2007'den Bugüne 86,349 Tavsiye, 26,854 Uzman ve 19,191 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
2013 Ygs Sınavına Hazırlık Hakkında
MAKALE #10585 © Yazan Psk.Dnş.Gürcan AVCU | Yayın Mart 2013 | 3,677 Okuyucu
Yüksek Öğretime Giriş Sınavı YGS, 24 Mart 2013 Pazar günü tek oturumda yapılacaktır. Sınav sabah saat 10.00'da başlayacak ve 160 dakika sürecektir. Pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen üst eğitim kurumlarına girişte kullanılan barajlardan ilki olan bu sınav bir eleme sınavıdır. Zaman zaman gereğinden fazla anlamlar yüklense de pek çok öğrenci bu sınava ait atıflar nedeniyle gerginlik, heyecan ve endişe yaşayabilir. Bunlara hazır olmak ve ve başarılı bir sınav geçirmek için aşağıda bazı başlıklarda öneriler ve açıklamalar hazırlanmıştır. Sevgi ve başarı dileklerimle…

YGS ÖNCESİ HAZIRLIKLAR


Sınava 4-5 Gün Kala: Akşam vakitleri 20-30 dakikalık basit beden egzersizleri yapmak, açık havada yürüyüşe çıkmak için ideal zamanlardır. Bu egzersizler uyku ritminin düzelmesinde uyku kalitesinin artmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte sakatlanmayla sonuçlanabilecek bazı sportif aktivitelerden, özellikle futbol, basketbol benzeri aktivitelerden uzak durmalısınız.

Ayrıca sizi sinirlendirecek ve moralinizi bozacak olaylardan uzak durmakta, vücudun en hassas organı olan mideyi korumakta da fayda vardır. “Zihin fısıldar beden bağırır”, görüşünden hareketle gece geç vakitlerde yemek yemekten, aşırı yağlı veya mideyi yoran besinlerden uzak durulmalıdır.

Sınavdan Bir Gün Önce: Sınava saatler kala artık ders çalışmayı bırakın, bazı öğrenciler sınav gecesi bile ders çalışayım ve bir konu daha öğreneyim gibi bir telaşa kapılabilirler ancak öğrenme zaman alan ve aralıklarla yapılan bir iştir. Son gün ders çalışmak zihni bu sebeple daha da karıştırabilir. Artık sahip olunan hazır bulunuşluğa inanmanın ve onu koruyup sınavda sergilemenin zamanıdır. Arkadaşlarla sohbet etmek, ev veya okul dışında vakit geçirmek, paylaşmak ve sınav belgelerini hazırlamak daha yararlıdır. Burada özellikle pozitif beslendiğiniz insanlarla vakit geçirmeniz daha faydalıdır. Çünkü nedensiz korku olarak adlandırılan kaygı bugünlerde bulaşıcı özellikler gösterebilir. Buna bulaşmamak gerekir…


Sınav yerini mutlaka bir gün öncesinden görün: Bu tavsiye adres ve trafiğin durumunun prova edilmesi kadar gerginlik yaşayan öğrenciler için psikolojik gevşemeye sebep olacaktır.


Sınav gecesi uyku: Uyku sorunları yaşamak bu gece için çok normaldir. Çoğu öğrenci bu gece uyku sorunu yaşar ancak dört beş gün öncesinden uyku dengesini oturtmaya çalışmak bu nedenle sizi koruyacaktır. O gün az uyku uyumanız sınavınızın kalitesine çok büyük zararlar vermeyecektir. Sınavda salgılanan adrenalin bu açıkları kolayca kapatabilecek, konsantrasyonu tavan yaptıracak kadar güçlü bir enerji barındırır.


