TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!ZİHNEN OBEZ (Zihnimizde yüklenme ve baskı)

Ümran ÖRKÜN Fotoğraf
Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN
Adana
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi35 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1112,

* Yayın Tarihi : 28-02-2013 - 21:11 (696 gün önce),

* Ortalama Günde 1.60 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8187 , Kelime Sayısı : 1049 , Boyut : 8.00 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN hakkında söyledikleri:
Biz eşimle evlendiğimiz günden beri cinsel sorun yaşadık eşimin sertleşme ve buna bağlı erken boşalma sorunu vardı iki yıl bu şekilde devam ettik bir de çocuğumuz oldu bu dönemde eşimle artık konuşamıyorduk eşim bana dokunmuyordu bile özellikle doğum sonrası artık her gece yatarken ağlıyordum artık son haddine gelmişti her şey bir gün eşime artık çözüm için bir adım atması gerektiğini söyledim mesleğim gereği bunun psikolojik nedene bağlı olduğunu biliyordum çünkü eşim ümran hanımı bulmuş internetten randevu aldı ve birlikte seanslara katılırsak daha yararlı olacağını söyledi ve eşimle birlik... [DEVAMI..]
(rumuz mutluluk, Danışan, 30-11-2014)

merhaba ümran hanımla bir arkadaşim sayesinde tanıştım.Arkadaşımda eşiyle beraber ondan yardım alarak boşanma eşiğinden dönmüşlerdi. Benim sorunlarımın çözümü ümran hnm sayesinde olmuştur. .9 yıllık evliliğimde bir takım sorunlarımızı aşamadığımızı anlamıştım ve biz artık sorunlarımıza çözüm getiremez olmuştuk.Her insanın yaşamında zor dönemler olur. Benim de hayatımın çok zor dönemlerinde eşimin rahat tavırları beni çoookkk üzmüştü.Artık davranışlarını kişisel algılıyordum.Bazen küçük gibi gözüken sorunlarımızın dağ olduğunu görüyordum.Ümran hanım sayesinde eşimle kadın erkek farklılıkları öğ... [DEVAMI..]
(ilknur xx, Danışan, 16-07-2014)

Merhaba. Ben yaklaşık 1 aydır ümran Hanım'dan psikolojik destek alıyorum ve çok memnunum ilk başladığım zaman içinden çıkılmaz bi halde olduğumu düşünüyordum ve çok zor durumdaydım ama ümran hanım sayesinde şu çok daha iyi durumdayım ve çok memnunum ve doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum en başta insan çekinerek gidiyor ama gidince neden ii olduğunu anlıyorsunuz tedavilerin konuşulacak ve doğru yönlendirme ile kısa sürede cevap alacağınıza inanıyorum herkese tavsiyem önyargılarınızı bir kenara bırakın ve kendinizi dinleyin hiç pişman olmayacaksınız
(Adnan, Danışan, 21-05-2014)

Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ZİHNEN OBEZ (Zihnimizde yüklenme ve baskı)

Çağımızın en büyük sıkıntılarından birisi obezlik. Kimi uzmanlara göre, aşırı yemek yeme davranışının nedeni içimizdeki travmaların yarattığı boşluğu doldurmak; alınamayan sevgiyi, ilgiyi, şefkati yiyerek gidermek. Yani sevdiklerinden ihtiyaç duyduğu ilgi ve şefkati alamayan kişi kendini aşırı şekilde yemek yiyerek tatmin etmeye başlıyor.
Bunun en büyük tetikleyicilerinden biri hiç kuşkusuz fast food dediğimiz hızlı tüketim tarzı beslenme. En az sürede en hızlı şekilde yemeğimizi tüketip bol koşuşturmalı hayatımıza kaldığımız yerden devam etme peşindeyiz. Sonuç: gözle görülür bir mücadele başlığı… Ama asıl nevrotik olan ve gözden kaçan bir başlık var ki şu an yapılan pek çok terapide temel sorunlardan biri olduğunu düşünüyorum: Zihinsel Obezite.

