2007'den Bugüne 83,890 Tavsiye, 26,327 Uzman ve 18,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Teknolojik Cihazlar Çocukları 10 Kat Fazla Olumsuz Etkiliyor!
MAKALE #13036 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ağustos 2014 | 5,103 Okuyucu
Teknolojik cihazlar çocukları 10 kat fazla etkiliyor!

Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırırken bir taraftan da sağlığımızı tehdit ediyor. Elektromanyetik alan yaratan ve her gün kullandığımız elektronik aletlerin yanında bilgisayar ve cep telefonundan gelen mikrodalgalar sağlığı daha da olumsuz etkiliyor, bu cihazları uzun süreli olarak kullanmak pek çok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Özellikle çocuklar için bu daha da ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Teknolojik cihazlar henüz olgunlaşmamış dokulara sahip olan çocukları yetişkinlere göre 10 kat fazla olumsuz etkiliyor. Çünkü çocukların hücreleri ve dokuları bu mikrodalgaları 10 kat daha fazla içine çekiyor. Bunun yanında çocuklar küçük yaşlardan itibaren teknolojinin bu olumsuzluklarına maruz kalıyor ve onları ileride daha büyük tehlike bekliyor. Bu sebeple gelecekte çocuklarda şu an ortaya çıkan sağlık problemlerinin hem daha sık yaşanacağı hem de derecelerinin artacağı düşünülüyor.

Bir yetişkine göre teknolojik cihazların çocukları 10 kat daha fazla etkilediğini bilimsel makalelerde yayınlanmıştır. Bu durum gerçekten çok korkutucu bir gerçektir. Şuanda teknolojik ürünlerin olumsuz etkileri üzerine yapılan araştırmalar yetişkinlik dönemlerinde yani 20-30’lu yaşlar civarında en fazla 10 senedir bu olumsuzluklara maruz kalan yetişkinler üzerinde yapılmıştır. Çocukluğundan beri teknolojinin olumsuzluklarına maruz kalan çocukların yetişkin olduklarında yapılan araştırmalarda ortaya çıkan problemler 10 kat artacaktır.

Teknolojik ürünlerin başında cep telefonu ve IPAD geliyor. Özellikle akıllı cep telefonları çocuklar için çok ciddi bir tehdit oluşturuyor.

12 yaş altındaki çocuklara cep telefonu vermeyin!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) cep telefonun kanser ve beyin tümörüne neden olduğunu 2007 yılındaki raporunda açıkladı. Bu cihazların aynı zamanda görme ve işitme problemlerine de neden olduğu belirtiliyor.

Cep telefonlarındaki en büyük tehlike her an taşınıyor olması ve kulakta tutulması dolayısı ile beyine yakın olduğu için daha fazla riskli olması. 6 dakikadan fazla cep telefonu ile konuşulduğunda kulak ve beyin dokusunda ısınmaya yol açması ve baş ağrısına neden olduğu düşünüldüğünde tehlikeleri tahmin etmek zor olmayacak.

IPad’li eğitim ne derece doğru?


Bir çok anne baba çocuklarının bilgisayar ve IPad kullanmaya okulun yönlendirdiğinden şikayetçiler. Çünkü eğitim içinde de olsa çocuklar IPad ve Bilgisayar kullanmak zorunda kalınca sadece ödevlerini yapmak ve ders çalışmak için bilgisayar kullanmıyorlar. Bilgisayarda oyun oynuyorlar, internetten sakıncalı sitelere giriyorlar. İnternetteki çocukları bekleyen tehlikelere açık oluyorlar. Aileler çocuklarına bilgisayar kullanımına sınır koymakta zorlanıyor. Sadece ders yaparken bilgisayar kullanabilirsin diyemiyor. Çocuklara Bilgisayar ve IPad kullanımı alışkanlık haline geliyor. Bir süre sonra çocuklar internet ve bilgisayar bağımlısı oluyor. Dijital eğitimin birkaç faydası ile bu kadar olumsuzluklarını karşılaştırırsak okullarda teknolojinin kullanılması yeterliyken evlerde de bilgisayar kullanımını artıracak ödevlerin verilmesi, IPad’lerin evde eğitim aracı olarak kullanılması tartışmalı bir konudur. Peki Türkiye’de çocuklar ne sıklıkla bilgisayar ve teknolojik cihazların olumsuz etkilerine maruz kalıyor?

