TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Gebelikte Doğumsal Kalp hastalığı taraması

Hakan GÜRBÜZ Fotoğraf
Op.Dr.Hakan GÜRBÜZ
İstanbul
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi26 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 15 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 4605,

* Yayın Tarihi : 22-08-2008 - 22:46 (3069 gün önce),

* Ortalama Günde 1.50 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6280 , Kelime Sayısı : 780 , Boyut : 6.13 Kb.
Gebelikte Doğumsal Kalp hastalığı taraması

Gebelikte Doğumsal kalp hastalığı taraması:

Rahim içerisinde büyüyen bebeğin organ gelişimleri yüksek frekanslı ses dalgaları ile görüntü veren ultrasonografi yöntemi ile takip edilebilir. Bu işlem çoğunlukla gebelik takibi sırasında kadın doğu uzmanı veya radyoloji uzmanı tarafından yapılır.
Ultrasonografik inceleme invazif bir test değildir. Oldukça kolay ve basit bir incelemedir. Sonuçlar neyin görüldüğüne ve nasıl yorumlandığına bağlıdır. Fakat bütün problemler ultrasonografi ile saptanamayabilir.

Bir çok doğumda herhangi bir problem bulunmaz (96 oranında ) bununla birlikte her gebelikte ufakda olsa bir anomali riski vardır. Bu nedenle anomali taraması her gebede yapılması faydalıdır.

Aile hikayesi varsa ............:

Her gebelikte bir anomali riski vardır ancak aile hikayesi de varsa bu oran da hafif bir artış gözlenir.

Sizde veya sizin eşinizde DKH varsa,,veya akrabalarınızda DKH olan bebekleri varsa DKH için aile hikayeniz var demektir.

Eğer sizde veya ailenizde DKH için aile hikayesi varsa tam bir fetal ekokardiografi yapılmalıdır. Tarama testi tek başına yeterli olmayabilir.

Kalp ne zaman taranmalıdır.........?:

biz doğumdan önce 20. gebelik haftasında rutin anomali taraması sırasında DKH açısından da tarama yapılamsını öneriyoruz.
1- Türkiyede bebekler doüruktan sonra rutin bir ekokardiografi uygulaması yoktur. Bunu gerçekleştirmek aynı zamanda binlerce deneyimli iş gücü ve bir okadarda yüksek teknolojili ekipman ve ultrasonografi cihazı gerektirir.
2-Doğumdan sonra kalp hastalığının tanısıkonursa çok geç kalınmış olabilir. Kalp büyük ölçüde bu durmdan zarar görmüş olabilir.
3-Avrupada ve İngilterede doğum öncesi DKH erken tanısı için belirlenmiş ve uygulanmakta olan iyi işleyen tarama programları mevcuttur. Bu nedenle yeni bir program ve kaynak arayışı yerine var olan tarama programlarının geliştirilmesi ve etkin biçimde kullanılmaya başlanması oldukça yararlı olacaktır
4-Doğumdan önce DKH nın erken tanısı bir çok fayda sağlar . Birincisi anne ve bebek için en iyi bakım şartlarının sağlanması için doğum ekibine zaman kazandırır plan yapılmasını sağlar. Bebek kalbi zarar görmeden doğru yerde ve doğru zamanda doğum eyleminin gerçekleşmesi sağlanır.Sonuçta bebeğin yaşamı gerçek anlamda iyileştirilmişl olur.

Tarama tipleri nelerdir.............?:

Erken gebelik döneminde tarama (11-14 hafta taraması):Bu gün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 11-14 hafta arası antenatal bakım sırasında tüm gebelere ultrasonografi yapılmakta ve ense kalınlığı ölçümü gerçekleştirlmektedir.Ense kalınlığı ölçümü ile Down sendromu erken tanısı hakkında tarama yapılır.Yapılan çalışmalarda DKH lı bebeklerin üçte birinde artmış ense kalınlığı ölçümleri bulunmuştur. Bununla birlikte 20. hafta taramasında DKH saptanan bebeklerin ense kalınlıkları normaldir.
11-14 hafta arasında gelişen kalp anomali taraması için hala çok küçüktür ve kalp problemlerini saptamak çok güç olabilir.
20. hafta rutin anomali taraması: Rutin 20. hafta taraması 18-23 haftalar arasında yapılır ve bebeğin gelişen organları taranır. Bu dönem bebeğin kalp taramasının yapılması için en ideal dönemdir. Eğer bebekde DKH varsa bu dönemde çok kolay tanınabilir.

