2007'den Bugüne 83,544 Tavsiye, 26,244 Uzman ve 18,630 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Duygularını Dengelemek İçin Kendilerine Zarar Verenler
MAKALE #12200 © Yazan Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ | Yayın Şubat 2014 | 2,971 Okuyucu
DUYGULARINI DENGELEMEK İÇİN KENDİLERİNE ZARAR VERENLER

Günümüzde bazı ergenlerin endişe, kaygı ve depresyonla baş etme yöntemi olarak kendilerine keserek zarar vermeyi keşfetmişlerdir. Yoğun duygularla baş çıkmak, onları dengeleyebilmenin yolu onlara göre kendilerine keserek zarar vermekten baş kabir şey değildir. Bu gençler keserek uyuşmanın yarattığı hisle ağrıyı yer değiştirirler. Yani uyuşmak ağrıyı ve içsel olan acısını dindirir. Bu yüzden kendine keserek, yakarak zarar vermek bağımlılık yapan bir davranıştır. Uyuşma tıpkı uyuşturucu kullanımında olduğu gibi bir baş etme metodudur. Çünkü bu ergenler dayanılmaz bir içsel acı ,boşluk hissi, yalnızlık duygusu, kötü hissetme söz konusudur. Bu kesme ve kendine zarar verme davranışı öncelikle arkadaş gruplarında görülür ve uygulanır ama daha sonra rahatlattığı düşünerek buna devam ederler. Çünkü amaç rahatlamadır. İçsel acı ve boşluk hissi dönem dönem bir nöbet şeklinde gelir ve o durumda da ergen sanki bir yoksunluk hissediyormuş gibi kesmeye yönelir ve rahatlar y ada en azından rahatlattığını söyler. Araştırmalara göre her dört ergenden biri hayatlarının bir döneminde kendisine bir yöntemlerden biriyle zarar vermiştir .Yani bu dört kişiden biri yaşadığı yoğun duygulanımla baş edememiş ve bu yöntemi denemiştir. Bazen yara kabuklarını soymak, vücuttaki mevcut yaraları kanatmak ta bu yöntemler arasındadır.
Bu ergenler kendilerini öldürmek yani bir intihar düşüncesi ile ilgili olarak bunu gerçekletirmezler tam tersine amaç hayatta kalabilmek yoğun acı verici duygularla baş edebilmek baş edemediği noktada uyuşmak ve kendini uyuşturmakla ilgilidir. Böyle bir davranışı gerçekleştiren ergenin içinde bulunduğu durumu anlamak zor olmaz. Yaşamak , hayatta kalabilmeyi sürdürmek için kendini yaralamaktadır.
Nitekim uyuşturucu bağımlıları da kendilerini öldürmek için uyuşturucu kullanmazlar he r ne kadar sonunda bir takım nedenlerden ötürü bazen ölüm gerçekleşse bile amaç ölmek değil katlanabilmektir.
Mayo Klinik anne balara çocuklarında kendilerine zarar verme davranışlarının olup olmadığını anlamaları için bazı ip uçları vermişlerdir;
-Yara izi, çizik ya da çürükler
-Tek başına uzun zaman harcama ve odada kapalı kalma
-Yazları dahil uzun kollu giyecekler giyme
-Vücudundakilerle ilgili olarak sık sık kaza olduğunu iddia etme
-Üzerinde keskin nesneler taşıma
-Son zamanlarda bozulan ilişkiler gibi belli kriterler ergenin gözlenmesi açısından yardımcı olabilir.
Bu ergenler kesme davranışı şov içerikli olarak yapmazlar. Onlar aksine bunu gizlice ya kendi odalarında, ya banyo da uygularla çünkü kimse tarafından görülmek istemezler. Görülmek istememelerinin nedeni rahatsız edilmek istememeleri ve bu metodun ellerinden alınacağı korkusudur. Bir madde bağımlısı da mecbur kalmadıkça bunu ulu orta yapmaz ya da yeme bozukluğu olan bir ergenin kusma ve kendisini kusturması davranışı bazen aileler tarafından aylarca sonra fark edilebilir.
Bazen ergenler aile içi ilişkilerden ve sorunlardan ya kendilik zayıflıklarında ötürü fazlaca etkilenir, ya da bir ergen kendi, içinde ne kadar dayanıklı olursa olsun aile içindeki problemler o kadar şiddetlidir ki baş etmek gerçekten zordur. Anne ve babalar kendi sorunları ile uğraşmaktan çocuklarının aldığı hasarın farkında olmayabilirler. Bu sorunlar genelde boşanma aşamasına gelen evlilikler, yoğun ebeveyne anlaşmazlıkları şeklindedir. Kendilerine zarar veren ergenlerin aile yapılarına bakıldığında da onların kendilerinin de yoğun duygulanımları ile baş edemedikleri, onları dengeleyemedikleri görülmüştür. Duygulanımların dengelenememesi ya da regüle edilememesi neticesinde ya ciddi öfke patlamalarına, ya da fiziksel zarar vermeye dönüşür. Ergende bu şeklide baş etmeyi adeta öğrenmiştir. Bu yüzden bu tip tedavi ve danışmanlıklarda ergenin tedavisi ayrı anne ve babanın tedavisi ayrıdır. Yani aile bütüncül olarak değerlendirilmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Duygularını Dengelemek İçin Kendilerine Zarar Verenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fatih SÖNMEZ Fotoğraf
Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Psikolog
Uzman Psikolog / Ergen -Bireysel Sorunlar-Aile ve Çift Terapisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi79 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in Yazıları
► Duygularını Yönet Psk.Ayşegül SOYSAL
► Çocuğun Duygularını Anlamak Psk.Elif Y. ÇAVUŞOĞLU
► Çocuğunuzun Kişiliğine Zarar Verme Yöntemleri Psk.Dnş.İbrahim GÜLYAŞAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,630 uzman makalesi arasında 'Duygularını Dengelemek İçin Kendilerine Zarar Verenler' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlilik Terapisi Ağustos 2019
► İlışki Danışmanlıgı Ağustos 2019
◊ Evlilikte Kilitlenme Nisan 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:18
Top