Bilgi kirliliğinden mustarip olduğumuz çağımızda durmaksızın çalışan zihnimize düşünceler, fikirler, bilgiler saldırıp duruyor. Bunları kendi potamızda eritmediğimiz, çiğneyip hazmetmediğimiz durumlarda direk içe alma ve zihinde nedenini fark edemediğimiz bir yük, baskı oluşmaya başlıyor..

” Zihinsel Obezite”yi kısaca Gestalt Kuramı’nın iki ilkesi ile açıklayabiliriz.
Birincisi: “Bütün parçaların toplamından faklı bir şeydir” der Gestalt Kuramı. Özetle açıklaması; parçalar bir araya gelirken bütün olabilmek için farklılaşır ve tek başına parçayken olduklarından farklı görevler üstlenip bütünü oluştururlar. Tıpkı bir yemeğin tadının, tek tek yemeğin içine konan besinlerin tatlarından farklı olması gibi.O yemeğe konan her şey kendi tadının yemeğe süzülmesine izin verir.

Düşüncelerimiz de bir araya geldiğinde buna benzer bir süreç oluşur. Cümleler üst üste konurken araya kendi fikirlerimiz, bakış açımız, değer yargılarımız, yaşantılarımız girer.
Cümlenin anlattığı, içimizde araya giren şeyler nedeni ile başkalaşarak bambaşka bir anlam kazanır zihnimizde. Tek tek incelendiğinde vardığımız noktada olmayacak bir sonuç çıkar ortaya.Kulaktan kulağa oyunu misali söylenen cümle bize verildiği gibi kalmaz. Samimiyet sorunu olan 30’lu yaşlarında erkek bir danışana kulak verelim:
“-Kızla dışarıda buluştuk. Her şey keyifli gidiyordu. Birden kızdan soğudum ve ona saldırgan davranmaya başladım. Gece tatsız bir şekilde bitti.
-Tam olarak ne zaman Uzaklaşma hissettin?
-Bana çocukluğunu geçtiği köyü anlatmaya başladı. Nasıl güzel günler geçirdiğinden, ailesi ile geçen harika zamanlardan, o günleri nasıl özlediğinden bahsetti. Sinirlenmeye başladım ve kız artık bana oldukça samimiyetten uzak görünmeye başladı.”
Bu danışan çocukluğunu köyde, olumsuz bir aile yaşantısı ile oldukça kötü şartlarda geçirmişti. Onun gerçekliğinde köy yaşantısı yaşamış birinin anılarına sahip değildi genç bayan ve bu yüzden oldukça samimiyetsiz hatta yalancıydı. Genç kadının cümleleri onun zihin süzgecinden geçince bu anlama ulaşmıştı. Zihninde biriktirdikleri belki de harika gidecek bir ilişkiyi o gece noktaladı.

Zihinde birikime neden olan bir başka durum “içe alma” kavramı. Bizler duyduğumuz gördüğümüz şeyleri olduğu gibi almayız. Tıpkı vücudumuza aldığımız besinler gibi, fikirleri de alır, çiğner, öğütür, sindirir, yararlı olanları alır yararsızları atarız.Zihnimizle uyumlu ve onu besleyecek düşünceler kalır, bizi hasta edecek düşünceleri kafamızdan atarız.İçe alma kavramı baştan sona doğru işlediğinde zihinsel sağlımızı koruyan bir kavramdır. Düzgün bir çiğneme, öğütme ve hazmetme olmadığında hasta oluruz.

