2007'den Bugüne 83,826 Tavsiye, 26,309 Uzman ve 18,757 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Burun Ameliyatlarında Yeni Yöntemler
MAKALE #12726 © Yazan Op.Dr.Ahmet ŞİRİN | Yayın Haziran 2014 | 2,300 Okuyucu
Burunda deviasyon (kıkırdak, kemik eğriliği ) ameliyatlarında kullanılan burun tamponunu ve ağrı korku ve kâbusu nedeniyle pek çok kişi ameliyattan kaçmakta veya geciktirmesine sebep olmaktadır. Yeni uygulama ve yöntemlerle ağrı ve tampon artık günümüzde sorun olmaktan çıkmıştır.

Burun tampon sorunu:

Burunda deviasyon (kıkırdak, kemik eğriliği ) ameliyatlarında kullanılan burun tamponu korkusu ve kâbusu nedeniyle, pek çok kişi ameliyattan kaçmaktadır. Bu da sağlıklarına kavuşmalarını geciktirmektedir. Artık günümüzde bu kâbus ortadan kalkmıştır. Ameliyat sonrası sıkıntılar minimuma inmiştir. Ameliyat ağrısı yoktur, tampon sıkıntısı yoktur. Burunda deviasyon (kıkırdak, kemik eğriliği ) ameliyatları sonrasında burun içinde tampon kullanılmasının amacı, ameliyat esnasında birbirlerinden ayrılan dokuları sıkıştırarak bası oluşturup birbirleriyle yapışmalarını sağlamaktır.

Burun ameliyatlarında burun içine yerleştirilen ve burunu tıkayan türden tampon çeşitleri, hastaların ameliyat sonrası iyileşme dönemlerinin sıkıntılı ve problemli geçirmelerine neden olmaktadır. Bu tür tamponlar burnu tıkayarak kişide gözyaşı kanal tıkanıklığına neden olur. Gözlerde sulanma, yutma işleminde sırasında kulak düzeyde sorunlar, gece uykuda burunun tıkalı olması nedeniyle nefes durmaları, sık sık uyanma ve uyku bozuklukları sorunları oluştururlar. Baş ağrıları ve burun civarında ağrılarda sıklıkla olmaktadır. Ayrıca çıkarılırken şiddetli ağrı, burun içi dokularda tahriş, iltihabi durumlar, kanamalar, nadiren de şok görülebilmektedir.

Artık günümüzde ağrı ve tampon kâbusu ortadan kalkmıştır. Ameliyat sonrası sıkıntılar minimuma inmiştir. Ameliyat ağrısı yoktur, tampon sıkıntısı yoktur. Tampon kullanımının yerine araştırmacılar yeni arayışlar içine girmişler ve tıkayıcı tamponlar yerine aynı görevi gören yeni çözümlerler geliştirmiştir.

Zımbalama yöntemi : Yeni geliştirilen bir yöntem de, zımba sistemi mantığına dayalıdır. Dokular birbirine zımbalanarak bu sistem uygulanabilmektedir. Bu sistemde eriyebilir maddeler kullanılarak aynı bir zımbalama işlemi yapılmakta ve açılan dokuların birbirleriyle birleşmeleri sağlanmaktadır. Yapılan bu işlemde kullanılan materyaller kendiliğinden erimekte ve ağrı işlemi olmamaktadır.

Doku yapıştırıcısı: Almanya da 57 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada deviasyon ameliyatlarında tampon yerine, doku yapıştırıcıları ile dokuların birbiriyle yapışması sağlanmış başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu işlemde hastaların burunu tamponla tıkanmadığı için, hem nefes alabilmişlerdir, hem de ağrıları olmamıştır. Ameliyattan sonra tampon kullanılmadığı için iyileşmeleri hızlanmıştır.

200 kişi üzerinde yapılan karşılaştırmalı bir başka çalışmada da hastalar 2 gruba ayrılmış, yarısına burun tamponu uygulanmış, diğer yarısına da tampon kullanmadan dikiş kullanılarak dokular aynı bir kapitone dikiş şekliyle karşılıklı kapatılmışlardır. Dikiş yöntemiyle hastaların burunları tıkanmadan daha hızlı iyileştikleri ve ameliyat sonrası dönemlerini sorunsuz geçirdikleri bildirilmiştir.

Günümüzde en sık kullanılan diğer mükemmel bir yöntemde tampon yerine burun içine silikon levhalar yerleştirilmesidir. Silikonun mükemmel elastikiyeti ve yumuşaklığı nedeniyle çıkarılırken ağrı sızı olmaması en konforlu yönüdür. Burun ameliyatından çıktıktan sonra nefes alıp vermeyi de sağlamaktadır.

Burun kıkırdak kemik eğriliklerine bağlı nefes alamama şikâyetlerinde genellikle burunda konka adı verilen etlerde de irilik görülmektedir. Eğriliğin verdiği tıkanıklığın yanı sıra bu etler burunda tıkanma sorununa dahil olmaktadır.

Burun Etlerinin küçültülmesindaki yeni yöntemler :Kıkırdak kemik eğrilikleri düzeltilirken bu etlerin küçültülmesinde değişik yöntemler vardır. Eski ve yeni yöntemler hala günümüzde cerrahın tercihine göre kullanılmaktadır. Burun etleri yani konka adı verilen yapılar, Burundan hava geçerken havanın nemlendirilmesi ve ısınmasından sorumludur. Ameliyatta uygulanacak yöntemleri seçerken bu yapıların tahrip edilmeden küçültülmesini sağlayabilecek yöntemler tercih edilmelidir. Kesmek, yakmak veya lazer ile küçültme uygulamalarından sonra radyofrekans teknolojisini geliştirilmiştir. Radyofrekans yöntemi etlere zarar vermeden sorun çözülebilmekte, fonksiyon kaybı olmadan etler küçültülebilmektedir. Günümüzde en geçerli yöntemdir.

Aslında 1990 lı yıllardan bu yana ülkemizde bu yöntemleri kullanmaktayız. O yıllarda sınırlı sayıda cerrah bu yöntemlere benzer yöntemler kullanmaktaydılar. Hastada yüksek konfor sağlayan bu yeni uygulamalar günümüzde yaygınlık kazanmasının yanı sıra, cerrahın bu konudaki birikim ve tecrübeleri Ameliyat sonrası olası komplikasyon ve olumsuzlukları minimuma indirmektedir. Günümüzde konfora dayalı ameliyatlar gelişmiş olması hem hekimi hem de hastayı rahatlatmaktadır.

Op.Dr.A.Ahmet Şirin
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Burun Ameliyatlarında Yeni Yöntemler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Ahmet ŞİRİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Ahmet ŞİRİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet ŞİRİN Fotoğraf
Op.Dr.Ahmet ŞİRİN
İstanbul
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Ahmet ŞİRİN'in Makaleleri
► Bel Fıtığı Ameliyatlarında Yeni Yöntemler Op.Dr.Bülent Fahri KILINÇOĞLU
► Burun Estetiğinde Yeni Trendler Op.Dr.Süreyya ŞENELDİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,757 uzman makalesi arasında 'Burun Ameliyatlarında Yeni Yöntemler' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:27
Top