TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
BİREYİN KENDİNİ TANIMASI

Psk.Süheyla ESEN
Erzurum
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 3 Makalesi varİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2254,

* Yayın Tarihi : 13-08-2013 - 22:55 (1258 gün önce),

* Ortalama Günde 1.79 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5309 , Kelime Sayısı : 697 , Boyut : 5.18 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Süheyla ESEN hakkında söyledikleri:
Süheyla Hanıma internet arastırması sırasında rastladım,ogluma zeka testi yaptırmam gerekiyordu.Testle beraber yaklaşık 2 saat yerinde kaldık,bu süre zarfında bizimle çok yakından ilgilendi.Testin sonuclarını ayrıntılı birşekilde paylaştı.Oglumun hangi alanlarda basarılı oldugunu hangi alanlarda üzerine çalışılması gerektiğinden bahsetti.Okula uyum sorununun nedenleri üzerinde durdu.Parlak zekalı oluşu buna sebebiyet veriyormuş.Oglum beni herzaman Süheyla ablaya getir diyerek çıktı merkezden.Bende güleryüzü ve samimiyeti için kendisine tesekkür ediyorum.
(C.Y, Danışan, 22-08-2013)

Psk.Süheyla ESEN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
BİREYİN KENDİNİ TANIMASI

Hayatımıza yön verebilmek ve bazı kararlar alabilmek için öncelikle ne istediğimizi bilmek zorundayız. İsteklerimiz neye göre şekil almalı? Bunun cevabını verebilmek için önce kendimizi tanımalıyız. Peki kendimizi ne kadar tanıyoruz? Belki de üstesinden gelemediğimiz tüm problemlerin kaynağı kendimizi tanıyamamamız. Bu nedenle çevremizde olup biteni anlamaya çalışmak, çözümler aramak yerine önce oturup kendimizi tanımaya çalışmalıyız.
Bizler sorunların kaynağını hep başkalarında görür;ve o sorunları ya çevre şartlarına ya da çevremizdeki insanlara bağlarız, fakat aklımıza sorunun kaynağının kendimiz, yada kendimizi bilmememiz olduğu hiç aklımıza gelmez.
BAŞARIYA GİDEN EN BÜYÜK YOL KENDİMİZİ TANIMAK VE İSTEKLERİMİZİ BİLMEKTEN GEÇER.
Acaba ben kimim, neyi başarabilirim neyi başaramam, acaba bu konuda izlediğim yol gerçekten istediğim yol mu? Birey bir işe başlamadan önce bu soruları yöneltmeli kendine, cevabını alabiliyorsa ne mutlu ona, o bireyin o konuda başarısız olma ihtimali en aza iner. Fakat kendini daha tanıyamadan, ne istediğini bilmeden, sadece koşullara ve menfaate göre alıyorsa kararlarını, bilin ki o birey başarısızlığa mahkumdur. Bu problem en sık meslek ve eş seçimlerinde karşımıza çıkar.
Meslek seçimi
Emin olun üniversite bitirmek, hatta en güzel bölümlerden mezun olmak insanı doyuma ulaştırmaz. Önemli olan en iyi bölümü bitirmek değil, bitirdiğin bölüm de en iyi olmak ve o bölümü sevmektir.
İnsanları başarısızlığa götüren temel problemlerden biri bireyin ne istediğini, neye kabiliyeti olduğunu bilmeden, kısacası kendini tanıyamadan meslek seçmesidir. Hepimizin çocukluğu mutlaka tıp yolundan geçmiştir. Şimdi bile çevrenizde birçok çocuğa sorsanız büyüyünce ne olmak istiyorsun diye, alacağınız yanıt bellidir “doktor olacağım.”
Bu yanıt çok küçük bir ihtimalle değişkenlik gösterse de çoğunun yanıtı budur. Bu yanıtı vermek güzeldir ama iş doktora gitmeye gelince hiç biri gönüllü olmaz. Hiç düşündünüzmü doktor olmak isterken neden en çok doktorlardan korkarlar.Evet doktorluk dünyanın en onur verici mesleklerinden biridir ve çok kutsaldır tartışılmaz, fakat herkes doktor olamaz bu kesin. Bunun gibi birkaç örnek meslek var tabi.Bireylerin meslek seçiminde özellikle ailelerin tutumunda çok büyük hatalar gözlenmekte. Peki birey kendini tanımaya çalışırken aileleri tarafından ne kadar tanınıyorlar? Çocuk kazara ağzından doktorluk,öğretmenlik veya mühendislik gibi daha az kesime hitab eden bir meslek adı çıkarsa, ailenin tutumu ya çok sert oluyor ya da çocuğu o an dikkate almamayı tercih ediyor. Tutum böyle olunca çocuk kendini keşfedemiyor, tanıyamıyor ve tanıyamadığı gibi de ne istediğini tam olarak bilmiyor.
