2007'den Bugüne 86,786 Tavsiye, 26,941 Uzman ve 19,230 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Cinsel İstismar ve Çocuğa Etkileri
MAKALE #14501 © Yazan Uzm.Psk.Rukiye BURMA KÖROĞLU | Yayın Nisan 2015 | 2,965 Okuyucu
Cinsel İstismar nedir?

Henüz gelişimini tamamlamamış bir çocuğun yetişkinler tarafından cinsel uyarılma amaçlı çeşitli şekillerde kullanılmasıdır. Başka bir deyişle, bir yetişkinle çocuk arasında olan, yetişkin tarafından haz almak amacıyla başlatılan dudakları öpme, genital organlara dokunma, okşama gibi davranışlar ya da vajinal, oral, anal ilişkiyi kapsayan istismar şeklidir.

Cinsel istismar vakalarının sadece % 10’u bildirildiği için gerçek yaygınlığını saptamak mümkün olmamaktadır. Türkiye’deki istismar vakalarını inceleyen bir araştırmada cinsel istismarın yaygınlığının %9 olduğu görülmüştür. Her yaştaki çocukta cinsel istismar görülebilir; ancak araştırmalar en sık 8-12 yaş aralığındaki çocukların cinsel istismara maruz kaldığını göstermektedir.

Cinsel İstismar Çocuğu nasıl Etkiler?

İstismar çocuğun hem çocukluk dönemini hem de gelecek yaşantısını şekillendirebilmektedir. İstismara uğrayan her çocuğun yaşadığı olumsuz yaşantıya verdiği tepki farklıdır. Travmanın kendisi kadar, çocuk tarafından nasıl algılandığı da önemlidir. Tecavüze uğrayan bir çocuk bütün bildiklerinin yanlış olduğunu, durup dururken de insanların başına kötü şeyler gelebileceğini düşünürken; diğer bir çocuk yaşadığı travmayı var olan şemalarına oturtmaya çalışmak için, “ben yanlış zamanda yanlış bir yerden geçmeseydim bütün bu yaşadıklarımı yaşamayacaktım” şeklinde düşünüp başına gelen şeyin kendi yaptığı bir yanlıştan kaynaklandığına inanabilir. İlk çocuğun dünyaya ilişkin inancı sarsılırken ikinci çocuk yaşadığı travmatik deneyim için kendisini suçlayabilir.

Tüm bu farklılıklara rağmen istismara uğramış çocuklarda sıklıkla, travma sonrası stres bozukluğu, korku, kaygı, depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, enürezis ve enkoprezis, diğerlerine karşı kızgınlık ve düşmanlık, karşı cinsi gördüğünde bulantı kusma, parmak emme, tırnak yeme davranışları görülebilmektedir.

İstismara uğramış çocukta benlik saygısı azalırken, beden imgesinde bozulma, kendini yaralama davranışı, intihar düşünceleri, agresyon artabilir. Madde ve alkol kötüye kullanımına, ihanete uğramışlık, acizlik, damgalanma hissine de neden olabildiği düşünülmektedir.

İstismarcının aile içinden bir birey olması, istismarın uzun süre devam etmesi, istismarın fiziksel şiddeti de içermesi, çocuk söylemesine rağmen aile bireylerini istismar edildiğine inandıramaması, istismarı bildirmekte çok geç kalınması çocuğun yaşadığı travmanın etkisini artırabilen faktörlerdir.

Çocuğun hangi davranışları ile cinsel istismardan şüphelenebiliriz?

Cinsel istismara maruz kalan çocuklarda herkesin önünde mastürbasyon yapma, genital organla oynama, cinsel ilişki taklidi, insanlara sürtünme, anüs veya vajinaya cisim sokmak gibi yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar gözlenebilmektedir. Bunun yanı sıra çocuklarda huzursuzluk, gece, gündüz ıslatmaları, içe çekilme, sebepsiz ağlamalar, sürekli yıkanma ihtiyacı, çocuğun eski neşesini kaybetmesi, ders başarısının düşmesi, saldırgan davranışlar gözlemlenebilmektedir. Bu davranışları gözlemleyen ebeveynlerin istismara ilişkin şüphe duyması ve zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım istemesi önemlidir.

Cinsel istismarda müdahale nasıl olmalıdır?

