2007'den Bugüne 91,487 Tavsiye, 28,077 Uzman ve 19,893 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Köpek ve Kedilerde İnsana Geçebilen Zoonoz Bir Hastalık Olarak Uyuz (Sarcoptes Scabiei Canis)
MAKALE #13 © Yazan Vet.Hek.Ferhat ALİŞER | Yayın Mayıs 2007 | 20,462 Okuyucu
Sarkoptes uyuzu Köpeklerin önemli deri rahatsızlıklarından biri olup kedilerde nadirdir. İnsanlara da geçebilen zoonoz karakterde bir hastalık olması yönünden dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.
Sarcoptic uyuz; sarcoptes scabiei canis adlı mikroskobik bir böcek sayılabilecek(0.2-0.5 mm) kaplumbağaya benzeyen akar parazitinin neden olduğu hipersensitivite sonucu köpek,kedi ve insanlarda deri sorunları meydana getiren bir rahatsızlıktır.
Köpeklerde klinik belirtiler; köpeklerde kulak kepçesi, karın altı,tüm ayakların iç yüzü,dirsekler ve patiler gibi vücudun az kıllı veya kılsız bölgelerinde deride önce kızarıklık tüberkül , veziküller, papüller gri- sarı kabuklar ve kaşıntı görülür. Tedavi edilmediğinde bu odaklar genişleyerek genaralize yani yaygın bir hal alır vücudun büyük bir kısmı etkilenir. Kaşıntı genellikle azalmaz.
Köpekler hipersensitivite ye bağlı olarak kaşınmak için vücudunu duvarlara yerlere sürter hatta bilinçsizce ısırarak ile yaralarını daha kötü hale getirirler.bu arada oluşan lezyonlarda bakteri ve mantar üremesi gerçekleşir ve durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Temas ettiği diğer hayvan ve insanlara doğrudan parazit bulaşabileceği gibi sürtündüğü yerlerle teması olan diğer hayvanlara ve insanlara da geçebilir.
Teşhis: Tecrübeli bir veteriner hekim tipik sayılabilecek lezyonlara bakarak teşhisini rahatlıkla koyabilse de deriden alınacak kazıntının özel solüsyonlarla işleminden sonra uyuz etkeni sarcoptes scabiei canis i mikroskopta görmesi teşhisi netleştirmek ve tedavinin yönü açısından önemlidir.
Tedavi: uyuz hastalığı hayvanın genel durumunun çok kötü olmaması durumunda kesin denilebilecek oranda tedaviye yanıt vermektedir. Özel ilaç enjeksiyonu ve banyolar ile hızlı bir iyileşme sağlanmaktadır. Tedavinin 2-3 hafta ara ile tekrarlanması hastalığın nüksetmemesi açısından önemlidir.
Daha doğrusu hasta klinik olarak iyileştikten sonra alınacak yeni bir deri kazıntılarında akar paraziti görülmeyinceye kadar tedavinin devam edilmesini Ege Beta Göztepe veteriner kliniği olarak önermekteyiz.
Not: uyuz böceğinin Notoedres (daha çok kedi ve tavşanlarda),Cnemidecoptes(kanatlı hayvanlarda), Psoroptes(en çok koyunlarda) Chorioptes, otodectes(kedi ve köpeklerde genellikle kulakta) gibi hastalık yapan tipleri mevcuttur. Her birinin ayrı hastalık belirtileri mevcuttur. Hatta fazla kaşıntı yapmayan uyuz etkenleri vardır. Bu makale de sadece sarkoptik uyuz ele alınmıştır( veteriner hekim Ferhat Alişer)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Köpek ve Kedilerde İnsana Geçebilen Zoonoz Bir Hastalık Olarak Uyuz (Sarcoptes Scabiei Canis)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Ferhat ALİŞER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Ferhat ALİŞER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Ferhat ALİŞER'in Makaleleri
► Köpek ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Tedavi ÇOK OKUNUYOR Vet.Hek.Tolgay AYTAR
► Köpek - Kedilerde Epileptoik Nöbetler Vet.Hek.Alper BAYRAKAL
► Köpek ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Vet.Hek.Tolgay AYTAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,893 uzman makalesi arasında 'Köpek ve Kedilerde İnsana Geçebilen Zoonoz Bir Hastalık Olarak Uyuz (Sarcoptes Scabiei Canis)' başlığıyla benzeşen toplam 52 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:50
Top