2007'den Bugüne 75,869 Tavsiye, 24,836 Uzman ve 17,057 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Okul Çağı Çocuk Beslenmesi
MAKALE #1139 © Yazan Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ | Yayın Haziran 2008 | 30,102 Okuyucu
OKULA GİDEN ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

Özellikle büyük şehirlerde okula giden çocuklar ağır bir maraton yaşıyor, güne çok daha erken başlıyor, okullarına ulaşmak için çoğu zaman 1 saat yoğun trafik içinde boğuşuyorlar.

Beslenme açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu çocuğumuzun kahvaltı etmeden okula gitmemesi gerektiğidir.
Okul Çağı Çocuklarda Sağlıklı Beslenme , okuldaki performanslarını, başarılarını ve aktif olmalarını sağlamaktadır.


OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN GENEL İLKLELERİ

**Besinlerde çeşitliliğin sağlanması,
**Sağlıklı vücut ağırlığının korunması,
**Nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin sık tüketilmesi,
**Yağ ve şekerin sınırlandırılması
**Vitamin ve minerallerin yeterli düzeylerde alınmasıdır.


Okul döneminde çocuklar yavaş ancak sürekli bir büyüme gösterirler. Büyümenin devamlılığı için , günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin de yeterli düzeyde olması gereklidir.

Çok özel bir beslenme programına gereksinim yoktur, evde pişen tüm yemekler çocuğumuz için uygundur ancak anne babadan farklı olarak tüketmeleri gereken miktar farklıdır.

Olumlu beslenme alışkanlıklarının bu dönemde geliştirilmesi gereğinden mutlaka düzenli olarak 3 ara öğün ve 3 ana öğünde beslenmeleri sağlanmalıdır.

7-14 yaş arasında büyümenin hızlı olduğu özellikle boy uzamasının en fazla olduğu dönem olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.Bu nedenle kalsiyum kaynağı olan Süt, yoğurt, kefir, peynir, ayran gibi yiyecek ve içeceklerin yeteri kadar tüketilmesi sağlanmalıdır.

OKULDA BESLENME

Okul yemekleri çocuğun sağlığı açısından olduğu kadar, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması açısından da önemlidir. Uygun bir okul yemeği çocukları açlıktan korumalı, bilişsel, performanslarını olumlu etkilemelidir.


Bazı okullarda öğle yemeği tabldot usulü ile yürütülmektedir. Bazı okullarda ise kantinlerde fast food yiyeceklere mecbur kalınmaktadır. Eğer okulda yemek verilmiyorsa ve çocuk yemek saatini okulda geçirecekse anneler çocuklarının yanında götürebilecekli sağlıklı yemekler hazırlamalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme ancak besinlerde çeşitliliğin sağlanması ile mümkündür.

Oysa okul çocuklarında bu her zaman kolay olmayabilir. Çünkü çocukların birçoğu besinler konusunda tutucu davranırlar, alışkın olmadıkları besinleri yemekte zorlanırlar. Yine çevrelerindeki kişilerin yemek alışkanlıklarını taklit ederler. Bu nedenle tüm ailenin beslenme alışkanlığı konusunda dikkatli olması gerekir. Örneğin kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan bir ailenin, çocuğundan kahvaltı yapmayı beklemesi gerçekçi değildir.

Okul çağındaki çocuklarda yemek yeme konusunda bazı sorunlar yaşayabilir.

Okul saatleri ve öğün planı iyi ayarlanmazsa çocuğun özellikle sabah kahvaltısını ya da öğle yemeğini düzenli yemesi zorlaşabilir. Güne başlarken yapılan iyi bir kahvaltının okul çocuklarında başarıyı doğrudan etkildiği de akıllardan çıkarılmamalıdır. Uzun süren bir açlık sonucu kahvaltı edilmediğinde kişi kendini halsiz ve bitkin hisseder, yeterli enerji alınmadığı için zihinsel faaliyetlerde azalma görülür. Özellikle dikkat, çalışma ve öğrenme yeteneği azalır..

Yine öğleyin okula başlayan çocukların sadece kahvaltı ettiğini ve genellikle öğle yemeklerini yemedikleri tespit edilmiştir. Bunu önlemek amacıyla kahvaltının çok geç saate bırakılmaması, öğle yemeğini yemeden evden çıkmasının önlenmesi gerekiyor.

Okul çağındaki çocukların yanlarında yemek, meyve gibi sağlıklı ara öğünleri taşımak istememeli de diğer karşılan sorunlar arasındadır. Bunu önlemek için mutlaka sınıf öğretmeni ile görüşülmeli ve tüm çocukların yanlarında yiyecek getirmeleri sağlanmalıdır.