Sınav Sabahı: Sınav için prova ettiğiniz gibi vakitlice kalkın. Kahvaltı yapmaya çalışın, çünkü sınav gibi zorluklar bedenin fazla enerji harcamasına sebep olurlar ve sabah kahvaltısı değerli bir enerji kaynağıdır. Yine çok ağır olmayan sıradan ve her zamanki besinlerden oluşan kahvaltı çok faydalı olacaktır. Bugün sizi sınav salonuna ebeveynlerinizin ya da diğer yakınlarınızın bırakmasını öneririm. Araç kullanmak yoğun dikkat ve konsantrasyon gerektirecektir, bırakın bunu o sabah sizin için başkası yapsın. Sınavın başlamasına bir saat kala sınavın yapılacağı binada olmalısınız. Sınavda rahat edebileceğiniz bir kıyafeti tercih edin.


Sınav Salonuna Sokulamayacak Eşyalar: Çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf, makinesi, cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıt, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlar sınav binasına kesinlikle alınmayacak.


YGS BAŞLAMADAN ÖNCE


Sınav başlamadan Önce Tuvalete gidin: Salon ve sıra bilgilerinizi doğruladıktan sonra tuvalete gidin. Sınav sırasında tuvalete gidilmesine izin verilmeyeceği için böyle bir ihtiyaç molası vermek, el yüz yıkamak, enseyi ıslatmak ferahlamaya yardımcı olabilir.


Tuvalete izin yok: Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika (2 saat) ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasak olacak. Sınav sırasında adayların kısa bir süre için bile olsa tuvalete gitmeleri, sınav salonundan çıkmalarına izin verilmeyecek. Sınav salonundan çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav salonunda bekletilecek.


Nüfus cüzdanı masada: Yerine oturan aday, sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaportunu sırasının üzerine koyacak. Sonra salon başkanı sınavda uyulacak kurulları adaylara hatırlatacak. Cevap kâğıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra soru kitapçıkları dağıtılacak.


Kitapçığı kontrol edin: Adaylar kendilerine verilen soru kitapçıklarında yer alan sayfaların baskısını hızlıca kontrol ettikten sonra, kitapçığın kapağı üzerindeki Ad, Soyad, TC Kimlik Numarası ile Salon Numarası bilgilerini dolduracak. Soru kitapçık numarasını cevap kağıdında “Soru Kitapçık Numarası” alanına yazıp kodlayacak.


Açılmamış kitapçık isteyin: Soru kitapçığı poşeti adayın kendisi tarafından açılacak. Adayların kendilerine verilen açılmış poşeti kabul etmemesi gerekiyor.


Cevap anahtarları farklı: Her soru kitapçığının “soru kitapçık numarası” farklı olacak. Sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların ve sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevabın yeri değişebilecek.


Peçete, kalem ve şeker ÖSYM’den: SINAV binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların belirtilen belgeler dışında herhangi bir eşya getirmemeleri gerekiyor. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş gibi gereçler ile şeker, peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecekler.SINAV ESNASINDA


Sınavın ilk anlarında: Sınavın ilk dakikalarında hemen hemen herkes bir heyecan yaşar. Bunun bir zaaf olmadığını ve az ya da çok bu heyecanı her adayın yaşadığını bilmelisiniz. Sınavın hemen öncesinde sanki bütün bildiklerinizi unutmuş gibi bir düşünceye de kapılabilirsiniz. Bu durum da telaşa kapılmayın. Bunun gerçek olmadığını ve o anki sınav psikolojisinden kaynaklandığını bilmelisiniz.


Sınav öncesinde deneyimlerinize göre belirlediğiniz stratejiyi kullanın. Güçlü olduğunuz testten alışageldiğiniz sırayla sınava başlamak en idealidir. Zayıf olduğunuz ya da sizin için ağırlığı düşük olan testi de en sona bırakın. Sınava zorlandığınız testle başlamanız size zaman kaybettirebilir.


Üniversite sınavında sorular zorluk derecelerine göre hazırlanmaktadır. Her testte zorluk derecesi çok yüksek, yüksek, ortalama, kolay ve çok kolay zorluk içeren sorular bulunmaktadır. Özellikle YGS sınavında çeldirici olarak hazırlanmış sorular bulunmaktadır. Soruyla inatlaşmadan daha kolay çözebileceğiniz sorular olduğunu unutmayın. Bir soruyu yanıtlarken iki en fazla üç denemede çözüme ulaşamadıysanız, o soruyla boğuşarak zamanınızı boşa harcamayın. Zaman kalırsa dönmek üzere o soruyu işaretleyin. Dolayısıyla bazı sorularda zorlanınca asla motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz.


