TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
İMPLANT HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Erkut AKÇALI Fotoğraf
Dt.Erkut AKÇALI
Adana
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi76 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 18 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 42672,

* Yayın Tarihi : 13-05-2008 - 01:23 (3175 gün önce),

* Ortalama Günde 13.44 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7595 , Kelime Sayısı : 991 , Boyut : 7.42 Kb.
İMPLANT HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

İmplant hakkında sık sorulan sorular

Aslında bu sorunun cevabı diş İmplant nedir? Şeklinde olmalıydı ama İmplant kelimesi günümüzde dişlere yapılan vidaların genel adı olmuştur. Sonuç olarak kelime anlamı ile İmplant; ekme işlemidir.

Peki diş implantı nedir?

İmplantlar, diş kökü şekline yakın ya da benzer titanyumdan hazırlanmış, çene kemiğine küçük bir operasyon ile yerleştirilen suni diş kökleridir. Halk arasında diş vidası. Ekme diş, çakma diş vs vs adlandırılır.

Her hastaya implant tedavisi uygulaması yapma olasılığı nedir?


Diş İmplantları yerleştirilecek bölgede çene kemiğinin implantı taşıyabilecek hacim ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Çenedeki kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen son derce önemli bir faktördür. Genç yaşlarda kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. implantın hemen hemen her yaşta yapılabilir olmasına karşın kızlarda 14 erkeklerde 16 yaşından önce yapılması istenmeyen bir durumdur. Erişkinler için genelde üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan her hastaya implant uygulanabilir. Oral Hijyen, implant uygulamalarında ayrıca önem taşımaktadır. O yüzden implant uygulanacak kişinin ağız bakımına son derece dikkat etmesi implantların başarısında büyük rol oynamaktadır. hijyen kötüyse başarı o oranda kötü olur.

Çeşitli hastalıkların implant başarısında önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu hastalıkların en dramatik olanı kontrol altında olmayan diyabet(şeker)hastalığıdır. Fakat günümüzde hemen hemen hiç kontrolsüz şeker hastası yoktur. Çok az hastalık dışında implantlar çok sağlıklı bir şekilde yerine yerleştirilir.

İmplant alerji yaparmı? Vücuda zararı varımıdır?

İmplantların yapılmaya başlandığı 1950 li yıllardan bu yana çok uzun zaman geçmiştir fakat bu yıllar içerisinde henüz implant materyali olan titanyuma karşı alerjik bir reaksiyona hemen hemen hiç rastlanmamıştır. Bu sonuçlara bakıldığında eğer rastlanırsa da çok düşük bir oran olacağı aşikârdır.

Diş implantlarının (oral implantların) bugüne kadar vücuda verdiği bir zarara rastlanmamıştır. Normal şartlar altında böyle bir zarar yoktur.

İmplantların avantajları nelerdir


Tam dişsiz ağızlarda; alt çene dişsiz ağızlarda yada üst çene dişsiz ağızlarda implantlar eğer yeterli kemik varsa ve hasta uygunsa sabit protez olarak kullanılabilir. hiç dişi olmayan bir hastaya sabit yani takıp çıkartma olmadan bir protez kullanılabilir. Yada alt çene hiç dişsiz ağızlarda iki tane implantla ve çok küçük bir operasyonla rahat bir şekilde çiğneme fonksiyonu sağlanabilir. Bu operasyon sağladığı konfor sebebiyle ekonomik olarak adlandırılabilir

İmplant yapılan bölgelerde vucud kemiği koruma isteği içerisinde olduğu için kemiklerde ve dolayısıyla yüzde görülen deformasyonların önüne geçilmiş olur

Sabit protez kullanımı nedeniyle hastanın sosyal çevresinde daha rahat hareket ettiği görülebilir.

Hasta protezi oynamadığı için daha rahat yemek yer. hareketli protez kullanıcıları bilir ki yemek yerken ağızlarında protez çok hareketlidir. Yemek yeme esnasında sağa sola yukarı aşağı hareket eder. implant bu hareketliliği maksimum şekilde engeller. Hasta yemek yeme esnasında zorlanmadan yemeğini yer.

İmplant kanser yapar mı?

