2007'den Bugüne 90,308 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,732 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Panik Atak ve Psikoterapi
MAKALE #14859 © Yazan Psk.Mustafa GÖDEŞ | Yayın Haziran 2015 | 8,675 Okuyucu
Çağın vebası panik atak. İnternette yer alan onlarca makale, yüzlerce yazı, binlerce yorum ve her kafadan bir ses! Peki nasıl olur bu hastalığın tedavisi?

Panik atak ve panik bozukluk günümüzde en çok karşılaşılan ve aslında tedavisi en kolay ruhsal problemlerdendir. Ancak bu kolaylık, rahatsızlığın hangi nedenlere bağlı olarak oluştuğunun doğru tespitine ve bu yönde doğru tedavinin uygulanmasına bağlıdır.

Panik Atak ve Panik Bozukluğun oluşum nedenlerini:

A) Psikiyatrik Nedenler
B) Psikolojik Nedenler
1- Davranışsal Öğrenmeler
2- Bilişsel Çarpıtmalar
3- Dinamik Nedenler
4- Varoluşsal nedenler
5- Bütüncül (çok faktörlü) nedenler.

A- PSİKİYATRİK FAKTÖRLER: Genetik kusurlar, İlaç ve Uyuşturucu Kullanımı, Beslenme Bozuklukları, Beyin travması, Çeşitli Organik ve Nörokimyasal Bozukluklar…
• TEDAVİ= İlaç Tedavisi: Psikiyatri Hekimlerince Uygulanır.
B-PSİKOLOJİK FAKTÖRLER: Panik atak ve panik bozuklukların oluşum nedenleri ağırlıklı olarak psikolojik faktörler kaynaklı olup bunlar 5 ayrı kategoride değerlendirilir.

1-DAVRANIŞSAL ÖĞRENMELER: Kazalar, ölümler, doğal afetler, şiddet, taciz, tecavüz vb. travmatik yaşantılar sonucu oluşur.
• TEDAVİ= Davranışçı Terapiler: Sistematik duyarsızlaştırma, maruz bırakma, gevşeme ve rahatlama teknikleri, imajinasyon teknikleri, puanlama yöntemleri, hipnodrama, emdr…

2-BİLİŞSEL ÇARPITMALAR: Kişinin olaylara, durumlara, kendisine ilişkin algılarında ve düşüncelerinde yer alan çarpıklıklar sonucu oluşur. Felaketleştirme, aşırı genelleme, seçici algılama gibi bilişsel çarpıtmalar, panik atak ve panik bozukluğun oluşumuna en çok neden olan durumlardır. Mesela: Göğüste meydana gelen küçük bir ağrının kişi tarafından kalp krizi olarak yorumlanması felaketleştirmeye örnek olarak verilebilir. Yine bu bağlamda kültürümüze özgü “cin, şeytan, büyü vb.” olgulara ilişkin kişinin düşünce yapısında meydana gelen bozulmalar panik bozukluğa ilişkin olarak klinikte sık karşılaşılan durumlardır.
. TEDAVİ= Bilişsel Terapiler: Olumsuz otomatik düşüncelerin fark ettirilmesi, bilişsel çarpıtmaların düzenlenmesi, psikoeğitim, şema terapi, kültüre özgü bilgilendirmeler…


3- DİNAMİK NEDENLER: Kimliğin, kişiliğin, ruhsal yapının oluştuğu çocukluk ve ergenlik çağı ile ilgili yaşantılara bağlı olarak oluşur. Özellikle bu dönemlerdeki yanlış ana – baba tutumları yaşamın ilerleyen yıllarında panik atak ve panik bozukluğun ortaya çıkmasında önemli ölçüde etkilidir. Klinikte en çok karşılaşılan nedenler arasındadır.
. TEDAVİ= Psikodinamik Terapiler: Psikanaliz, duygu odaklı terapi, ego terapisi, geştalt terapi...

4- VAROLUŞAL NEDENLER: Hayatın anlamı, insanın ölüm karşısındaki çaresizliği, gelecek kaygıları, yoğun dini ve felsefi sorgulamalar… neticesinde organizmadaki strese bağlı olarak ortaya çıkan panik atak ve panik bozukluklar varoluşsal nedenler kapsamında değerlendirilir.
.TEDAVİ= Varoluşsal Terapiler : Örnek: Logoterapi…
5-BÜTÜNCÜL NEDENLER: Yukarıdaki nedenlerden birden fazlasının etkili olduğu durumlardır.
. TEDAVİ= Bütüncül (eklektik) Psikoterapi

*Panik Atak ve Panik Bozukluğun oluşum nedenlerinin doğru tespiti ve uygulanacak doğru tedavi yöntemleri bu problemlerden en kısa sürede kurtulmanın ön koşulu olup bu konuda alanında yetkin bir uzmanın yardımı şarttır.


Mustafa GÖDEŞ
Psikoterapi Uzmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Panik Atak ve Psikoterapi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Mustafa GÖDEŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Mustafa GÖDEŞ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mustafa GÖDEŞ Fotoğraf
Psk.Mustafa GÖDEŞ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi56 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Mustafa GÖDEŞ'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,732 uzman makalesi arasında 'Panik Atak ve Psikoterapi' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Nasıl Geçer? Aralık 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:58
Top