2007'den Bugüne 81,441 Tavsiye, 25,868 Uzman ve 18,111 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Estetik Burun Ameliyatı Olmak İstiyorum....Doğru Doktoru Nasıl Seçerim?
MAKALE #140 © Yazan Op.Dr.A.Emre İLHAN | Yayın Ağustos 2007 | 16,337 Okuyucu
Burun şeklinizi beğenmiyorsunuz ve görünümünüzü geliştirmek istiyorsunuz.Veya burun tıkanıklığı probleminiz var ve aynı seansta estetik burun ameliyatı da olmak istiyorsunuz.Ancak doktorunuz kim olacak , doktor seçimini neye göre yapmalısınız?

En baştan söylemeliyim ki bu konuda kriteriniz arasında ameliyatın fiyatı en son sırada olmalı, çünkü burun estetiği ameliyatı her cerrahın aynı yaptığı ‘standart’ bir ameliyat değil, her hastaya ayrı ve ince bir planlama gerektiren kişiye özel ‘terzi işi’ bir ameliyattır.Bu ameliyatın diğer ameliyatlardan farkı , ameliyat öncesi ve sonrası her aşamada cerrahın özel ilgisi ve hasta ile sağlıklı bir diyalog gerektiren bir süreç olmasıdır.

Doktorunuzla yaptığınız ilk görüşmede başlayan bu süreç ,görünümünüzü geliştirmek için doktorunuzla uzun bir yolculuğa çıkmak gibidir.Bu yolculuğun amacı ameliyatın sonucunda hastanın görünümünün geliştirilmesi ve doktorun yaptığı işten tatmin olmasıdır.Bu yüzden doğru doktoru seçmek hem sağlığınız hem de gelecekteki görünümünüz açısından çok önemlidir.

'STANDART ESTETİK BURUN AMELİYATI YOKTUR'


Doğru doktoru ararken bence ilk ve en sağlıklı yol çevrenizde daha önce ameliyat olmuş olan insanlarla konuşmanız ve onların tavsiyelerini dikkate almanızdır.

Bana gelen hastaların yüzde doksanı bu şekilde daha önce ameliyat ettiğim hastalarımın tavsiyesi ile geliyor.Böylece yapılan işi canlı olarak görebilir ve ameliyatı yaşamış birinden ameliyatın tüm aşamaları hakkında bilgi alabilirsiniz.Doktorun hasta ile kurduğu diyalog ve hastanın tatmini daha ilk cümlesinden , doktorundan bahsederken yüzünün aldığı şekilden belli olur.

Doktor seçiminde yardımcı olabilecek bir diğer yol da,başka branşlardan tanıdığınız doktorlara veya sağlık alanında çalışan kişilere danışmaktır.Bu kişiler devamlı hastane ortamında olduğu için hangi ameliyatı kimin iyi yaptığını bilirler.Doktorun tecrübesi ve becerisi konusunda size rehber olabilirler.

Doktor seçiminde sık olarak kullanılan bir diğer kaynak ise İnternet.Tüm hastalıklar ve tüm ameliyatlar hakkındaki bilgiler bizlere bir tıklama kadar yakın. Estetik ameliyatlar konusunda internete her gün yeni siteler ekleniyor, her sitede hasta bilgilendirme bölümleri mevcut. İnternet ameliyat olmak isteyenlerin bilgilenmesi açısından çok yaralı olmasıyla birlikte doktor seçimi açısından kafa karıştırıcı .Çünkü birbirine benzeyen bir çok site mevcut.Bu noktada sizlerle benim düşünceme göre burun estetiği ile ilgili doğru doktorun özelliklerini paylaşmak istiyorum.

Plastik Cerrah mı Kulak Burun Boğaz uzmanı mı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki burun estetiği günümüzde tüm dünyada hem kulak burun boğaz branşının üst ihtisası olan estetik yüz cerrahisi branşı tarafından hem de genel plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.Ülkemizde de bu ameliyatı çok iyi yapan kulak burun boğaz uzmanları olduğu gibi plastik cerrahlar da mevcuttur.Ama her şeyden önemlisi plastik cerrah veya kulak burun boğaz uzmanı olsun estetik burun cerrahisi konusunda önemli olan ,cerrahın kişisel deneyimi , estetik anlayışı, ve el becerisidir.Zira hangi branştan doktor yaparsa yapsın doğal olmayan, yüzün diğer unsurlarıyla uyumlu olmayan ,burunun yapısal bütünlüğünün korunmadığı , uzun dönemde eğrilik ve düzensizliklerin oluştuğu bir burun başarılı bir sonuç olarak değerlendirilemez.

