TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocukta Bağımlılık: Tanım, Nedenler, Belirtiler, Öneriler

Doğan Demirkan ÖZDEMİR Fotoğraf
Dr.Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR
Ankara
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi25 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 14 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 7277,

* Yayın Tarihi : 26-06-2008 - 22:45 (2312 gün önce),

* Ortalama Günde 3.15 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7248 , Kelime Sayısı : 900 , Boyut : 7.08 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dr.Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR hakkında söyledikleri:
herkese merhaba. uzun süre psikolog arayışımdan sonra doğan beyi buldum. kendisi bu güne kadar gördüğüm en iyi psikolog. emdr ve alphastim tekniklerini kullanarak panikatak, paranoya ve fobilerimi yendik. eğer bu kadar kolay çözebileceğimizi bilseydim, en başta doğan beye gelirdim. derdinizin çözümünün olmayacağını düşünürken, sağlığınıza kavuşmanız paha biçilemez bir şey... iyi ki psikoloğum doğan bey ile tanışmışım... kendisine çok teşekkür ederim, herkese tavsiye ederim.
(ufuk, Danışan, 22-10-2014)

Sevgili hocam Doğan beyle çok zor bir dönemimde sizin siteniz aracılığı ile tanıştım.Hakkındaki tavsiye yazılarını okuduğumda bu kadar kişi yanılmış olamaz son kez bir daha denemeliyim diyerek aradım.O kadar güven verici bir ses tonu vardı ki anlatamam.Telefonda derdimi anlattığımda sabırla dinledi bir takım ögütler verdi. Kendisiyle yada başka bir psikologla görüşmem gerektiğini söyledi. Sonra yaklaşık bir yıl birlikte çalıştık.Benim sorunum Panik Atak tı. Daha önce 1 seansta cözecegini söyleyen ismini vermek istemediğim biriyle daha görüşmüş hayal kırıklığına ugramıştım.Bana bol mi... [DEVAMI..]
(Utku, Danışan, 10-06-2011)

Bu güne kadar yaptığım en doğru şey Psikolog Doğan Beyle görüşmem terapi sürecine katılmam dı. 6 yıldır sürekli mutsuz kaygılı bir durumdaydım.Hiç bir ilişkim doğru dürüst gitmiyordu.Çok iyi dediğim ilişkim 5-6 ay sürüyordu.Ya ben terk ediyorum yada onlar gidiyordu.Sorunlarım için hep başkalarını sorguluyordum.Doğan Bey le geçmiş gelecek ve bu güne dair bir yolculuk yaptık Güven duygusunu ilk defa tattım.Her aradığımda ulaşabilecegimi söylediğinde inanmamıştım gecenin 3 ünde aradım o herzamanki sevecen sesiyle açtı beni dinledi.Meslegine bu kadar aşık ve hakim birisi olması ne güzel.Şimdi ç... [DEVAMI..]
(Pelin, Danışan, 08-03-2011)

Dr.Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocukta Bağımlılık: Tanım, Nedenler, Belirtiler, Öneriler

BAĞIMLILIK
TANIM:

Bir çocuk kendi kararlarına almak için sürekli başkalarından destek istiyorsa ve aslında yapabileceği şeyler için ailesine bağlı kalıyorsa bağımlılık söz konusudur.

Çok küçük çocuklar için bağımlılık normal, hatta sağlıklı bir durumdur. Fakat çocuk okul çağına geldiğinde bu durumun devam ediyor olması sorunlara neden olur.

ÖZELLİKLER:

· Kendine güven eksikliği ve okul ödevlerini tamamlamada yetersizlik duyar,
· Sınıf içinde bağımsız düşünemez,
· Arkadaşlıklarını sürdürmede güçlük çeker,
· Bağlandığı kişilerden ayrılık durumu olduğunda aşırı kaygı hisseder,
· Evden ayrıldıklarında sevdiklerinin başına önemli zararlar geleceğine inanır,
· Sevdiklerinden ve evden ayrılmak istemez,
· Anne babaları yanlarında olmadan herhangi bir sosyal ortama girmek istemez,
· Anne babalarından ayrılmak istemediği gibi yalnız kalmak ta istemez,
· Uyku zamanı zorlanır, anne babalarından ayrı uyumak istemez,
· Hatta zaman zaman karın ağrısı, başağrısı gibi belirtiler gösterir,
· Özellikle çocuk okula veya anaokuluna başladığı dönemlerde belirgin olarak ortaya çıkar, çocuk bu yerlere gitmemek için huysuzluk yapar.
· Okula gitmemesi için izin verildiğinde karın ya da baş ağrısı kendiliğinden geçer.

NEDENLER:

Bağımlılık asla tek bir olay nedeniyle ortaya çıkmaz, yıllarca süren bir davranış biçimidir ve bir çok nedeni olabilir.

