TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi ve Türkiye’de Okulöncesi Eğitim

Sevil YAVUZ Fotoğraf
Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ
İstanbul
Uzman Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi173 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 59 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 29783,

* Yayın Tarihi : 23-05-2008 - 14:26 (3160 gün önce),

* Ortalama Günde 9.43 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8591 , Kelime Sayısı : 1069 , Boyut : 8.39 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ hakkında söyledikleri:
Ben 28 yaşında bir anneyim . Kızım 25 aylık, adı Yasemin.
Yasemin , 25 ay içerisinde yaşadıklarını kısaca özetlersek: 3 kez ev değiştirdik. 6 ayrı bakıcı değiştirdi . Babasının beni hırpaladığı şeklinde 2 ayrı kavgamıza tanık oldu ( birisinde kucağımdaydı ). Ve yasemin 17 aylıkken babası evden ayrıldı ve biz boşandık. Sonrasında ki 8 ay boyunca babası onu ayda bir birkaç saat gördü. Tüm bu yaşadığı travmalar sonucunda Yasemin : geceleri uykusundan korkuyorum çığlıkları ile uyanan ve saatlerce sakinleşmeden ağlayan, gün içerisinde sebepsiz ağlama krizleri geçiren , anlamsız bir şekilde gündel... [DEVAMI..]

(NEŞE, Danışan, 28-09-2015)

Ben üç buçuk yaşında oğlu olan bir anneyim. Babası da ben de üniversitede öğretim üyesi olduğumuz için yoğun çalışıyorduk ve oğlumla daha çok anneanne ilgileniyordu. Oğlum iki yaşındayken babasıyla ayrıldık. Sevil hanıma gittiğimizde oğlum üç yaşındaydı ve durumun ciddiyetinin çok ta farkında değildim. Hani insan yakıştıramıyor ya.. Erkek çocuğun geç konuşması normaldi dört yaşına kadar olabilirdi bu diye düşünüyordum. Hayatımı onun isteklerine göre yönlendiriyordum. Çok zorlandığım durumlar oluyordu ama annelik kolay değildi! Bu şekilde kendimi kandırıp durdum. Oğlumla bir alışveriş merkez... [DEVAMI..]
(Burcu, Danışan, 19-01-2015)

Sevil Hanim ile tanistigim icin kendimi cok sansli hissediyorum. Hem bir anne, hem de bir psikolog oldugum icin Sevil hanimin bize ve ogluma olan yaklasimini cok iyi degerlendirebildim. Bu gune kadar gordugum en durust ve en yardimsever danisman kendisi. Yaklasik 3 ay once oglumun ofke kontrol problemi sebebiyle basvurduk kendisine. Sorunlarimizi titizlikle dinledikten sonra, sureklilik ve sık gorusme gerektiren tedavimiz icin evimize daha yakin bir uzmana yonlendirdi bizi. Olaganustu durust ve guven verici bir tutumdu bu. Hatta Sevil hanimin yanindan ayrildiktan sonra esimle de konustuk bu ... [DEVAMI..]
(Evren Mxx, Danışan, 15-12-2014)

Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi ve Türkiye’de Okulöncesi Eğitim

“Erken çocukluk dönemi” çocuğun gelişiminde, kişiliğinin oturmasında, sağlıklı bir birey olarak yetişmesinde temel yapı taşlarının atıldığı kritik bir dönemdir. Çocuk yedi yaşında okula başladığında gelişiminin büyük bir kısmı tamamlamış oluyor ve eğitim için çok geç.”


Eğitim, doğumla başlayıp hayat boyu devam eden bir süreçtir. Hayat boyu sürecek öğrenmenin temelleri ise ilk altı yaşta , yani erken çocukluk döneminde atılır. Bu dönemde çocuklara iyi eğitim verilmesi ve olumlu çevre şartları sunulması çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimini desteklemede çok önemli rol oynar.


Erken çocukluk eğitimi ilk olarak aile de başlar. Aileden sonra, okul öncesi eğitim kurumları çocuğu toplumsal yaşama hazırlamada aileyi desteklemektedir. Okul öncesi eğitim kurumları, çalışan anne babaya destek olup çocuk bakıcılığı görevinin üstlendiği bir yer değil; çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve bilimsel gelişimlerini en sağlıklı şekilde geçirmesini, onları gelecek eğitim basamaklarına hazırlamayı, kendini ifade eden, yaratıcı yönlerini ve becerilerini ortaya koyan sosyal bir birey olarak yetişmesini ve aileyi okul öncesi eğitimi konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan eğitim kurumlarıdır.


