2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlenmeden Önce Kendi İlişki Tarihinizi İnceleyin
MAKALE #12149 © Yazan Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ | Yayın Ocak 2014 | 3,714 Okuyucu
EVLENMEDEN ÖNCE KENDİ İLİŞKİ TARİHİNİZİ İNCELEYİN

Her şey gibi evlilik ve evliliğin dinamikleri ve şartları değişmektedir. Nasıl psikiyatri ve psikolojide eskiye göre daha geniş yelpazade hastalık tanımlamaları oluşmaya başladı ise ya da kişilik örgütlenmelerini tanımlayışımız,açıklamalarımız ve müdahaleler farklılaştı ise evlilik dinamiklerinin oluşumunda da bazı noktalar aynı kalsa da değişiklikler oluşmuş, tanımlamalar farklılaşmış, ele alış biçimleri değişmiş ve daha farklı şekillenmeye başlamıştır. Evlilik için, kurum, ortaklık, birliktelik, eş olma, ilişki ortaklığı gibi etiketlemelerle aslında evliliğin ne olduğu ve evliliği oluşturan bireylerin konumlarının nasıl olması gerektiği hakkında gerek çalışmalar yapılmakta gerekse de bunun üzerine uzun uzun düşünülmektedir.

Evlilik dinamik bir kurum olmakla birlikte, içinde duygu, menfaat, statü kazanma ve korunma arzusu, çocuk özlemini giderme, kültürel baskıları dizginleyebilme, toplumsal beklentileri, karşılama gibi faktörlerden derin biçimde etkilenir ve ona göre şekillenir. Her ne kadar duygulardan söz etsek de işin içinde sadece sevmek, sevilmek , saygı duyulmak, korunmak , ekonomik destek gibi beklentiler olsa da en temelde bireyin bilinç dışı arzu ve isteklerin doyurulması olduğu ortadadır.Evliliklerin belli bir süreden sonra bitme noktasına gelmesi ya da bitmesi bilinç dışı istek ve arzuların ne kadar doyurulduğuna ya da ne kadar doyurulacağına inanma ya da umut edilmesine bağlıdır. Devam eden evliliklerde bireyler ya bu konuda umutlarını yitirmemiş olmalarına ya da bu istek ve ihtiyaçlarının bir şeklide doyurulmakta ve bunlar tatmin buldukça da ilişkide bağlanma da kuvvetlenmektedir. Evliliklerden önce insanların sorması gereken bazı sorular vardır? Bu soruları sormak, bu sorular üzerinde düşünmek ilişkiyi mekanikleştirmez aksine beklentilerin derecesini ayarlamamıza, kendimizi uğrayacağımız muhtemel hayal kırıklıklarını ya daha iyi tolere etmemize ya da bu hayal kırıklıklarını mümkün olduğunca ortadan kaldırmamızı sağlayacaktır.
Daha önceden evlendiniz mi? Sizce neden yürümedi?
Hangi ilişkinizde kendinizi derinden güvensiz hissettiniz?
İlk ne zaman aşık olduğunuzu hissetmiştiniz? Sizi o ilişkide aşka düşüren ne idi?
En uzun ilişkiniz ne kadar sürmüştü? İlişkileriniz uzun sürer mi?
Geçmiş ilişkileriniz şu anda mevcut ilişkinizle karşılaştırdığınızda farkları nedir?
Eğer önce evlendi iseniz ve bu evlilikten çocuklarınız varsa yeni ilişkinizde bu çocukların yeri nedir?
Neden birlikte yaşamayı değil de ,evlenmeyi tercih ediyorsunuz?
Geçmiş ilişkileriniz geçmişte mi yoksa bu yeni, ilişkinize transfer ettiğinizi düşünüyor musunuz?
Bu ilişkinizde sizi bu önceki ilişkilerinizden farklı kılacak olan nedir?
Bu ilişkinizi ya da ilişki ortağınızı hayatınızdaki diğer unsurlardan ön plana plan çıkartacağınız düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, bunu ne için yapacaksınız?
Bu ilişkinizde ilişki ortağınız herhangi bir uzvunu kaybetse ne yapardınız?
Bu ilişkinizde ailelerinize yakın ya da uzak oturmak sizin için önemli olur muydu?
Ailelerinizin sizin kararlarınızda etkileri var mıdır?
Eğlenceli bir günün nasıl olacağı konusunda siz ve eşiniz hem fikir misiniz?
Düzen sizin için önemli midir? Düzensizliğe ne kadar tahammülünüz var mı?
Evlilikte roller cinsiyetlere göre mi belirlenir?
Sizi hüzünlendiren, sevindiren şeylerle partnerinizi üzen ve sevindiren şeyler arasında ne kadar farklılıklar var?
Partnerinizin dışında kendinizi daha güvende hissettiğiniz yerler ya da kimseler var mı?
Ne tarz cinsel etkinlikler sizi mutlu eder, sizi rahatsız eden belli cinsel etkinlikler var mı?
Bunları ilişki ortağınızla konuşabiliyor musunuz?
Cinsel ve duygusal sadakat mutlu bir evlilik için zorunlu mudur?
Tabi ki cevaplanması gereken yüzlerce soru var.
Hatta cevaplayamadığımız ve belki de hiç cevaplayamayacağımız sorular söz konusu. Evlilik duyguların yanında düşünülmesi ve optimal düzeyde emin olunması gereken bir karardır.
Çoğu zaman En kötü karar karasızlıktan daha kötüdür..
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlenmeden Önce Kendi İlişki Tarihinizi İnceleyin" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fatih SÖNMEZ Fotoğraf
Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Psikolog
Uzman Psikolog / Ergen -Bireysel Sorunlar-Aile ve Çift Terapisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi79 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in Yazıları
► Evlenmeden Önce Boşanmayı Çalışın! Psk.Dnş.Mehmet POLATOĞLU
► Kendi Çocuklarım Olmadan Önce Harika Bir Anneydim Psk.Dnş.Zeynep ANAFOROĞLU BIKMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Evlenmeden Önce Kendi İlişki Tarihinizi İnceleyin' başlığıyla benzeşen toplam 29 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Algının Kaygısı Ocak 2021
► Evlilik Terapisi Ağustos 2019
► İlışki Danışmanlıgı Ağustos 2019
◊ Evlilikte Kilitlenme Nisan 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:05
Top