Bu durum çoğu zaman bireyin mesleğinde başarısızlıklara veya işinde mutlu olamamasına sebebiyet veriyor.Yetişkinler olarak aileler çocuklarını kendi isteklerine göre yönlendirmek yerine onlara kendilerini keşfetme şansı vermelilerdir. Ne istediklerini, neye kabiliyetleri olduğunu kendilerinin farketmelerine izin vermeli, onları kendi tercihleriyle değil çocuklarının tercihleriyle desteklemelilerdir.EN İYİ OLANI SEÇMESELERDE, SEÇTİKLERİNDE İYİ VE MUTLU OLMALARI İÇİN ONLARA ŞANS VERMELİLERDİR.
Eş seçimi
Bireyin kendini tanıyamaması eş seçimlerinde de büyük problemler yaratır. Bir insanla beraberlik kurma, evlenme yoluna gitmeden önce acaba kendimizi tanımaya çalışıyor, isteklermizi analiz etmek için uğraşıyor muyuz?
Bir bireyin yaptığı en büyük hata, kendini tanımadan kararlar vermesi ve bunun sonucu olarak risk almasıdır. Ben bir evliliğin yalnızca aşkla yürüyebileceğine inanmayanlardanım.Aşk yalnızca iki insanı yanyana getiren histir, çekim gücüdür, fakat aşk asla iki bireyin anlaşmasına huzurlu bir beraberlik geçirmesine tek başına yetmez. İnsanları ayakta tutan, dengeli ilişki yaşamasına neden olan kavramlar, saygı, anlayış, hoşgörü ve güvendir. Bunlardan yoksun olan bir evlilik depreme dayanıklı olmayan bina gibidir.En ufak sarsıntıda sonuçların ne denli üzücü olabiliceğini düşünmek içten bile değildir.
İki insan birbirleriyle bir hayat kurma fikrine kendini alıştırmadan önce kendilerini tanıma yoluna gitmelidirler. Acaba benim beklentilerim ne, acaba ben onunla bu yolda anlaşabilecek miyim, acaba güven duyabilir miyim…? Ve daha çoğaltabileceğim bu tarz soruları sormalı kendine ve cevaplarını almadan da adım atmamalı. Çünkü bu durum hem bireyin kendi hayatını hem de karşısındakinin hayatını tehlikeye atmak demektir.
Üzerinde iyice düşünülmesi gereken bir karardır evlilik, çünkü yalnızca iki şahıs değil aynı zamanda iki şahsın çevreleri ve istekleri birleşiyor evlilikte. Acaba bu iki çevre birbirini ne kadar dengeleyebilecek? Karşınızda bir aday var ve harika bir eş olacağını düşünüyorsunuz, çok güzel bir kadın yada çok yakışıklı bir adam..düşünceleri ve konuşma tarzı ile sizi etkiliyor. Siz sırf bu etki yüzünden evlilik yaparsanız emin olun yanılırsınız. Çünkü seçeceğiniz kadının yada adamın harika olması mutlu olacağınızı göstermez, önemli olan bu harikalıkla ne kadar anlaşabileceğiniz. Acaba siz ona uyum sağlayabilecek misiniz? Burada da önemli olan en harika olanla evlenmek değil, anlaşabileceğiniz insanı bularak en harika evliliği yapmanızdır. Zaten kendinizi tanıdıktan ve isteklerinizi farkettikten sonra seçtiğiniz insan sizin için en harika olandır…

Süheyla Esen

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

BİREYİN KENDİNİ TANIMASI ile İlgili Kavramlar : kendini tanıma, kendini tanımak, kendini bilmek
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"BİREYİN KENDİNİ TANIMASI" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Süheyla ESEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Mutlu Ve Uzun Ömürlü Evlilik İçin 8 İpucu , Ayşin AKDAĞ
 • Psikoterapi Nedir? , Uzm.Yasemin BAĞRIAÇIK
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:24
  Top