Cinsel istismar riskine alınabilecek en güzel önlem çocuğu bilgilendirmektedir.
-- Özel bölgelerinin nereler olduğunu, bu bölgelere her kim olursa olsun, başkasının dokunmasının, bakmasının yasak olduğunu; ancak mecburi durumlarda (anne-babanın kıyafet değiştirirken, doktor muayenesinde) ondan izin alınarak bakılabileceğini anlatılmalıdır.

-- İyi ve kötü dokunuşun birbirinden farklı olduğu öğretilerek, sınırlarını aşan insanlara karşı tepki vermesi için çocuk cesaretlendirilmelidir.

-- Bir başkasının dokunuşundan rahatsız oluyorsa hiç korkmadan bunu ebeveyni ile paylaşması gerektiği anlatılmalıdır. Ancak çocuklar böyle bir şey anlattığında ebeveynin sakin kalması, çocuğun yeniden böyle bir durumla karşılaştığında söyleyip söylememesinin belirlenmesinde önemlidir.

-- Çocuğun yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar gözlendiğinde yapılacak ilk şey bir uzmandan destek istemektedir.

-- Cinsel istismar saptandığında ilk olarak istismarın devam etmesi engellenmeli, çocuğun güvende olduğundan emin olduktan sonra, istismarın yetkililere bildirilmesi gerekmektedir. Bu bildirim, hem karşı tarafın cezalandırılarak yeni istismarların önlenmesinde, hem de istismara maruz kalan çocuğun sarsılan adil dünya inancının onarımında önemli bir adım olabilir.

-- İstismara karşı çocuğun tedavisinde çeşitli psikoterapi yaklaşımları kullanılmaktadır. Travmaya karşı etkili bir yöntem olan EMDR (Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) istismar mağduru çocukların tedavisinde sıklıkla başvurduğumuz bir yöntemdir. Travmatik anının çocuk üzerinde yarattığı rahatsızlığı azaltarak çocuğun işlevselliğini yeniden kazanmasında ve ruhsal sorunların giderilmesinde etkilidir. Travma sırasında uygun bir biçimde işlenemeyen bilgi yeniden işlenerek, bu sorunun çocuğun geleceğinde sorun oluşturma riskini azaltmaktadır. EMDR’nin yanı sıra Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi de travmatik anılarla çalışırken etkili sonuçlar elde etmektedir.

KAYNAKLAR
-- Easton, S. D., Coohey, C., O’leary, P., Zhang, Y., & Hua, L. (2011). The effect of childhood sexual abuse on psychosexual functioning during adulthood. J Fam, 26: 41–50.
-- Bahar, G., Savaş, H. A., & Bahar, A. (2009). Çocuk istismarı ve ihmali: Bir gözden geçirme. Fırat Sağlık Hizmetleri Dergisi, 4 (12): 52-65.
-- Widom, C. S., & Maxfield, M. G. (2001). An update on the “Cycle of violence”. National Institute of Justice, Research in brief, February: 1-7.
-- Ovayolu, N., Uçan, Ö., & Serindağ, S. (2007). Çocuklarda cinsel istismar ve etkileri. Fırat Sağlık Hizmetleri Dergisi, 2 (4): 14-22.
-- Olive, M. F. (2007). Child abuse and stres disorders. Infobase Publishing, United States of America.
-- Kara, B., Biçer, Ü., & Gökalp, A. S. (2004). Çocuk İstismarı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi, 47 (2): 140-151.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinsel İstismar ve Çocuğa Etkileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Rukiye BURMA KÖROĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Rukiye BURMA KÖROĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Rukiye BURMA KÖROĞLU Fotoğraf
Uzm.Psk.Rukiye BURMA KÖROĞLU
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi35 kez tavsiye edildiTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Rukiye BURMA KÖROĞLU'nun Makaleleri
► Cinsel İstismar ve Çocuktaki Etkileri Psk.Aslıhan DEĞERLİ AYTOĞAN
► İstismar ve Etkileri Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
► Cinsel İstismar Psk.Fatma EFE
► Çocuklarda Cinsel İstismar Psk.Dnş.Sümeyra YAPICI AYDIN
► Çocuklarda Cinsel İstismar Pdg.Tuğba KOÇ
► Çocuklarda Cinsel İstismar Psk.Gizem ÇEVİKER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,230 uzman makalesi arasında 'Cinsel İstismar ve Çocuğa Etkileri' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:17
Top