“Biliyordum, birbirimize hiç uygun değildik. Ben dışadönük, sosyal, yeniliklere açık bir insandım. O ise tamamen evcil, içe kapanık, az konuşan bir tip. Babasız büyüdüm. Beni kafaya takmıştı zaten. Hediyelere boğuyordu, sürekli ilgi gösteriyordu. Kıskanması bile çok iyi geliyordu. Maddi durumu oldukça iyiydi. Herkes birbirimiz için çok uygun olduğumuz söylüyordu. Herkesin düşüncesi hep çok önemli oldu zaten. Sonunda ben de inandım mükemmel çift olduğumuza. Şimdi evliyiz. Aynı şeyleri istemiyoruz, konuşmuyoruz, gideceğimiz restoran konusunda bile anlaşamıyoruz. Cehennem! Evliliğim tam bir cehennem ve çok uzun süredir uyuyamıyorum, gülemiyorum.”

Pek çoğumuzun baş etmekte zorlandığı o ünlü “herkes”… Düşünceleri kendi süzgecimizden geçirmemize, kendi katkımızı koymamıza ve keyfini çıkarıp hazmetmemize engel olan çocukluktan gelen kodlanmalarımız “verileni al ve yut sistemi” ile bizi obezleştiriyor.
Sesimiz çıkmıyor, yumruklarımız sıkılıyor. Patronumuz ya karımız/kocamızla karşı karşıya geldiğimizde karşımızdaki büyüyor ve bir anda çocukluğumuza dönüyoruz: “Büyüklerin lafına karışma”, “Büyüğün ne derse o, karşı çıkma”…
Hayatı boyunca başkasını verdiği sayısız kararı düşünmeden, hazmetmeden bünyesine kabul eden zihin bir yol ayrımında tıkanıyor. O anda amaç doğrusunu yapmak değil çözüme ulaşmak. Birisi: “Bundan sonra ….olacak”, “Bundan sonra bunu böyle yapacağız/ yapacaksın” dese de bitse bu ıstırap. Ancak karar alınsa da birey içinde kendini bulamadığı için bitmiyor…
21 yaşındaki danışanımdan:“Hiçbir zaman kendi fikrimiz olamazdı. Hep el âlem ne der diye büyütüldük. “Uyumlu olmak”“mutlu olmak” tan bile önemliydi sanki. Öğretmenler bile yorum yaptığımızda ‘Sen kim oluyorsun da böylesi bir konuda fikir beyan ediyorsun’ diye çıkışırlardı.
Herhangi bir şey için bırakın ‘bence’ diye başlamayı ‘evet ama’ deme hakkımız bile yoktu. Bize söylenen cümleler anayasa gibi değiştirilmezdi adeta ve onları kabul etmeme gibi bir seçeneğimiz yoktu. Düşünemiyorduk başka türlüsünü zaten.
Okulda öğretmenim gibi, evde anne babam gibi, anne tarafımda onlar, baba tarafımda diğerleri gibi konuşmak, düşünmek, onlar gibi davranmak zorundaydım. Sürekli takip edip istediklerini tahmin etmek için çırpınıp duruyorduk. Farklı farklı bir dünya insanı kodlamıştık. Ne sorulsa kişiye göre cevap verir, aksi takdirde sağlam eleştirilir hınca hınç dışlanırdık.

Çocukken başka türlüsünü bilmediğim için farkında değildim ama büyüdükçe bir şeyler rahatsız etmeye başladı. İçimde cılız bir ses “ama, ama, ama” diyordu sanki. Çok cılız bir ses..

Sinirleniyordum, isyan ediyordum ve sonunda yine cesaretim kırılıyor susuyordum. Şimdilerde bunun etkileri gözle görülür olmaya başladı. Ayaklarımı sallamaya başladım. Geceleri dişlerimi gıcırdatıyorum. Çok sakin görünsem de inanılmaz saldırgan hissedebiliyorum ve devamlı insanlara laf sokuşturuyorum. Bunu gülümseyerek yapıyorum bazen ve duruş sergileyemediğim için kendimden nefret ediyorum.
Çözüm üretebilen biri değilim. Birileri çıkıp “Şunu mu yapsan acaba ?”dediğinde kendimi rahatlarken yakalıyorum ve ben beceremediğim için kendimden nefret ediyorum. Kafamda onlarca anının içinde yüzlerce çözüm var ama doğru olanı bilediğimden verilen yenisini alıp onu uygulamak için çırpınıyorum bir de…

O kadar insana kızgınım ki! Televizyona bile kızgınım yaptıkları dizilerde bizimkine benzer yaşantıları pompalıyorlar diye. Hesaplaşmam çok uzun sürecek sanki. Kafamın içinde devasa bir öğütücü kurmam gerek atana kadar.

