TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Hayır Diyememe Sendromu

İclal GÖZCÜ Fotoğraf
Psk.İclal GÖZCÜ
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 3 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1536,

* Yayın Tarihi : 24-10-2013 - 12:49 (1214 gün önce),

* Ortalama Günde 1.27 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4658 , Kelime Sayısı : 948 , Boyut : 4.55 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.İclal GÖZCÜ hakkında söyledikleri:
ben evli bir erkeğin asla yapmaması gereken bir sey yapmıştım.bunun peşi sıra suçluluk ve pişmanlık duyguları tarif edilemez boyutlara varmıştı.bırakın eşimin ve çocuklarımın yüzüne bakmayı,aynada kendime bile bakamıyordum.bu durum 7-8 ay surdu kendimi maneviyata verdim.tövbeler,ibadetler,kendimi rahatlatcak birkaç hobi ama ne fayda aklımdan çıkmıyordu,hayat benim için çekilmez bir hal almıştı.tek bir yol kalmıştı,birine açılmak,itiraf edip bir nebzede olsa rahatlamak ama kime?tavsiye ediyorum sitesinden araştırmaya başladım.bayan bir psikolog olmasını özellikle istemiştim cunku gözünde asagıl... [DEVAMI..]
(A. S., Danışan, 22-03-2015)

İclal abla ile tanışalı çok az zaman oldu. Açıkçası başta problemlerime çözüm bulabileceğime inanmıyordum. Lakin kendisi beni bu işin üstesinden gelebileceğime inandırıp umutla doldurdu. Hala tedaviye gidiyorum ve tedavi günü gelse de gitsem diye sabırsızlanıyorum. Çok ama çok güleryüzlü ve arkadaş canlısı. Tedavi sürecinde çoğu zaman karşımdakinin bir uzman bir psikolog olduğunu unutup tamamen ablammış gibi hissediyorum. Dolayısıyla bir o kadar da rahat konuşabiliyor hiç çekinmeden kendimi ifade edebiliyorum. Ve şu an keşke biraz daha önce tanısaydım diyorum. Psikoloji alanına hiçbir merakı ... [DEVAMI..]
(eda, Danışan, 26-08-2014)

Psk.İclal GÖZCÜ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Hayır Diyememe Sendromu

“Hayır Diyememe” Sendromu

Birçok kaygı yaşarız hayatta, kimini stres olarak adlandırırız, kimini korku, kimini mutsuzluk olarak hissederiz, kimini çaresizlik. Çoğu zaman bu kaygının sebebini düşünmeden harekete geçeriz. Kendimizi korumak için bilinçsiz bir sinyal alır ve kaygı veren durumdan uzaklaşırız. Asansöre binmekten korkuyorsak asansöre binmeyiz, iş yerinde yöneticimizle anlaşamıyorsak kişilik yapımıza uygun olan bir şekilde bu durumu görmezden gelebiliriz, işten ayrılabiliriz ya da her dediğini yaparak bu huzursuzluktan bir şekilde kaçarız.

“Bu Benim Karakterim.” Mi?

Tüm kaygılara karşı bir tür savunmamız vardır aslında (hayat kalitemizi düşürmeye başlamadığı sürece) fakat bir tür kaygı var ki, (“Hayır Diyememek Kaygısı”) hayat kalitemizi düşürdüğünü bile fark etmeyiz. O kadar sinsidir, o kadar içimizden gelir ki bize şöyle dedirtir; BU BENİM KARAKTERİM.

Hayır diyememek günümüzün en büyük sorunudur. Doğası itibari ile talepkar olan insanoğlu tarafından günümüzün rekabet ortamında manen sömürülmeye müsaitiz. Peki kim bu hayır diyemeyen insanlar?

Tüm meslektaşlarım, hocalarım senelerdir anne-baba eğitimleri verirken, çocuğunuzu güvenli bir ortamda büyütün, onları destekleyin dediler. Hayır diyemeyen insanlar işte tam da bu ortamda büyüdüler aslında. Anne ve babasından aferin alan çocuklar büyüdüklerinde hep bir aferin alma kaygısı yaşadılar için için… Kimseyi kıramamak başlığı altında başladı bu serüven… Bunu yapmazsam beni eskisi kadar sevmez bilinçaltı mesajlarıyla devam etti.
Desteklenmeye, kabul görmeye alışık olan çocuklar, desteklenmek ve kabul görmek zorunda hisseden bireyler oldular.
Desteklenmeyerek büyüyen çocuklar da kabul görmek için hayır diyemediler belki ama kaygıları iyi insan olmak değil, patolojileri aidiyet duygusunu bulmaktı. İşte her mesele de olduğu gibi bir tez bir de anti tez var karşımızda.

