2007'den Bugüne 83,079 Tavsiye, 26,198 Uzman ve 18,416 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Tıkanma Sarılığında Safra Stenti Yerleştirilmesi
MAKALE #11048 © Yazan Prof.Dr.Mehmet İNAL | Yayın Haziran 2013 | 60,166 Okuyucu ÇOK OKUNUYOR
TIKANMA SARILIĞI (OBSTRÜKTİF İKTER) NEDİR?

Karaciğerde normalde günlük 1 litre kadar safra üretilir. Bu safra, safra yollarından safra kesesine gelir. Safra kesesinde yoğunlaştıktan sonra koledok adı verilen kanaldan ilerleyerek oniki parmak barsağına akar. Böylece aldığımız gıdaların sindirimi mümkün olmaktadır.

Karaciğerden barsağa kadar olan bu safra akışının herhangi bir düzeyde akışının engellenmesi sonucu safra barsağa akamaz. Buna tıkanma sarılığı adı (obstrüktif ikter) verilir. Bulaşıcı değildir.

TIKANMA SARILIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Erişkinlerde en sık neden safra taşlarıdır. Daha sonra ise tümörler (safra yolu kanseri, safra kesesi kanseri, pankreas kanseri, metastatik kanserler vs) gelmektedir. Geçirilmiş safra yolu ameliyatlarında nedbe dokusu oluşması da başka bir sık görülen neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

TIKANMA SARILIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra sistemi tıkanıklığında hastanın göz akı ve cildinde sararma olur. İdrar rengi koyulaşır, büyük abdestin rengi ise açıklaşır. Ciltte kaşıntı olabilir. Daha sonra ise safra iltihaplanınca ateş, üşüme ve titreme ile birlikte karın ağrısı ortaya çıkar.

TIKANMA SARILIĞI TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Kan testlerinde sarılık (bilirubin) değerleri artmıştır. Karaciğer enzimleri yükselir. Bu durumda karaciğer ve safra sistemine yönelik görüntüleme yapılır. Ultrasonografi (US), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans (MR) gibi yöntemler yapılıp tıkanıklığın nedeni saptanmaya çalışılır. Bunun dışında safra yollarının içi boyalı ilaçla doldurulup filmi çekilebilir. Bu film, endoskopik yolla (ağızdan ışıklı kamera ile girilerek) yapılabildiği gibi perkütan yolla (ciltten ince bir iğne ile girilerek) de yapılabilir. Genellikle tıkanmanın düzeyi safra kanallarının üst kısmında ise perkütan yol, alt kısmında ise endoskopik yol kullanılmaktadır.

TIKANMA SARILIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Tıkanıklık taşa bağlı ise taşın boyutu, sayısı, yerleşim yeri ve hastanın genel durumuna bağlı olarak tedavi yöntemi seçilir. Safra kesesinde taş varsa cerrahi olarak safra kesesi çıkartılır. Safra taşı safra kanalına düşmüşse endoskopik yolla taş çıkartılır. Bazı durumlarda perkütan yolla (ciltten iğne ile) da taş kırılması veya çıkartılması sözkonusu olabilmektedir.

Tıkanma nedeni tümör (kanser) ise kesin tedavi cerrahidir. Ancak tıkanma sarılığı ile hekime başvuran hastaların %90-95’inde maalesef ameliyat evresi geçmiş olmaktadır. Bu nedenle de hastaların ameliyat olabilmeleri maalesef mümkün olmamaktadır. Bu durumda ise tedavi olarak “safranın barsağa akışı” hedeflenmektedir. Bunu sağlamak için safra stenti kullanılır. Tıkalı safra kanalı içine stent denilen metal kafes veya plastik tüp yerleştirilerek safranın barsağa akışı sağlanır.

Safra stentleri malzeme olarak metal veya plastik olmak üzere 2 çeşittir. Metal stentler açıldığında yaklaşık 1 santimetre genişliktedirler. Kapalı olarak safra kanalına sokulur ve içerde iken açılırlar. Perkütan yolla koyulan stentler bu tiptedirler. Bunun yanında plastik stentler daha çok endoskopik yolla yerleştirilmekte ve içinden safranın aktığı iç çapı metal stentlere göre 3-4 kat daha dardır ve çabucak tıkanırlar. Bu nedenle metal stentler tercih edilmektedir. Ancak metal stentler plastik stentlere göre oldukça pahalıdır.