· Her zaman bir problemi ondan daha iyi çözen yada bir duruma ondan daha iyi yaklaşan başkalarının olduğu öğretilerek bağımlılık yaratılabilir. Bu durum aşırı koruyucu ana babayla olan ilişkilerde görülür.
· Bağımlılık bazı çocuklar için daha güçlü hissetme yada ilgi çekmenin bir yoludur. Çocuğun “bana yardım edin , beni koruyun” mesajları daha fazla korunmasını sağlar. Özellikle koruyucu tutuma sahip ailelerde çocuğun herhangi bir başarısızlığı utanç olarak algılanır. Çocuğa ait bütün görev ve sorumluluklar “o yanlış bir şey yapar” korkusuyla anne ve babalar tarafından üstlenilmesi.
· Çocuklarına yeterince zaman ayıramadıkları için suçluluk duyan, çalışan anne babaların bu durumu telafi etmek isterken çocuklarının üzerine çok düşmeleri.
· Çocuklarına sınır çizmekte sorun yaşayan ve aşırı serbest bırakan ana baba tutumu.

BELİRTİLER:

Bağımlılığın bir problem olup olmadığını ölçecek , tarafsız bir ölçüm aracı olmadığı gibi kimi ana babanın yada öğretmenin sorunlu bir davranış olarak gördüğünü diğeri uygun bulabilir. Genel olarak çocuğunuzun bağımlılık derecesinden memnun değilseniz bu durumla ilgilenmelisiniz.

Aşağıdaki davranışlardan çoğunu uzun zamandır çocuğunuzda gözlüyorsanız, bu problemin olma olasılığından söz edilebilir:

· Teneffüste diğer çocuklarla oynamak yerine onları izlemeyi yada öğretmeninin yanında oturmayı tercih ediyorsa,
· Öğretmenden sürekli yönlendirme, onay ve kabul bekliyorsa,
· Öğretmeni yanında oturup her adımda yardım etmedikçe sınıf içinde yeni bir etkinliğe katılmıyorsa.
· Sınıf arkadaşlarıyla işbirliği yapmaktan kaçıyorsa,
· Okula gitmek istemiyorsa, okul dışı etkinliklere katılmayıp sürekli evde kalmak istiyorsa,
· Yaşıtı çocuklarla karşılıklı bir arkadaşlık kurmayıp, bir iki iyi arkadaşına aşırı bağımlıysa,
· Anne babası yardım etmek için hazır olana kadar ödevlerini yapmak için bekliyorsa,
· Topluluk içindeyken yetişkinlerden ayrılmak istemiyorsa.
· Herhangi bir faaliyete kendi başına başlamak istemiyorsa,
· Anne ve babası yanında olmadan başka bir yerde kalmak istemiyorsa,
· Anne babası yanında olmadığında huysuzlaşıyorsa,
· Anne ve babası yokken bağımlılığını büyük kardeşe yada ona yakın diğer kişiye yöneltiyorsa (büyükanne, büyükbaba).

ÖNERİLER:

Anne Babaya Öneriler:

· Çocuğu sosyal ortamlara alıştırmak , bazen yalnız bırakmak , ufak ayrılıklar yaşatmak erken dönemde alınması gereken önlemlerdir.
· Bağımlı davranışlar genellikle koruyucu anne tutumlarından kaynaklandığı için anne babalar tutumlarını gözden geçirmelidir.
· Çocuk, kendi giyinirse ters giyer, ayrı yatakta yatarsa üstünü açar, ödevlerini kendi başına yaparsa yanlış yapar diye düşünerek anne babaya sürekli ihtiyaç duyar hale getirmekten kaçınmalıdır. Çocuğun kendi işlerini kendi başına yapmasına fırsat verilmelidir.
· Anne babalar bağımlı olmak ile bağlı olmak arasındaki farkı bilmelidir. (Bağımlı olmak onsuz olamamak iken, bağlı olmak onsuz da yaşayabilmek ama onun yanında olmasından çok mutlu olmaktır).Bu farkı bilen anne babanın kendi davranışlarını test etmesi ve kendi bağımlı davranışlarının çocuğunu bağımlı yapmadaki etkisini görmesi daha kolay olacaktır.
· Hem evde hem okulda çocuğa daha bağımsız olmasını öğretirken:
· Beklediğiniz davranışı açıkça ifade edin ve bunları yapmadığında ortaya çıkacak sonuçları anlatın.

