TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Fizyoterapinin Otizmde Yeri

Feride BİLİR Fotoğraf
Fzt.Feride BİLİR
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 5368,

* Yayın Tarihi : 05-06-2008 - 01:24 (3182 gün önce),

* Ortalama Günde 1.69 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3633 , Kelime Sayısı : 383 , Boyut : 3.55 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Feride BİLİR hakkında söyledikleri:
Prematür bebek olan kızımın yaşadığı beyin kanaması sonrası gelişen sağ hemiparezisinde, hayatımızın en önemli adımlarını bizimle atan değerli insanlardan biridir Feride Hanım.Bugün geldiğimiz noktayı kendisinin ve uzun vadede onun bizi yönlendirdiği tüm değerli fizyoterapistlerimizin bilgisine, bilimselliğine, işindeki becerisine, yüreğine ve inancına borçluyuz,
İşini hakkıyla yapan, çocuklarla iletişimi mükemmel, sabırlı ve disiplinlidir. Ebeveynlerle iletişimi çok iyidir,süreç hakkında bilgilendirir, İşiyle ilgili yeni gelişmeleri takip eder, bilimsel doğrularla hareket eder. Hakkını ödey... [DEVAMI..]

(Deniz xx, Danışan, 08-06-2012)

feride hanımla ilk tanışmamız kızımın doğum esnasında geçirdiği problemden dolayı(brakial pleksus)bir tanıdığımızın tavsiyesi üzerine 2007 yılında başladı.antalya/alanyada yaşıyor olmamıza rağmen daha önce baş vurduğumuz yerlerden istediğimiz neticeleri alamayınca, kızım üç aylıkken daha önce kızımla aynı problemi yaşayan bir tanıdığımızın randevü alması üzerine belirli aralıklarla devam etmektedir.bugün 19/01/2012 yine yoğun programına rağmen bize vakit ayırarak sıcak,sevecen,candan tavırlarıyla bizim ailemizden biri olarak davrandı.eşimle beraber en daraldığımız, moralimizin bozulduğu anlard... [DEVAMI..]
(ALANYA, Danışan, 19-01-2012)

Fzt.Feride BİLİR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Fizyoterapinin Otizmde Yeri

Postür; vücudun tüm kısımlarının,kendisine bitişik diğer segmente ve bütün vücuda oranla en uygun şekilde yerleştirilmesidir.Vücut; adale aktivitesi sırasında eklem bağlarının desteği veya stabilite sağlamak ya da bir harekete temel teşkil etmek için bir çok adalenin ahenkli çalışması ile bu duruşu elde eder.

Postürün devamlılığının sağlanması genellikle yerçekimine karşı çalışan adalelerin çalışması ile mümkündür. Bu adaleler genellikle ekstansiyon yönde kasılarak vücudu dik tutmaya yararlar ve fonksiyonları hızdan çok kuvvetle ilişkilidir,uzun süre yorulmadan kasılı kalabilirler.

Postüral refleks ;Vücudun çeşitli bölgelerinden gelen uyarılara(göz,kulak..) verilen motor cevaptır. Postürde deri duyusunun da çok büyük bir rolü vardır. Özellikle ayak tabanının hissiyeti postür organizasyonunda etkilidir.

Eklem hareketleri yeterli değilse postürü sabitleştirir ve hareket için değişiklik yapılması mümkün olmaz. Bütün bu bölgelerden gelen uyarılar merkezi sinir sistemin içinde koordine edilirler.Beyinde koordinasyonu sağlayan asıl merkezler Serebral korteks, beyincik ve çekirdeklerdir.

Bedensel duyarlılığı normalleştirmek
Vücudunu tanımak ve bilincinde olmak
El fonksiyonlarını geliştirmek
El becerilerini geliştirmek ve uygulamak
Vücudunu kontrol ve idare etmek
Hareket etmek
Yüz ve çene motorunu geliştirmek
Uyarıların farkına varmak
Uyarıları tekrarlamak
Davranışları gözleri ile izlemek

Beden eğitimi etkinlikleri ilginç ve basit oyunlar şeklinde başlayıp hareketler gittikçe güçleştirilmelidir
Öncelikle kol-bacak-gövde gibi büyük adale ve organların kullanılmasını gerektiren hareketlerden başlamalı
Bu hareketlerde beceri arttıktan sonra küçük adalelerin ve organların kullanılmasına yönlendirilmelidir
Beden eğitimi etkinliklerinde hareketi TAKLİT ve diğer derslerle ilgili faaliyetlerin pekiştirilmesine aracılık eden etkinliklere izin verilmelidir (Uzunluk ölçüleri ile ilgili olarak, bahçenin boyu adımları ile veya ağacın çapı kulaç ile hesaplatılabilir)
Beden eğitimi daima bir grup içinde yaptırılmalı, gerekirse çocuklar seviye gruplarına ayrılmalıdır
Beden eğitimi sırasında müzik eşliği sağlanması ritmik hareketlerin algılanmasını kolaylaştırır ve çocuklar için egzersiz daha zevkli bir hale dönüşebilir

Beden eğitimi derslerinde çocukların seviyelerine uygun halk oyunları ve danslarının basitleştirilerek öğretilmesine özel bir önem gösterilmelidir (Sosyal becerileri kazanmasını sağlar).
Etkinliklerin süresi onları yormayacak, usandırmayacak uzunlukta ayarlanmalıdır
Egzersizler sırasında tehlikeli hareketler yapmaktan sakınılmalıdır.
Egzersiz; mümkün olduğunca rahat giysilerle yapılmalıdır.
Beden eğitimi etkinlikleri her çocuğun boş zamanlarında zevkle yapacağı, daha sonra sportif faaliyetlere katılmalarını sağlayacak temel alışkanlıklar ve beceriler kazandıracak şekilde düzenlenmelidir.

Otistik çocuklar fiziksel açıdan değerlendirilirken nörogelişimsel ve duysal olarak değerlendirme terapi için ayrılmazdır.

Temel Nörogelişimsel tedavide değerlendirmede; Postural Tonus, doğrulma reaksiyonları, denge reaksiyonları ve onların bağlantılı oldukları postüral düzgünlük stabilite ve mobilite (kaba motor beceriler), hareket değişiklikleri, ROM (Hareket genişliği) değerlendirilir

Temel Sensorial integrasyonda (Duysal bütünsellik terapisinde) değerlendirme ; Sensorial sistem modülasyonu, taktil sistem, pozisyonel nistagmus, hareket duyarlılığı, proprioseptif duyarlılık, duysal değerlendirme yapılır ve çeşitli materyaller kullanılarak planlı ve kontrollü bir şekilde denge, pozisyon ve hareket duyumlarına yönelik etkinlikler (dokunsal uyarılar, sallanma,..) çalışmaları planlanır

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Fizyoterapinin Otizmde Yeri ile İlgili Kavramlar : otizm, otistik çocuk, fizyoterapi, postür, vücut farkındalığı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Fizyoterapinin Otizmde Yeri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Feride BİLİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Bel Fıtığı , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Lumbosakral Fıtık Hastalarında, Ekstansiyonda Traksiyonun Etkinliği , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Bel Tutulması ve Bel Ağrılarında Fizik Tedavi , Fzt.Umut PAKSOY
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates ile Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  09:53
  Top