2007'den Bugüne 90,725 Tavsiye, 27,895 Uzman ve 19,785 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Anne-Baba Olmak ve Sorumluluk
MAKALE #13371 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Murat ÇAKIR | Yayın Ekim 2014 | 4,315 Okuyucu
Çocuklarımızın potansiyellerinin belirlenmesi ve bu yönde performanslarının azami ölçüye gelebilmesi için profesyonel bir yardım gerektirmektedir. Bu yardımın ise öncelikle aile içerisinde anne-babadan başlayarak daha sonraki süreçte çocuğu da dahil ederek sistemli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.
Akademik olarak yeterli başarıyı gösteremediği düşünülen çocuklarımızın dikkat eksikliği, hiperaktivite hatta ruhsal bozuklukları olduğuna kendilerini inandırarak onları etiketleme fikri son yıllarda ebeveynlerin içine düştüğü yaygın bir hata olarak göze çarpmaktadır. Bu gibi etiketlerin temelinde ana-babaların sorumluluklarını üstlerinden atmak için farkında olmadan kullandıkları bir savunma mekanizması olarak bir davranış eğilimidir.
Özellikle ilköğretim öğrencilerinin velilerinde bu durum daha yaygındır. Anne-baba olarak sergilenen tutarsız ve çarpık davranış biçimleri, çocuklarda etkisi kısa vadede fark edilmeyecek gibi görülüyor olsa da ilerleyen gelişim dönemlerinde telafisi mümkün olmayan kişilik bozukluklarının zeminini oluşturmaktadır.
Tüm bu durumlar göz önüne alındığında; anne-baba olmak biyolojik olarak anne ve baba olmaktan daha kapsamlı, bir bireyin yetişip yeni yaşantılara uyum sağlaması ve gelişmesi boy ve kilo olarak artmasından daha karmaşık bir süreci ifade etmektedir.
Örnek olarak sunabileceğimiz birkaç durumdan bahsedecek olursak;
- 6 aylık bir bebeğin artık kendisini annesinden ayrı bir kişi olarak algıladığını bilmek ve onu ayrı bir yatakta yatmasını sağlamak anne-baba için zor bir durumdur. Fakat bu durum bebeğin kişilik gelişiminde önemli bir kilometre taşıdır denilebilir.
- Öğretmenin verdiği ödevi yapmak istemeyen ilköğretim 1. Sınıf öğrencisinin bu davranışının sorumluluğunu almasını sağlamak da anne-baba için bir kriz olmaktadır. Oysa ki; ödevlerin anne-baba tarafında yapılıyor olması çocuğun sorumluluk duygusu kazanmasını engellemektedir.
- Babasının her hafta 20 lira harçlık verdiği 5. Sınıf öğrencisinin harçlığını ikinci gün bitirdiğinde geriye kalan beş gün için herhangi bir harçlık vermemek yine anne-baba için bir sorundur. “Biz zor şartlarda büyüdük, çocuğumuz ise istediğini istediği zaman alsın” mantığı aslında mantıksız bir yaklaşımdır. Çünkü her davranışın bir sorumluluğunun olması gerektiği mantığına yani “etki ve tepki” prensibine aykırıdır.
- Tarih öğretmeninin verdiği zayıf not nedeniyle teşekkür alamayan lise öğrencisinin anne-babasının okula gelerek öğretmeni ile konuşmasına gerek duymamak da diğer örneklerde olduğu gibi “bu seferlik böyle olsun, zaten herkes böyle yapıyor” tarzındaki düşünce kalıpları ne yazık ki anne-babaların davranışları ile çocuklara geçmektedir.
Çocuğa geçen bu öğrenilmiş yaşantılar da ilerideki yaşantılarında gelecek nesillere aktarılmakta sonuç olarak da bu öğrenilmiş ve kalıplaşmış kültürel bir davranış bozukluğu olarak telafisi için çok fazla zaman ve emek isteyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıkça karşılaşılan birkaç durum ise; çocuğum 8 yaşında halen benimle yatıyor, yatmak da istemiyor, 5 yaşında kızım var hala emzik kullanıyor, 8. sınıfta çocuğum var ve hiç sınav kaygısı taşımıyor veya bunların tersi olarak aşırı kaygı, panik bozukluklar, konuşma bozuklukları ve kekemelik, altını ıslatma, on-line bilgisayar oyunları bağımlılığı gibi birçok sorun da yine anne ve babaların bozuk ve uyumsuz davranış kalıpları sebebiyle ortaya çıkıyor olduğunu gözlemlemekteyim.
Karşılaşılan
İşte tam da bu noktada uzman kişilerden anne-baba eğitimi, evlilik ve aile danışmanlığı ve gelişim psikolojisi gibi alanlarda yardım alınması elzem bir durum olmuştur. Zira bir uzmandan alacağınız profesyonel bir yardım için ayırmak istemediğiniz zaman ve ücret daha sonra ortaya çıkacak olan problemlerin telafisi için harcayacağınız zaman ve ücretten kat ve kat daha düşük olacaktır.

Murat ÇAKIR
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Anne-Baba Olmak ve Sorumluluk" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Murat ÇAKIR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Murat ÇAKIR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Uzm.Psk.Dnş.Murat ÇAKIR
Ordu (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Murat ÇAKIR'ın Yazıları
► Anne-Baba Olmak Psk.Ali BIÇAK
► Anne Baba Olmak Psk.Dnş.Serkan YILDIRIM
► Anne Baba Olmak Kolay! Zekeriya GUTER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,785 uzman makalesi arasında 'Anne-Baba Olmak ve Sorumluluk' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aile ve Evlilik Mart 2017
► Evlilik ve Cinsellik Ekim 2016
► Psikolojide Eş Seçimi Nisan 2016
► Boşanma Ocak 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:41
Top