Örneğin;

· Çocuk okula giderken saati nasıl kuracağını öğrenmek zorundadır, zamanında hazırlanmazsa okul servisini kaçıracağını bilmelidir.
· Okuldan getireceği eşya ve ödevlerini koyacağı özel bir yer hazırlayın. Önceki günkü ödevi yada okuma kitabını bulmak ana babanın işi değildir.
· Ev ödevlerin küçük bölümlere ayırarak çalışmasını sağlayın. Eğer gerekli çalışma küçük parçalar halinde sunulursa, bağımsız çalışma ve başarı daha çok gerçekleşir.
· Bir kağıt ve silinebilir bir tahta üzerine haftalık bir tablo yapın, çocuğunuzun düzeyine uygun, yapmasını istediğiniz davranışları tek tek yazın ve her gün için yaptıklarını işaretlemesini isteyin. Bağımsız olarak yaptığı davranışların sonunda onu ödüllendirin.
· Çocuğunuzun yapabileceği ve yapması gereken işlere müdahale etmeme konusunda kararlı olun. Her insan gibi yeni bir beceriyi öğrenirken çocuğu hatalardan korumaya çalışmadan çabasını takdir edin.
· Çabası için verdiğiniz ödüller, başarısı için verdiklerinizden daha sık olsun.

Öğretmene Öneriler:

· Koruyucu bir tutuma sahip öğretmen farkında olmadan bağımlılığı destekler ve bundan hoşlanır. Bu tutum bağımlılığı daha da pekiştiren bir tutum olduğu için öğretmen bu tutumunu değiştirerek çocukla diğer çocuklardan farklı bir ilişki kurmaktan kaçınabilir.
· Çocukların grup çalışmasında pasif ve sessiz kalarak bağımlılıklarını sürdürmelerine izin vermemelidir.
· Yakın arkadaşlarının koruyucu olup olmadığını gözlemleyerek, arkadaş ilişkilerinin bağımlılığı körüklemesi engellenebilir.
· Diğer yandan çocuğun bağımlılığı öğretmen için yorucu olabilir. Bu davranışından sıkılan öğretmenin çocuğa tepki göstermesi bağımlılığı azaltmayacaktır.
· Bağımlılığı pekiştirmeyecek kadar yanında olmak bir yandan da bağımlılığını kırması için çocuğa zaman tanımak fayda sağlayacaktır.
Unutulmaması gereken çocuk eğitiminde ceza kullanılmamalı, onun yerine olumsuzlukları görmezlikten gelmek olumlu olanları manevi ödüllerle pekiştirmektir. Siz çocukluğunuzda bir Aferim kelimesi için neler yapmazdınız ki? Maddi ödüllerin doyumu vardır. Ayrıca manevi ödüller çocugunuzu bağımlı kılar her yapılan davranıştan sonra mutlaka bir ödül beklenir ödül olmayınca davranışın tekrarı azalarak devam eder vede bir süre sonra sönme eğilimi gösterir. Kalıcı olmasını istiyorsak ödül manevi olmalı vede sabit olmayan aralıklı pekiştirec olmalı.

Ödül sunulmadan önce mutlaka geribildirimden bahsetmek lazım bu davranışının hayatını nasıl kolaylaştıracağını ne gibi olumluluklar olacağını anlatmak gerekiyor.

.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocukta Bağımlılık: Tanım, Nedenler, Belirtiler, Öneriler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Hem Seninle Hem De Sensiz Bir Yaşam İstiyorum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Kendi Bedeninde Yabancı Olmak , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Erken Yaşta Evlilik Ve Nedenleri , Nazlı ÇALIŞKAN
 • İntihar Nedenleri, Risk Faktörleri Ve Tedavisi , Nihan DİKME
 • Eksiklik Kendi Öz'ümüzde - Olumsuz Huyların Altında Yatan Korkular , Ümit AKÇAKAYA
 • Anaokuluna Alışma Süreci , Duygu KARAKULAK TAKVİM
 • Çocuğun İtaat Davranışına Dikkat Etme , Barış Emre GÜNEMRE
 • Travmaların İzleri Silinebilir Mi? Mucize Yöntem Emdr Terapi , Gülçin Dönmez FİDAN
 • Geçmişten Günümüze Saldırganlığın Etkileri , Kamil ERTEKİN
 • Çocuklarda Dil Gelişimi , Mehmet UYAR
 • Çocuğumuz İyi Olsun İsterken , Eylem OKDEMİR OYLUM
 • Yapıcı Düşünce , İlkten ÇETİN
 • Olumsuz Beden Algısı Ve Etkileri , Işınsu GÜNDÜZ
 • Eşimin Davranışlarını Nasıl Değiştiririm? , Serra AĞIRAKÇA DİNÇ
 • Yaşam Bir Yolunu Bulur... , Dr.Murat SARISOY
 • Yalnız Mısınız? Yanlız Mı? , Dr.Murat SARISOY
 • Akılsız Telefonlar, Akıllı İnsanlar , Dr.Murat SARISOY
 • Aldatılmanın Acısı Biter Mi? , Dr.Murat SARISOY
 • Ayrılık , Şeyma KAMA
 • Fırtınalı Dönemin Adı : Ergenlik , Vildan SARAK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  23:40
  Top