2007'den Bugüne 85,185 Tavsiye, 26,639 Uzman ve 18,975 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Vajinusmus Yalnızca Senin Sorunun Değil
MAKALE #14560 © Yazan Nazlı ÇALIŞKAN | Yayın Nisan 2015 | 2,603 Okuyucu
Vajinusmus cinsel birleşme sırasında kadının istemsiz olarak vajen kasları kasması sonucunda meydana gelen cinsel ilişkiye girememe veya zorlu ağrılı bir şekilde cinsel ilişki yaşama sorunudur. Bu durumu altını çizerek belirtmeliyim ki bu sorunu yaşayan bu sorunla mücadele eden kişi yalnızca siz değilsiniz. Özellikle vajinusmus bizim ülkemizde sık rastlanılan bir sorundur. Ülkemiz kadınlarından her 10 kadından 1 veya 2 si bu sorunu yaşamaktadır. Bizim ülkemiz kadınları için vajinusmus bir kadının başına gelebilecek en büyük felakettir. Bir düşünün bakalım genç bir kız yıllarca sevdiği bir erkekle ne mücadeleler vererek, ne zor günler atlatarak evlilik yolunda ilerliyor. Daha sonra bir çok maddi yükümlülüğün altına girerek en güzel düğünü yapabilmek için uğraşıyorlar ve her şey mükemmel bir şekilde ilerliyor. Ve genç kız kendini o düğün gecesi aşık olduğu erkekle elinde olmadan birlikte olamadığında , bakire olduğunu ispat edemediğinde o muhteşem düğünün gecesi genç kızlarımız için bir felaketle sonuçlanmış oluyor. Bu rahatsızlığa yurt dışında rastlamak pek mümkün değildir Türkiye’de sıkça rastlanılan bir durum olmasının tek bir nedeni vardır o da korkudur.

Bu korkuyu kızlarımızın içinde pekiştiren vesveseler nelerdir kısaca bir göz atalım ; ilk sırada bakireliğin evlenmeden önce yapılacak bir hatayla bozulacağına dair korkulardır. Alınacak darbe , çarpma …vb durumlarda yada bisiklete bindiğinde gelebilecek en ufak kazada bakireliğin bozulacağı korkusu kızlarımızın bilinç altına küçük yaştan itibaren empoze edilmektedir. Bu korku ile kızlarımız küçük yaştan itibaren cinsel organını sürekli korumaya yönelik davranış ve tutumlar sergilemektedirler. Diğer korku ise evlenilecek ilk geceye dair anlatılan yanlış bilgilerdir. İlk gece kan gelmeli kan gelmez ise bakire değilsindir kesin daha önce bir ilişki yaşamısındır…vs gibi bilgiler kızlarımızda bir panik yaşatmakta ve eğer kan gelmez ise ben yaparım korkusu sarmaktadır. Diğer bir vesvese ise yüz yıllardır anlatılan korku içerikli hikayelerdir. Çiftlerde kilitlenme olup hastaneye kaldırıldığına dair hikaye veya aşırı kanama olup hastaneye kaldırılacağına dair hikayelerdir çarşafın yatağın kan dolu olacağının anlatılması bu ve benzeri hikayeler anlatıldığı andan itibaren o an hissedilmese dahi kızlarımızın bilinç altına yer etmektedir. Bu şekilde devam eden yanlış anlatımlar ve yanlış tutumlar kızların ilk gece itibariyle cinsel ilişkide istem dışı kasılma yaşamalarına ve cinsel ilişki yaşayamamalarına neden olmaktadır.