Ben Neden Hayır Diyemiyorum?

Öncelikle tespit etmemiz gereken neden hayır diyemiyoruz?
Karşımızdakine hayır demek istememize rağmen evet dediğimizde zihnimizden neler geçiyor? Hislerimizi tespit etmek her zaman daha kolaydır zor olan ne düşündüm de hayır diyemedim diye sormak ve karşılığında ki cevabı ciddiye almaktır.
“Bu akşam size geliyoruz” diyen heyecanlı bir arkadaşınız telefondaki, sizinse günlerdir tek hayaliniz o akşamı sakin bir şekilde dinlenerek geçirmek. İçinizden kendinize kızıyorsunuz öfkeleniyorsunuz şuan “çok yorgunum bu planı önümüzde ki hafta içine alsak” demelisin diye telkinler veriyorsunuz ama yok, çare yok! Söyleyemediniz, bekliyoruz diyip telefonu kapatıyorsunuz. Neden hayır diyemedim diye soralım işte tam da bu noktada kendimize?
Karşımızdaki yakın arkadaşımız ve ona hayır demek zaten alışkanlık haline getirdiğiniz bir durum değil. Altarnatif bir gün belirleyip bu akşam için uygun değilim demek yerine neden kendinizi strese soktunuz?
Hayır diyebilmek için basit bir egzersiz;
Cevabı bulalım, cevabı kağıda yazalım, bu düşüncenin sizde uyandıracağı hissi yazalım ve en son bu düşünceyi değiştirirsek bu duygudan uzaklaşmanın ve hayır diyebilmenin zihnimiz de olduğunu gözümüzle görelim.

Olası Bilinçaltı Mesajı: “Mükemmel arkadaş olmalısın!”
Düşünce: “O bana hiçbir zaman hayır demez, bende ona dememeliyim bu yüzden akşam dinlenemeyeceğim.”
Duygu: Mutsuz ve şimdiden yorgunum
Davranış: Akşam görüşürüz.
Yerine

Olası Bilinçaltı Mesajı: “Sen iyi bir arkadaşsın.”
Düşünce: “O benim arkadaşım, bu akşam uzun süre sonra kendime, dinlenmek için zaman ayırdığımı söylersem beni anlayacaktır.”
Duygu: Kaygısız-Nötr
Davranış: Son günler oldukça yoğun geçti bu akşam dinlenmeye ihtiyacım var aslında, bu planı önümüzdeki haftaya alalım mı?
Bu, evinizde ki terapist olma yolunda güzel bir yöntemdir.
Hayır demek sosyal bir öğrenme olduğu kadar, sosyal bir uyumdur. Bu uyumu göstermek ruh sağlığımız için en az diğer uyumlar kadar önemlidir. Bu sorunumuzu görmezden gelmeyelim, bu benim karakterim insanları kıramıyorum düşünceleri altına sığınmayalım. Ruh sağlığımızı korumak ve olası depresyon, anksiyete bozuklukları, nöropsikolojik rahatsızlıklara kapı açmamak adına bu konuda destek alalım.

Hayır diyebilmenin hafifliğini yaşamanız dileklerimle,
Sevgiler,

Reem Nöropsikiyatri Merkezi
Psk. İclal Gözcü

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Hayır Diyememe Sendromu ile İlgili Kavramlar : hayır diyememe, reddedememe, insanları reddedememe, hayır diyebilmek, hayır diyememek
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Hayır Diyememe Sendromu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İclal GÖZCÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Soğukluk , Uzm.Eyüp SARI
 • Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir. , Adalet SEVİM
 • Panik Bozukluk Tedavisinde İlaç Kullanımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar , Uzm.Kumru ŞERİFOVA
 • Duygusal Kilitlenme ve Çöküntüler , Namık ACAR
 • Dile Dökülemeyen Cümlelerin Bedenle Dile Gelmesi; Kendini Yaralayıcı Davranış ve Nedenleri , Uzm.Necdet DÖNMEZ
 • Romantik İlişkide Güvenlik ve Macera Arayışı , Dila HOTLAR
 • Cinsel İşlev Bozukluklarının Etiyolojisi , Dila HOTLAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:57
  Top