2007'den Bugüne 81,121 Tavsiye, 25,802 Uzman ve 18,059 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Unutkanlık ve Zihni Çalıştırmak: İşleyen Demir Pas Tutmaz!
MAKALE #12654 © Yazan Psk.Dnş.A.Derya UTKU | Yayın Mayıs 2014 | 2,778 Okuyucu
Bir işle meşgulsunuz, o esnada telefon çalıyor, telefonu kapattıktan sonra ne işle meşgul olduğunuz aklınızdan uçup gidiveriyor ya da yeni tanıştığınız kişilerin isimlerini bir türlü aklınıza getiremiyorsunuz ya da iyi bildiğiniz ve sıklıkla kullandığınız nesnelerin isimlerini hatırlamakta güçlük çekiyorsunuz. Çoğumuzun zaman zaman yaşadığı bu belirtiler çağımızın en çok sorgulanan rahatsızlığına işaret ediyor: unutkanlık.

Unutkanlık bellek deponuza - diğer adıyla hafızanıza - kaydolmuş bilgiyi
depodan geri getirme güçlüğüdür, bir başka deyişle tereddütsüz bildiğiniz bilgileri hatırlama güçlüğüdür.

Unutmak, hele de yaş ilerlemişse korkutucu olmakla birlikte insanın aklına
tek birşey getiriyor: 'Acaba Alzheimer mı oluyorum?'. Aslında her unutkanlığı bunamaya (demansa) dönüşecek ve kötü sonuçlar getirecek bir hastalık gibi felaketleştirmemek gerekiyor. Alzheimer tipi demans ile normal unutkanlık birbirinden birkaç açıdan farklılaşıyor.

Örneğin normal unutkanlık ilerleyici tipte değildir, belli bir süre içinde olur
ve geçer, muhtemelen dışsal bir faktör vardır bu süreci zorlaştıran. Yoğun tempolu bir iş, zorlu bir sınava çalışmak, çocuk sahibi olmak ya da bir yakının kaybı gibi stres yaratan faktörler unutkanlığa davetiye çıkarabilir.

Alkol ya da uyuşturucu madde kullanmak, depresyon, kronik yorgunluk,
kansızlık ve bazı ilaçların yan etkisidir unutkanlık. Hele de uykusuzluk ile birebir ilişkisi vardır. Uyku zihinsel yenilenme ve hafızanın sağlamlaştırılması için şarttır, işte bu sebepten ötürü, insomnia ya da apne sendromu gibi uyku bozukluğu yaşayan ve uykusunu iyi alamayan kişilerde unutkanlık kaçınılmazdır.

Bu tip unutkanlıklarda zihin olması gerektiği kadar berrak değildir, dikkat kolay
çelinir ve uzun süreli akılda tutma becerisi bir süreliğine etkilenir. Yani başlı başına bir hafıza kaybındansa, geçici bir süre için zihinsel yavaşlama halidir. Alzheimer tipi unutkanlık ise farklıdır. Sinsi başlar ve ilerleyici tiptedir. Ön planda hafıza kusurları ile başlar ve sonraları demansa dönüşür. Günlük yaşam faaliyetlerini olumsuz etkiler.

Beyin yaşla birlikte eskiyen bir organdır. Bu sebeple yaşın ilerlemiş olması
Alzheimer hastalığı için risk faktörüdür. Genetik yatkınlıklar, beyin hasarları ve yaşam biçimi de Alzheimer için diğer risk faktörleridir. Diyelim ki 70 yaşına gelmiş ve Alzheimer unutkanlığına yakalanmış bir bayan, torunlarının isimlerini ve yaşlarını karıştırmaya başlar. İyi bildiği ve yıllardır yaptığı yemekleri yapamaz hale gelir, malzemelerin sırasını karıştırır. Önemli eşyalarını sık sık kaybeder. Konuşulan bir mevzuyu takip etmekte zorlanır ve kendisinin soru ve mevzu tekrarları çok olur. Bulunduğu mekana olan aşinalığını kaybeder, iyi bildiği adresleri karıştırır, zamanla kendi evini bulmakta güçlük çeker, hastalık ilerledikçe de evin içindeki odaları dahi karıştıracak hale gelir.

Alzheimer'daki unutkanlığın seyri bu anlamda hiyerarşiktir. Zihinsel kusur
hayatın her alanında kendini göstermeye başlar. Rutin ve sıradan işleri yapmak artık eskisi kadar sıradan değildir. Davranışsal olarak kişi çabuk öfkelenir, sık sık kavga çıkarır, çökkünlük ve depresyon başlar, hayata karşı ilgisini kaybeder. Kaygısından yanındakilere yapışık yaşamaya başlar. İlerki safhalarda terkedilme gibi hezeyanları ortaya çıkar. Bu açılardan yoğun tempolu bir iş adamının yaşadığı gelip geçici unutkanlıktan farklıdır.

O halde unutkanlığın başlayışı ve seyri, unutulanın ne olduğu, günlük yaşam
faaliyetlerinin ne ölçüde etkilendiği uzman tarafından sorgulanmalıdır. Unutkanlık yaşla gelen bir durumdur ve ne yazık ki kaçınılmazdır. Her unutkanlık demansa dönüşmez ancak yaşın ilerlemesiyle eskiyen yönetici organımız beyin, bazı faaliyetleri eskisi kadar iyi yapamaz hale gelir. Peki o halde beyni eskimeye karşı direnecek hale getirmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Yapılan çalışmalar Akdeniz tipi beslenmenin ve haftada 3-4 saatlik yürüyüşün
olumlu etkilerine işaret ediyor. Buna ek olarak alkol tüketiminin olmaması, düzenli ve deliksiz uyku, pozitif ve yapıcı bir ruh hali, arkadaşlık ve sosyallik unutkanlığı geciktirici etkilere sahip. En etkili yöntem ise zihnin meşguliyeti. Yaş ilerlese de 'yaşımı başımı aldım, bu saatten sonra...' demek yerine faaliyetlerde bulunmak, zihni güncel tutmak, gazete-dergi karıştırmak, sık bulmaca çözmek, basit ya da zor demeden yeni şeyler öğrenmek (yeni bir yemek tarifi ya da bilmediğiniz bir şarkı sözü gibi) zihindeki bağlantıların kuvvetlenmesine yardımcı olur, yaşlılığın yıkıcı etkileriyle savaşmak için önemlidir.

Unutmayın, işleyen demir kolay kolay pas tutmaz!
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Unutkanlık ve Zihni Çalıştırmak: İşleyen Demir Pas Tutmaz!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.A.Derya UTKU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.A.Derya UTKU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Derya UTKU Fotoğraf
Psk.Dnş.A.Derya UTKU
İzmir
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.A.Derya UTKU'nun Makaleleri
► Çocuklarda Unutkanlık Psk.Elif Y. ÇAVUŞOĞLU
► Unutma ve Unutkanlık Nedenleri Psk.Halil TÜRKMEN
► Dikkat, Unutkanlık ve Beyin Psk.Eser ÖLÇER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,059 uzman makalesi arasında 'Unutkanlık ve Zihni Çalıştırmak: İşleyen Demir Pas Tutmaz!' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bozuk Aile Sistemleri Mayıs 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:09
Top