Eğer bir problem varlığından şüphelenilirse ne olur.........?:

Eğer gebenin ultrasonografi sırasında bir şüpheli bulgu saptanırsa tam bir fetal ekokardiografik değerlendirme için hasta bir merkeze yönlendirilecektir. Bu işlemi muhtemelen prenatal tanı konusunda uzman bir kadın doğum hekimi ve bir pediyatrik kardiyolog yapacaktır.

Bir çok hasta yakını için bu iki işlem arasındaki süre çok zor geçer ve endişe içindedirler. Doğal olarak bebeklerinin kalbinde bir şey olmadığını öğrenmek için sabırsızlanırlar.
Bununla birlikte doğumsal kalp hasatalıkları çok karışık bir konudur ve bu konuda uzman bir kişi görmeden yorum yapmak doğru olmaz.

Bazı vakalarda sonuç iyi olacaktır ancak diğerleri ciddi kalp hastalığı bulgularını sergileyebilir. Sonuç olarak konunun uzmanı sizin tüm sorularınızı cevaplayacak ve gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Eğer kalp problemi tanısı gözden kaçmış ise ne olur.....?:

Hastaların 3/4 gibi çoğunluğunda DKH saptanamaz ve bebek kalp hastalığı ile doğar. Doğumdan önce bebek kalbi ve dolaşımı çok farklıdır. Doğum sırasında plasenta ile bağlantı kesilir ve bebek akciğerleri hava ile dolar. Akciğerlerin görevi bebeğe oksijen sağlamaktır. Doğumdan bir kaç gün sonra arteryal kanal (Ductus arteriosus ) ve foramen ovale neredeyse tamamen kapanır ve normal hayata adapte olur.
Eğer ciddi bir kalp hastalığı varsa bu durum bebek hayatı için çok tehlikeli olabilir.

Erken tanının-DKH saptama oranlarının iyileştirilmesi........?:

20. gebelik haftasında bebek kalbi çok küçüktür, yaklaşık olarak bir fındık büyüklüğündedir ancak tam olarak oluşmuştur. Ağırlığı yaklaşık 1 gr kadardır (Erişkin kalbi 500 gr dır) ve erişkin kalbinin iki katı hızda atmaktadır.
Bebek kalbinin küçüklüğü ve karmaşıklığı düşünüldüğünde erken tanı için iyi bir eğitim , deneyim ve yüksek çözünürlüklü ultrasonografi cihazlarının gerekliliği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Türkiye de DKH erken tanısını dünya oranlarına taşımak için belirli merkezlerde uygulanan ''5 view protocol''-'' 5 kesit protokolü'' nü kliniğimizde uyguluyoruz. 20 . gebelik haftası rutin anomali taraması programlarında 5 kesit protokolünün eklenmesi devamında pediyatrik kardiyolog ile yapılacak konsultasyonlar Türkiyede DKH tanısını antenatal dönemde belirgin oranlarda artıracağı inancındayız.

Dünyada durum nedir..............?:

Doğumsal kalp hastalığı (DKH) insanların düşündüğünden çok daha yaygındır ve yukarıda anlattığımız faydalarına rağmen bir çok vakanın doğumdan önce tanısı konamamaktadır.
Biz doğumsal kalp hastalıklarının doğumdan önce anne karnında tanınmasını artırmak amacı ile www.bebekkalbi.com sitesini hayata geçirdik. Bunu geliştirmek için sizlerin yardım ve desteklerine ihtiyacımız var.

Bebekkalplerinin hayata en iyi şekilde başlamasını sağlamak için sizler sağlık profosyonelleri kadın doğum uzmanları pediyatrik kardiyologlar ve kardiyovaskuler cerrahlar, diğer tarafta doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerin aileleri ve yakınları hepinizi bu site içinde ve etrafında görmeyi umud ediyoruz.

......

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Gebelikte Doğumsal Kalp hastalığı taraması ile İlgili Kavramlar : doğumsal kalp hastalığı, fetal ekokardiografi, bebeklerde kalp hastalıkları, bebek kalbi, bebek sağlığı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Gebelikte Doğumsal Kalp hastalığı taraması" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Hakan GÜRBÜZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap Ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji Ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu Ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı Ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Endometriozis , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Gebelikte Hipertansiyon , Dr.Şule AYDIN
 • İmmün Sistemin Ana Hatları İle Değerlendirilmesi (Nedir Bu İmmün Sistem, Nasıl Değerlendirilir?) , Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
 • Sars (Severe Acute Respiratory Syndrome) Ve Gebelik , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Aldatmak , Dr.Selen DAĞISTAN
 • Rahim Ağzı Ve Rahim Kanseri , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Yetişkinlik Döneminde Ruhsal Sorunlar , Yrd.Doç.Dr. Nüket İSİTEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:50
  Top