UNICEF, okulöncesi eğitim kurumlarını “yaşama en iyi başlangıç” yeri olarak görüyor ve çocuklar için yaşamsal önemde olan bu dönemeçte , onlara eşit haklar verilmesi gerektiğini savunuyor.


Türkiyede okulöncesi eğitime baktığımızda eğitim düzeyi , az gelişmiş ülkeler seviyesinde olduğu görümektedir(Bkz. Tablo, Kaytaz, 2005). Dünya da 3-5 yaşlarında erken çocukluk eğitimi alanların oranlarına bakıldığında, ekonomik açıdan çok benzetildiğimiz Meksika’da yüzde 70; Fas’ta yüzde 34, Ürdün’ de yüzde 27; Doğu Avrupa ülkelerinde en az 50; üye olmak istediğimiz AB ülkelerin her birinde bu oran % 100’e yakındır (Kağıtçıbaşı, 2005).

Turkiye’de 100 çocuktan 85’i okulöncesi eğitim almıyor ve bu eğitimi alan %15’lik oranın çoğu ise eğitimli ailelerin çocuklarından oluşmakta. Anasınıfı dışındaki kurumların büyük kentlerde ve ücretli olması, her çocuğun erken çocukluk eğitim hakkından yararlanamadığını açıkça göstermektedir. Türkiye’de okulöncesi eğitim kurumlarının yetersizliğinin yanında eğitim kalitesi problemi de vardır. Araştırmalar, mevcut kurumların niteliklerinin farklılık gösterdiğini ve ülkemizdeki eğitim amaçlı kurumların sayılarının, çocuk bakım amaçlı olanlardan daha az olduğu saptamıştır (Bekman, 1999).


Bu örneklerden de anaşılacağı gibi Türkiye de okulöncesi eğitim yetersizdir. Bunun nedeni erken çocukluk eğitimi bilincinin, çocuğun gelişiminde ne kadar önemli rol oynadığının yeterince anlaşılamamış olmasıdır. Oysa yurtiçi ve yurtdışında yapılan araştırmalar erken yaşların çocuğun; zeka, kişilik ve sosyal gelişiminde kritik bir dönem olduğunu ve bu yaşlardaki ihmalin sonraki dönemleri de etkilediğini vurgulamaktadır. Çocuğun ihtiyaçlarının bu dönemde gerektiği gibi karşılanmaması durumunda, çocuğun gelecekteki hayatında davranış problemlerine, zihinsel ve fiziksel geriliğe neden olabilir. Dilin edinimi ve gelişimi konusunda çalışan dil bilimciler de özellikle okul öncesi yılların dilin kazanılması bakımından çok önemli olduğu vurgulamaktadır. Cömert (2000), ilköğretim 2. ve 5. sınıf öğrencilerinin Türkçe okuma-anlama başarılarını tespit ederek, okulöncesi eğitime giden ve gitmeyen öğrencilerin Türkçe okuma-anlama başarılarındaki farkları ortaya çıkarmıştr. Buna göre, her iki sınıfta da okulöncesi eğitimden geçmiş öğrencilerin anlamlı düzeyde başarılı oldukları ortaya çıkmıştır.

Erken çocukluk eğitimi beynin gelişimi için de çok kritik bir dönem. Araştırmalar beyin gelişiminin en önemli kısımının ilk 6 yıl içinde gerçekleştiğini göstermektedir. 3-6 yaş nöronlar arasındaki bağlantıların en üst seviyede gerçekleştiği dönemdir. Bir bebek 3 yaşına geldiğinde, beyninin fiziksel büyümesinin % 90'ı tamamlanmıştır. Çocukluk tecrübeleri beynin çalışan devrelerinde hangi hücrelerin kullanılacağında belirgindir. Çocukluk döneminin geçtiği yaşam ve çevre koşulları beyin işlevselliğini olumlu veya olumsuz etkilediği, oyun oynamayan ve çok az dokunulan çocuklarda beyin gelişiminin akranlarından %20-30 daha az olduğu kanıtlanmıştır (Nash, 1997). Bu yüzden çocuklara erken yaşlarda karmaşık algılama ve fiziksel deneyimler için fırsatlar sunmak, ileriki yaşlardaki değişik öğrenme becerilerinin gelişimine olumlu yönde etki eder. Hatta böyle olanakların sağlanması erken beslenme bozukluklarına bağlı eksiklikleri telafi edebilir ya da en azından bir kısmını giderebilir (Bekman, 1999).

