TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?

İpek AĞACA Fotoğraf
Dyt.İpek AĞACA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 24 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 19732,

* Yayın Tarihi : 18-08-2008 - 18:16 (3111 gün önce),

* Ortalama Günde 6.34 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7169 , Kelime Sayısı : 944 , Boyut : 7.00 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.İpek AĞACA hakkında söyledikleri:
kalp hastasıyım.kalp doktorum kesinlikle kilo vermemi istedi.. ipek hanımı internet aracılığı ile buldum.. 88 kg ile ipek hanıma geldim.. yaptığı ölçümler sonucu özellikle yağ oranımın fazla olduğunu söyledi.. bilimsel bir diyet önerisi hazırladı ve buna uyduğumda kas ve su kaybı olmaksızın sadece yağ yakarak ayda 4 kilogram verebileceğimi söyledi... diyet listemi incelediğimde pekte mantığıma yatmamıştı.. çünkü ara öyünlerle birlikte 6 öyün yemek yiyecektim...denedim hemen hemen harfiyen uydum diyete.. sonuç iki ay sonra gerçekten tamamı yağdan olamak üzere 10 kg verdim ..ipek hanımdan ger... [DEVAMI..]
(ihsan çxx, Danışan, 27-05-2011)

şimdiye kadar pek çok kez diyet uygulamıştım. bir çok programa başlamıştım. Ama hepsi bir şekilde ya yarım kaldı ya da başarısız oldu. Çünkü hepsi çok sıkıcı ve uygulaması zor diyetlerdi. İpek hanımla tanıştığımda ona beklentilerimi anlattım ve sonrasında ölçlümlerimi yaptı. Bana özel bir diyet programını birlikte konuşarak oluşturduk ve bu çok hoşuma gitti. Uygulayamayacağım hiçbir şeyi diyetin içine koymamıştı. O yüzden benim için çok motive edici ve kolay bir başlangıç oldu. Diyet yaptığımı ben bile anlamadım. Şu anda istediğim ve hoşuma giden ne varsa (pizza, hamburger , çikolata vs.) onl... [DEVAMI..]
(Dilek Öxx, Danışan, 16-05-2011)

merhaba bundan yaklaşık 4 ay önce çalıştıgım iş yerinde diyetisyen ipek hanımla tanıştım fazla olan kilolarım için bana bu konuda yardımcı olamasını istedim kendisi gayet güleryüzlü ve pozitif enerji veren bir diyetisyen olarak benim bu diyeti başarmamda en büyük pay sahibidir bu diyeti başarmamdaki ikinci bir etkense bana özel bir diyet olmasıdır ve hiç bir şekilde zorlanmadan ideal kilomu buldum 4 ay önce 101 kilo iken şuan 80 kilodayım ve saglıklı bir hayatın keyfini ögrendim ve kendisine teşekkür ediyorum .zayıflamak isteyen herkese ipek ağacayı tavsiye ediyorum. iyi günler
(mesut, Danışan, 05-01-2011)

Dyt.İpek AĞACA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?
SU İÇMENİN SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR?
 • İnsan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir.
 • Su insan vücudunun ortalama % 50 - 60’ını oluşturmaktadır.
 • Suyun vücutta bulunma yüzdesi yaşa ve cinsiyete göre %45–70 arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Çocuklarda vücut su yüzdesi yüksek olmakla birlikte; yaş ilerledikçe bu miktar düşmektedir.
 • Vücuttaki suyun ortalama % 60’ı hücre içinde bulunup, %40’ı da hücre dışı sıvıda bulunur.
 • Suyun insan vücudu üzerinde pek çok önemli görevi bulunmaktadır. Bunlardan en başlıcaları;
o Vücut ısısını dengeleme,
o Solunuma yardımcı olma,
o Besinlerin sindirim ve emilim sırasında hücrelere taşınması,
o Sindirimin tamamlanmasını takiben atıkların boşaltılması,
o Vücutta bulunan elektrolitlerin taşınması,
o Cilt ve deri sağlığında olumlu etkilerinin bulunması, vb.SUSUZ BİR YAŞAM DÜŞÜNÜLEBİLİR Mİ?
 • İnsan vücudu, besin almadan haftalarca hayatını devam ettirebilmesine rağmen, su olmadan ancak birkaç gün yaşayabilir.
 • İnsan vücudunda bulunan karbonhidratlar ve yağın %100’ünü, proteinlerin ise %50’sini kaybettiğinde yaşamı tehlikeye girerken, vücut suyunun sadece % 10’unun yitirilmesi hayati tehlikeye sebep olmaktadır.
VÜCUTTA BULUNAN SUYUN KAYBEDİLMESİ SONUCUNDA NE GİBİ DURUMLAR GÖZLENİR?

