2007'den Bugüne 90,524 Tavsiye, 27,848 Uzman ve 19,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ruhsal Olarak Sağlıklı İnsan Nasıl Olur?
MAKALE #13203 © Yazan Uzm.Psk.Rüveyda ÇELENK YILMAZ | Yayın Eylül 2014 | 8,887 Okuyucu
RUHSAL OLARAK SAĞLIKLI İNSAN NASIL OLUR?

Duygularımız, düşüncelerimiz ve davranışlarımız ruhsal yapımızı oluşturur ve beynimiz tarafından yönetilirler. Beynimizin sağlıklı çalışması için öncellikle genetik altyapısının sağlıklı olması gerekir. Buna ek olarak özellikle bebeklikle ve ergenlikte yaşadığımız olaylar da kişinin ruh sağlığını etkiler. Araştırmalar beyin gelişimi için bebeklerin yeterli ve yerinde sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Ne mutlu ki ruh sağlığı, aynı beden sağlığı gibi zaman içerisinde daha sağlıklı hale getirilebilir.
Beyin fonksiyonlarında problem olan bazı kişilerin hayalle gerçeği ayırabilme kabiliyeti yoktur.Bebekler yaklaşık üç yaşına kadar hayalle gerçeği ayıramazlar. Örneğin, bir bebeğe “Bu yemeği yemezsen yan odadaki öcü gelip seni yiyecek.” derseniz buna inanacaktır. Ancak bu yaşlardan sonra kişi gerçek hayatta olmayan şeyleri görüyor veya duyuyorsa beyin fonksiyonlarında bir bozukluk vardır diyebiliriz. Mesela, Türkiye’de zaman içerisinde kendi kendisinin mehdi olduğunu iddia eden bir sürü insan oldu. Bu insanlar aslında gerçek olmayan insanlar tarafından mehdi ilan edildiklerine inanıyorlardı.
Bazen kişilerin akıl sağlığı yerindedir ancak her zaman hayatta yolunda olmayan bir şeylerin varlığını hissetmektedir. Bu ve benzeri durumlarda psikoterapi desteği ile kişi kendi kendisini nasıl daha iyi hissettirebileceğinin yollarını öğrenir.
Ruhsal olarak olgun ve psikoterapiye ihtiyaç duymayan kişiler:
Yeni bir ortama rahatça adapte olabilirler. Yeni bir iş düzeni, evlilik ya da kısa bir seyahat bu kişileri kaygıya sokmaz, yeni ortamlarına önce gözlem yapıp sonra rahatça uyum sağlayabilirler. Örneğin, evlilik sonrası evlilik hayatına adapte olamayan birçok kişi psikoterapi ihtiyacı hisseder. Benzer şekilde, hamilelik başlangıcında veya lohusalık döneminde de çoğu kadın kendini depresyon belirtilerinin içinde bulabilir.
İlişkilerini düzenli bir şekilde yürütebilirler. Gerek arkadaşlık ilişkileri gerek aşk ilişkileri konusunda nadiren sorun yaşarlar. Bu kişilerin sık görüştüğü dostları vardır, bunlarla vakit geçirmekten keyif alırlar. Arkadaşlıklar onlara yük gibi gelmez, aksine onları rahatlatır. Aşk ilişkilerinde ise memnun olmadıkları hususları bir şekilde partnerleriyle konuşarak hallederler ve ilişkileri uzun süre devam eder.
İşlerini severek yaparlar. Her sabah uyandıklarında işlerine gidecekleri için mutluluk hissederler. Üretmeyi, çalışmayı severler.
Karar vermede sıkıntı yaşamazlar. Belirsizlik durumlarında rasyonel kararlar alabilirler. Kararın sorumluluğunu başkalarına yüklemez, kendileri üstlenirler. Olumsuz bir sonuç olsa bile sorumluluğunun getirdiği şeylerden kaçmazlar.
Hatalarını ve olumlu taraflarını sahiplenirler. Olgun insanlar hatalarının sorumluluğunu alıp, hatalarını düzeltmeye çalışırlar. Aynı zamanda övüldüklerinde de haklı bir övgüyse çekinmez, utanmaz, rahatça teşekkür ederler. Olumlu ve olumsuz eleştirilere açık olurlar.
Duygu durumları aşırı salınımlar yaşamaz. Günlük hayatlarında duyguları aşırı salınımlar yapmaz. Bir şeye aşırı üzülüp, ardından başka bir şeye aşırı sevinmezler. Aşırı coşkusal değillerdir. Ya da bir şeye kızdıklarını fazlaca öfkelenip krize girmek yerine kendilerini açıkça ve düzgün bir dille ifade etmeyi seçerler. Daha sabit ve sakin dururlar.
Hayatta belirli amaçları vardır. Bu amaçlar ulaşamayacakları aşırı uç amaçlar olmaz. Amaçlarına ulaşmak adına çaba sarfederler.
Samimi ve içten olurlar. Davranışları birilerine bir şeyler ispat etmek için, ya da birilerini manipüle etme amaçlı değil, doğal ve spontandır. Bu durum, diğer insanlar tarafından hemen hissedilir.
Duygu, düşünce ve davranışları tutarlıdır. Örneğin, sigara içmenin zararlı olduğunu düşünen ve içtikten sonra kendini kötü hisseden birisi, o sigarayı bir daha içmez. Hem yapıp hem söylenmezler. Söylenecekleri şeyi hiç yapmazlar.
Hayal kırıklıkları ile başa çıkabilirler. İnsanoğlunun başına ne geleceğinin belli olmadığı şu dünyada deneyimledikleri acı olaylardan sonra yaslarını tutup acılarını yaşadıktan sonra hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.
Geçmiş, bugün ve gelecekteki kendilikleri barışıktır. Bebeklikten bugüne getirilen yaşantıların farkında olup mentalize edebilirler. Sağlıklı insanın kendilik tasarımları ne kadar çok olursa olsun bir aynılık, bir bütünlük vardır. Yani kişi çocukluktaki bir anısının kendisine ait olduğunu derin bir aidiyet duygusu ile bilir.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ruhsal Olarak Sağlıklı İnsan Nasıl Olur?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Rüveyda ÇELENK YILMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Rüveyda ÇELENK YILMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     8 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Rüveyda ÇELENK YILMAZ Fotoğraf
Uzm.Psk.Rüveyda ÇELENK YILMAZ
Yurtdışı (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
Uzm Klinik Psikolog, Psikoterapist, Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı, Emdr Terapist, Bütüncül Psk
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi140 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Rüveyda ÇELENK YILMAZ'ın Yazıları
► Vajinusmus Nasıl Tedavi Olur ? Psk.Dnş.Serap ALTU
► Ergenlerde Davranış Değiştirmek Nasıl Olur? Psk.Dnş.İbrahim GÜLYAŞAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,762 uzman makalesi arasında 'Ruhsal Olarak Sağlıklı İnsan Nasıl Olur?' başlığıyla benzeşen toplam 55 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sevmek Üzerine Ekim 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:10
Top