Ayrıca doktorunuzu seçerken burnunuzun sadece dış görünümünüzle ilgili olmadığını sağlıklı bir nefesin ilk şartı olan bir organ olduğunu göz önünde bulundurmalısınız .

Burun estetiği konusunda doğru doktor bana göre:

- Öncelikle burun anatomisi ve fizyolojisi hakkında detaylı eğitim almış olmalı,

-Burun fonksiyonları ve tüm burun hastalıklarının tedavilerine hakim olmalı (yani burun estetiği yaparken nefesin iyileşmesini sağlayabilmeli veya hastanın sinüziti varsa aynı seansta bunu da tedavi edebilmelidir)

-En basit burun kemiği ameliyatından , endoskopik sinüs cerrahisine ve estetik burun ameliyatlarına kadar burun ameliyatları konusunda deneyimli olmalı, kısacası çok ameliyat yapmış olmalıdır,

-Burnu iyi ve doğru bir şekilde analiz etmeli, yapmayı planladıklarını görüşme sırasında hastası ile paylaşmalı,gerçekçi olmalı,

-Estetik burun ameliyatları konusunda dünyadaki son gelişmeleri bilimsel yayınlardan takip etmeli ,yurt içi ve yurt dışı konferansları izlemeli,kendini sürekli geliştirmeli,

-Hastasını dinleyerek bu ameliyattan beklentilerini tam olarak anlamalı , hastası ile iyi diyalog kurarak neler yapabileceğini , ameliyatın limitlerini,risklerini, gelişebilecek komplikasyonları ona tam olarak anlatmalı ve hastasının bilgilendirilmiş onamını almalıdır,

-Hastasına daha önce yaptığı burun ameliyatlarından ( hastalardan izinli olarak) örnekler gösterebilmeli, ve arzu ettiğiniz taktirde daha önceki hastalarıyla iletişim kurabilmeniz için size yardımcı olabilmelidir,

-Her ameliyatta aynı heyecanı duymalı , her ameliyatı daha önceden planlamalı, hiçbir vakayı kolay veya basit olarak görmemeli, çünkü kolay burun ameliyatı yoktur

-Estetik ve sanat görüşünü devamlı olarak geliştirmeli, öncelikli olarak görsel sanatlarının her dalını takip etmeli ,

-‘Mükemmel iyinin düşmanıdır ’ sözüne ters olarak hastası için her zaman 'mükemmeli' istemelidir.


Son olarak sizlere tavsiyem ;doktorunuza ister bir arkadaşınız bir akrabanız aracılığı ile ister internet aracılığı ile ulaşın ,buradaki en önemli şey kendinizi teslim edeceğiniz doktorunuza güvenmenizdir. Doktorunuzdan size yapılacak işlemin bütün detaylarını neyin yapılabileceğini neyin yapılamayacağını ,işlemin risklerini, oluşabilecek komplikasyonları ve çözüm yollarını anlatmasını isteyin ve doktorunuza güveninizin tam olduğunu hissediyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

Op.Dr.A.Emre İlhan
www.rinoplasti.com
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Burun Ameliyatı Olmak İstiyorum....Doğru Doktoru Nasıl Seçerim?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.A.Emre İLHAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.A.Emre İLHAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Emre İLHAN Fotoğraf
Op.Dr.A.Emre İLHAN
İstanbul
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.A.Emre İLHAN'ın Yazıları
► Estetik Burun Ameliyatı Dr.Muhammet ERKAN
► Estetik Burun Ameliyatı Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
► Estetik Burun Ameliyatı Doç.Op.Dr.Yavuz KEÇECİ
► Rhinoplasti: Burun Estetik Ameliyatı Prof.Dr.Selçuk ONART
► Profiloplasty ve Estetik Burun Ameliyatı Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Yrd.Doç.Dr. Erhan ŞAFAK
► Estetik Burun Ameliyatı Rinoplasti Dr.Arda KATIRCIOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,111 uzman makalesi arasında 'Estetik Burun Ameliyatı Olmak İstiyorum....Doğru Doktoru Nasıl Seçerim?' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:36
Top