2007'den Bugüne 76,218 Tavsiye, 24,878 Uzman ve 17,104 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Anne Sütünün Bebek İçin Önemi Nedir
MAKALE #13433 © Yazan Emine ERGÜN | Yayın Ekim 2014 | 1,695 Okuyucu
ANNE SÜTÜNÜN BEBEK İÇİN ÖENMİ NEDİR

Anne sütü bebekler için mucizevi özellikte bir besindir. Annenin hamile kalma süreci ile birlikte anne vücudu, doğuma hazırlanmaya başlar ve doğumla birlikte ilk süt dediğimiz kolostrumun gelmesi ile birlikte emzirme dönemi başlar.

Her anne bebeğini emzirmek ister, hatta bazen doğum sonrası 1-2 gün içinde emzirme sıkıntısı yaşayan anneler kendilerini bu anlamada yetersiz hissederler.

Gerçekten de anne sütü bebekler için çok önemli ve değerlidir. Normal şartlarda en az 6 ay bebeğin anne sütü alması önemlidir.

Peki bu kadar önemli ve değerli olan anne sütünün bebek için faydaları nelerdir.

• Emmek bebeğin doğduktan itibaren getirdiği doğal bir reflekstir ve bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar: Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Çok sayıda çalışma, kucağa alınmayan ve bedensel temastan yoksun kalan prematüre bebeklerin ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir.
• Anne sütü bebek için en uygun besindir. Çünkü her canlının sütü kendi türüne özgü olacak bileşimde yaratılmıştır.
• Anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma riski anne sütü almayanlara göre daha düşüktür: Hem menopozdan önce, hem de menopoz sonrası ortaya çıkması muhtemel meme kanseri açısından, bebekliklerinde kısa bir süre de olsa anne sütü almış kız çocuklarında bu risk %25 daha düşüktür.
• Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanları daha yüksektir. Bu konuda çok sayıda çalışma mevcut olup en yeni çalışma Yeni Zelanda'da yapılmıştır. 1000 üzerinde birey üzerinde yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan bu çalışmada, bebekliklerinde anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarıları daha yüksek bulunmuştur.
• Anne sütü mekonyumun (bebeğin ilk kakası) daha kolay çıkarılmasına yardımcı olur. Nispeten kıvamlı ve yapışkan olan ilk kaka, annenin ilk sütü olan kolostrumun bebeğin sindirim sistemi üzerindeki etkileri sayesinde kolaylıkla, hiç zorlanmadan çıkarılmaktadır.
• Anne sütünde bulunan maddeler bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur ve bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Mamalarda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik maddeler bu kadar etkili değildir.
• Anne sütü mamadan daha kolay hazmedilir ve içeriği daha çok kana geçer. Anne sütü içerdiği bazı enzimlerle bebeğin bu sütü daha kolay hazmetmesini sağlar. Anne sütü inek sütünden daha az protein içermesine karşın, içindeki tüm protein bebeğin dolaşımına geçer
• Erken doğum yapan ve pramatüre bebek dünyaya getiren annelerin sütlerinin bileşimi bu bebeklerin miyadında doğan bebeklerden daha farklı olan besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak daha farklıdır.
• Anne sütü ile beslenme bireyi Crohn hastalığına karşı korur. Crohn, ciddi sonuçları olabilen bir barsak hastalığıdır.
• Biberonla beslenen bebeklerin ileride Tip I şeker hastalığına (gençlerde görülen insülin kullanımı zorunlu şeker hastalığı) yakalanma riski daha yüksektir

