2007'den Bugüne 90,341 Tavsiye, 27,807 Uzman ve 19,737 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Fizyoterapist Kimdir, Nasıl Tedaviler Yapar?
MAKALE #1210 © Yazan Fzt.Ahmet DOĞAN | Yayın Haziran 2008 | 37,250 Okuyucu
Fizyoterapist,fiziksel ajanları kullanarak,canlıların sağlıklı yaşamasına katkı sağlayan,bu alanda en az lisans düzeyinde üniversite eğitimi almış kişilerdir.

Fiziksel ajan kavramı çok geniş yelpazeli bir kavramdır.Fizyoterapist hastanın sorununu iyi değerlendirip,sorunlara yönelik hangi ajanı nasıl kullanacağını çok iyi bilmek zorundadır.Eğer sorun yanlış teşhis edilir ve yanlış tedaviler uygulanırsa hasta büyük maduriyetler yaşayabilir.

Fizyoterapistler,egzersiz(hareket),elektrik,germe,sıcak,soğuk,masaj,el le yapılan eklem,tendon ve kas düzeltme teknikleri(mobilizasyon,maniplasyon),rüzgar,su,doğal sıcak sular,çamur,bandajlama,pozisyonlama,cihazlama...gibi daha bir çok fiziksel ajanı kullanarak canlıların sağlıklı olması,bozulan sağlıklarının düzelmesi için çalışırlar ve sağlıklı kalmaları yönünde eğitim verirler.

Fizyoterapistler daha çok nörolojik(felç,inme...),ortopedik(diz ağrıları,protez sonrası,bel ağrıları...) ve sportif hastalıklarda hastalara destek olmakla beraber alan çok geniştir.Canlıların tüm hastalıkları fizyoterapistlerin ilgi alanı içindedir.Yani fizyoterapistler nerede bir hastalık ve sorun varsa onun çözümü yönünde ben ne yapabilirim?diye düşünen sağlık profesyonelleridir.

Felç geçirmiş bir canlıya yapacakları çok çeşitli tedaviler varken,apandisit ameliyatı olmuş bir insana yapacakları birşeylerde vardır.Sporcu sorunları ne kadar ilgi alanları içindeyse bir okadar da ev hanımı hastalıkları ilgi alanlarındadır.

Sonuç itibariyle bu meslek mensupları tüm hekimlerle işbirliği içinde hastalıkların çözümü için çalışan,önemli görevler üstlenmiş uzman kişilerdir.İlgilendikleri hastalıklar canlıların yaşadığı tüm hastalıklardır.Bir kedi veya köpek kaza geçirse veya ameliyat olsa,kas iskelet sistemi sorunları yaşasa yine devreye girecek fizyoterapistlerdir.

Makalemize fizyoterapistlerle ilgili bir yurtdışı haberini eklemenin faydalı olacağı kanaatiyle aşağıdaki haberi ekliyorum.

Fizyoterapistlik gözde meslek

Nisan ayında yayınlanan iki ayrı makalede fizyoterapinin ABD’de en çok tercih edilen meslek olduğu ve iş doyumu en yüksek ikinci meslek olduğu belirtildi

17 Nisanda Chicago Tribune’de National Opinion Resaerch Center (NORC)’in Chicago Üniversitesinde yaptığı bir anketin sonuçlarına yer verildi. Bu ankete göre fizyoterapinin meslek doyumu bakımından ikinci sırada yer aldığı ve bu mesleğin sıralamaya giren tek sağlıkla ilgili meslek olduğu saptandı. 1988’den beri rastgele seçilmiş 27 bin 500 kişinin katılımıyla toplanan verilere dayanan iş doyumu çalışmasında katılan fizyoterapist lerin 3/4’ünden fazlası çok tatmin olduklarını belirtti ve iş doyumunda içsel ödüllendirmenin önemli olduğu iddia etti.

PARADE Magazine’nin 15 Nisan’da yayınlanan sayısında ise fizyoterapistliğin kolej mezunlarının en çok tercih ettiği altı meslekten biri olduğu belirtildi. Dergi, artan fizyoterapist ihtiyacının toplumda artan yaşlı nüfusuna bağlı olduğunu bildirdi. Dergi, iki yıldır fizyoterapist liği en çok tercih edilen meslekler arasında gösteriyor.

Amerikan Fizik Tedavi Derneği Başkanı R. Scott Ward, “Bu bulgular bizim zaten bildiğimiz şeyleri yansıtmakta” dedi. Ward, fizyoterapist lerin çeşitli sağlık sorunları nedeniyle günlük aktiviteleri sırasında fonksiyonel fiziksel işlevlerini yerine getiremeyen her yaşta bireyin tedavisiyle ilgilenen sağlık çalışanları olduğunu belirtti. Fizyoterapist lerin yüksek motivasyonlu ve görevini yerine getiren sağlık çalışanları olduğunu vurgulayan Ward, doyumlarının hastalar için yaşam kalitesini arttırmaktan kaynaklandığını sözlerine ekledi.

www.medicalnewstoday.com
Dış Haberler Editörü: Yrd. Doç. Dr. Çağayat Barut

Her tür sorunumuzda bir de fizyoterapiste danışmak sağlığımıza olumlu etki yapacaktır.Sağlıklı günler dilerim.Fizyoterapist Ahmet Doğan
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Fizyoterapist Kimdir, Nasıl Tedaviler Yapar?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Ahmet DOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Ahmet DOĞAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet DOĞAN Fotoğraf
Fzt.Ahmet DOĞAN
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi37 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Ahmet DOĞAN'ın Makaleleri
► Fizyoterapist Gözetiminde Pilates Fzt.Sema DANIŞIK
► Önleyici Tedaviler Dr.Mehmet Salih ÖZAYTÜRK
► Başağrıları ve Psikiyatrik Tedaviler Doç.Dr.Murat Eren ÖZEN
► Crohn Hastalığı ve Güncel Tedaviler Prof.Dr.M.Hakan YÜCEYAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,737 uzman makalesi arasında 'Fizyoterapist Kimdir, Nasıl Tedaviler Yapar?' başlığıyla benzeşen toplam 78 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:21
Top