%1 su kaybı ile susuzluk hissi, vücut ısısında düzeninin bozulması, performans azalması görülür.
%2 su kaybı ile vücut ısısının artması, susuzluk hissinde artış olmaktadır.
%3 su kaybı ile aşırı susuzluk hissi, vücut ısı düzenin ciddi oranda bozulması meydana gelir.
%4 su kaybı ile fiziksel performans %20-30 oranlarında düer.
%5 su kaybı ile baş ağrısı, baş dönmeleri, yorgunluk ve uyku hali, mide bulantıları görülür.
%6 su kaybı ile aşırı halsizlik, uyuşukluk, titreme meydana gelebilmektedir.
%7-8 su kaybı ile bayılmalar gerçekleşebilir.
%10 su kaybı ile bilinç kaybı meydana gelir.
%12-20 su kaybı ise hayati önem taşımakta; ölüm gerçekleşebilmektedir.

GÜN İÇERİSİNDE NEKADAR SU TÜKETİLMELİDİR?

· Ortalama 1, 5–2, 5 lt arasındaki su tüketimi normaldir.
· Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye göre değişkenlik göstermektedir. Aldığımız kalori miktarı kadar su tüketmeliyiz. (1500 kal. enerji içeren bir diyet alıyorsanız; su gereksiniminiz de ortalama 1, 5 lt. olmalıdır).
· Ama tabi bu miktar yaz aylarında artış göstermektedir. Terlemenin artması ile sıvı kayıpları söz konusu olmakta olup; gereken miktarlardan ½-1 lt. daha fazla su tüketilmelidir.

HER ÇEŞİT SU İÇİLEBİLİR Mİ?
 • İçilebilir nitelikteki su güvenilir olmalıdır. Güvenilir sular bünyesinde patojen mikroorganizmaları, kimyasalları ve zehirli maddeleri içermezler.
 • Pis, kötü kokan, kirli nitelikteki sular kesinlikle içilmemelidir.
 • Berrak olan tüm sular içebilir anlamına gelmez.
 • İçilebilir nitelik taşıyan temiz sular, sağlık kuruluşları incelemesinden sonra belirlenir. Bunun için sağlık kuruluşlarının denetiminde olan ve içilebileceği belirtilen sulardan başka sular kesinlikle kullanılmamalıdır.
SU EN SAĞLIKLI ŞEKİLDE NASIL SAKLANMALIDIR?
 • Suyu saklamak için kullanılan kaplar, su ile etkileşim içine girmeyen suyun niteliğini bozmayan maddelerden imal edilmiş kaplar olmalıdır.
 • Bu tür kaplar suya koku bırakmayan ve suyun tadını değiştirmeyen kaplar olamlıdır.
 • Suyun konulacağı kapların renksiz, içine konulan suyu gösteren özellikte olması çok önemlidir.
SU VE MERAK EDİLENLER

1 - Su içmek aynı zamanda tokluk hissi için hızlı ve sağlıklı bir yoldur. Öğünlerden (ara veya ana öğünler) önce içilen su, atıştırmaları dikkat çekici oranda azaltmaktadır.
2 - ‘Ben gün içerisinde çay ve kahveden sıvı alımını karşılıyorum; ayrıca su içmeme gerek yok.’diyenlerdenseniz; yanlış yapıyorsunuz. Çay ve kahve tüketimi vücudun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi; vücudun su kaybetmesine yani dehidre olmasına neden olmaktadır. Çünkü çay ve kahve diüretik özellikteki içeceklerdir. Vücuttan su atımına sebep olurlar.
3 - Ciltteki ve vücuttaki nemin korunmasının bir sırrı da yeterli miktarlarda su içmektir.
4 - Günlük önerilen su miktarı pratikte 8-12 bardaktır.
5 - Aşırı su içmenin olumlu etkiden çok olumsuz etkileri olabilmektedir. Gereğinden çok daha fazla miktarlarda tüketilen suyun vücuttan atılmakta zorlanıldığı, atılamayan suyun vücutta tutularak ödemlere neden olabildiği bilinmektedir.
6- Ergenlik dönemindeki gençlerin su ihtiyaçları da ortalama 1,5-2,0 litre kadardır. Fiziksel aktivitesi yüksek olan gençler daha fazla su içmelidirler. Sıcak havalarda yapılan egzersiz/spor sonrası mutlaka su içmeleri, gün içerisinde de normalden daha fazla suya ihtiyaçları olduğu bilinmektedir.
7- Gebelikte de su tüketimi çok önemlidir. Yapılan çalışmalarda annenin susuz kalmasının bebeğin de susuz kalmasına neden olduğu belirlenmiştir.Gebe kadın günde 2-2,5 litre civarında su tüketmelidir.
8-Doğum yapmış ve emzirme döneminde olankadının günlük su ihtiyacı 2,5-3 litredir.
9- Yaşlılıkla vücutta bulunan suyun miktarı azalır. Aynı zamanda yaşlı bireylerde su içme isteği de azalmaktadır. Pek çok sayıdaki yaşlı su içmeyi unutur. Yaşlı bireylerin su içmeleri gerektiği konusunda uyarılmaları gerekmektedir. Yaşlıların günlük ortalama 1,5 litre su tüketmeleri gerekirken, çeşitli durumlara göre bu miktar artış gösterebilmektedir.Günlük su tüketimini arttırmak için 10 pratik öneri


