2007'den Bugüne 82,686 Tavsiye, 26,144 Uzman ve 18,348 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Yalnızlık ve İlişkiler
MAKALE #13530 © Yazan Dr.Psk.Murat SARISOY | Yayın Kasım 2014 | 2,760 Okuyucu
Yalnızlık ve ilişkiler: Yamalı örtülerimiz... “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz der büyük usta Özdemir ASAF. Aslında yalnızlık söz konusu olduğunda paylaşılmanın gereksiz olduğunu çok da güzel anlatmış olsa da bu sözler aklıma yalnızlığın asıl etkisinin ne olduğunu düşündürüyor ve ben buna belki başkaları da başka şeyler için önceden söylemiş olabilir ama ruh üşümesi diyorum. Yani aslında yalnızlığın asıl etkisinin üşümek olduğunu söylüyorum.İnsanın kanını kimi zaman donduracak kadar keskin bir ruh üşümesi... Evet aslında bu öyle ya da böyle bir üşüme...

Peki Nasıl bir üşüme bu?

Peki, nasıl bir üşüme bu? diyenleri duyuyorum ya da belki de homurdananları da... Kimi zaman artan kimi zaman azalan bir üşümeden bahsediyorum, aynen mevsimin yaz ve sıcak olmasında azalan, kış ve ayaz olmasında artan fiziksel üşüme gibi bir üşüme... Hiç üşümekten tir tir titrediğiniz olmadı mı? Üşümemek için sıkı sıkı örtündüğünüz kat kat battaniyelere örtülere sarındığınız peki...peki ya örtündüğünüzde hemen geçti mi üşümeniz? Peki ya hemen hemen hepimizin yaptığı üşümeye çare bir örtü çözer mi? üşümemizi... Örtüler üşümeyi yok etmez ama etkisini azaltır ertelerler ve bizler de üşümenin etkilerinden korunmak için örtünürüz ve örtü olarak da başkalarını kullanırız... ve tıpkı soğuk bir kış akşamında battaniyemize sarıldığımız gibi, bizi ısıtsın ve soğuktan korusun diye bu kişilere sarılırız, daha doğrusu üşümemek için bu insanlardan medet umarız...

Ancak bu başkaları dediğimiz kişiler kimi zaman ağır bir yorgan olur hani şu annelerimizin eski yün yorganları gibi, kimi zaman ise kimi zaman bir battaniye, kimi zaman bir ince pike olur yaz akşamları uyurken üzerimize aldığımız cinsten... Yani bu kişilerin ağırlıkları, kalınlıkları, yumuşaklıkları, yani üşümemize etki edecek vasıfları doğrudan etkiler ilişkilerimizi ve yaşantılarımızı... Bazen ağır, dolu ve akıllı insan dediğimiz kişi ağır gelir, sıkar terletir bizi, bazen ise en ihtiyaç duyduğumuz da sıcaklığa, en az bir yaz pikesi kadar serin ve hafif biri çıkar karşımıza sarıldıkça daha çok üşütür bizi... işte bu yüzdendir doğru insanı (sanal değil gerçek olan insan), doğru zamanda ve doğru yerde (sanal değil gerçek olan yer) bulmanın asıl önemi...

Patchwork İlişkiler, yamalı örtülerimiz...

Diğer bir yandan modern toplum ve aslında paraya tapan sözde sosyal paylaşım siteleri bize şöyle bir alternatif sunar... Bizi tek kişi ısıtamadığı ya da bu örtünün boyu bize kısa geldiği için, pek çok kişiyle iletişimden oluşmuş bir yamalı örtü hazırlarız kendimize ve buna sarılmaya çalışırız... Ama bu kişilerin çoğu, gerçek kumaşlardan üretilmediklerinden olsa gerek bu örtü ve örtünün yama delikleri bizi daha da üşütür... Var mıdır, sosyal paylaşımla (soslu paylaşım ya da sorunlu paylaşım da denilebilir) yalnızlığından kurtulan... varsa nerededir, kim bulmuştur, gerçekte gerçekten çok uzak tanıtım bilgileri, maddi, manevi kendisinin en beğenilecek yerlerini, en tutulacak kısımlarını ön plana çıkaran sosyal medya hesaplarında mı bulmuştur yalnızlığına çare bulan ?

Şimdi sorun kendi kendinize, gerçekten içinizi ısıtan ve yalnızlığınızın üşümesinden sizi uzak tutan insan ve insanlar var mı çevrenizde, yoksa sarıldıkça daha çok üşüten yamalı ilişkileriniz mi var? Gerçek bir ilişkiyi nereden bulacağız? diyenlere cevabım ise önce kendi gerçekliklerini sorgulamaları olacaktır. Gerçek ilişki er ya da geç gelir, sadece geldiğinde onu görmek gerekir.

Sonsuz sevgi ve sabırla...

Dr. Psikolog Murat SARISOY
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yalnızlık ve İlişkiler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Murat SARISOY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Murat SARISOY'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat SARISOY Fotoğraf
Dr.Psk.Murat SARISOY
İzmir
Doktor Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi209 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Murat SARISOY'un Yazıları
► Yalnızlık ve İlişkiler Dr.Psk.Murat SARISOY
► Yalnızlık Dr.Psk.Tayfun DOĞAN
► Yalnızlık Sendromu Psk.Namık ACAR
► Mobing ve Yalnızlık Erhan SARICA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,348 uzman makalesi arasında 'Yalnızlık ve İlişkiler' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► En İyi Psikolog Olmak Şubat 2012
◊ Kimden Terapi Alınmalı Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:51
Top