2007'den Bugüne 75,930 Tavsiye, 24,844 Uzman ve 17,068 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Üniversiteye Başlarken Yaşanan Uyum Güçlüğü
MAKALE #10489 © Yazan Psk.Leyla SARI | Yayın Mart 2013 | 4,236 Okuyucu
Üniversiteye başlamak yaşamımızdaki temel dönüm noktalarından biridir.Artık tamamen yeni bir yaşam bizi beklemektedir.Bu yeni yaşama alışmak aslında hayattaki bazı ödevlerimizi de yerine getirmemizi gerektirir.Bu ödevlerden en önemlisi ve belki de üniversiteye yeni başlayan genç için en zor olanı aileden kopmaktır.Şimdiye kadar her türlü sıkıntımızda yanı başımızda olan o güvenli limanımız artık o kadar yakınımızda değildir.Bu ilk etapta bizi korkutabilir,bize güvende olmadığımızı ve çok yalnız olduğumuzu hissettirebilir.

Ancak buna bir fırsat olarak bakabilmek mümkündür.Ailemiz tüm yaşamımız boyunca bizimle olamayacağı için hayatımızın bir döneminde onlardan bağımsızlaşmayı başarmamız gerekir.Üniversiteyi aileden uzakta okumak aileden bağımsızlaşabilmemiz,bir birey olabilmemiz için önemli bir fırsat olabilir. Aileden bağımsızlaşmak aile ile olan bağlarımızın koptuğu ,artık onları sevmediğimiz ya da onlardan tamamen uzaklaştığımız anlamına gelmemekte; artık kendi kararlarını verebilen,mali bütçesini yönetebilen,sorumluluklarını yerine getirebilen,hayattaki beklentileri ve hedefleri için mücadele edebilen,bir meslek edinme çabası içinde olan bir birey olduğumuz anlamına gelmektedir.

Uyum, kısaca kişinin sahip olduğu bireysel özelliklerle yaşadığı toplum, bulunduğu çevre arasında kurduğu denge olarak tanımlanabilir.Üniversiteye başlarken ;yeni bir çevre,iklim ,kent,okul,yurt yaşamı,sosyal grup(üniversiteli,hemşire/biyolog/turist rehberi… adayı) gibi pek çok değişikliğe uyum sağlamamız gerekir.Gencin yaşamında bu kadar fazla alandaki değişiklik ilk etapta onu zorlayabilir ki bu çok doğaldır.Yeni yaşamınızın ilk günlerinde; okula gitmek istememek,okulu bırakıp memlekete dönmeyi düşünmek,yataktan ve yurt odasından çıkmak istememek,parayı idare edememek,yeni arkadaşlar edinememek,yalnız ve çaresiz hissetmek,sık sık ağlamaklı olmak,kendini okulda rahat hissetmemek,öğretim elemanlarıyla ilişki geliştirememek,derslere konsantre olamamak,ders çalışamamak,ders çalışmayı ertelemek,hiçbir şeyden zevk alamamak,olaylar karşısında kararsızlık yaşamak gibi bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz.Bu sıkıntılar sizin değişikliğe verdiğiniz tepkilerdir ve ilk etapta yaşanmaları doğaldır.Bir süre sonra, yeni yaşamınıza uyum sağlamaya başlayacaksınız ve bu sıkıntılarınız da geçecektir.Sayılan güçlükler aradan 3,4 ay geçmesine rağmen azalmıyorsa ve günlük yaşamınızı sürdürmenizi ciddi olarak engelliyorsa,sizde rahatsızlık yaratıyorsa üniversitenizin mediko-sosyal merkezine gelerek yardım alabilirsiniz.

Üniversite yaşamına nasıl daha kolay uyum sağlarım?

*Sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmak yeni yaşamınıza uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir.
*Yeni arkadaşlar edinmek için gereken adımları atmak,arkadaş sayısını arttırmak yeni yaşamınıza uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir.
*Spor ruh ve beden sağlığı açısından çok önemli bir aktivitedir.Örneğin grup sporları farklı arkadaşlar edinmenizi,bir gruba ait olma duygusu yaşamanızı sağlaması açısından yararlı olabilir.
*Başkalarına yardım etmek ruh sağlığını koruyan önemli bir noktadır.Bu noktada başkalarına yardım etmekle ilgili klüp,topluluk faaliyetlerine katılabilirsiniz.
*Hobiler edinmek uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir.Yeni bir şey öğrenmek(bir müzik aleti çalmayı öğrenmek,yeni bir dil öğrenmek,bir sanat dalıyla uğraşmak…vs)hem sizi geliştirecek hem de size farklı bir sosyal ortam sunacaktır.
*Güncel olayları takip etmek,kitap okumak,sinema,tiyatro gibi faaliyetlere katılmak sosyalleşmenize katkı sağlar.Böylece arkadaşlarınızla sohbet ederken sohbete katacağınız ya da sohbeti başlatıp sürdürebileceğiniz malzemeleriniz olacaktır.

Hazırlayan:Psikolog Leyla SARI

Nevşehir Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezi
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Üniversiteye Başlarken Yaşanan Uyum Güçlüğü" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Leyla SARI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Leyla SARI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Leyla SARI'nın Makaleleri
► Uyum Güçlüğü Psk.Nihal ARAPTARLI
► Duygusal Zekâ, Uyum ve Okula Uyum Süreci Psk.Dnş.Yetkin KUŞAN
► Anaokuluna Başlarken Uzm.Psk.Ayşegül COŞKUN
► Ana Okuluna Başlarken Psk.Barış ÜLKÜMEN
► Okula Başlarken... Psk.İlay AKTOPRAK
► Tuvalet Eğitimine Başlarken Psk.Yaprak GÜLMEZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,068 uzman makalesi arasında 'Üniversiteye Başlarken Yaşanan Uyum Güçlüğü' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:06
Top