TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!ZİHNEN OBEZ (Zihnimizde yüklenme ve baskı)

Ümran ÖRKÜN Fotoğraf
Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN
Adana
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 879,

* Yayın Tarihi : 28-02-2013 - 20:11 (419 gün önce),

* Ortalama Günde 2.09 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8187 , Kelime Sayısı : 1049 , Boyut : 8.00 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN hakkında söyledikleri:
uzun zamandır büyük bir kaosa dönen hayatımı nasıl toparlayacağımı bilmiyordum.korkuyordum,çaresizdim tek başıma tüm bu sorunların üstesinden gelemeyeceğimi anladığımda bir psikoloğun bana yardım edebileceğini düşünerek bu siteden ümran hanımı buldum.ümran hanım sizi sabırla dinliyor ve samimi davranıyor .kendinizi rahatlamış ve arınmış hissediyorsunuz.hayatınız mutsuz geçirelecek tek bir dakikayı bile kaybetmemeniz gerekecek kadar kısa.sorununuz her ne olursa olursa vakit geçirmeden kurtulmalı hayatınıza sıkıca sarılmalısınız.yaşamış biri olarak tüm önyargılarınızı ve elalem ne der düşünces... [DEVAMI..]
(k.ş, Danışan, 21-04-2014)

Ümran Hanım'a tesadüfen internet aracılığı ile ulaştım. Okuduğum tavsiye yazıları beni daha da cesaretlendirdi. Ama her şeyden öte güven veren bir yüz ifadesi vardı. Yanılmamışım... İlk gördüğümden beri sanki anlatmak için kendisini bekliyor gibiydim. Her şeyden önemlisi ne yaparsanız yapın o sizi sabırla ve yargılamadan dinliyor. Hikayenizin sonu, başı, ortası nereden başladığınız hiç önemli değil. O, parçaları toparlıyor. Tıpkı sizi toparladığı gibi..Hala, kendisinin bir danışanıyım ve ona gitmeme neden olan sorunum çözümlense bile bu değişmeyecek. Çünkü, kendisi her şeyden önce bir farkında... [DEVAMI..]
(G.A., Danışan, 26-03-2014)

Ümran Hanım'a kız arkadaşımın çekiştirmesi ile gittik. Sürekli kavga etmiyorduk ama zaman zaman yaşadığımız anlaşmazlıklar artmaya başlamıştı. Benim iş stresim de eklenince birbirimizi çok kırar olmuştuk. Acaba evlenmemiz hata mı kuşkusuna düştük. Sonunda Ümran Hanım'a gittik. Biz iletişim kurma konusunda sorunluymuşuz. Söylemekten söylemeye fark var. Kavga etmedikçe konuşmuyormuşuz meğerse. Duygularımızdan hiç bahsetmiyormuşuz. Kadın erkek farklarını öğrendik, tartıştık derken kız arkadaşımla çok daha yakın, samimi ve sıcak bir ilişkimiz oldu. Gönül rahatlığı ile nişanlandık ve haziranda evle... [DEVAMI..]
(İ.C., Danışan, 22-02-2014)

Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ZİHNEN OBEZ (Zihnimizde yüklenme ve baskı)

Çağımızın en büyük sıkıntılarından birisi obezlik. Kimi uzmanlara göre, aşırı yemek yeme davranışının nedeni içimizdeki travmaların yarattığı boşluğu doldurmak; alınamayan sevgiyi, ilgiyi, şefkati yiyerek gidermek. Yani sevdiklerinden ihtiyaç duyduğu ilgi ve şefkati alamayan kişi kendini aşırı şekilde yemek yiyerek tatmin etmeye başlıyor.
Bunun en büyük tetikleyicilerinden biri hiç kuşkusuz fast food dediğimiz hızlı tüketim tarzı beslenme. En az sürede en hızlı şekilde yemeğimizi tüketip bol koşuşturmalı hayatımıza kaldığımız yerden devam etme peşindeyiz. Sonuç: gözle görülür bir mücadele başlığı… Ama asıl nevrotik olan ve gözden kaçan bir başlık var ki şu an yapılan pek çok terapide temel sorunlardan biri olduğunu düşünüyorum: Zihinsel Obezite.

