2007'den Bugüne 90,669 Tavsiye, 27,884 Uzman ve 19,776 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Protein Ağırlıklı Diyetlerle Beslenmenin Dezavantajları -Yağlar Karbonhidratların Ateşinde Yanar-
MAKALE #13468 © Yazan Dyt.Serpil TARMAN | Yayın Ekim 2014 | 5,268 Okuyucu
Protein, yeterli ve dengeli bir diyetin önemli bileşenlerinden biridir. Vücut dokularının yapım ve onarım elemanıdır. Metabolizma, aktifleştirici enzim ve diğer vücut kimyasalları için hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla protein, çocukların ve ergenlerin gelişimi, hamile kadınlarda fetüs oluşumu ve yetişkinlerde doku onarımı için elzemdir. Günlük olarak kas dokularımızın, cildimizin, tırnaklarımızın ve saçlarımızın yenilenmesine destek olur. Tüketilen diyet besin bileşenleri açısından yeterli ve dengeli bir şekilde değil de protein ağırlıklı olduğunda vücuda çeşitli dezavantajlar sağlamaktadır.
Proteinden zengin diyetler her besin öğesini içeren kişiye özel planlanmış, dengeli bir zayıflama diyetine kıyasla kısa bir zaman için sadece tartı üzerinde hızlı bir ağırlık kaybı sağlar. Bu kaybedilen ağırlık yağdan değil, vücudun yağsız kitlesinden KAS ve SU olarak kaybeder ve çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır.
Uygulanan yüksek proteinli diyetlerde alınan yüksek hayvansal proteinler böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırarak idrarda kalsiyum, oksalat ve ürat atılımı artırır ve idrardaki koruyucu madde sitratı azaltır. Bu durum, böbreklerin yükünü artırarak uzun dönemde bireyi böbrek yetmezliğine kadar götürebilmektedir.
Proteinden zengin besinler doymuş yağ ve kolesterol yönünden de zengindir. Doymuş yağ tüketiminin fazla olması enerji alımını artırması yanında özellikle kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon ve bazı kanser türlerinin gelişmesi riskini de artırmaktadır.
Yüksek proteinli yiyeceklerin vücuttaki metabolizması sonrasında açığa çıkan metabolik artıklar idrar pH’sını asidik yapar. Asidik ortamda özellikle kalsiyum gibi mineraller kolaylıkla çözünür ve idrar yoluyla atılması artar. Kalsiyumun idrar yoluyla kaybedilmesi kemik ve dişlerin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca, proteinden zengin besinler fosfor minerali yönünden de zengindir. Diyetle daha fazla fosfor alınması kalsiyum/fosfor dengesini bozarak kalsiyum emilimini azaltır. Kalsiyum üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle ileri yaşta osteoporoz riskini de tetiklemektedir.
Yüksek protein içeren mamalar ile beslenen bebekler 3 yaşına geldiklerinde anne sütü veya protein içeriği anne sütüne yakın mamalarla beslenmiş bebeklere kıyasla daha yüksek beden kütle indeksine sahip oldukları tespit edilmiştir. Bebeklik döneminden itibaren yüksek protein alımının insülinojenik aminoasitlerin plazma ve doku düzeylerini artırarak insülin ve IGF-I hormonlarının salgılanmasını uyardığı ve böylece yağ dokusunun aktivitesini artırarak 2 yaşına kadar hızla kilo alımına yol açtığı bildirilmiştir.
Protein ağırlıklı diyetlerde zamanla vücutta bazı vitamin ve mineral eksikleri görülebilmekte ve metabolik artıkların uzaklaştırılması için böbrekler yoluyla su kaybına neden olmaktadır.
PROTEİNLER VÜCUTTA DEPO EDİLEMEZLER. ALINAN PROTEİNLERİN FAZLASI YAĞA DÖNÜŞEREK DEPO EDİLİRLER. BU DA ZAMAN İÇİNDE KİLO ARTIŞINA NEDEN OLUR.
Yapılan çalışmalar sonucu yaralanması olan insanların sağlıklı insanlardan daha yüksek düzeyde proteinlere ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Protein ve vitamin eksikliği olan kişilerde yaraların iyileşmesi daha uzun zaman alabilir. Proteinler yeni deri oluşumundan sorumludur ve eski hasarlı deriyi temizleyerek vücudun hızlıca iyileşmesini sağlar. Bu gibi durumlarda kontrol altında proteinden zengin bir diyet uygulanabilir.
Sağlıklı bireylerde günlük protein gereksinimi kilogram başına 0.8 gram, sporcularda en fazla 1.5 gram, bebeklerde 1.0 gramdır. Gereğinden fazla protein alımı, yağa ve enerjiye dönüşeceği için karaciğer ve tüm metabolizmanın olumsuz etkilenmesine neden olur. Ayrıca enerji sağlamak açısından fazla alımının gereksiz ve pahalı olduğu bir besin öğesidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Protein Ağırlıklı Diyetlerle Beslenmenin Dezavantajları -Yağlar Karbonhidratların Ateşinde Yanar-" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Serpil TARMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Serpil TARMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Serpil TARMAN'ın Makaleleri
► Sağlıklı Yağlar Dyt.Zeliha KARTAL DOĞAN
► Yemeklik Yağlar ve Margarin Dyt.Aysen ARICAN ÖZ
► Yağlar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,776 uzman makalesi arasında 'Protein Ağırlıklı Diyetlerle Beslenmenin Dezavantajları -Yağlar Karbonhidratların Ateşinde Yanar-' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kinoa Mart 2015
► Kestane Aralık 2014
► Glisemik İndeks Aralık 2014
► Karabuğday Aralık 2014
► Şalgam Suyu Kasım 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:43
Top