TIKANMA SARILIĞINDA SAFRA STENTİ NASIL TAKILIR?

Girişimsel Radyoloji Uzmanı tarafından Perkütan (ciltten iğne ile girilerek) yolla metalik safra stenti takılmaktadır. Anjiyografi cihazında hastaya damar yoluyla uyutucu ve ağrı kesici ilaç verildikten sonra işlem yapılır. “Perkütan Transhepatik Stent Kolanjiyoplasti” adı verilen bu işlemin 3 veya 4 basamağı vardır.

Perkütan Transhepatik Kolanjiyografi (PTK): Hastanın karın sağ yanından kaburgalar arasından ince bir iğne ile karaciğer içindeki genişlemiş safra kanalı içine girilir. İğne ile boyalı ilaç verilerek safra yollarının filmi çekilir. Buna Perkütan Transhepatik Kolanjiyografi (PTK) adı verilir. Burada tıkanıklık nedeni saptanıp hastalığın (tümörün) yaygınlığı görülür.
Perkütan Biliyer (Safra) Stent Yerleştirilmesi: Safra yolundaki darlık veya tıkanıklığın ötesine ince bir telle geçilip barsağa erişilir. Bu telin üzerinden stent (tel kafes) darlığa kadar sokulup darlık düzeyinde yerleştirilir ve stent açılır.
Perkütan Balon Dilatasyon: Yerleştirilmiş olan stentin tümöre bağlı darlığı tamamen açamadığı durumda stent içinde balon şişirilerek genişletme işleminin yapılmasıdır. Çoğunlukla stent açılımı balonla genişletmeden sonra %100 hale gelir.
Perkütan Biliyer Drenaj: Stent yerleştirilip içinde balon şişirildikten sonra kanamanın kontrolünü sağlamak ve stentin içinin kan pıhtısı ile tıkanmasını engellemek amacıyla uç ve yanlarında çok sayıda delikleri bulunan bir kateter stent içinden geçirilerek barsağa sarkıtılır. Buna stent içi kateter boşaltımı adı verilmektedir. Bu kateterin (ince hortum) ucundan belli aralıklarla serum verilerek safra yolları ve stente1-3 gün boyunca yıkamalar yapılır. Kanamanın hiç olmadığı durumda stent içine kateter yerleştirilmez.

Hasta işlemden sonra 2-4 saat süreyle gözlemde tutulur. Tam olarak uyandıktan sonra evine gönderilir ve birkaç gün sonra kateteri çıkartılır. Artık safranın akışını safra kanalı içine yerleştirilmiş olan safra stenti sağlar. Böylece safra stenti sayesinde hastanın cildinden dışa çıkan bir hortum ve ucunda bir torba olmadan yaşaması sağlanmış olur.

SAFRA STENTİ TAKILDIKTAN SONRA NE YAPILIR?

Stent takıldıktan 15-20 gün sonra sarılık azalarak kaybolur. Hastaya (verilecekse) ilaç tedavisi (kemoterapi) başlanabilir. Bu arada belli aralıklarla kan testleri yapılıp Bilgisayarlı Tomografi çekilerek stentin açık olup olmadığı kontrol edilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Tıkanma Sarılığında Safra Stenti Yerleştirilmesi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Mehmet İNAL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Mehmet İNAL'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     10 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mehmet İNAL Fotoğraf
Prof.Dr.Mehmet İNAL
Adana
Doktor "Radyoloji - Röntgen"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Mehmet İNAL'ın Yazıları
► Safra Taşı Hastalığı Op.Dr.Yıltan DEVECİ
► Safra Kesesi Hastalıkları ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Dr.Sinem KANAR
► Safra Kesesi Taşları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları ÇOK OKUNUYOR Yrd.Doç.Op.Dr. Alaattin ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,416 uzman makalesi arasında 'Tıkanma Sarılığında Safra Stenti Yerleştirilmesi' başlığıyla benzeşen toplam 10 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Omurga İğne Biyopsisi Haziran 2013
► İğne Biyopsisi Mayıs 2013
◊ Yaptığım Girişimler Mayıs 2013
◊ Girişimsel Radyoloji Mayıs 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:12
Top