2007'den Bugüne 83,084 Tavsiye, 26,199 Uzman ve 18,438 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Liposuction Alternatifi : Vaser Liposelection (Vaser Liposculpturing)
MAKALE #1517 © Yazan Dr.Ulvi GÜNER | Yayın Ağustos 2008 | 7,951 Okuyucu
VASER LİPOSCULPTURİNG ( liposelection )

Yıllardır uygulanan liposuction yöntemine yeni bir alternatif çıktı: Vaser liposculpturing. Vücuttan diyet ve sporla atılamayan yağların alınmasında, Amerika’da 350 merkezde uygulanan ve Amerikan ilaç kurumu FDA’dan onay alan ‘vaser liposelection’ yöntemi artık Türkiye'de de uygulanıyor.

Bu uygulamada ileri cerrahi teknikle yağ dokusu parçalanarak uzaklaştırılıyor. Buna yağ alma işlemi yani liposuction yerine 'liposelection' deniliyor. Çünkü 'selection' özgün, özel anlamına geliyor ve bu özel yağlı dokuyu seçen bir makine. Liposuction'da yağ vakumla alınırken destek dokulara kısmen zarar veriyor. Bu yeni yöntem ise hasarı ortadan kaldırıyor. Hasar ortadan kalktığı için, bu yöntem deriyi daha çok topluyor, sarkma olmayı önlüyor ve yağ alınan bölge daha düzenli bir hale geliyor.

VASER NEDİR?

Bu çok özel ve set halinde olan bir alet. Bu alet yağları vücut içinde eritiyor. Yani zeytinyağı gibi yapıyor, krema haline getiriyor.

Yağ dokusunu dağıtmak ve yok etmek adına, yeni patentli bir teknoloji ile ileri cerrahi tekniklerin birleştiren bir yöntem olan bu sistem, tüm dünya kadınlarının gözbebeği. Bu yöntemle, herhangi bir diyet programı uygulamadan ve egzersiz yapmadan, istenmeyen yağlar, kol, bacak, boyun, göğüs, diz, kalça, sırt gibi vücudun sıkılaştırılmak istenen herhangi bir bölgesinden etkili bir şekilde alınıyor.

Vaser, ultrasonik enerji teknolojisinden yararlanarak, ses dalgalarıyla, oluklu mil dizaynı ile yağ dokusunu parçalar ve özel kanal sistemiyle parçaladığı bu dokuyu emer. Bu işlem yapılırken, bağ dokuya, kan damarlarına ve sinirlere asla zarar verilmez. Özellikle acı vermemesi ve operasyon sonrası morarma yapmaması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilen vaser liposelection, mucizevi sonuçlar yaratıyor. Hekimler vaser ile yapılan Liposelection Yöntemi ile çene, boyun ve kollar gibi çok daha narin ve ince bölgelerde çalışma imkanı bulabiliyorlar.

DAHA AZ ÖDEM

Yapılan bilimsel araştırmalar gösterdi ki, liposelection uygulanan hastalarda daha az ödem, ağrı ve morluk oluyor.

Bu yöntemi vücudun bütün bölgelerine uygulanabiliyor. Bu yöntem sayesinde özellikle meme küçültme operasyonlarında açık ameliyata gerek kalmayabiliyor. Bunu erkeklerde görülen meme yağlanmasında da kullanıyoruz. Ayrıca istenmeyen yağlar karından, kollardan, sırttan, kalçadan, dizlerden, belden, boyun ve çene altından, bacaklardan etkili bir şekilde alınabiliyor.

KISA SÜREDE İYİLEŞME

Ameliyattan sonra morluk ve şişlik az olduğu için iyileşme süreci daha hızlı oluyor. Daha rafine bir işlem olduğu için kişiler ameliyattan sonra günlük yaşama daha kısa sürede dönüyor. Başka bir özelliği de 'ultraselektif', yani yağlı dokuyu çok iyi tanıyor olması. Bu özelliğinden dolayı daha yumuşak bir iyileşme sağlıyor.

GÜVENLİK

Son derece güvenlidir.
Bu operasyonun en önemli özelliği sinir, kan damarları ve bağ dokusundan oluşan çevre dokuya zarar vermemesi. Vücudun her bölgesine, hatta yüze bile uygulanabilen tıbbi komplikasyonu son derece nadir bir operasyondur.Lokal anestezi uygulandığından genel anesteziden doğabilecek riskler bulunmaz.Ultrason ile yağlar sıvılaştırıldığından homojen yağ alınması mümkün hale gelir.Çok ince kanüller ile çalışıldığı için dikiş gerektirmez, dolayısıyla dikiş izi olmaz. Ancak çalışılan bölgeye göre nokta büyüklüğünde bir iz kalabilir.Dokulara ve damarlara zarar vermeyen hassas kanüller ile çalışıldığında gelişim sonrası iyileşme hızlı ve zahmetsiz olur.