Sesim çıksın istiyorum. Kendi düşüncemi farklı da olsa söyleyebilmek istiyorum. Bir konuda benim de katkım olsun, düşündüklerimin bir anlamı olsun, düşünmek istemiyorsam zihnimden defolup gitsin dilime yaptığı baskı üzerimden kalksın istiyorum. “
Yıllar içinde birikmiş, işe yaramayan onlarca düşünce, kural, istek, beklenti, yasak danışanın çok güzel ifade ettiği gibi “dile baskı yapıyor” ve tabii ki zihne…
Kendi kafasının doluluğu içinde kendi sesini bulamayan insan bir süre sonra zihinsel obezite içinde ayağa kalkamaz oluyor.
Çocukluğumuzda yaşadığımız zamana dönme şansı yok elbette. Ancak terapi sürecinde yaşananlarla zihinsel egzersiz ve perhizlerle dilimize baskı yapan yüklerden kurtulabiliriz.
. Duygularını, isteklerini, beklentilerini analiz edip kendisine ait olmayanları eliyor. Çoğu danışanın “gerçekten nefes almaya başlamak” olarak düşündüğü bir süreci yaşıyor nihayetinde. Tıpkı 21 yaşındaki danışanım gibi:
“ Rüyamda sahilde kurulu bir salıncaktayım. Rüzgar yüzüme esiyor. Salıncağın sahilde olmasından rahatsız değilim çünkü parkta olmak zorunda değil.
Ayaklarımı gökyüzüne kaldırarak güneşe doğru uçuyorum…
Uyandığımda gülümsüyordum. Sanırım rüyalarımda bile tadını çıkarıyorum. Benim hayatım, benim düşüncelerim, benim kararlarım, benim, benim, benim…”.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ZİHNEN OBEZ (Zihnimizde yüklenme ve baskı)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Depresyon , Tuğba DEMİRÖZ
 • Ebeveyn, Karne Ve Çocuk , Yetkin KUŞAN
 • Çocuğun Anne Baba Arasındaki Cinsel İlişkiyi Görmesi , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Çocuğunuzla Aranıza Karne Girmesin , Gizem HÜNERLİ
 • Konversiyon Bozukluğu , Uğur TOSUN
 • "İtaat" İn Psikolojik Nedenleri , Mert ÖZAYDIN
 • Uyumlu Bir Evlilik İçin Hangi Kriterler Öncelenmelidir? , Nazlı ÖZBURUN
 • Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedenleri Ve Çözüm Yolları , Gizem HÜNERLİ
 • Karne Yaklaşırken… , Ayşe ERBAŞ
 • Kişilik Bozuklukları , Gonca BAĞLAR
 • Çocuklarda Sigaraya Başlamada Ailenin Rolü , Pınar ERSÖZ
 • Lateralizasyon Ve Empati , Simay Okşan ORAL
 • Evlilikte Yaş Farkı Önemli Mi? Ne Olmalı? , Mehmet KILIÇ
 • Üniversite Kazanmak İçin Çok Değil Verimli Çalışmak , Erdem AKGÜN
 • Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi , Şerife AKSOY
 • Yeme Bozuklukları - Anoreksiya Nervoza - Bulimiya Nervoza , Gonca BAĞLAR
 • Ruhsal Travma , Özgür TÖNBÜL
 • Kaygı , Uğur TOSUN
 • İlişki Ve Çocuk Sahibi Olmak , Rüveyda ÇELENK YILMAZ
 • Çocuğum Yalan Söylüyor... , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  06:23
  Top