Ele aldığımız konular ve benzerleri Türk toplumunda belirgin bir şekilde gözlemlendiğinden ötürü vajinusmus toplumumuzun kaçınılmaz bir sorunu olmuştur. Nasıl ki evlilik öncesi yapılan yanlışlar sonucu vajinusmus sorunu ile karşılaşıyorsak vajinusmus sonrası yapılan hatalarda evliliklerin sonlanması sorununu beraberinde getirmektedir. Vajinusmus sonrası yapılan hatalar nelerdir. İlk yapılan hata sorunumuzun çözümünün zamana bırakılmasıdır. Sorunlarımız zamanla kendi kendine çözülebilseydi eğer diş çürükleri kendi başına zamanla iyileşirdir veya kolumuz mu kesildi bırakalım kendi kendine iyileşsin bunların kendi kendine iyileşmesi nasıl mümkün değilse vajinusmusun da iyileşmesi zamanla geçmesi mümkün değildir. Yapılan bir diğer hata ise sorunumuzu kendimiz çözebilmeyi hedeflemektir. Bugün en iyi aile danışmanı da olsaydınız veya cinsel terapist olsaydınız kendi sorununuzu kendiniz yine çözemezdiniz. Bir diğer hatanın daha üstünü çizmek istiyorum sosyal destek esasında iyi bir şeydir ama bu gibi durumlarda her kafadan bir ses çıkması hastayı daha da yanlışa sürüklemektedir. Çevremizden bir takım çözüm önerileri alındığına sık sık rastlıyorum hastalarımdan bunlar ; bir takım ilaçlar kullanılması veya kas gevşetici içerek ilişkiye girilmesinin tavsiye edilmesi veya narkoz almaları kızlık zarını aldırmaları hatta sarhoş olup öyle ilişkiye girmelerinin dahi tavsiye edildiğine çok şahit oldum maalesef ki bunlar hata hata hatadır.bunların hiçbiri sorununuzu kalıcı olarak çözmeyecek ve sizin bu hastalığı yeneceğinize dair inancınızı zayıflatacaktır. Bu nokta yapmanız gereken sorununuzu zamana bırakmadan bu işi profesyonel yollarla çözen bir uzman desteği almaktır.

Vajinusmus ile karşılaşan çiftler sorunlarını kendileri çözmeye çalışacaklar ve doğru yöntem uygulayamadıkları içinde sonuç alamayacaklardır. Sonuç alınamadıkça kendilerine ve bu hastalığın üstesinden geleceklerine dair güvenlerine kaybetmeye başlayacaklardır. Zamanla kadın kendisini kocasına karşı suçlu hissetmeye başlayacak ve kendini yetersiz buldukça eşiyle arasındaki bağları koparmaya başlayacaktır. Çiftler arasında ki bu uzaklaşmalar artık cinsel ilişkiyi denemeyi bırakmaya kadar gidecek ve bu yaklaşımlar hem kadının hem de erkeğin günlük yaşantısına ve cinsel yaşantısına ciddi anlamda yıpratacaktır.

Siz eşinizle bu sorunlarla boğuşurken çevrenizden gelecek olan baskılar ‘ee hadi artık çocuk düşünmüyor musunuz ?’ veya ‘biz ne zaman dede babaanne olacağız ?’ gibi baskılar sizi iyice strese sokacaktır ve sizi tedavi arayışına yönlendirecektir. Tedavi sürecinde asla hemen pes etmeyin biz uzmanların ellerinde sihirli değnek yok ki tutalım düzelsin bu mümkün değil ama mümkün olan bir şey var doğru zamanda doğru adım atıldıkça sihirli değnek dokunmuşçasına sorunların üstesinden gelindiğine çok kez şahit oldum. Bu noktada eşler birbirine ne kadar çok destek olursa sonuç almak daha da kolaylaşacaktır. Erkekler bu noktada eşlerine daima motivasyonunu sağlamalı , eşine birlikte bu sorunun üstesinden gelebileceklerini anlatmalı sorunun sadece eşinin sorunu olduğunu dile getirip onu suçlamak yerine sorunun ortak bir sorun olduğunu dile getirmeli ve son derece kibar nazik olarak eşini duygusal anlamda beslemelidir.

Nazlı Çalışkan
Aile ve Evlilik danışmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinusmus Yalnızca Senin Sorunun Değil" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Nazlı ÇALIŞKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Nazlı ÇALIŞKAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nazlı ÇALIŞKAN Fotoğraf
Nazlı ÇALIŞKAN
Konya (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans Mezunu
Sosyolog & Aile Ve Evlilik Danışmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi50 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Nazlı ÇALIŞKAN'ın Yazıları
► Eşlerarası Sorunun Temel Noktası Psk.Fatma ÇAKIR ÇALIŞKAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,975 uzman makalesi arasında 'Vajinusmus Yalnızca Senin Sorunun Değil' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Erken Boşalma Nisan 2015
◊ Çocuklarla İletişim Nisan 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:21
Top