ve gelişim düzeyine göre içinde bulunduğu durumun değerlendirilmesini sağlayın


• Kaygılarınız varsa bunu çocuğunuza yansıtmayın

Karşısında kaygılı anne baba gören çocuklar, bu kaygıyı kendi lehlerine kullanırlar
• Çocuğunuzu konuşması için zorlamayın

• Sizin söylediklerinizi tekrar ettirmek, çenesinden tutarak konuşturmaya çalışmak gibi yöntemler onun konuşmasını sağlamaz, aksine konuşmadan soğumasına neden olabilir


• Başkalarının yanında çocuğunuzun durumu ile ilgili yorum yapmayın. Sizi dinlemiyor, oyun oynuyor gibi görünse de kulağı sizdedir


• Çocuğunuzu kardeşi ile ya da başka çocuklar kıyaslamayın. Bu onu motive etmez, aksine özgüveninin sarsılmasın neden olur


• Çocuğunuz kendine göre bir işaret dili geliştirmiş ise, bu dili artık anlamazdan gelmeye başlayın ki konuşma ihtiyacı hissetsin


• Çocuğunuza alacağınız oyuncakları ve kitapları seçerken daha dikkatli olun, amaca uygun oyuncak ve kitap almaya özen gösterin


• Çocuğunuzu “Sen neden konuşmuyorsun, ne zaman konuşacaksın, ne söylediğin anlaşılmıyor” gibi ifadeler ile yargılamayın, eleştirmeyin


• Eğer bir uzmandan yardım almaya başlar ve konuşma terapisi süreci içerisine girerseniz, bu süreçte sabırlı olun.


• Gerek gecikmiş konuşma, gerekse konuşma bozukluğu için uygulanan konuşma terapisi; zaman ve sabır isteyen bir süreçtir.


• Bu zaman çocuktan çocuğa değişebilir. Bu nedenle çocuğunuzu konuşma terapisi almış olan başka bir çocuk ile de kıyaslamanız doğru değildir.


• Konuşma terapisi sürecinde terapiste yardımcı olmanız, işbirlikçi bir yaklaşım içinde size verilen ödev ve sorumlulukları yerine getirmeniz çok önemlidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda Gecikmiş Konuşma ve Konuşma Bozukluğu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Emine ERGÜN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Emine ERGÜN'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emine ERGÜN Fotoğraf
Emine ERGÜN
Ankara
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Emine ERGÜN'ün Yazıları
► Çocuklarda Gecikmiş Konuşma Psk.Rümeysa Selma KORKUT
► Çocuklarda Geç Konuşma Veysel KIZILBOĞA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,915 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda Gecikmiş Konuşma ve Konuşma Bozukluğu' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Anne Babalık Çeşitleri Şubat 2017
► Down Sendromu Nedir Aralık 2013
► Çocuğum Otistik Mi Kasım 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:18
Top