2007'den Bugüne 76,237 Tavsiye, 24,881 Uzman ve 17,105 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Çocuğum Ergenliğini Cinsellikle Savaşarak Geçiriyor
MAKALE #14123 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN | Yayın Şubat 2015 | 1,428 Okuyucu
“Çocuğumun cinsellikle ilgili sıkıntı yaşadığını görmek beni üzüyor. Sıkışmış kalmış gibi. Sormuyor. Ben konunun etrafından dolanıp açmaya çalıştığımda ya şiddetle reddedip sinirleniyor ya da konuyu hızlıca kapatarak ağzıma tıkıyor. Nasıl yardımcı olacağımı bilemiyorum”
Ergenlik döneminin en sancılı konularından biri cinsellik. Ergenin kendi cinsiyet rolü ile yüzleşmesi ve barışması aynı zamanda büyüdüğünü ve yetişkinliğe geçmeye hazır olduğunu kabul etmesi anlamına geliyor. Çocuk olmaktan çıkıp yetişkin bir birey olmanın en sancılı adımlarından biri…
Ergenlik döneminde fiziken, bedenen, zihnen büyük bir değişim ve dönüşüm geçiriyorlar. Bu dönüşümle birlikte karşılarına tüm dünyalarını değiştiren organik bir canavar çıkıyor: hormon! Bu canavar durduk yerde sinirlenmelerine, ağlamalarına, aşırı heyecanlanıp sevinmelerine ve karşı cins denen itici varlığın birden bire çekici gelmesine neden oluyor. İşte o noktada dünya ile baş başa kalan ergenimiz için hayat çekilmez hale geliyor. Nereden çıktı bu hoşlanmalar, görünce heyecanlanmalar, karında oluşan karıncalanmalar, midede ağrılar, kasılmalar ve cinselliği çağrıştıran hareketlenmeler?
Tüm bu süreç ergeni bir kısır döngüye sokuyor. Cinsel kimliği ile karşılaştıkça çaresizleşiyor, duyguları daha da üst düzeyde yaşıyor, içine kapanıyor, çözümsüz kalıyor, tepkiselleşiyor. Tepkiselleştikçe çözüm kapılarını kapatıyor ve sondan başa, baştan sona sürekli tekrar eden bir döngü halini alıyor.
Ergenliğin temel iki duygusu “kaygı” ve “çaresizlik”. Duygularını okumak ve altında yatanları anlamak açısından bunu bilmenizde fayda var. Saldırganlık ve içe kapanma davranışlarının altında bu duygular yatıyor. . Bir konu ile ilgili ne kadar az deneyim ve bilgileri varsa o kadar teslim oluyorlar bu iki duyguya. Çocukluktan itibaren verilen cinsel eğitim bu yüzden çok önemli. Kadın, erkek gelişimini, cinsellik süreçlerini bilen ve bunu konuşma pratiğini edinen bir çocuk ergenlikte neyle karşılaşacağını bildiğinden, yani donanımlı olduğundan, bu konuya çok daha az kaygı ile yaklaştığı gibi bu konunun konuşulması tabu olmadığı için duygularını daha rahat paylaşabiliyor. Cinsel eğitimin verildiği ya da kısmen de olsa konuşulduğu bir çocukluk geçiren bir ergen çok daha sağlıklı bir cinsel kimlik kazanma süreci yaşıyor.
Peki ne yapacaksınız? Öncelikle erken çocukluk döneminde çocuğunuza cinsellikle ilgili bir aktarım yapmadıysanız ya da bu konuda onu hazırlamadıysanız, onunla konuşmaya çalıştığınızda öfke ya da çekingenlikle sizden hızla uzaklaşmasına şaşırmamalısınız. Bu kadar hayatın içinde olan bir konuyu ailenin dışında tutup birden bire icat olmuş bir şey gibi karşısına koyarsanız bu durum onu rahatlatmaktan çok kaygılandırır. Bu oldukça anlaşılır bir durum.