Hakkında hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakın. Çünkü 4 yanlış cevabınız bir doğruyu götürecektir.


Uzun yıllardır cevap şıklarında, bir testte en fazla üç sorunun doğru cevabı peş peşe aynı şık çıkıyor. Bu ÖSYM tarafından kesin bir kural olarak getirilmiş bir şey değildir. Ancak eğer dört veya daha fazla cevabınız peş peşe aynı seçenekte toplanmışsa (mesela dördü de A şıkkıysa) çözdüğünüz sorulardan birinin veya birkaçının yanlış olabileceği ihtimalini de düşünmelisiniz.


Çok iyi bir nedeniniz olmadıkça, doğru olduğundan emin olduğunuz seçeneği değiştirmeyin. Çok sık aralıklarla saate bakmayın. Bu sizi iyice telaşlandırabilir. Onun yerine kendi planlamanıza uygun olarak YGS sınavı için kırkar dakikalık periyodları izleyin.


Sınavdan koptuğunuzu fark ederseniz birkaç saniye zihninizi dinlenmeye ihtiyacı vardır demektir. Kaleminizi bırakın, avuç içleriyle yüzünüzü yıkar gibi kulaklarınız dâhil birkaç saniye ovalayın. Ensenizi ıslatmak ta iyi gelecektir. Sizi rahatlatacak bedeninizi oturduğunuz yerde rahatlatacak başka egzersizler yapıp 20-30 saniye gibi bir süreyi bu amaçla kullanın. Dinlendiğiniz bu süreyi kayıp olarak düşünmeyin.

Sınav sonunda: Sınavdaki tüm süreyi kullanın. Cevap kâğıtlarının üzerinde bilgilerinizi ve cevap şıklarınızı ve doğru yere kodlayıp kodlamadığınızı kontrol edin. Ardından çözmekte zorlanıp boş bıraktığınız sorulara en kolayından başlayarak ağırlığına göre dönün. Çoğu zaman tekrar döndüğünüz sorularda başka çözüm yolları ya da basit hatalar görülür. Cevap şıklarınızı herhangi bir yere kaydetmeniz doğru değildir. Bunun yerine kalan zamanı bakmadığınız ya da çözemediğiniz sorulara harcayın.


Üniversite giriş sistemi iki aşamalı bir sınavdır. Pek çok deneyim göstermiştir ki bu YGS sınavı sadece son aşama için bir veri sağlar, o nedenle gereğinden fazla büyütmek ya da gereğinden fazla değersizleştirmek doğru değildir ve telafisi bir ölçüye kadar mümkündür. Üniversite giriş sınavları kişilik testleri ya da kişiliğinize verilen bir derece değildir. Bu sınavlar sadece sizin geliştirmeniz gereken akademik alanları gösterebilirler. O nedenle, kendinize değil sınav konularındaki hazırlığınızı değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın?


Başarılar…


Gürcan AVCU

Uzm. Psikolojik Danışman
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"2013 Ygs Sınavına Hazırlık Hakkında" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Gürcan AVCU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Gürcan AVCU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gürcan AVCU Fotoğraf
Psk.Dnş.Gürcan AVCU
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Gürcan AVCU'nun Makaleleri
► Doğuma Hazırlık Eğitimi Nedir? Psk.Esra TAŞDEMİR SEYİTOĞLU
► Aşk Hakkında Psk.İdil Cemre ÖZTEP
► Korku Hakkında Her Şey Psk.Ebru YEREBAKAN
► Aşk Hakkında Herşey Psk.Nihan DİKME
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,191 uzman makalesi arasında '2013 Ygs Sınavına Hazırlık Hakkında' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sınav Çağı Haziran 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:22
Top