Okul çocuklarının beslenmesinde dikkat edilecek bazı önemli konular:

1- Eğer çocuğunuz ana öğünlerden en az birini ve 2 ara öğününü okulda tüketmek durumundaysa bu konuda biraz daha özenli davranılmalı, yanında taşıyabileceği, sağlıklı menüler geliştirilmelidir.

2- Her gün kantinden fast-food gıdalar tüketmesi uzun dönemde başta şişmanlık, vitamin ve mineral yetersizlikleri ve enfeksiyonlara yol açabilir.

3- Çocuğunuza mutlaka besinlerin yararlarını anlatın, kantinde satılan besinlerden ara sıra tost-sandviç, meyve suyu ve ayran alabileceğini bunun dışındaki besinleri neden tüketmemesi gerektiğini anlatmanız ve bilinçlenmesini sağlamanız çok önemlidir.

4- Eğer okulda öğle yemeği set menü halinde sunuluyorsa mutlaka yemek veren firmayı araştırın gerekirse diğer veliler ve okul yönetimini de yanınıza alarak yemekleri ve menüleri kontrol edin. Gerekirse menülerin bir diyetisyen tarafından planlanması ve denetlenmesi gerektiğini okul yönetimine hatırlatın. Unutmayın çocuğunuzun ne yediği, nasıl beslendiği sizi ve eğitim kurumunu çok yakından ilgilendirir. Eğer olumsuz örneklerle karşılaştıysanız ve değiştirmek mümkün değilse ; çocuğunuzun öğle yemeklerini evden götürmesini sağlayın. Ona tavuklu, peynirli, ton balıklı sandviç hazırlayabilir yanına , salata ,ayran , süt veya meyve suyu verebilirsiniz.

5- Teneffüslerde çantasına koyduğunuz ara öğününü tüketmesi gerektiğini hatırlatın, her gün çantasını kontrol edin. Okullar açılmada eğer az ve sık yemeye alıştırırsanız okul açılınca zorluk yaşamazsınız. Ara öğünlerde bisküvi, ayran, süt, meyve, simit gibi besinler verebilirsiniz.

6- Okulda beslenme saati adı altında bir ders olabilir burada öğretmenlerin bir çoğu haftalık listeler hazırlamaktadır. Burada önemli olan sağlıklı olmayan besinlerin bulunmamasıdır. Bazı listelerde sıkça kızartma, şokellalı ekmeğe rastlanmaktadır. Bunun için mutlaka öğretmeni ile ilişki içinde olun ve önerilerinizi sunmaktan çekinmeyin.

7- Çocuklar aynı besinleri yemekten hoşlanmaz sıkılırlar. Bunu önlemek için mutlaka mutfakta değişiklikler yaratılarak farklı tariflerde yemekler yapılmalıdır. Örneğin ıspanak bir kez yumurtalı yapıldıysa, diğer sefer kıymalı, sonrakinde ise böreğin içinde kullanılmalıdır. Böylece çocuk hep aynı yiyeceği yediğini düşünmez.

Kolalı ve gazlı içecekler tüketmesini ve alışkanlık edinmesini önleyin bunun için yanına taze hazırladığınız meyve suyunu veya süt koymayı ihmal etmeyin.
Okul Çocuklarının Her Öğünde Mutlaka Tüketmeleri Gereken BESİN GRUPLARI

v Et, yumurta, balık, tavuk, peynir, kuru baklagil gibi proteinden zengin bir besinin bulunması,
v En az bir çeşit nişastadan zengin bir besinin bulunması
v En az bir çeşit pişmiş yada çiğ sebze bulunması
v En az 1 bardak süt -yoğurt grubu bir besinin bulunması
v Yemekten sonra bir meyvenin verilmesi gerekmektedir.


OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI İÇİN ÖRNEK MENÜ

Sabah Kahvaltı: 1 Bardak Süt
Ekmek
Beyaz Peynir
Yumurta
Bal ya da reçel
Domates Salatalık

Ara Öğün: Meyve Suyu
Ev yapımı sebzeli börek

Öğle Yemeği : 1 kase çorba
Etli sebze yemeği
Pilav ya da makarna
Yoğurt veya cacık

Ara Öğün : Taze meyve- Tuzlu bisküvi

Akşam Yemeği: Balık, tavuk ya da et yemeği
Salata
Tatlı ya da meyve

Ara Öğün: Taze meyve- Süt

Diyetisyen Aysen ARICAN
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Okul Çağı Çocuk Beslenmesi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aysen ARICAN ÖZ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ
Aydın
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'ün Makaleleri
► Okul Çağı Çocuklarında Obezite Uzm.Dyt.Nazlı ŞİŞİK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,057 uzman makalesi arasında 'Okul Çağı Çocuk Beslenmesi' başlığıyla benzeşen toplam 52 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sonbaharda Beslenme Ekim 2014
► Voleybol ve Beslenme Temmuz 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:25
Top