2007'den Bugüne 84,905 Tavsiye, 26,559 Uzman ve 18,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Vajinismus Tedavisine Başlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler
MAKALE #12492 © Yazan Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ | Yayın Nisan 2014 | 2,822 Okuyucu
VAJİNİSMUS TEDAVİSİNE BAŞLARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Vajinismus tedavisine başlamak için hastaların bir an önce adım atmaları son derece önemlidir.

Tedaviye başlarken dikkat etmeniz gerekenler özetlenecektir. Vajinismus tedavisine başlamak için adımlar; doğru merkez seçimi, bilimsel yöntemlerle kişiye göre (bireysel) tedavi teknikleri son derece önemlidir.

Bu bölümde vajinismus tedavisine başlamak için adımlar, jinekolog doktor tarafından yapılan ilk jinekolojik değerlendirme, modern cinsel tedavi yöntemleri ve vajinismus tedavilerindeki başarı şartları ele alınmaktadır.

Vajinismus tedavisine başlamak bitirmenin yarısıdır

Vajinismus hastalarının pek çoğu maalesef gereksiz yere tedavilerini ertelemektedirler. Utanmakta, sıkılmakta, sorunlarını kimseyle paylaşamamakta veya problemlerinin çözümünde kimsenin onlara yadımcı olamayacağını düşünmektedirler. Bu düşüncelerin bırakılması çok önemlidir. Çünkü vajinismus, mutlaka destek alınarak çözümlenmesi gereken bir cinsel sorundur.

Vajinismus Tedavisine Başlamak İçin İlk Adımlar

Vajinismus tedavisine başlarken ilk önce iyi bir tıbbi öykü almak (tıbbi anamnez) önemlidir. Hastaların öyküsünü alırken evlilik / birliktelik süreler, cinsel ilişkide yaşadığı sıkıntılar, daha önce uygulanan vajinismus tedavileri ile ilgili sorular değişik sorulur.

Vajinismus Tedavisine Başlarken Jinekolojik Değerlendirme

Ayrıntılı tıbbi öykü alma sonrasında vajinismus hastalığının derecesini saptamak için oldukça kolay bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Sadece görsel (bakarak) yapılan jinekolojik incelemede kızlık zarı ve vajina yapısı ile ilgili herhangi anatomik bir engelin varlığı araştırılmaktadır. Aynı zamanda vajinismusun derecesi de ortaya konmaktadır. Vajinismus derecesi kasılmaların şiddeti ile orantılıdır.

Jinekolojik değerlendirme 15 saniyeyi geçmez, jinekolojik muayene sırasında herhangi bir alet kullanılmaz, son derece basit, kolay ve ağrısız bir uygulamadır. Cinsel terapiler konusunda eğitimli bir jinekolog hekim tarafından yapılan jinekolojik inceleme sonrasında anatomik engeller ve vajinismus hastalığının derecesi ortaya konmaktadır.

Vajinismus Tedavisine Başlarken Jinekolojik Değerlendirmede
1) Anatomik engeller
Cinsel ilişkiye girmeye engel olan yapısal (anatomik) engeller kızlık zarı, vajina ve dış genitalya (vulva) ile ilgili bir takım problemlere bağlı olabilir.

Kızlık zarının kalın, etli, sert yapıda olması, septum (ara bölmeli) olması, yarımay şeklinde veya elek şeklindeki yapısı cinselliğe mani bir durum oluşturabilir.
Vajina içinde yer alan dikey ve yatay septumlar, enfeksiyonlar da cinsel ilişkide sorun yaşanmasına neden olabilir. Vulva (dış genital alan) ile ilgili kist, abse veya diğer enfeksiyonlar da cinsel birleşmenin tam olarak sağlanmamasına sebep olabilir.
Jinekolog tarafından yapılan jinekolojik değerlendirme sonrasında sorun saptanması durumlarında operasyon (basit cerrahi işlemler) veya tıbbi ilaç tedavileri uygulanması şarttır.

Vajinismus psikolojik olmayan nedenlere de bağlı olabilir…

Kızlık zarının normalden daha kalın oluşu, vajinanın normalden kısa oluşu, vajinanın doğumsal olarak kör bir şekilde sonlanışı (müllerian agenezi), dış genitalyanın gelişmemiş oluşu sonucunda, vulvar vestibulitis sendromu (VVS) durumunda cinsel ilişki tam olarak gerçekleşmeyebilir. Bu durumlarda yapılan basit cerrahi işlemler sonucunda hastaların vajinismus problemleri de hallolabilmektedir.

2) Vajinismus Derecesi

Vajinismusun dört ayrı düzeyi vardır. Kasılmaların miktarı arttıkça derecesi de yükselmektedir. Aslında kaygı ne kadar fazla ise kasılmalar da o oranda fazla olacaktır.
Vajinismusun derecesinin saptanması uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi için son derece önemlidir.

Vajinismus Tedavisine Başlarken İlk Değerlendirme ve İlk Görüşme Önemlidir!

Vajinismus tedavisine başlama kararını pek çok çift çok zor alabilmektedir. Hatta aylarca, yıllarca tedavilerini erteleme yoluna giden çiftler mevcuttur. Vajinismus tedavisine başlarken ilk ve de en etkili adım; karar vermek ve uygun tedavi merkezi seçimi için iyi bir araştırma yapmaktan geçer.

Jinekolojik değerlendirme yapmadan, ilk gelişte ayrıntılı bir öykü almadan tedaviye başlamak hatadır. Maalesef bu tür anatomik nedenler olmasına rağmen psikolog veya psikiyatr muayenehanelerinde gereksiz bir şekilde psikoterapi gören pek çok hasta mevcuttur. Bu tür çoğu doğuştan gelen anatomik problemlerde gereksiz yere verilen ve aylarca sonuç alınamayan psikoterapiler hastalarda gerçekten de ruhsal (psikolojik) sorunlara yol açabilir.

Vajinismus tedavisine başlarken; hastaların kendilerini rahat hissetmeleri, tedaviye inançlarını yüksek tutmaları, kendilerine ve doktorlarına güvenmeleri, pozitif düşünmeleri de son derece önemli unsurlar arasındadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus Tedavisine Başlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Süleyman ESERDAĞ Fotoğraf
Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ
İstanbul
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi47 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,915 uzman makalesi arasında 'Vajinismus Tedavisine Başlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler' başlığıyla benzeşen toplam 86 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Vajinismus Tedavisi Nisan 2014
► Vajinismus Egzersizleri Nisan 2014
► Vajinismus Belirtileri Nisan 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:46
Top