TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR?

Ahmet DOĞAN Fotoğraf
Fzt.Ahmet DOĞAN
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi32 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 29001,

* Yayın Tarihi : 22-06-2008 - 02:22 (3134 gün önce),

* Ortalama Günde 9.25 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3836 , Kelime Sayısı : 425 , Boyut : 3.75 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Ahmet DOĞAN hakkında söyledikleri:
Merhabalar.
Öncelikle bu sitede yazılan tavsiye mesajlarını okuyorsanız,hastanız var ve tedavi si konusunda araştırma yapıyorsunuz demektir.
*Çok geçmiş olsun, allah yardımcınız* olsun ve sabırlar versin diyerek* başlamak istiyorum.
Malesef annem 8 ay önce yurt dışinda* sağ hemipleji(felç) geçirerek zor ve sancılı günleri* yaşamaya başladık.
Almanya da yeterli rehabilite edilemediği için Türkiye'ye geldiğimiz de* deli gibi hastane, doktor vs.arastirmasina girdim.
Bu arada hastanelere de güvenmeyip* özel fizyoterapist araştırmasına girdim...
Tam bu noktada Ahmet hocamızla irtibata geçtim ... [DEVAMI..]

(Firdevs Yaxx, Danışan, 29-12-2016)

Merhaba,Annem yaklaşık 2,5 yıl önce yüksek tansiyona bağlı anevrizma kanaması geçirdi.Korku ve acı dolu 40 gün, yoğun bakım sürecinden sonra annemi evimize getirebilmiştik. Hastaneden çıkmadan önce beyin cerrahımız bize, sizi uzun bir fizik tedavi süreci bekliyor dedi.Sonuçta bilmediğim bir sağlık alanı tavsiye üzerine fizyoterapist bulmam lazımdı. Bir kaç fizikçi ile başladık, fakat annem hepsine aşırı tepki veriyordu.ne psikolojik nede fiziksel olarak istemiyordu hiçbirini.Bir adım bile ilerleyememişti bu tedavilerden, Üstelik psikolojiside çok bozulmuştu.Sonunda bir fizik hastanesinin iyi o... [DEVAMI..]
(nevin, Danışan, 17-06-2016)

Fzt.Ahmet DOĞAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR?

Fizyoterapist,fiziksel ajanları kullanarak,canlıların sağlıklı yaşamasına katkı sağlayan,bu alanda en az lisans düzeyinde üniversite eğitimi almış kişilerdir.

Fiziksel ajan kavramı çok geniş yelpazeli bir kavramdır.Fizyoterapist hastanın sorununu iyi değerlendirip,sorunlara yönelik hangi ajanı nasıl kullanacağını çok iyi bilmek zorundadır.Eğer sorun yanlış teşhis edilir ve yanlış tedaviler uygulanırsa hasta büyük maduriyetler yaşayabilir.

Fizyoterapistler,egzersiz(hareket),elektrik,germe,sıcak,soğuk,masaj,el le yapılan eklem,tendon ve kas düzeltme teknikleri(mobilizasyon,maniplasyon),rüzgar,su,doğal sıcak sular,çamur,bandajlama,pozisyonlama,cihazlama...gibi daha bir çok fiziksel ajanı kullanarak canlıların sağlıklı olması,bozulan sağlıklarının düzelmesi için çalışırlar ve sağlıklı kalmaları yönünde eğitim verirler.

Fizyoterapistler daha çok nörolojik(felç,inme...),ortopedik(diz ağrıları,protez sonrası,bel ağrıları...) ve sportif hastalıklarda hastalara destek olmakla beraber alan çok geniştir.Canlıların tüm hastalıkları fizyoterapistlerin ilgi alanı içindedir.Yani fizyoterapistler nerede bir hastalık ve sorun varsa onun çözümü yönünde ben ne yapabilirim?diye düşünen sağlık profesyonelleridir.

