TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR?

Ahmet DOĞAN Fotoğraf
Fzt.Ahmet DOĞAN
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi30 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 27351,

* Yayın Tarihi : 22-06-2008 - 01:22 (2900 gün önce),

* Ortalama Günde 9.43 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3836 , Kelime Sayısı : 425 , Boyut : 3.75 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Ahmet DOĞAN hakkında söyledikleri:
Babam beyin kanamasından dolayı sağ tarafı felçli bilinci yarı kapalı ve midesinden hortumla beslenecek şekilde doktorlar tarafından hiç konuşamayabilir denilerek yatalak bir şekilde hastaneden taburcu oldu babam eve geldiğinde konusamıyor yatakta bilinci kapalı birşekilde yatıyor bütün ihtiyaçlarını biz görüyorduk beslenmesi için midesindeki hortumdan mama veriyorduk ilaçlarını ezip su ile onuda hortumdan veriyorduk birgün nette fizik tedavi ile ilgili araştırma yaparken Ahmet bey ile ilgili yorumları okudum ve yorumlarda gayet umut vericiydi benimde ilk işim fizik tedavi.için işin ehli birin... [DEVAMI..]
(Ufuk, Danışan, 09-05-2016)

Kendisiyle tanışmamız 2008 yılında benim matematik bölümünü son sınıftan bırakmaya karar vereceğim zamanda fizyoterapistlerle telefon görüşmesi yaptığım sırada gerçekleşti.Fizyoterapistlik mesleğiyle alakalı sorduğum sorulara verdiği cevaplar ve kendisinin bu mesleği ne kadar sevdiğini öğrenmem benim de Fizyoterapist olmama karar kılmama vesile olmuştur.Şu anda Ahmet Bey'le aynı okuldan (İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon 2012) mezun bir fizyoterapistim...3 yıldır bu mesleği yapmaktayım ve kendisinin tavsiye ettiği(söylediği) her şeyi yaşayıp görmüş biri olarak böyle bi k... [DEVAMI..]
(Fzt.Tolga HANAYOĞLU, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 07-10-2015)

Fzt.Ahmet DOĞAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR?

Fizyoterapist,fiziksel ajanları kullanarak,canlıların sağlıklı yaşamasına katkı sağlayan,bu alanda en az lisans düzeyinde üniversite eğitimi almış kişilerdir.

Fiziksel ajan kavramı çok geniş yelpazeli bir kavramdır.Fizyoterapist hastanın sorununu iyi değerlendirip,sorunlara yönelik hangi ajanı nasıl kullanacağını çok iyi bilmek zorundadır.Eğer sorun yanlış teşhis edilir ve yanlış tedaviler uygulanırsa hasta büyük maduriyetler yaşayabilir.

Fizyoterapistler,egzersiz(hareket),elektrik,germe,sıcak,soğuk,masaj,el le yapılan eklem,tendon ve kas düzeltme teknikleri(mobilizasyon,maniplasyon),rüzgar,su,doğal sıcak sular,çamur,bandajlama,pozisyonlama,cihazlama...gibi daha bir çok fiziksel ajanı kullanarak canlıların sağlıklı olması,bozulan sağlıklarının düzelmesi için çalışırlar ve sağlıklı kalmaları yönünde eğitim verirler.

Fizyoterapistler daha çok nörolojik(felç,inme...),ortopedik(diz ağrıları,protez sonrası,bel ağrıları...) ve sportif hastalıklarda hastalara destek olmakla beraber alan çok geniştir.Canlıların tüm hastalıkları fizyoterapistlerin ilgi alanı içindedir.Yani fizyoterapistler nerede bir hastalık ve sorun varsa onun çözümü yönünde ben ne yapabilirim?diye düşünen sağlık profesyonelleridir.

Felç geçirmiş bir canlıya yapacakları çok çeşitli tedaviler varken,apandisit ameliyatı olmuş bir insana yapacakları birşeylerde vardır.Sporcu sorunları ne kadar ilgi alanları içindeyse bir okadar da ev hanımı hastalıkları ilgi alanlarındadır.

Sonuç itibariyle bu meslek mensupları tüm hekimlerle işbirliği içinde hastalıkların çözümü için çalışan,önemli görevler üstlenmiş uzman kişilerdir.İlgilendikleri hastalıklar canlıların yaşadığı tüm hastalıklardır.Bir kedi veya köpek kaza geçirse veya ameliyat olsa,kas iskelet sistemi sorunları yaşasa yine devreye girecek fizyoterapistlerdir.

Makalemize fizyoterapistlerle ilgili bir yurtdışı haberini eklemenin faydalı olacağı kanaatiyle aşağıdaki haberi ekliyorum.