Çoğumuz işyerinde yoğun iş temposu yüzünden su içmeyi unutuyoruz. Halbuki gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmek sağlık için çok önemli. Özelikle de yaz aylarında su tüketiminin önemi daha da artıyor. Peki gün içerisinde su tüketimini olması gereken miktara çıkartmak için ne yapılabilir?

İşte size 10 pratik öneri:

1- Her sabah işyerinize geldiğinizde su için, bu davranışı alışkanlık haline getirin.

2- Masanızın üzerinde her zaman temiz ve tercihen cam bir şişede su bulundurun.
3-Çay ve kahve çok tüketiyor, içmeden uzun süre duramıyorsanız; ve yeteri kadar su da tüketmiyorsanız buna da artık bir dur demenin zamanı gelmiş. Çay ve kahve diüretik içeceklerdir. Yani vücuttan su atımına sebep olurlar. Vücudun su kaybetmesini önlemek için de kaybedilen su miktarını yerine koymak gerekir. Çay/kahve kupanıza su koyup tüketin. Bunu sırayla yapabilirsiniz. Bir defasında çay, diğerinde su koymak gibi. Böylece çay/kahve tüketiminiz otomatikman yarıya inecek ve su tüketiminiz de artacaktır.
4- Su içmeniz gerektiğini hatırlatan minik post-it kâğıtlar size yardımcı olacaktır. ’Su içmeyi unutma’ şeklinde notlar aldığınız post-it kağıtları monitörünüzün üzerine, arabanızın camına yapıştırabilir, cüzdanınızın içine, vb. yerlere koyabilirsiniz.
5- Her akşam işyerinizden ayrılırken su içmeyi alışkanlık haline getirin.
6- Her sabah kalktığınızda ilk işiniz su içmek olsun.
7- Her gece yatmadan önce mutlaka bir bardak su için.
8- Çantanızda minik bir şişe su bulunması, acil bir durumda (toplu taşıma aracı ile trafikte uzun süre kalma gibi durumda, vs.) oldukça faydalı olacaktır.
9- Arabanızda her ihtimale karşı en az 1 şişe içme suyu bulundurun.
10- İş yerinde sigara molası yerine su molası verin.
Yeterli miktarda su tüketeceğiniz sağlıklı günler diliyorum.

İpek Ağaca - DiyetisyenMakale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir? ile İlgili Kavramlar : suyun beslenmedeki önemi, su içmenin önemi, su kaybı, ideal su tüketimi, suyun saklanması
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İpek AĞACA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.İpek AĞACA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin Hijyeni
 • Kilo Kontrolünde Bazı Yargılar - Besin Zehirlenmeleri - Çocuğunuzu Suluksuz Okula Yollamayın!
 • Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmada Püf Noktalar
 • Besin ve Besin Öğeleri
 • Hemoroid ve Beslenme
 • Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi
 • Unlu Besinler ve Tüketirken Dikkat Edilecekler
 • Ramazan Ayında Sağlığınızı ve Formunuzu Korumanın Püf Noktaları
 • Fazla Kilolarınızdan Hemen mi Kurtulmak İstiyorsunuz? Aman Dikkat!
 • Meyve Tüketimini Arttırmak İçin Öneriler
 • Oks Sınavına 2 Hafta Kaldı; Beslenmeye Dikkat!!!
 • İnek Sütü Proteini Allerjisi
 • Kaliteli Menülerle Huzurevinde Mutlu ve Sağlıklı Yaşlılık
 • Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız; Çinkoya Dikkat!
 • Kabızlıktan Kurtulma ve Beslenme
 • Osteoporoza Karşı Önleminizi Aldınız mı?
 • Hipertansiyon ve Merak Ettikleriniz - 10 Altın Kural
 • Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme
 • Kurban Bayramı Geliyor... Kurban Etini Nasıl Tüketmeliyim???
 • Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:57
  Top