Kısacası, çocuğun okula başladığında gelişiminin büyük bir kısmı tamamlanmış, zihinsel-dil yetenekleri, davranışları, duygusal ve fiziksel özellikleri şekillenmiş oluyor. Örgün eğitim yaşının çocuğun öğrenme ihtiyaçlarına eğilmek için geç olması, okulöncesi eğitimin yaygınlaşmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koyuyor (Bekman, 1999). Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) “ 7 çok geç” ve UNICEF işbirliğiyle “ 5 Yaşında Anaokulana” kampanyasını başlatarak toplumu bu konuda bilinçlendirmiştir. AÇEV okulöncesi eğitim kurumlarının çocuğun gelişimdeki önemini yaptığı araştırmayla da kanıtlamaktadır.
AÇEV kurucularından Prof. Sevda Bekman, Prof. Diane Sunar, Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı 22 yıl süren "Erken Müdahalenin Erişkinlikte Süren Etkileri" konu araştırmalarına 1982 de başlamışlardır. Dünyada erken çocukluk eğitiminin etkisini böylesi uzun süreli inceleyen ikinci araştırmadır. İstanbul’un çoğu gecekondu semtlerindeki anne ve 3-5 yaşındaki çocuklarına eğitim verilmesinin ardından bunun etkileri önce 1992 sonra da 2004’te ölçülmüş ve araştırma eğitim amaçlı anaokullarına giden çocukların, gündüz bakımevlerine giden ve evde bakılan çocuklara göre daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koymuştur.


Prof. Çiğdem Kağıtcıbaşı (2005) 2004’te 25-27 yaşına ulaşmış bu gençler üzerinde takip araştırmasını yapmış ve “Evde ya da kurumda okul öncesi eğitimden yararlanan çocukların, böyle bir eğitim almayanlara kıyasla daha uzun süreli okuduğunu, daha çoğunun üniversiteye gittiğini, daha yüksek statülü işlerle çalıştığını, çağdaş, sosyal ve ekonomik yaşama katılımlarının daha yüksek olduğunu” açıklamıştır.

Okulöncesi eğitimin çocuğun gelişimindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar erken çocukluk eğitiminin olumlu etkisini kanıtlamaktadır. Erken çocukluk eğitimi sadece çocuğa değil, aileye, topluma ve ekonomiye yüksek gelir sağlayan, fakat maliyeti küçük yatırımlardır. AÇEV nitelikli ve etkili bir erken çocukluk eğitiminin Türkiye’ye katkılarını şöyle sıralıyor (Kaytaz, 2005):

 • Çocukların uzun vadede daha üretken, daha yaratıcı, sorun çözmede daha yetkin olmalarını sağlar.
 • Dilsel, zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal açıdan gelişmiş çocuklar okula hazır olurlar ve daha rahat uyum sağlarlar.Böylelikle ilköğretim kalitesi yükselir.
 • Okula hazır çocukların sınıfta kalma ve okulu terk etme oranları düşer, bu da maliyetleri azaltır.
 • Toplumdaki vasıflı çalışan sayısı artar, yükselen üretim ekonomik yarar getirir.
 • Toplumda suç oranları düşer.
 • Sosyo-ekonomik ve cinsiyete dayalı eşitsizliklerin etkisi hafifler.
 • Kadınların işgücüne katılımlarını, ayrıca çalışma verimliliklerini artırır.
 • Sağlıklı ve iyi beslenen çocukların ölüm oranları düşer.
 • Köyden kente göçün getirdiği sorunların çözümünde katkıda bulunur.Özetle; erken çocukluk dönemi çocuğun gelişiminde, kişiliğinin oturmasında, sağlıklı bir birey olarak yetişmesinde temel yapı taşlarının atıldığı kritik bir dönemdir. Bu nedenle okulöncesi eğitime gereken önem verilmeli ve her çocuğun bu hizmetten faydalanması için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. AÇEV bu alanda yaptığı çalışmalarla ve kampanyalarıyla buna önderlik etmektedir. Biz de bu konuda duyarlı olup AÇEV’i desteklemeliyiz.