İmplantların kanser yaptığı vakaya henüz rastlanmamıştır ve rastlanma olasılığı da pek görülmemektedir. Böyle bir sorun oluşma ihtimali ama nerdeyse imkânsızdır.

İmplant vücutta ilerler mi?

Bu daha önce iğne yutma vakaları ile karşılaşan hastalar tarafında sorulan bir sorudur. Vücutta iğnenin hareket ettiği bilinir ama implantın böyle bir durumu kesinlikle yoktur. implant yapıldıktan sonra eğer ki çene kemiğine kaynamazsa ağza açılan bölgeden ağzın içine düşebilir ama zaten hasta bu durumu çok önceden fark eder.

İmplantlar hayat boyu garantilimi yani ömür boyu kalır mı?

Bu söz hastaya verilemez ama genellikle çok uzun yıllar kalıcıdır. Sağlıklı bir İmplant insan dişi gibidir. Eğer temiz bakılırsa çok uzun süre kullanılır. Ama iyi bakım yapılmazsa dişiniz gibi kaybedersiniz. Ortalama İmplant ömrü 25 yıl olarak tahmin edilmektedir.

İmplant operasyonu nasıldır? Ağrılımıdır? Operasyon sonrası ne kadar zamanda iyileşir?

İmplant operasyonun basit bir cerrahi operasyondur. Bu operasyon implantın sayısına göre zaman alır, fakat operasyonun başlangıcı ve bitişi zor değildir. Hastalar operasyon sırasında çok rahattır. Genellikle hiçbir ağrı olmaz. hastalrın sorduğu sorulardan biride genel anestezi alıyor muyuz şeklindedir. Genel anestezi yapmaya gerek yoktur hemen hemen hiçbir operasyonda genel anestezi yapılmaz. Hastalar operasyon sonunda doktorlarının dediklerini yaptıkları takdirde operasyon sonu ağrıyı da hissetmezler. Operasyondan sonra iki günde zor kısmı biter. Daha sonra bir hafta sonunda dikişler alınır. implantlar yerleştikten sonra 2–4 ay içerisinde üst yapılar takılır

İmplant yapıldıktan ve protez yapıldıktan sonra ne sıklıkla diş hekimine gitmelidir?

İmplant yapılıp diş hekimi işini bitirdiğinde 4 ayda bir hekime gidip profesyonel temizlik yaptırılmalıdır. Bu temizlik implantın ömrünü çok uzatır.

İmplantımda sorun çıktığını nasıl anlarım? implantlarım dişlerim gibi soğuk sıcak ağrısı yapar mı?

İmplantlarda sorun çıktığını anladığınızda çok geç olabilir. ama en önemli ayrıcı kriter dişetinde ki kanamadır. Bu kanama periimplantitis in başlangıcı sayılır ve bu hemen telafi edilmesi gereken bir durumdur. Bu duruma düşmemek için yukarıda bahsedilen sıklıkla diş hekimine gitmek gerekmektedir. Soğuk ve sıcak ağrısı implant için geçerli değildir. Canlı bir madde olmadığı için bu tip ağrı yapması mümkün değildir. Ama implantın ön ve arkasındaki dişlerde bu olabilir.

Sigara implant için ne gibi zarar verir? Sigara içenlere implant yapılabilirimi?

Sigara ile implant arasında pekte hoş olmayan bir ilişki olduğu doğrudur. Fakat bu günde 1 paketten fazla içen hastalardaki risk nedeniyledir, sadece sigara içmek tam risk sebebi değildir bunun yanında dişlerine iyi bakmamak ve ağız hijyenini iyi yapmamakta sebep olur. Sigara tek başına implant için tam zararlı değildir.

Dişlerimin içine vida yapılmıştı bu nereye yapılıyor?

Dişlerin içine yapılan vidalara vida post core ya da kanal pini adı altında isimlerle rastlarız onların yapılmasının nedeni diş boyutunun uzatılmasıdır ve dişlerin içine yapılır. Fakat implant hiç diş olmayan bölgeye diş yapmak için çene kemiğine monte edilir.

Kemiğim yeterli değilse ne yapmalıyım?

