2007'den Bugüne 84,230 Tavsiye, 26,379 Uzman ve 18,827 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Okulun İlk Haftası Çocuğunuzun Okulu Uyum Sağlamasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?
MAKALE #11379 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Eylül 2013 | 4,090 Okuyucu
Okullar açılıyor: Okulda ilk hafta ve okula uyum

Sevgili Anne Babalar,
2013-2014 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi açılıyor. Minik çocuklarımız ilk defa okula merhaba diyecek. Okula başlamış olan çocuklar ise uzun yaz tatilinden sonra ilkokula geri dönecek. Okulun ilk haftaları hem ilkokula yeni başlayan çocuklar için hem de ilkokula devam eden çocuklar için oldukça önemlidir. Ailelerin uzun yaz tatilinden sonra çocukların tekrar okula uyum sağlayabilmesi için sabırlı olması gerekir. Okulun ilk haftası nelere dikkat edilmeli bilgi vermek istiyorum.

Okulda ilk hafta çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
Çocuğun okula başladığı ilk hafta çok önemlidir. Eğer çocuk ilk defa okula başlıyorsa okulla ilgili ilk anıları ve önyargıları bu haftada oluşur. Bu nedenle çocuğa çok titiz davranmalısınız. Çocuğunuzun okulda ilk gününde mutlaka yanında olun eğer müsait olabiliyorsanız bir hafta boyunca çocuğunuzu okula siz bırakıp alabilirsiniz. Bu durum okula uyumunu kolaylaştıracaktır.
Eğer çocuğunuz 1. Sınıf öğrencisi değil, uzun yaz tatilinden sonra okula tekrar dönüyorsa da yine ilk hafta önemli çünkü uzun geçen tatilden sonra çocuk okuldan soğumuş olabilir. Ne kadar arkadaşlarını özlese de tekrar okul sorumluluklarını üstlenmek çocuğa zor gelebilir. Bu nedenle ilk haftalar çocuğa anlayışla yaklaşılmalı ve yaz dönemdeki etkinlerine fazla kısıtlama getirilmemelidir. Örneğin çocuk günde 1 saat TV izliyorsa birden bire “okul açıldı artık TV yasak” demek yerine “ artık 30 dakika TV izleyebilirsin” diyerek sorumluluklarına yumuşak bir geçiş yaptırabilirsiniz.

Okulda ilk gün
İlkokula yeni başlayacak olan çocuklar için okulun ilk günü çok önemli. Böyle özel bir günde çocuk anne babasını yanında görmek ister. Tüm hafta işeten izin alamıyorsanız bile mutlaka okulun ilk gününde çocuğunuzun yanında olun. Eğer bu da mümkün değilse aileden başka bir akrabanız çocuğun ilk gününde yanında olabilir. Okul çıkışında ise çocuğunuza eğlendirecek bir aktivite planı yapabilirsiniz. Onun sevdiği bir etkinlik planı yapabilirsiniz. Örneğin parka gitmek, birlikte dışarıda yemek yemek gibi. Bunun yanı sıra başlayacağı okulu daha önceden birlikte ziyaret ederek okula başlama heyecanını azaltabilirsiniz.

Tatil dönüşü okula yeniden başlayan ilkokul öğrencilerine nasıl yaklaşmalıdır?
Bu çocuklara “okul başladı artık dışarıda arkadaşlarınla oynamayı unut” denmemeli. Havalar hala sıcak olduğu için yaz dönemindeki etkinliklerine devam etmesine fırsat verilmeli. Sürekli her cümleye “okullar açıldı artık şunu yapamazsın bu yasak” gibi sözlerle başlanmamalıdır.
Çocukların tatilde yaptığı etkinlikleri yapmasına fırsat vererek ve okul sorumlulukları ilk haftalardan çok yoğun hatırlatılmayarak okula alışmaları sağlanabilir. Ayrıca tüm aile üyelerinin çocuğa sürekli “okul ne oldu, okul nasıl geçti” gibi okul konusunda konuşması çocuğu okuldan soğutur çünkü çocuğun tüm hayatı okul değildir. Bunun yerine “bugün nasılsın, bugün birlikte ne yapalım” gibi farklı konulardan konuşmak daha doğru olur.