Vaser Liposelection Nasıl Yapılır?

Yağ alınacak bölge ve miktar tespit edilir. Yağların kolayca alınabilmesi için lokal anestezi içeren eritici bir sıvı enjekte edildikten sonra ultrason ile sıvılaşan yağlar ince kanüller ve şırınga ile çekilir.


Vaser Liposelection Yapılan bölgede tekrar yağlanma

Vücutta var olan yağ hücresi sayısı bellidir. Şişmanlama olayı bu hücrelerin sayıca artması ile değil, hacimce genişlemesi ile oluşur. Vaser Liposculpturing işlemi ile bölgede var olan 100 yağ hücresinin 70'ini alırsak kalan 30 yağ hücresi 31 olmaz. Tekrar kilo alma durumunda, bu kalan 30 hücre genişlese bile, 100 hücrenin genişlemesi gibi hiçbir zaman olmaz. Bu yüzden bu bölgeden yağ alındıktan sonra, aynı bölgede hiçbir zaman aynı oranda yeniden yağlanma oluşmaz.

Vaser Liposelection : OPERASYON ÖNCESİ

Operasyon tarihinden iki hafta öncesinden Aspirin ve E vitamini almayınız.Operasyondan bir gün önce vücuda herhangi bir krem sürmeyiniz.

Vaser Liposelection : OPERASYON SONRASI

Spor ve masaja bir hafta sonra başlanabilir. Doğru yapılan masajla iyileşme süresini hızlandırmak mümkündür. İlaçların aksatılmadan alınmasına dikkat ediniz. Operasyondan iki gün sonra ilk ılık duşunuzu alabilirsiniz. Uygulanan bölgeye göre külotlu varis çorabı veya özel korseyi bir-üç hafta giyeceksiniz.

Vaser Liposculpturing ile Liposuction arasındaki farklar nelerdir?


Eski teknoloji ile uygulanan Liposuction ile ilgili olumsuz duyumlar almış olabilirsiniz. Daha gelişmiş ve güvenli bir yöntem olan Vaser Liposculpturing ile Liposuction arasındaki farklar aşağıda sıralanmışır.
  • Alan çok geniş olmadığı müddetçe lokal anestezi tercih edilir.
  • Vaser Liposculpturing'de yağlar küçük kanüller kullanılarak çok hafif basınç ile çekilir. Bu nedenle çevre doku zarar görmez ve iyileşme esnasında dalga şeklinde düzensizliklerin oluşması minimize edilir. Liposuction'de ise büyük kanüller kullanılır. Büyük basınç ile yağ çekildiğinden, çevre dokuya zarar veren koparıcı bir işlem yapılır ve dalgalı cilt görünümü oluşması ihtimali yüksektir.
  • Vaser Liposculpturing'de operasyon bittikten hemen sonra yürüyerek evinize gidebilirsiniz. Vaser Liposcutpturing'de hasta bir-üç hafta çok sıkı olmayan bir çorap veya korse giymelidir. Liposuction'da ise üç-dört hafta özel korse giymek zorunluluğu vardır.
  • Vaser Liposculpturing'de dört ile altı haftada ödem kaybolur. Liposuction'da vücuttaki ödemin tamamen geçmesi bir kaç ayı bulur.
  • Vaser Liposculpturing daha yumuşak ve işlevsel bir yöntem olduğu için doku ve damarlar daha iyi korunur. Liposuction'da yağ çekme sırasında büyük basınçlar kullanıldığı için dokular zorlanıp, zarar görebilir, kanamalar olabilir.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Liposuction Alternatifi : Vaser Liposelection (Vaser Liposculpturing)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Ulvi GÜNER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Ulvi GÜNER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ulvi GÜNER Fotoğraf
Dr.Ulvi GÜNER
İzmir
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ulvi GÜNER'in Yazıları
► Liposuction (Liposakşın) Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
► Liposuction (Yağ Alma) Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
► Liposuction - Yağ Aldırma Dr.Güner UYSAL
► Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı Op.Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
► Yağ Aldırma ve Lazer Liposuction Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
► Lazer Liposuction (Lazerlipo) Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,438 uzman makalesi arasında 'Liposuction Alternatifi : Vaser Liposelection (Vaser Liposculpturing)' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Karın Estetiği Ocak 2012
► Kepçe Kulak Operasyonu Şubat 2011
► Sırt Estetiği Haziran 2009
► Kadın Genital Estetiği Şubat 2009
► Meme Dikleştirme Ekim 2008
◊ Endolift ÇOK OKUNUYOR Ağustos 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:58
Top