Çoğu zaman karşılaştığımız bir problem olan çene kemiğinin hacminin ve kalitesinin azalma durumu artık günümüzdeki yöntemlerle aşılmıştır. Yıllar önce çekilmiş dişlerle gelen hastalarımız implant yaptırmak için kliniklere başvurular. Bu durumda panaromik filmler çekilir ve kemik durumuna bakılır buna göre eğer kemik yönünden bir problem varsa yönlendirilmiş doku rejenerasyonu denilen işlem yapılır. Bu nedir?
Yönlendirilmiş doku rjejenarsyonu(kemik rejenarsayonu) alveol kemiğinin yani çene kemiğinin kaybını telafi etmek için dışarıdan ya da hastanın kendisinden kemik maddesi alınarak o bölgede kemik oluşturma işlemdir. yeterli sayıda implant yerleştirmek için en önemli yardımcıdır. Çene kemiği kaybı olan bölgeye greft(sentetik kemik) koyarak o bölgede kemik oluşumunun aktive edilmesini sağlanmasıdır.

Kemik oluşumu sağlanırken aynı anda implantlarda yerleştirilebilir. Bu şekilde operasyon süresi de kısaltılmış olur. Yeterli hacim sağlandığı için estetik görüntüde yakalanmış olur.

implant kullanıcısı olan hastaların en dikkat etmesi gereken şey ise mutlaka sık kontrolden geçmektir.

Diş hekimi
Erkut Akçalı

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"İMPLANT HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Erkut AKÇALI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dt.Erkut AKÇALI Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Hamilelikte Diş Çekimi Problemleri Ve Çocuklardaki Diş Gıcırdatma Sebepleri
 • Kişiye Özel Gülüş Tasarımı
 • Ağız Kokusu(Halitozis)
 • Nedir Bu Kanal Tedavisi? Kanal Tedavisi Neden Yapılır?
 • Süt Dişleri Hakkında Herşey Ve Çocuk-Diş Hekimi İlişkisi Nasıl Olmalıdır?
 • Yeni Nesil Porselenler - Zirkonyum - Full Porselenler
 • 20 Yaş Dişleri Ve Sorunlarının Çözüm Yolları.
 • Diş Eti Hastalıklarında Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları
 • Diş Eti Çekilmeleri Ve Tedavi Seçenekleri
 • Diş Hekimliğinde İnovasyon Ve Estetiğin Önlenemez Yükselişi
 • Diş Hekimi Muayenehanesinden Bir Dizi İstatistik
 • Diş Hekimine En Çok Neleri Sorarız?
 • Diş Hekimi Hasta Arasındaki En Önemli Bağ; Güven
 • Lazer Ve Lazerin Diş Hekimliğindeki Rolü
 • Ağrı Yönetimi Ve Diş Hekimi Korkusunu Yenmek (Dentafobi)
 • Diş Gıcırdatma (Bruksizm)
 • Estetik Gülüş Dizaynı Ve Laminat Porselen
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dişlerinizde Yaşanılan İnanılmaz Olaylar , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuklarda Diş Yaralanmaları , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Amalgam (Metal) Dolgular Nasıl Değiştirilir? , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuk Diş Hekimliğinde Sık Sorulan Sorular , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Erken Çürük Tedavisi , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Estetik Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Çene Eklemi Bozuklukları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Dental İmplant , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Erişkin Hastalarda Ortodontik Tedavi , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Dengeli Bir Gülümsemenin 8 Komponenti , Doç.Dr.Dt. Mehmet Oğuz ÖZTOPRAK
 • Ön Diş Estetiği , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Radyasyon Ve Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Oral Cerrahide Doku Mühendisliği Kavramı Ve Uygulamaları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Ön Diş Estetiği Ve Zirkonyum Porselenler , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Yirmilik Diş Çekimi , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Amalgam Dolgudan Korkmalı Mıyız? Her Amalgam Dolgu Değiştirilmeli Mi? , Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
 • Kozmetik Diş Hekimliği Ve Mükemmel Gülüş , Dt.Şule ÜNAL
 • Diş Fırçası Seçimi , Dt.Mesut MUTLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Mesut MUTLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:58
  Top