Ailelerin çocuklarına genel tutumu ne olmalı?
Ailelerin okul konusunda baskıcı tutumdan vazgeçmelerini, okul konularını çok sık gündeme getirmemelerini öneririm. “Artık okul açıldı şu yasak bu yasak” gibi sözlerle okulun açılmasıyla çocuğun mutluluğunun sonu gelmiş gibi bir izlenim yaratılmamalıdır. Çocuğa sorumlulukları tatlı dille ve birlikte karar alınarak hatırlatılmalıdır.

Ders çalıştırmada anne babanın yaklaşımı nasıl olmalı?
Çocuklar anne babalarının ders çalıştırmasından hoşlanmazlar çünkü anne babalar çocuklarının hatalarına pek tahammül edemezler, sabırsız davranırlar. Bu da çocukla olan iletişimlerine zarar verir. Daha çok ödevlerini kontrol etme görevi üstlenmeleri daha doğru olur. Eğer çocuğun akademik desteğe ihtiyacı varsa üniversite öğrencisi bir abla veya abi derslerine yardımcı olabilir. Anne baba çocuğun çalışacağı alanı evde yaratmalı ve çocukla birlikte bir günlük plan yapmalılar. Bu planda ders çalışma saatleri yanında oyun saatleri de belirlenmelidir. Çocuk oyundan koparılmamalıdır.

Okulun ilk haftasındaki hazırlık nasıl olmalı?
Aileler çocukları için gerekli alış verişleri yaparak evde olması gereken okul araç gereçlerini temin etmeli, evde çocuğun rahatça çalışabileceği sessiz bir alan yaratılmalı, evin kuralları belirlenmeli ve günlük plan yapılmalıdır. Bu planda kaç dakika TV izleyecek, kaç saat dışarıda arkadaşlarıyla oynayacak, kaç saat ders çalışılacak tüm bunlar çocukla birlikte belirlenmelidir.

İlkokula başlayacak çocuğunuzu okula nasıl hazırlayabilirsiniz?

1. Çocuğunuzun ilkokula kendine güvenerek başlaması için okulöncesi dönemde çocuğunuza sorumluluk vermeniz çok önemli.

2. Çocuğun okulöncesi dönemde kendine yetebilmesi yani öz bakım becerilerini kazanmış olması gerekir. Kendi başına tuvalete gidebilmesi, ellerini yıkayabilmesi gibi.

3.Çocuğunuza evde sınır koyabilmeniz gerekir. Çocuk evde evin kurallarıyla tanışmamışsa okuldaki kurallara uymakta zorlanır.

4. çocuğunuza sabretme, sırası bekleme gibi becerileri kazandırmış olmalısınız. Çocuk masa oturup bir etkinlik bir boyama yapabilecek süre kadar sabredebilmelidir.

5. En önemlisi eğer maddi imkanlarınız el veriyorsa çocuğunuzun okulöncesi eğitim almasını sağlamanız ilkokul daha güvenerek başlamasına destek olacaktır.

6. Çocuğunuzun sosyal becerileri kazanmış olması, birlikte arkadaşlarıyla zaman geçirecek fırsatlar sunmanızda önemli.

7. Eğer çocuğunuz öz bakım becerilerini kazanmış ise diğer önemli konu duygusal sosyal becerilileridir. Özellikle size bağımlı olmamasına dikkat edin. Çocuk duygusal olarak da hazırsa okula başlayabilir.

8.çocuğunuz okula hazır olmadan başlatmanız onun tüm okul başarısını etkileyebilir.

Bu konuda doğru karar verebilmek için uzman bir pedagogdan danışmanlık alarak çocuğunuzun okula ne derece hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun okula kolayca uyum sağlaması dileğiyle,Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Okulun İlk Haftası Çocuğunuzun Okulu Uyum Sağlamasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Hamile Okulu ve Psikolojik Destek Psk.Aysun DEVRAN
► İyi Bir Ana Okulu Nasıl Olmalı ? Psk.Dnş.E.Aygül ÇELİK İNCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,827 uzman makalesi arasında 'Okulun İlk Haftası Çocuğunuzun Okulu Uyum Sağlamasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:16
Top