2007'den Bugüne 91,466 Tavsiye, 28,074 Uzman ve 19,896 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Depresyondan Kurtulmak
MAKALE #11582 © Yazan Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI | Yayın Ekim 2013 | 4,956 Okuyucu
DEPRESYONDAN KURTULMA YOLLARI

Artık depresyona yakalanan o kadar çok insan danışmanlık merkezlerine, psikiyatristlere geliyor ki... İnsan sormadan edemiyor; ne oldu bize? Neden insanlar birbirlerine karşı tahammülsüz, hoşgörüsüz, sabırsız? Neden birbirimizi değiştirmeye çalışıyoruz? Bir insanı hatalarıyla, olumsuzlarıyla her şeye rağmen çıkarsızca sevebilmek nerede?
Günümüzde endüstrileşme ve şehirleşmenin getirmiş olduğu aşırı rekabet, duygusal bağ ve ilişkilerin azalması, çok yoğun çalışma temposu, iman zayıflığı gibi nedenler daha çok insanın depresyona girmesinde önemli etkenler.
Kimi zaman da depresyon kendini açıkça göstermeyip maskeli şekilde belli ediyor. Mesela çeşitli psikosomatik hastalıklar; baş ağrıları astım, migren, alerji, yüksek tansiyon, mide-bağırsak hastalıkları hep maskelenmiş depresyonun maskesi değerli okurlar.
Erkeklerde unutkanlık, dalgınlık, sinirlilik, içki ve sigaraya fazla yönelme, kişilik değişimi örtülü depresyon belirtileridir.
Kadınlarda titizlik, bütün gün temizlik, yorgunluk, hastalık hastalığı, aşırı sinirlilik örtülü depresyonun belirtileri.
Peki diyelim depresyondasınız bu durumun çaresi ne şimdi de bu konuya değinelim;
• Depresyon tedavisi duygular, düşünceler ve davranışlar üzerinde çalışmakla da olabilir. İlaç tedavisi ile de olabilir. Bilişsel olumsuzlukları ve öğrenilmiş çaresizlik düşüncelerini gidermek için psikoterapiye ihtiyaç vardı. Depresyonu oluşturan nedenlere yönelik olarak psikososyal stres faktörlerinin de ortadan kaldırılması süreç içersinde iyileşmeyi hızlandıracaktır.
• Yapamayacağınız işler için söz vermeyin. Sonrasında verdiğiniz sözü tutabilmek için kendinize fazla yükleniyor ve aşırı strese giriyorsunuz. Bu nedenle herkesin ricasını yerine getirmek zorunda olmadığınızı bilin. Arada sırada insanlara “hayır” diyebilin.
• Depresyondan kurtulmak için günlük faaliyetlerinizi artırmak gerekir. İkinci adım, yapmak istediğiniz şeyleri kaydedip, bununla ilgili günlük plan yapmaktır. Bunun için;
-Her akşam, ertesi gün neler yapabileceğinizi düşünün.
- Yapabileceklerinizin bir listesini hazırlayın.
- Günün ilk saatleri için, nispeten kolay şeyler planlayın.
- Eğer bütün günü planlamak zor gelirse, günü parçalara bölün.
- Planınızda hem hoşunuza gidecek şeylere, hem de yapmak zorunda olduğunuz işlere yer verin.
- Şu günlerde yapmaktan hoşlandığınız hiçbir şey olmayabilir. Bu durumda eskiden zevk aldığınız işleri düşünün.
• Yalnız kalmamaya, sevdikleriniz ile iletişime özen gösterin.
• Kişiliğinize, ilgi alanlarınıza yönelik uğraşılarınıza devam edin. Kendiniz için bir hobi geliştirin.
• Hayatınızda olumlu yönleri ve güzel şeyleri görmek için çaba harcayın.
• Sorunlarınızı güvendiğiniz kişilerle paylaşın.
• Herkesin sizi sevmesini beklemeyin. İnsanlara gerektiğinden fazla değer vermeyin.
• Sağlığınızın ve mutluluğunuzun, iş hayatınızdan ve evdeki yapılacak işlerden çok değerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
• Kendinize çalışıyorsanız, iş dışında sosyal faaliyetler bulun.
• Ailenize zaman ayırın.
• Kendinizi kusurlarınızla sevmeye çalışın. Siz kendinizi sevin ki, başkaları da sizi sevsin.
Kendinize ve başkalarına karşı suçlayıcı olmayın, affedici olun.
• “Hiçbir işe yaramıyorum” diye düşünmeyin. Bunun yanında “Her şeyi yaparım” diye de düşünmeyin.
• Depresyonu yenmek için en etkili yöntemlerden biri de “Psikodrama Grup Terapileri”ne katılmaktır.
Psikodrama kişinin grup içinde tedavisidir. Kişi gerçek hayatını küçük bir örneğini grubunda yaşar ve düzeltir, farkına varır. Psikodramada grup üyeleri sorunlarını, duygularını sadece konuşarak paylaşmazlar, çeşitli grup oyunlarıyla aktif bir şekilde sorunlarını dile getirirler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Depresyondan Kurtulmak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kıvanç TIĞLI Fotoğraf
Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın Yazıları
► Depresyondan Nasıl Kurtulurum Psk.Dnş.İbrahim GÜLYAŞAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,896 uzman makalesi arasında 'Depresyondan Kurtulmak' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Özşefkat Ocak 2021
► Korona Kaygısı Ocak 2021
► Kendin Olma Cesareti Ocak 2021
► Çocuklarda Çalma Ekim 2018
◊ Sosyal Fobi Vaka Örnekleri ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Depresyon Vaka Örneği ve Emdr ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Sosyal Fobi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2013
◊ Vitiligo Kasım 2013
◊ Yetişkinde Fibromiyalji Kasım 2013
◊ Baş Ağrıları Ekim 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:53
Top