Her çocuğun okulöncesi eğitim alması dileğiyle,

Kaynak:
 • Bekman, S. (2000). A fair Chance: An evaluation of the mother-child education program. İstanbul, MOCEF
 • Bekman, S. (1999). 7 ÇOK GEÇ! Erken çocukluk eğitiminin önemi üzerine düşünceler ve öneriler. İstanbul, AÇEV
 • Cömert, D. (2000). Okul Öncesi Eğitim Programlarında Uygulanan Türkçe Dil Faaliyetlerinin İlköğretim Türkçe Dersi Okuma-Anlamaya etkisi
 • Kağıtçıbaşı Ç., Sunar, D., Bekman, S., Cemalcilar, Z. (2005). Erken Müdahalenin Erişkinlikte Süren Etkileri. İstanbul, AÇEV
 • Kaytaz, M. (2005). Türkiye'de Okulöncesi EğitimininFayda-Maliyet Analizi. İstanbul, AÇEV
 • Nash, M. (1997). Fertile Minds. Time, February 3, 1997, 54.
 • Oktay A-Aktan Kerem E. (2004). Okul Öncesi Dönem Çocuklarına Yönelik Okumaya Hazırlık Programı.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi ve Türkiye’de Okulöncesi Eğitim" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çocuklara Kurban Bayramı Nasıl Anlatılmalı Ve Aileler Nelere Dikkat Etmeli?
 • Teknolojik Cihazlar Çocukları 10 Kat Fazla Olumsuz Etkiliyor!
 • Pedofili (Sübyancılık) Hastalığı Nedir? Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirsiniz?
 • Okulun İlk Haftası Çocuğunuzun Okulu Uyum Sağlamasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?
 • Çocukları Bekleyen Tehlike Teknoloji Bağımlılığı: Çocukların Cep Telefonunu Ve Bilgisayar Kullanımına Dikkat!
 • 4+4+4 Eğitim Sisteminde Okula Başlama Yaşında Yapılan Değişiklik Yeterli Mi?
 • Pedagog Kavramının Gerçek Anlamı Ve Çocuk Psikolojisi Uzmanlığı Nedir?
 • Çocuğunuz Eşcinsel Mi, Cinsiyet Değiştirir Mi? Çocuğunuz Eşcinsel İse Nasıl Davranmalısınız?
 • Gelişim Geriliğinin Belirtileri Ve Tedavisi: Aileler Hangi Durumlarda Pedagoga Başvurmalıdır?
 • 4+4+4 Eğitim Sistemine Çocuklar, Okullar Ve Öğretmenler Hazır Mı? Sorunlar Ve Çözüm Önerileri
 • 4+4+4 Eğitim Sistemi: "Çocuğunuz Okula Hazır Mı" Kriterleri Nedir?
 • Çocuklarda Konuşma Gecikmesi
 • Çocuklara Din Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Kışın Çocuklarınızın Dışarda Oyun Oynamasına İzin Verin!
 • Yasak Aşk: Katil Anne Babaların Psikolojileri
 • Kurban Kesimi Ve Çocuk Psikolojisi: Aileler Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeli?
 • Küçük Çocukların Dizilerde Oynatılmasının Psikolojilerine Olumsuz Etkileri
 • Pedagoga, Çocuk Ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanına Hangi Durumlarda Başvurulmalı?
 • Çocuk Ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Pedagog Ve Psikolog Kime Denir Ve Görevleri Nedir?
 • Psikiyatrik İlaçlar Nelerdir, Bağımlılık Yapar Mı, Yan Etkileri Var Mıdır?
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı Ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu Ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu Ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı İle Uyumlu Mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi Ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri Ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Karne Uyarısı , Sedat BAŞ
 • Öfke Kontrolü , Sedat BAŞ
 • Teknoloji Bağımlılığı - Aptallaşıyor Muyuz? , Sedat BAŞ
 • Çocuklarda 0-3 Yaş Döneminin Gelişimsel Özellikleri , Uzm.Özge DEMİRCİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:59
  Top