Bilgi kirliliğinden mustarip olduğumuz çağımızda durmaksızın çalışan zihnimize düşünceler, fikirler, bilgiler saldırıp duruyor. Bunları kendi potamızda eritmediğimiz, çiğneyip hazmetmediğimiz durumlarda direk içe alma ve zihinde nedenini fark edemediğimiz bir yük, baskı oluşmaya başlıyor..

” Zihinsel Obezite”yi kısaca Gestalt Kuramı’nın iki ilkesi ile açıklayabiliriz.
Birincisi: “Bütün parçaların toplamından faklı bir şeydir” der Gestalt Kuramı. Özetle açıklaması; parçalar bir araya gelirken bütün olabilmek için farklılaşır ve tek başına parçayken olduklarından farklı görevler üstlenip bütünü oluştururlar. Tıpkı bir yemeğin tadının, tek tek yemeğin içine konan besinlerin tatlarından farklı olması gibi.O yemeğe konan her şey kendi tadının yemeğe süzülmesine izin verir.

Düşüncelerimiz de bir araya geldiğinde buna benzer bir süreç oluşur. Cümleler üst üste konurken araya kendi fikirlerimiz, bakış açımız, değer yargılarımız, yaşantılarımız girer.
Cümlenin anlattığı, içimizde araya giren şeyler nedeni ile başkalaşarak bambaşka bir anlam kazanır zihnimizde. Tek tek incelendiğinde vardığımız noktada olmayacak bir sonuç çıkar ortaya.Kulaktan kulağa oyunu misali söylenen cümle bize verildiği gibi kalmaz. Samimiyet sorunu olan 30’lu yaşlarında erkek bir danışana kulak verelim:
“-Kızla dışarıda buluştuk. Her şey keyifli gidiyordu. Birden kızdan soğudum ve ona saldırgan davranmaya başladım. Gece tatsız bir şekilde bitti.
-Tam olarak ne zaman Uzaklaşma hissettin?
-Bana çocukluğunu geçtiği köyü anlatmaya başladı. Nasıl güzel günler geçirdiğinden, ailesi ile geçen harika zamanlardan, o günleri nasıl özlediğinden bahsetti. Sinirlenmeye başladım ve kız artık bana oldukça samimiyetten uzak görünmeye başladı.”
Bu danışan çocukluğunu köyde, olumsuz bir aile yaşantısı ile oldukça kötü şartlarda geçirmişti. Onun gerçekliğinde köy yaşantısı yaşamış birinin anılarına sahip değildi genç bayan ve bu yüzden oldukça samimiyetsiz hatta yalancıydı. Genç kadının cümleleri onun zihin süzgecinden geçince bu anlama ulaşmıştı. Zihninde biriktirdikleri belki de harika gidecek bir ilişkiyi o gece noktaladı.

Zihinde birikime neden olan bir başka durum “içe alma” kavramı. Bizler duyduğumuz gördüğümüz şeyleri olduğu gibi almayız. Tıpkı vücudumuza aldığımız besinler gibi, fikirleri de alır, çiğner, öğütür, sindirir, yararlı olanları alır yararsızları atarız.Zihnimizle uyumlu ve onu besleyecek düşünceler kalır, bizi hasta edecek düşünceleri kafamızdan atarız.İçe alma kavramı baştan sona doğru işlediğinde zihinsel sağlımızı koruyan bir kavramdır. Düzgün bir çiğneme, öğütme ve hazmetme olmadığında hasta oluruz.