Eğer sizinle konuşamadığını ama sancılı bir cinsel kimlik dönemi geçirdiğini düşünüyorsanız ona bu durumun farkında olduğunuz ve konuşmaya hazır olduğunuzu dolaylı bir şekilde belirtin. Sizinle iletişime geçerse oldukça karışık bir ruh halinde olduğunu göreceksiniz. Sürekli bir kabul ve ret gelgitinde olacaktır. Çelişkiler imparatorluğunun zamandaki adıdır ergenlik. Hayat takviminde çocuk kalmanın sorumsuzluğu ile yetişkin olmanın keyfi arasında gidip gelme halinin denk geldiği yıllar…
O yüzden sancılar, kaygılar içinde çaresizlikle kıvrandığını bilmeniz gereken cinsellik gibi bir konuda sizinle iletişime geçmesini başardıysanız yargılamadan, eleştirmeden, ötekileştirip ayıplamadan, çelişkilerini yüzüne vurmadan onu kabul etmeli ve dinlemelisiniz. (Altında yatan duyguyu bilmek bu yüzden çok önemli.) Kendi deneyimlerinizi hatalarınızla birlikte anlatmak, zamanında sizin dışınızda gördüğünüz örnekleri aktarmak hatta kendisi gibi pek çok insanın bunu yaşadığını belirtmek durumu normalleştireceği gibi yalnız olmadığını ve anlaşıldığını görmesini sağlayacaktır.
Baş edemediğinizi ve anlayamadığını düşünüyorsanız ya da sizinle konuşmayacağına inandıysanız da iletişim kurmaya çalışmaktan vazgeçmeyin. “Seni anlamakta zorlanıyorum ama hala anlamak ve yardım etmeyi çok istiyorum. Belki de bu konuda bize daha iyi yardımcı olacak biri ile konuşup dertleşmek istersin. Hem o kişi bana da yardımcı olabilir. Bir uzmanla konuşmaya ne dersin?” gibi bir konuşma dürüst davrandığınız ama elinizi uzatmaktan vazgeçmediğiniz harika bir iletişim kanalı değil de nedir? Sorun, ısrar etmeyin, zaman verin ve geri çekilin. Şiddetle reddetse ya da sessiz kalsa bile emin olun düşünecektir.
Cinsellik gibi bıçak sırtı bir konuda ergeni anlamaya çalışmak ve pes etmemek için ondan yardım istemeniz gerekiyorsa isteyin. Sizi dinlemez göründüğü zamanlarda bile onu dinleyip dinlememeniz, onunla iletişim kurmaya çalışıp çalışmadığınız onun için oldukça önemli. Unutmayın: Ergen sizden kilometrelerce uzakta gibi görünse de” hala” en çok sizin yardımınıza ihtiyaç duyan, büyüme konusunda endişeli, korkan yetişkinliğin kapısını çalma telaşındaki yarı çocuktur. Sizin çocuğunuz…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğum Ergenliğini Cinsellikle Savaşarak Geçiriyor" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ümran ÖRKÜN Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN
Adana
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi42 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN'ün Yazıları
► Cinsellikle Kadın ve Erkek Faktörü Psk.Dnş.Özgür TÖNBÜL
► Cinsel Mitler – Cinsellikle İlgili Uydurmalar Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Ailenin Cinsellikle İlgili Sorularına Ne Cevap Veririz? Uzm.Psk.İlayda ÇEVİRİCİ YENİGÜN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,105 uzman makalesi arasında 'Çocuğum Ergenliğini Cinsellikle Savaşarak Geçiriyor' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Hepimiz Kopyayız! Ocak 2018
► Ergenin Gizli Öznesi Şubat 2015
► Dinmeyen Bir Acı: Yas Mayıs 2014
► Tamamla Beni Mart 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:37
Top