Türkiye’de teknoloji bağımlılığı ne durumda?

Çocukların teknoloji bağımlılığını araştırma amacı ile İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir anket çalışmasında çocukların teknoloji bağımlısı olduğu ortaya konmuştur. Bu anket çalışmasına İstanbul’un 15 semtinden 1.500 kişi katılmıştır. Araştırma sonuçları şu şekilde; okul çağındaki çocukların yüzde 42,3’ünün hafta içi günlük 3 saatten fazla vaktini teknoloji başında geçiriyor. Bilgisayar kullanan bu çocukların yüzde 64,2’sinin amacı bilgisayar oyunları. Yüzde 53’ü sosyal medya sitelerinde vakit geçirirken, yüzde 27,7’si dizileri takip etme amacıyla bilgisayar kullanıyor. Yüzde 46,9 gibi bir grup araştırma yapmak, yüzde 32,9’u da ev ödevi hazırlamak için bilgisayar başına oturduğunu dile getiriyor. Erkek çocuklar, kız çocuklara oranla bilgisayar başında daha fazla vakit geçiriyor. Ergenlik döneminde, oyun ve sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen süre daha da artıyor. 7 saatten fazla teknoloji başında vakit geçiren çocukların yüzde 71,7’si sosyal ağları, yüzde 42,4’ü dizileri takip ediyor. 8 yaş ve altındaki çocukların yüzde 11,5’i ise günde ortalama 3-4 saatini bilgisayar başında geçiriyor.

Yapılan bu araştırmaya göre çocukların %42,3’ü hafta içi, günde 3 saatten fazla teknoloji başında vakit geçiriyor. Bu durumda çocukların neredeyse % 50 si teknoloji bağımlısı diyebiliriz. Peki, teknoloji derken ne kastediliyor olabilir? Çocukların oyun oynayabilecekleri teknolojik cihazlar; Bilgisayar, IPAD, Cep Telefonları, Play Station, vb.

Neden çocuklar teknolojik cihazlara yöneliyor?
Sosyo-ekonomik yapının değişmesi, kentleşmenin artması, toplu konutların artması, yeşil alanların azalması, sokaklara olan güvenin azalması gibi olumsuzluklar nedeniyle çocuklar kapalı alanlara mahkum edildi. Okulda kapalı alandalar evde kapalı alandalar. Çocuklar evde zaman geçirecek uğraşlar ararken teknolojik cihazlara bağımlı hale geldiler.

Aileler sokakların güvensizleşmesi nedeniyle çocuklarının en azında gözlerinin önünde olmasını istiyor. Dolayısıyla dışarı çıkamayan çocukta boş zamanlarını teknolojik cihazların başında geçiriyor. Bu konuda sınır koymadan önce çocuğu başka aktivitelere yönlendirmek gerekir. Genel olarak çocuklar en fazla bir saatini teknoloji ürünleriyle geçirebilirler. Bu konuda aileler çocuklarına arkadaşlarıyla zaman geçirebileceği fırsatlar yaratmalı çünkü çocuklar yalnız kalınca bilgisayarda oynamak istiyorlar.

Çocukların sosyalleşmesi için neler yapılabilir?
Aileler çocuklarını sosyalleşebilecekleri parklara götürmeli, arkadaşlarıyla buluşacakları ve birlikte oynayacakları fırsatlar yaratmalıdır. Merkezimize gelen ailelerde gördüğüm en önemli durum güvenli sitelerde bile ailelerin çocuklarını dışarı göndermesiydi. Bazı annelerimiz çok kaygıydı ve çocuklarının başına bir şey gelir diye çocuklarının dışarı çıkmalarına arkadaşlarıyla oynamalarına izin vermiyorlardı. Bu konuda siz de çok kaygılı anneyseniz mutlaka destek almalısınız. Kendi çocukluğunuzla empati kurarsanız aslında çocuklarınıza ne kadar haksızlık ettiğinizi anlarsınız. Çocukların dışarda özgürce oyun oynamaya ihtiyaçları var.