“Biliyordum, birbirimize hiç uygun değildik. Ben dışadönük, sosyal, yeniliklere açık bir insandım. O ise tamamen evcil, içe kapanık, az konuşan bir tip. Babasız büyüdüm. Beni kafaya takmıştı zaten. Hediyelere boğuyordu, sürekli ilgi gösteriyordu. Kıskanması bile çok iyi geliyordu. Maddi durumu oldukça iyiydi. Herkes birbirimiz için çok uygun olduğumuz söylüyordu. Herkesin düşüncesi hep çok önemli oldu zaten. Sonunda ben de inandım mükemmel çift olduğumuza. Şimdi evliyiz. Aynı şeyleri istemiyoruz, konuşmuyoruz, gideceğimiz restoran konusunda bile anlaşamıyoruz. Cehennem! Evliliğim tam bir cehennem ve çok uzun süredir uyuyamıyorum, gülemiyorum.”

Pek çoğumuzun baş etmekte zorlandığı o ünlü “herkes”… Düşünceleri kendi süzgecimizden geçirmemize, kendi katkımızı koymamıza ve keyfini çıkarıp hazmetmemize engel olan çocukluktan gelen kodlanmalarımız “verileni al ve yut sistemi” ile bizi obezleştiriyor.
Sesimiz çıkmıyor, yumruklarımız sıkılıyor. Patronumuz ya karımız/kocamızla karşı karşıya geldiğimizde karşımızdaki büyüyor ve bir anda çocukluğumuza dönüyoruz: “Büyüklerin lafına karışma”, “Büyüğün ne derse o, karşı çıkma”…
Hayatı boyunca başkasını verdiği sayısız kararı düşünmeden, hazmetmeden bünyesine kabul eden zihin bir yol ayrımında tıkanıyor. O anda amaç doğrusunu yapmak değil çözüme ulaşmak. Birisi: “Bundan sonra ….olacak”, “Bundan sonra bunu böyle yapacağız/ yapacaksın” dese de bitse bu ıstırap. Ancak karar alınsa da birey içinde kendini bulamadığı için bitmiyor…
21 yaşındaki danışanımdan:“Hiçbir zaman kendi fikrimiz olamazdı. Hep el âlem ne der diye büyütüldük. “Uyumlu olmak”“mutlu olmak” tan bile önemliydi sanki. Öğretmenler bile yorum yaptığımızda ‘Sen kim oluyorsun da böylesi bir konuda fikir beyan ediyorsun’ diye çıkışırlardı.
Herhangi bir şey için bırakın ‘bence’ diye başlamayı ‘evet ama’ deme hakkımız bile yoktu. Bize söylenen cümleler anayasa gibi değiştirilmezdi adeta ve onları kabul etmeme gibi bir seçeneğimiz yoktu. Düşünemiyorduk başka türlüsünü zaten.
Okulda öğretmenim gibi, evde anne babam gibi, anne tarafımda onlar, baba tarafımda diğerleri gibi konuşmak, düşünmek, onlar gibi davranmak zorundaydım. Sürekli takip edip istediklerini tahmin etmek için çırpınıp duruyorduk. Farklı farklı bir dünya insanı kodlamıştık. Ne sorulsa kişiye göre cevap verir, aksi takdirde sağlam eleştirilir hınca hınç dışlanırdık.

Çocukken başka türlüsünü bilmediğim için farkında değildim ama büyüdükçe bir şeyler rahatsız etmeye başladı. İçimde cılız bir ses “ama, ama, ama” diyordu sanki. Çok cılız bir ses..

Sinirleniyordum, isyan ediyordum ve sonunda yine cesaretim kırılıyor susuyordum. Şimdilerde bunun etkileri gözle görülür olmaya başladı. Ayaklarımı sallamaya başladım. Geceleri dişlerimi gıcırdatıyorum. Çok sakin görünsem de inanılmaz saldırgan hissedebiliyorum ve devamlı insanlara laf sokuşturuyorum. Bunu gülümseyerek yapıyorum bazen ve duruş sergileyemediğim için kendimden nefret ediyorum.
Çözüm üretebilen biri değilim. Birileri çıkıp “Şunu mu yapsan acaba ?”dediğinde kendimi rahatlarken yakalıyorum ve ben beceremediğim için kendimden nefret ediyorum. Kafamda onlarca anının içinde yüzlerce çözüm var ama doğru olanı bilediğimden verilen yenisini alıp onu uygulamak için çırpınıyorum bir de…

O kadar insana kızgınım ki! Televizyona bile kızgınım yaptıkları dizilerde bizimkine benzer yaşantıları pompalıyorlar diye. Hesaplaşmam çok uzun sürecek sanki. Kafamın içinde devasa bir öğütücü kurmam gerek atana kadar.

