2007'den Bugüne 83,536 Tavsiye, 26,242 Uzman ve 18,624 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Pedagoga Gitmeye mi Karar Verdiniz?
MAKALE #1056 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Mayıs 2008 | 13,616 Okuyucu


Pedagoga Gitmeye mi Karar Verdiniz?Sevgili Anne Babalar,Artık günümüzde bilinçli anne babalar, Pedagogtan “iyi anne baba olmak” için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Onlar çocuklarını sadece iyi okullara göndermenin çocuklarının sağlıklı gelişimi ve geleceğindeki başarısı için yeterli olmadığını; 0-6 yaş dönemin çocukların gelişiminde önemli rol oynadığını biliyorlar. Çocuklarının “ilk öğretmeni ve Pedagogunu” olduklarını da bilen bu anne babalar, bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için işin ustasından Pedagogtan yardım alıyorlar.

Pedagoga gitmeye karar verdiğinizde Pedagogun çocuğunuzla çalışmalarında daha başarılı olabilmesi için bilmeniz gereken birkaç şeye deyinmek istedim.


Bunu çocuğunuza uygun dille açıklayın

Eğer şimdi bir Pedagoga gitmeye karar verdiyseniz önce bunu ona uygun dille açıklayın. Eğer çocuğunuz 3-6 yaş arasındaysa, “seni bir oyun ablasıyla, abisiyle tanıştıracağım senden ona bahsettim seni çok merak etti ve senle oynamak istiyor” gibi cümleler çocuğun bir sorunu olduğu için değil, özel olduğu için oyun ablasına (Pedagoga) gideceğini hissettirin.

7-12 yaşta: “seni bir ablayla, abiyle tanıştıracağım, bu abla akıllı çocukları cok seviyormuş. Senle tanışmak, çok eğlenceli oyunlar oynayıp, biraz sohbet etmek istiyor”. 12-17 yaşta : “bir Pedagoga gidelim, bu konuda onun bir fikrini alalım.”
17-20 yaşta: “bunu bir uzmanla görüşelim. Telefonu bu istersen kendin arayıp, bir randevu alabilirsin” gibi cümlelerle açıklayabilirsiniz. Bu konuda randevu aldığınız Pedagogdan yardım isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzla ilgili önemli konuları not alın

Pedagoga gitmeden önce önemli bulduğunuz olayları, hastalıkları, kritik dönemleri, iletişimde yaşadığınız zorlukları bir kağıda yazıp, bu bilgilerle randevuya gitmeniz, Pedagogun çocuğunuzu daha iyi tanımasına ve böylece daha sağlıklı değerlendirmeler yapmasına yardımcı olur.Pedagogtan hiçbir şey saklamayın

Her insan hata yapabilir. Anne baba olarak en iyi yapsakta, bazen en iyi olduğunu düşündüğümüz davranışlar, kararlar bile çocuğa zarar verebiliyor. Çocuğunuzun psikolojisine zarar verdiğinizi düşündüğünüz her davranışınızı, tutumunuzu samimiyetle, olduğu gibi Pedagoga anlatın ki çocuğunuzla ilgili gerçekçi bir değerlendirme yapılsın.
Çocuğunuz Pedagogu sevmeli !

Bazen Pedagog ne kadar uzman olursa olsun çocuk bu Pedagogla görüşmek istemeyebilir. Bu ilk görüşmede belli olur. Elektirikleri uyuşmaya bilir. Kendini ona yakın hissetmeyebilir. Bu ne Pedagogun hatası ne de çocuğundur. Eğer çocuğunuz o kişiye ısınmadıysa, onu zorlamayın ve çocuğunuzun seveceği başka bir Pedagog bulun. Çünkü Pedagoga severek gitmesi, başaralı oranını arttırır.
Pedagogla işbirliği içinde olun

Çocuklarla iletişimde tutarlı davranmak çok önemlidir. Eğer Pedagogun önerilerini aynen uygulamazsanız, uygulanan program başarılı olmayacaktır. Başarı sizin işbirliğinize bağlıdır. Çünkü bir kaç seansla Pedagogtan mucizeler beklemeyin. Pedagog size yol gösterir eğer bu yolu izlemekte başarısızsanız, bu çocuğunuzun ya da Pedagogun başarısızlığı değil, sizin başarısızlığınız olacaktır.

Pedagogun sihirli deyneği yok!

Çocuğunuzun psikolojisine ciddi zararlar vermeden önce, bir sorun yokken de düzenli olarak Pedagogdan yardım almalısınız. Pedagoga çocuğunuzu, psikolojisi ciddi boyutlarda bozulduktan sonra getirip, çocuğunuzu bir kaç seansla tedavi etmesini beklemeyin. Pedagogun çalışmaları somut değildir ve sonucu kısa bir sürede somut olarak görmeniz mümkün olmayacaktır. Bir tedavi süreci: ilk aylar hafta bir veya iki; sonra ayda bir; 3 ayda bir kontrol ve 6 ayda bir takip seanslarından oluşur. Bu süre çocuğunuzun tedaviye verdiği cevaba göre değişir.


Biz Pedagogların dileği; bize sadece anne-baba eğitim danışmanlığı için gelmeniz, çocuğunuzun psikolojisi bozultuktan sonra tedavi süreci için değil. Unutmayın çocuklarınınızın başarılarından da başarısızlıklarıdan da siz sorumlusunuz. Bilerek bilmeyerek yaptığınız herşey onların ruhsal dünyasında farklı etkiler yaratacaktır. Çocuklarınız aldına aldığınız kararların doğruluğunu bir kere daha düşünün ve bunun onların ruh sağlığını nasıl etkileyeceğini değerlendirin.


Pedagoga sadece danışmak için gelmeniz dileğiyle...
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Pedagoga Gitmeye mi Karar Verdiniz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Doğru Karar Vermek Psk.Şule ÜZÜMCÜ
► Karar Verme Becerisi 2 Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,624 uzman makalesi arasında 'Pedagoga Gitmeye mi Karar Verdiniz?' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:29
Top