2007'den Bugüne 82,740 Tavsiye, 26,150 Uzman ve 18,357 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!İç Konuşmalarınızın Önemini Fark Edin
MAKALE #12271 © Yazan Psk.İlkten ÇETİN | Yayın Şubat 2014 | 2,973 Okuyucu
İÇ KONUŞMALARINIZIN ÖNEMİNİ FARK EDİN

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür...
Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür...
Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür...
Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür...
Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür...
Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür...
Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…
Mahatma Gandhi


SÖZLERİN GÜCÜ

Hayatımızın değişim istediğimiz alanlarında kendimize dönüp bakmamız ilk önceliğimizdir. Kendimizi tanımada ise doğru soruları sormanın önemi büyüktür. Bu sorular “Ben ne diyorum? Ben ne konuşuyorum?” ile başlayabilir.

Yemek yerken, otobüste giderken, tren beklerken, film izlerken, yolda yürürken, çalışırken, konuşurken, müzik dinlerken ve hatta rüya görürken bile bir iç konuşma yaparız. Bu iç konuşmalar iletişim kurduğumuzda sözlerimize dönüşür ve yukarıda Gandhi’den alıntıladığımız paragraf gibi kaderimize uzanan bir yol çizer. Bu sebeple iç konuşmalarımıza kulak vermek değişimin başlangıcı olacaktır.

Öncelikle sabah kalkar kalkmaz hangi cümleleri kurduğumuza bakalım:
-Bugün güzel bir gün beni bekliyor.
-Yine hava kapalı.
-Bu sabah bende bir güzellik mi var.
-Bu sivilce de tam çıkacak zamanı buldu.
-Bir gün de kahvaltıyı kocam hazırlasa.
-Bu sabah bir kaçamak yapıp pastanede mi kahvaltı etsem.

Elbette ki her gün yataktan aynı neşe ya da mutsuzlukla kalkmıyoruzdur. Ancak genel olarak kurduğumuz cümlelerde ne kadar olumlu, ne kadar olumsuz olduğumuzun farkında olmamız önemlidir.

Hangi cümleleri kurduğumuz bize nasıl düşündüğümüzün ipuçlarını verir. Bir otobüs durağında bekleyen ikiz kardeşleri düşünelim. Aynı anne-babanın çocuklarıdır. Küçüklüklerinden beri aynı evde, aynı koşullarda büyümüşlerdir. Bu ikizlerin beklediği otobüsün o gün arızalandığını ve bir sonraki seferi beklemek durumunda kaldıklarını farz edelim. İkizlerden biri bu durumu “Ne yapalım, bekleriz, bu sırada şuradaki kitapçıya bir baksak mı?” diye yorumlayabilir. Diğeri ise “Zaten bütün terslikler bizi bulur, ya diğeri de gelmezse, bak gör o zaman uğursuzluğu.” diyebilir. İçimizde bu ikizlerden olduğunu düşünelim. Hangisi ile yaşamak daha kolay, daha zevkli olacaktır?

SÖZLER NEYİ İŞARET EDİYOR?

Otobüsü kaçırdığımızda “Zaten hep terslikler beni bulur.” gibi bir yorum kendimizi şanssız, zavallı gördüğümüze işarettir. Bu tarzda cümleleri çok sık kurduğumuzda kendimize güvenimiz gitgide azalır, bizi dış etkenlerin yönetmesine izin verir hale geliriz.

Müdürümüzden gelen bir teşekkür ves yaptığımız işi onaylaması karşısında “Üzerine emek verdiğim çalışmalarıma değer verip takdir etmesi ne güzel.” şeklindeki bir iç konuşma, kendimize olan güveni gösterir. İleride yapabileceklerimiz için kendi kendimize destek vermiş oluruz. Bizi bir adım ileriye götürecek çabaya girişmekte cesaretimizin artmasına yardımcı olur.

OLUMSUZ OLAYLARDA NE DESEM DAHA İYİ OLUR?

Başımıza her zaman dünyanın en şanslı insanı olarak olumlu olaylar elbette ki gelmeyecektir. Olumsuz olaylar yaşandığında çözüm yolları arayıcı, bunları bir fırsata dönüştürme amacı içeren cümleler bizi rahatlatabilir.
Çok istediğimiz bir işe alınmadık. Mali durumumuz bizi zorluyor. Hatta bu durum evliliğimize de yansıyor. Burada “Şartlarım ne kadar sınırlanırsa yaratıcılığım o kadar artacaktır. Öncelikle bu işe neden alınmadığımı anlamalıyım. Hangi özelliklerimden dolayı bu işin bana uygun olmadığını söylemiş olabilirler? Benzer bir iş fırsatı için şimdi alınmamama neden olan noktamı geliştirebilir miyim? Peki, becerilerim nelerdir? Bunları başka bir alanda geliştirebilir miyim?” gibi cümleler bize kendimizi geliştirme imkanı verir, bir sonraki iş görüşmesinde bizi avantajlı duruma getirebilir, aynı sebeplerden benzer bir işi kaçırmamamıza yardımcı olur.

Bir şeyleri değiştirme çabasına eski alışkanlıklar yerine yenilerinden başlamak daha kolay olabilir. Bizi çok üzen ya da uzun süredir devam eden olumsuz olaylar, durumlar yerine yeni bir olaydaki olumsuz cümle kurma eğilimimizi değiştirmek bizi daha az zorlayabilir. Örneğin çocuklarımızın dağınıklığından yıllardır şikâyetçiysek bu durum için olumlu iç konuşmalarımızı başlatmakta zorlanabiliriz. Ancak onlara sevdiği bir yemeği yaptıktan sonra onların iştahla yediklerini görmek ve burada kuracağımız “iyi ki çocuklarım var, onlar için bir şey yapmaktan hoşlanıyorum.” cümlesi bize yeni bir fikir buldurabilir. Çocuklarımıza odalarını toplarlarsa, sevdikleri yiyecekten yapmayı teklif edebiliriz. Böylece uzun süredir devam eden olumsuz alışkanlığı giderebiliriz.

FARKINDALIK

Düzenli bir şekilde kendimize odaklanalım. Sözlerimizle başlayan, kaderimize uzanan süreci bizim etkilediğimizi hatırlayalım. Küçük bir başlangıç için bir deftere önce olumsuz iç ve dış konuşmalarımızı yazarak kendimize söylediklerimizin, kendimizi nasıl yönlendirdiğini fark edelim. Değişim için fark etme basamağı temeldir ve bir binanın temelini atmak gibidir. Sağlam temeli olan binaların sallantılara karşı dayanma gücü daha fazla olacaktır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İç Konuşmalarınızın Önemini Fark Edin" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İlkten ÇETİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İlkten ÇETİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İlkten ÇETİN'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,357 uzman makalesi arasında 'İç Konuşmalarınızın Önemini Fark Edin' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aşkın Psikolojisi Aralık 2011
► Kendini Açma Haziran 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:59
Top