2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Emdr Size Nasıl Bir Fayda Sağlar?
MAKALE #10883 © Yazan Psk.Cem KAYA | Yayın Mayıs 2013 | 5,251 Okuyucu
EMDR kişilerin anılarından yola çıkar, var olan sorunun ya da sorununuzun sadece şu andan kaynaklı olduğunu düşünmek doğru değildir. Şu anda yaşanan sorunların bir geçmişi vardır. Hayat her gün ceplerinize bir çakıl taşı bırakır, siz güne başlarken yeni bir çakıl taşını cebinizde taşıdığınızı fark etmezsiniz. Her gün bir önceki gün yaptığınız gibi elbisenizi giyer ve yaşamaya devam edersiniz.

Bir gün gelir ve o elbise taşıyamayacağınız kadar ağırlaşmıştır. Artık eskisi gibi hareket edemezsiniz, eskisi kadar mutlu olamazsınız eskisi kadar içten gülemezsiniz, eskisi gibi cesaretle yenilikleri deneyemezsiniz. Bunun nedenini bir gün önce yaşadığınız olaya bağlamak sizi yanılgıya götürecektir.

Elbiseyi çıkarıp hayatınıza devam etmekte mümkün değildir, çünkü bu yazıda elbise olarak kullanılan benzetme sizin kalbiniz, beyniniz, kollarınız ya da diliniz vb. olabilir. Onlarsız hayatınıza devam etmeniz mümkün değildir.

Ağırlıkları azaltmanın tek bir yöntemi vardır. Her çakıl taşı ile tek tek çalışmak ve onu cebinizden alarak atıp kurtulmak, bazen bir avuç bazen bir tane ama her seferinde hafifleyerek hayatınıza devam edebilirsiniz.

EMDR yukarıda bahsettiğim çakıl taşları ile tek tek çalışmaktadır. Her anınızı tekrar gözden geçirmenizi, anlamlandırmanızı ve yerleştirmenizi sağlar. Birbiri ile ilişkiye geçen anılarınız bir çakıl taşı gibi sizin üzerinizde bir ağırlık yaratmayacaktır.

Karanlıkta kalma fobisi, kediden korkmak, yükseklik fobisi, sunum yapmak fobisi, kalabalık önünde konuşma fobisi vb. her türlü korkularınızın ve fobilerinizin çocukluk çağında yaşanan bir takım anılardan kaynaklı olarak yaşandığını bilmekte fayda vardır. Bu fobilerinizden kurtulmanız mümkündür. Günümüzde ki size, bu fobileri yaşatan geçmişteki çakıl taşlarını (anılarınızı) ayıklamanız sizin artık fobi yaşamanıza engel olacaktır.

Artık kendinizi mutlu hissetmiyorsanız, insanların size karşı olumsuz davrandıklarını hissediyorsanız, kendiniz yalnız hissediyorsanız, güne mutsuz ve isteksiz başlıyorsanız, artık eskisi kadar kendiniz enerjik hissetmiyorsanız, sevilmediğinizi düşünüyor ve kendinizi hiçbir konuda yeterli hissetmiyorsanız. Hemen genel yargılara varıp bu hissettikleri ve düşündüklerim doğru demeyin. Üzerine çalışmanız gereken çakıl taşlarım var diye düşünün. Depresyon ruh sağlığı hastalıklarının nezlesi diye adlandırılmaktadır. Herkes yaşayabilir ve herkes tedavi olarak iyileşebilir.

İletişim konularında sorun yaşıyor ve insanlarla sürekli tartışıyorsanız, ilişkilerde çok fazla öfke tepkileri veriyor ve insanları kırıyorsanız, onlardan uzak durmanıza bunlar neden oluyorsa, çatışmalarınızı çözme yöntemlerinizden hoşlanmıyor, insanlara sürekli baskı yaparken kendinizi buluyorsanız ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa bunun sizin kişilik özelliğiniz olduğunu düşünmeniz doğru bir görüş olmayabilir. Çocukluğunuzda ve gençliğinizde yaşamış olduğunuz iletişim problemleri günümüzü etkilemektedir. Geçmişte yaşadığınız bu anılar ve çıkarttığınız dersler hakkında tekrar çalışmak yanlış kararları düzeltmek, doğru kararları destekleyerek devamını sağlamak size avantaj sağlayacak ve daha ilişkisel biri olmanızı sağlayacaktır.

Her şeyin yerli yerinde olmasını istiyorsanız, ufacık değişikliklerde bile büyük tepkiler veriyorsanız, bazı şeyleri sürekli yapmak zorunda olduğunuzu hissediyor ve yapıyorsanız, sürekli insanları kontrol altında tutmaya çalışıyor, sürekli temizlik yapma isteği duyuyorsanız, hayatınızı zorlaştıran alışkanlıklardan kurtulmak istiyorsanız, obsesif davranışlarınızdan rahatsızsanız unutmayın ki bu davranışları bir günde kazanmadınız. Bu davranışlarınıza neden olan birçok olay ve anı yaşadınız. Bu anıları ortaya çıkarıp üzerinde çalışmanız bu tür rahatsızlıkların yok olmasında size yardımcı olacaktır.

EMDR fobilerinizin olmasına neden olan, kaygı ve korku yaratan, insanlarla ilişkilerinizde sorun yaşamanıza neden olan, takıntılı davranışlarınıza neden olan, mutsuz ve enerjisiz olmanıza neden olan anılarınızla çalışarak, düzenleyen ve bu yazıda yer almayan bir takım olumsuz durumlarda da sizlere yardımcı olabilecek bir terapi tekniğidir.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Emdr Size Nasıl Bir Fayda Sağlar?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Cem KAYA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Cem KAYA'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     74 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cem KAYA Fotoğraf
Psk.Cem KAYA
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog
Emdr Terapisti, Bireysel Terapist, Grup Çalışmaları ve Yetişkin Eğitimleri
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi104 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Cem KAYA'nın Yazıları
► Çocuk Okula Nasıl Uyum Sağlar? Psk.Gizem DURAN TÜZER
► Emdr Terapisi Nasıl Uygulanır? Psk.Cem GÜMÜŞ
► Emdr Yöntemi Nasıl Uygulanır? Psk.Cem GÜMÜŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Emdr Size Nasıl Bir Fayda Sağlar?' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Doku-N-A-Ma-Mak Şubat 2013
◊ Panik Atak Temmuz 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:39
Top