Sesim çıksın istiyorum. Kendi düşüncemi farklı da olsa söyleyebilmek istiyorum. Bir konuda benim de katkım olsun, düşündüklerimin bir anlamı olsun, düşünmek istemiyorsam zihnimden defolup gitsin dilime yaptığı baskı üzerimden kalksın istiyorum. “
Yıllar içinde birikmiş, işe yaramayan onlarca düşünce, kural, istek, beklenti, yasak danışanın çok güzel ifade ettiği gibi “dile baskı yapıyor” ve tabii ki zihne…
Kendi kafasının doluluğu içinde kendi sesini bulamayan insan bir süre sonra zihinsel obezite içinde ayağa kalkamaz oluyor.
Çocukluğumuzda yaşadığımız zamana dönme şansı yok elbette. Ancak terapi sürecinde yaşananlarla zihinsel egzersiz ve perhizlerle dilimize baskı yapan yüklerden kurtulabiliriz.
. Duygularını, isteklerini, beklentilerini analiz edip kendisine ait olmayanları eliyor. Çoğu danışanın “gerçekten nefes almaya başlamak” olarak düşündüğü bir süreci yaşıyor nihayetinde. Tıpkı 21 yaşındaki danışanım gibi:
“ Rüyamda sahilde kurulu bir salıncaktayım. Rüzgar yüzüme esiyor. Salıncağın sahilde olmasından rahatsız değilim çünkü parkta olmak zorunda değil.
Ayaklarımı gökyüzüne kaldırarak güneşe doğru uçuyorum…
Uyandığımda gülümsüyordum. Sanırım rüyalarımda bile tadını çıkarıyorum. Benim hayatım, benim düşüncelerim, benim kararlarım, benim, benim, benim…”.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ZİHNEN OBEZ (Zihnimizde yüklenme ve baskı)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Anoreksiya Nervoza , Fatih SÖNMEZ
 • Çalışan Anne Misiniz? , Burcu ÇATALOĞLU SİNANGİN
 • İnternet Bağımlılığı, Nedenleri Ve Çözüm Yolları , Funda GÜL YILMAZ
 • Depresyon, Maskeli Depresyon Ve Tedavisi , Funda GÜL YILMAZ
 • Stresle Başa Çıkma , Kadir ÖZDEN
 • Vajinismus Nedir , Erdim Hasip HAKVERİR
 • Panik Atak , Fatih SÖNMEZ
 • Okul Ve Çocuk , Özlem AKKEL
 • Çocuğa Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır? , Alaaddin DEBGİCİ
 • Çocuğum Altını Islatıyor Ne Yapabilirim? , Alaaddin DEBGİCİ
 • Çocuğum Her Şeye İtiraz Ediyor Ve İnatlaşıyor Ne Yapabilirim? , Alaaddin DEBGİCİ
 • Çocuğum Ne Kadar Özgür Olmalı? , Alaaddin DEBGİCİ
 • Çocuğum Tırnaklarını Yiyor, Nasıl Yardımcı Olabilirim? , Alaaddin DEBGİCİ
 • Çocuğuma Cinsel Eğitimi Nasıl Verebilirim? , Alaaddin DEBGİCİ
 • Terapi&danışmanlık Esnasında Sorunlar Şüpheler , Sinem MALKOÇ
 • Saygıyla Kalkan Sevgiyle Oturur , İlkten ÇETİN
 • Hayaller Gerçek Olsa , Melisa KÜÇÜK DEDEOĞLU
 • Gençlerde Mutsuzluk: İki Gencecik Kızı Suya İttiler , İzzet GÜLLÜ
 • Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Ve İktidarsızlık , İlkten ÇETİN
 • Kadınlar Neden İstemez: Cinsel İsteksizlik - Cinsel Soğukluk , İlkten ÇETİN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  13:29
  Top