Felç geçirmiş bir canlıya yapacakları çok çeşitli tedaviler varken,apandisit ameliyatı olmuş bir insana yapacakları birşeylerde vardır.Sporcu sorunları ne kadar ilgi alanları içindeyse bir okadar da ev hanımı hastalıkları ilgi alanlarındadır.

Sonuç itibariyle bu meslek mensupları tüm hekimlerle işbirliği içinde hastalıkların çözümü için çalışan,önemli görevler üstlenmiş uzman kişilerdir.İlgilendikleri hastalıklar canlıların yaşadığı tüm hastalıklardır.Bir kedi veya köpek kaza geçirse veya ameliyat olsa,kas iskelet sistemi sorunları yaşasa yine devreye girecek fizyoterapistlerdir.

Makalemize fizyoterapistlerle ilgili bir yurtdışı haberini eklemenin faydalı olacağı kanaatiyle aşağıdaki haberi ekliyorum.

Fizyoterapistlik gözde meslek

Nisan ayında yayınlanan iki ayrı makalede fizyoterapinin ABD’de en çok tercih edilen meslek olduğu ve iş doyumu en yüksek ikinci meslek olduğu belirtildi

17 Nisanda Chicago Tribune’de National Opinion Resaerch Center (NORC)’in Chicago Üniversitesinde yaptığı bir anketin sonuçlarına yer verildi. Bu ankete göre fizyoterapinin meslek doyumu bakımından ikinci sırada yer aldığı ve bu mesleğin sıralamaya giren tek sağlıkla ilgili meslek olduğu saptandı. 1988’den beri rastgele seçilmiş 27 bin 500 kişinin katılımıyla toplanan verilere dayanan iş doyumu çalışmasında katılan fizyoterapist lerin 3/4’ünden fazlası çok tatmin olduklarını belirtti ve iş doyumunda içsel ödüllendirmenin önemli olduğu iddia etti.

PARADE Magazine’nin 15 Nisan’da yayınlanan sayısında ise fizyoterapistliğin kolej mezunlarının en çok tercih ettiği altı meslekten biri olduğu belirtildi. Dergi, artan fizyoterapist ihtiyacının toplumda artan yaşlı nüfusuna bağlı olduğunu bildirdi. Dergi, iki yıldır fizyoterapist liği en çok tercih edilen meslekler arasında gösteriyor.

Amerikan Fizik Tedavi Derneği Başkanı R. Scott Ward, “Bu bulgular bizim zaten bildiğimiz şeyleri yansıtmakta” dedi. Ward, fizyoterapist lerin çeşitli sağlık sorunları nedeniyle günlük aktiviteleri sırasında fonksiyonel fiziksel işlevlerini yerine getiremeyen her yaşta bireyin tedavisiyle ilgilenen sağlık çalışanları olduğunu belirtti. Fizyoterapist lerin yüksek motivasyonlu ve görevini yerine getiren sağlık çalışanları olduğunu vurgulayan Ward, doyumlarının hastalar için yaşam kalitesini arttırmaktan kaynaklandığını sözlerine ekledi.

www.medicalnewstoday.com
Dış Haberler Editörü: Yrd. Doç. Dr. Çağayat Barut

Her tür sorunumuzda bir de fizyoterapiste danışmak sağlığımıza olumlu etki yapacaktır.Sağlıklı günler dilerim.Fizyoterapist Ahmet Doğan

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR? ile İlgili Kavramlar : fizyoterapist, felç, fizik tedavi, fizyoterapi, fizyoterapistlik, fizyoterapistlik mesleği
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"FİZYOTERAPİST KİMDİR, NASIL TEDAVİLER YAPAR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Ahmet DOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) Ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates İle Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları Ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı Ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme Ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Diyabet (Şeker Hastalığı) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Cihan CİCİK
 • Gebelik Döneminde Egzersiz , Fzt.Cihan CİCİK
 • Romatoid Artritte (İltihaplı Eklem Romatizması) Fizyoterapi , Fzt.Cihan CİCİK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:02
  Top