2007'den Bugüne 91,424 Tavsiye, 28,060 Uzman ve 19,895 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğunuzun Bakıcısını Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
MAKALE #14296 © Yazan Psk.Nazan PARLAK | Yayın Mart 2015 | 3,004 Okuyucu
Vicdan azabı; suçluluk duygusu; çocuğunu ihmal etme düşüncesi…Bugün hangi çalışan anne bu sözcükleri bilmez? Çalışırken, en değerli varlığını emanet edebileceği kişi konusunda duyulan bitmek tükenmek bilmeyen endişeler.. Ya onun gösterdiği özeni göstermezse; sevgiyi veremezse; öz bakımıyla ilgili düzeni ihmal ederse.
Daha da çoğaltılabilecek bu kaygılar zincirini yok edecek doğru bakıcıyı nasıl bulabiliriz?
Çok değil daha bundan bir kuşak önce, kalabalık aile yapısının egemen olduğu dönemde, aile büyüklerinin destek verdiği bu durum, günümüz teknoloji toplumunun çekirdek aile yapısında farklı bir gereksinimi doğurmuştur.
Çocuk gelişiminde tek bakıcı her zaman en önemli unsurlardan biri olmuştur. İster aile büyüğü, ister farklı bir kişi tercih edilsin, gelişimin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için sık değişikliklerin olmaması istenen bir durumdur. Çünkü çocuğa karşı farklı tutumlar ilk gelişim evrelerinde süreci zorlaştırıcı sonuçlara neden olabilmektedir.
Peki, değişiklik riskini en aza indirmek için ilk bakıcıyı seçerken nasıl bir yol izlemeliyiz?
** İlk görüşme çok önemlidir. Doğal olarak gülümseyen, göz teması kurabilen, akıcı sözcüklerle kendini ifade edebilen, yumuşak bir ses tonuna sahip bir bakıcı muhtemelen çocukla da rahat ve sevecen bir ilişki kuracaktır. Çocuğun sempatisini kazanarak ilişkinin sağlıklı yürümesini sağlayacaktır.
** Bakıcı seçiminde yaş önemli bir unsurdur. Çocuk bakımı çok kolay ve hafife alınacak bir konu değildir. Çok belirgin sınırları olmasa da çocuk bakımı, çok küçük ya da çok büyük yaşlarda kişilerin eline bırakılmamalıdır. Yirmi yaşın üzerinde olan, ilk yardım konusunda eğitimli, temel bakım becerilerini bilen bir kişi tercih edilmelidir. Çok yaşlı bakıcılar da çocuğun hızına yetişmekte zorlanabilir, çocuğun merak ve ilgilerine yanıt vermekte zorluk yaşayabilir.
** Bakıcının referans verebiliyor olması gerekir. Daha önce çalıştığı yerler, süreleri ve burada bakımını yaptığı çocuklar hakkında bilgi, onun deneyimiyle ilgili fikir verecektir.
** Bakıcının belli bir eğitim düzeyinde olması, çocuğun becerilerini ve zihinsel gelişimini yakından etkileyecektir. Çocuk bakımı sadece yemeğini yedirmek, altını temizlemek ve elinden tutup gezdirmekle sınırlı değildir. Sorularına sabırla ve içtenlikle doğru yanıtlar vermek, yapısının biçimlenmesinde önemli rol oynayacağından göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Çocuk doğarken getirdiği sezgileriyle gerçekten sevilip sevilmediğini, ilgilenildiğini bilir. Gelişigüzel ilgi, hayal dünyasının gelişimini engeller.
** Gelişim sürecinde, disiplin uygulayabilecek ama aynı zamanda sevecen bir bakıcı seçmek gerekir. Disiplin burada ceza anlamında değil, bir kurallar bütünü olarak anlaşılmalıdır. Çocuğun sağlıklı bir algı geliştirmesi ve toplumda yer edinebilmesi için bu kurallar bütününün doğru bir bakıcı tarafından uygulanması gerekir. Hiç kural olmadan, her dediği yapılan bir çocuğun gelişimi ne kadar sağlıksız olacaksa, çok katı kurallarla bakılan çocukların gelişimi de o derece sağlıksız olacaktır. Tatlı sert bakım sağlayabilecek yeteneğe sahip bakıcı her zaman tercih edilmelidir.
** Çocuğun tüm gelişim evrelerinde, olmazsa olmaz unsur sevgidir. Bakıcının çocuklara karşı hassas ve özel ilgisi olan kişiler arasından seçilmesi uygundur. Ailenin düzenine uyum gösterebilecek özellikleri olmalıdır.
** Çocuk gelişiminde her zaman vurgulanan en önemli konu güven ve sağlıklı bağlanmadır. Çocuğun gelecekteki tüm yaşamını etkileyecek ve kim olduğunu belirleyecek bu durumun zarar görmesi kalıcı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle en başından itibaren doğru bakıcıyı bulmaya ciddi şekilde çaba gösterilmeli, titiz davranılmalıdır. Çocuk yeni durumlara alışmakta zorlanır. Sık sık bakıcı değiştirmemek için güvenilir kurumlar ya da sağlam referanslara dayanarak bakıcı seçmek her zaman en iyisidir.

Nazan Parlak Uzman Psikolojik Danışman/ Aile ve Cinsel Terapist


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğunuzun Bakıcısını Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nazan PARLAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Nazan PARLAK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nazan PARLAK Fotoğraf
Psk.Nazan PARLAK
İstanbul
Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi36 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nazan PARLAK'ın Makaleleri
► Mesleğini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin? Psk.Dnş.H. Güngör YAZICI
► Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Psk.Azade ALTINTAŞ DURMUŞ
► Çocuğuma Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim Psk.Dnş.Sümeyra YAPICI AYDIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,895 uzman makalesi arasında 'Çocuğunuzun Bakıcısını Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ergenlikte Cinsellik Mart 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:11
Top