Fizyoterapistlik gözde meslek

Nisan ayında yayınlanan iki ayrı makalede fizyoterapinin ABD’de en çok tercih edilen meslek olduğu ve iş doyumu en yüksek ikinci meslek olduğu belirtildi

17 Nisanda Chicago Tribune’de National Opinion Resaerch Center (NORC)’in Chicago Üniversitesinde yaptığı bir anketin sonuçlarına yer verildi. Bu ankete göre fizyoterapinin meslek doyumu bakımından ikinci sırada yer aldığı ve bu mesleğin sıralamaya giren tek sağlıkla ilgili meslek olduğu saptandı. 1988’den beri rastgele seçilmiş 27 bin 500 kişinin katılımıyla toplanan verilere dayanan iş doyumu çalışmasında katılan fizyoterapist lerin 3/4’ünden fazlası çok tatmin olduklarını belirtti ve iş doyumunda içsel ödüllendirmenin önemli olduğu iddia etti.

PARADE Magazine’nin 15 Nisan’da yayınlanan sayısında ise fizyoterapistliğin kolej mezunlarının en çok tercih ettiği altı meslekten biri olduğu belirtildi. Dergi, artan fizyoterapist ihtiyacının toplumda artan yaşlı nüfusuna bağlı olduğunu bildirdi. Dergi, iki yıldır fizyoterapist liği en çok tercih edilen meslekler arasında gösteriyor.

Amerikan Fizik Tedavi Derneği Başkanı R. Scott Ward, “Bu bulgular bizim zaten bildiğimiz şeyleri yansıtmakta” dedi. Ward, fizyoterapist lerin çeşitli sağlık sorunları nedeniyle günlük aktiviteleri sırasında fonksiyonel fiziksel işlevlerini yerine getiremeyen her yaşta bireyin tedavisiyle ilgilenen sağlık çalışanları olduğunu belirtti. Fizyoterapist lerin yüksek motivasyonlu ve görevini yerine getiren sağlık çalışanları olduğunu vurgulayan Ward, doyumlarının hastalar için yaşam kalitesini arttırmaktan kaynaklandığını sözlerine ekledi.

www.medicalnewstoday.com
Dış Haberler Editörü: Yrd. Doç. Dr. Çağayat Barut

Her tür sorunumuzda bir de fizyoterapiste danışmak sağlığımıza olumlu etki yapacaktır.Sağlıklı günler dilerim.Fizyoterapist Ahmet Doğan

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR? ile İlgili Kavramlar : fizyoterapist, felç, fizik tedavi, fizyoterapi, fizyoterapistlik, fizyoterapistlik mesleği
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Ahmet DOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Parkinson Hastalığı Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mehmet ÇAKIR
 • Bel Fıtığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? , Fzt.Umut PAKSOY
 • Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları Mekanizması Ve Fizyoterapi Hedefleri , Fzt.Serkan SAĞLIK
 • Karpal Tünel Sendromu Nedir? Fizyoterapi Ve Egzersiz Reçetesi? , Fzt.Şengül ŞEN
 • Gebelikde Egzersiz Ve Dikkat Edilmesi Gereknler , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Yeni Trend Evde Fizik Tedavi , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Yatalak Hastaların En Önemli İhtiyacı Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Kronik Bel, Boyun Ve Sırt Ağrısına Sebep Olan Miyofasial Ağrı Sendromu Nedir? Ağrılardan Kurtulmak İçin Fizyoterapi Ve Egzersiz Reçetesi? , Fzt.Şengül ŞEN
 • Parkinson Hastalarının Hayatını Kolaylaştıracak Bilgiler.. , Fzt.Şengül ŞEN
 • Deprem Dede Hastalığı (Ankilozan Spondilit) Nedir? Tedavisinde Bilinmesi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? , Fzt.Şengül ŞEN
 • Fibromyalji , Fzt.Şahin ÖZASLAN
 • Osteopati Nedir? Osteopati'nin Tedavideki Yeri , Fzt.Aylin YILDIZ
 • Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Ağrılarından Kurtulmanın Yöntemleri? , Fzt.Şengül ŞEN
 • Bel Fıtığı (Lumbal Disk Hernisi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler.. , Fzt.Şengül ŞEN
 • Yaşlanmanın Korkulu Rüyası: Osteoporoz , Fzt.Alper KIZIL
 • Omurga Kanal Darlığında (Lumbal Spinal Stenozda) Cerrahisiz Tedavi Yöntemleri Nelerdir? , Fzt.Şengül ŞEN
 • Sağlıklı Yaşlanmak ! , Fzt.Alper KIZIL
 • İnmeli (Felçli) Hastalarda Sanal Gerçeklik Uygulamasının Üst Ekstremite Üzerindeki Etkinliği , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni Nedir? Cerrahisiz Tedavi Yöntemleri Nelerdir? , Fzt.Şengül ŞEN
 • Düzenli Egzersiz Ve Spor Yapmak İçin 50 Neden! , Fzt.Şengül ŞEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  22:53
  Top