• Biberonla beslenen bebek, altı değiştirilirken bile kendini fark ettirir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kaka kokusu hafiftir. Biberonla beslenen bebeklerin dışkıları ise keskin ve kötü kokuludur.
• Anne sütü bebeği göz enfeksiyonlarından korur. Anne sütünde bulunan bağışıklık sistemine ait maddeler bebekte genel olarak tüm enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Hatta bebeklik döneminde bebeğin gözünde oluşan konjuktivit ( gözün mikrop kapması) durumunda doktorlar bebeğin gözüne günde 2-3 kez anne sütü damlatmanın tedavi edici özelliği olduğunu söyler.
• Anne sütü ile beslenen bebekler daha iyi bir bilişsel gelişim gösterirler. Bilişsel gelişimi, yani zihinsel algılama yeteneğindeki gelişmeyi ölçen puanlama sistemleri anne sütü ile beslenmiş bebeklerde daha yüksek bulunmuştur.
• Anne sütü ile beslenen bebekler daha iyi bir sosyal gelişim gösterirler. Yaşamın 12. ayının sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütü ile beslenen bebekler karşılaştırıldığında anne sütü ile beslenenlerde psikomotor ve sosyal gelişimin belirgin olarak daha fazla olduğu bulunmuştur.
• Anne sütü ile beslenen bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür.
• Emzirme göz-el koordinasyonunun oluşumuna yardımcı olur.
• Anne sütü ile beslenen bebeklerde diş çürükleri daha azdır. Özellikle içinde mama, meyvesuyu ve karbonhidrat içeriği yüksek diğer maddeler bulunan bir biberonla yatağa yatırılma alışkanlığı olan bebeklerde daha sonradan tedavisi çok zor ve maliyetli olabilen diş çürükleri ortaya çıkabilmektedir.
• Anne sütüyle beslenen bebeklerde görme kusurları daha az sıklıkta ortaya çıkar. Anne sütü bebeklerde görme fizyolojisinde önemli rolü olan A vitamininin en önemli kaynağıdır.
• Anne sütü bebeği solunum yolu enfeksiyonlarından korur.
• Anne sütü almamış olanlarda bazı çocukluk çağı lenfoma türlerinin ortaya çıkma riski daha yüksektir.
• Anne sütüyle beslenen bebeklerde egzema daha az görülür. Anne sütü ile beslenme allerjiye karşı korur ve bu koruyucu etki erişkinlik dönemine kadar sürer. Anne sütü ile bir ay ve daha uzun süreli beslenme hem gıda allerjilerine, hem de solunum yolunda ortaya çıkan allerjilere karşı koruyucudur. Egzemaya karşı koruyucu etki özellikle 6 ay ve daha uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerde daha belirgindir. Hatta çalışmalar kalıtımsal olarak allerji gelişimine yatkın bireylerde bile anne sütünün koruyucu etkileri olduğunu göstermiştir.
• Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü (mideden yemek borusuna gıda kaçağı) ve buna bağlı kusma daha az sıklıkla ortaya çıkar.
• Anne sütünün tadı mamadan daha güzeldir. Anne sütü belirgin olarak "tatlı" ve hafiftir.
• Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütündeki bazı kimyasal maddeler bebek üzerinde belirgin olarak sakinleştirici etkiler gösterirler.
• Anne sütü bebeğin astım hastalığına yakalanma riskini azaltır ve riskteki bu azalma ileri yaşlara kadar devam eder.
• Anne sütü ile beslenen bebeklerde orta kulak enfeksiyonları daha az görülür.
• * Anne sütü bebeği ishalle seyreden enfeksiyon hastalıklarına karşı korur.
• Anne sütü bebeği bakterilerle oluşan menenjit (beyin zarı iltihaplanması) hastalığına karşı korur.
• Anne sütü bebeğin barsak işlevlerini düzenler, inek sütü ise bebeğin barsak işlevlerini bozar.
• Mamayla beslenen bebeklerde ileride obezite (şişmanlık) ortaya çıkma riski daha yüksektir.
• Anne sütü ileride ortaya çıkması muhtemel ülseratif kolit hastalığına karşı koruyucudur.
• Anne sütü aşıların etkinliğini artırır.
• Anne sütünün sıcaklığı bebek için her zaman idealdir. Isıtmaya ya da soğutmaya gerek yoktur.
• Anne sütü her zaman tazedir.
• Anne sütü bebek için doğal bir ağrı kesicidir. Anne sütünde endorfin adı verilen maddeler bulunur. Bu morfin benzeri doğal maddeler sakinleştirici etkileri yanında ağrı dindirici özelliklere de sahiptirler. Bunun yanında bebeğin emzirme esnasında anneye yakın olması onun üzerinde psikolojik olarak da rahatlatıcı etkiler gösterir. Aşı sonrası bebeğinizi hemen emzirmeniz çoğu durumda ona aşının ağrısını unutturur.
• Anne sütü hastalanmış bir bebek için en ideal besindir. Sindirim sistemiyle ilgili ishal gibi ciddi bir sorun yaşandığında, mama içeriğinin daha zor hazmedilir olması nedeniyle bebeğin mama ile beslenmeye devam edilmesi sakıncalı olabilir ve bu bebeklere genellikle elektrolit içeren sıvılar verilir. Aksine anne sütü kolay hazmedilir, bağırsaklar üzerinde düzenleyici etkileri vardır ve bu nedenle ishalli bebeklere verilmesi tedaviye katkıda bulunur. Solunum yollarıyla ilgili sorunlar yaşandığında da bebeğin mamayla beslenmeye devam etmesi solunum yolundaki balgam ve yapışkan salgıların daha da artmasına neden olabilir. Anne sütü ise içerdiği antikorlar nedeniyle, enfeksiyonları tedavi edici özelliğe sahiptir ve salgı artışına neden olmaz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Anne Sütünün Bebek İçin Önemi Nedir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Emine ERGÜN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Emine ERGÜN'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emine ERGÜN Fotoğraf
Emine ERGÜN
Ankara
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Emine ERGÜN'ün Yazıları
► Anne ve Bebek Danışmanlığı Psk.Günay BAYDAROĞULLARI
► Anne-Bebek İlişkisi Psk.Dnş.Gülçin BALKI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,104 uzman makalesi arasında 'Anne Sütünün Bebek İçin Önemi Nedir' başlığıyla benzeşen toplam 60 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Anne Babalık Çeşitleri Şubat 2017
► Down Sendromu Nedir Aralık 2013
► Çocuğum Otistik Mi Kasım 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:25
Top