Teknoloji bağımlılığından çocukları korumak için çocuklarının öncelikle yeteneklerine uygun spor ve sanat etkinliklerine yönlendirmeleri gerekiyor. Çocuklar enerjilerini verimli etkinliklere aktarmalı. Sokaklara karşı önyargılarını azalmalı ve komşuluk ilişkilerini geliştirerek çocuklarının dışarıda arkadaşlarıyla oynamasına fırsat vermeli. Eğer çok kaygılanıyorsa anne baba çocuklarıyla dışarı çıkabilir ve onlar oynarken onları izleyebilir. Maalesef teknolojik bir çağda olduğumuzu için teknolojinde çocukları uzak tutmak pek mümkün olmadığı için bu durumu iyi yönetmek gerekir. Kısıtlı sürelerde bilgisayar kullanımına izin verilebilinir ama saatlerce izin vermek doğru değil. Bilgisayar konusunda ise ödevleri için izin vermelidirler. Ödev dışında eğitici bir oyun oynamak isterse de kısıtlı süre vermeli. Örneğin hafta toplamda 2-3 saati geçmeyecek şekilde programları ayarlanabilir.

Bazen çocuklar psikolojik problemleri olduğunda da kendilerini bilgisayar oyunlarına verebiliyorlar. Çok fazla bilgisayar oyunları oynuyorsa çocuklarını mutlaka uzman bir pedagoga götürmelidir.

Kısacası çocuğun dışarıda oynayacağı fırsatların yaratılması, çocukların spora, sanata özendirilmesi ve enerjilerini bilgisayar oyunları yerine daha verimli etkinliklere ayırmasını sağlamaktır. Bu konuda aileler çocuklarına okulöncesi dönemden eğitim vermelidirler.

Anne babalara düşen görevler?
Çocuklarınızı teknolojiden uzak tutun!


Mecbur kalmadıkça çocuklarınızın bilgisayar, tablet, ipad kullanmasına izin vermeyin. 12 yaş altındaki çocuklarınıza kesinlikle cep telefonu vermeyin. 13 yaşından büyük çocuklarınızın da sadece acil durumda kısıtlı şekilde cep telefonu kullanmasına izin verin. Cep telefonu kullanan gençleri ise kulaklıkla konuşmaya ya da konuşma yerine mesajlaşmaya yönlendirin. Bunun yanı sıra özellikle evde ipad, dizüstü bilgisayarları ve cep telefonlarının çocukların yakınlarında yer almamasına dikkat edin.

Buraya kadar teknolojinin fizyolojik etkilerini vurguladım ancak teknolojik cihazlar çocukların gelişimlerini ve ruh sağlıklarını da oldukça olumsuz etkilemekte. Örneğin küçük yaşlarda uzun süreli televizyon izleyerek büyüyen çocuklarda gelişim geriliği ve konuşma problemleri ortaya çıktığı gibi sosyal beceriler de olumsuz etkileniyor. Yine pasif bir şekilde bilgisayar ve TV karşısında zaman geçiren çocukların fiziksel becerilerinde problemler oluşurken kilo alımı ve obezite riski de artıyor.

Sonuç olarak, çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik onu teknolojinin olumsuzluklarından koruyup ona doğa ile iç içe zaman geçireceği fırsatlar sunmaktır. Çocukları evlere hapsetmeyin. Arkadaşlarıyla açık hava oynamasına izin verin.

Çocuğunuzun teknoloji bağımlısı olmaması dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Teknolojik Cihazlar Çocukları 10 Kat Fazla Olumsuz Etkiliyor!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Teknolojik Yalnızlık... Psk.Füsun BUDAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,765 uzman makalesi arasında 'Teknolojik Cihazlar Çocukları 10 Kat Fazla Olumsuz Etkiliyor!' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:04
Top