2007'den Bugüne 78,265 Tavsiye, 25,285 Uzman ve 17,533 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Meme Küçültme ve Toparlama Ameliyatları
MAKALE #15183 © Yazan Op.Dr.Ali ÜÇKAN | Yayın Ağustos 2015 | 2,153 Okuyucu
Meme tarihte doğurganlığın ve kadınlığın sembolü olmuştur. Tarih öncesi dönemlerde yapılmış olan kadın figürleri ve heykellerde memeler vurgulanmıştır. Memeler çocukların beslenmesindeki rolün yanında ikincil cinsel karakterleri temsil etmektedir. Bu karakteristiklerinden dolayı tüm toplumlarda farklı bakış açısına sahiptir. Ancak memeler gerek genetik gerekse diğer nedenlerden dolayı bazen asimetrik olabilmekte, ya kabul edilen normal büyüklüğe ulaşamamakta ya da normal sınırların üzerinde olmaktadır. Bunun yanında tüm kadınlarda yaşlanma ve diğer sebeplere bağlı olarak şekilde değişmeler meydana gelmektedir. Bu durum kişileri hem psikolojik hem de sosyal olarak baskı alltında tutabilmekte, kişilerin kendilerine güveni azalmakta ve ikili ilişkilerde olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Meme estetiği ameliyatları meme büyütme (augmentasyon), meme küçültme (redüksiyon), meme toparlama (mastopeksi) operasyonlarının tek başına ya da birlikte uygulanarak hastanın vücut görüntüsünü değiştirip, estetik görünümüyle hastanın iyi hissetmesini sağlar. Sağladığı estetik görünümün dışında ağırlığı azalan ya da toparlanan memeler kişinin hareket serbestliğini arttırmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı (reduction mammaplasty, redüksiyon mamaplastisi)

Meme küçültme ameliyatı, çoğu durumda hem estetik hem de sağlık nedenleri için yapılmaktadır. Memelerde meydana gelen normalden fazla büyüme ve/veya sarkma kişide görsel, sosyal ve tıbbi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu durum ergenlikle birlikte de ortaya çıkabilir, doğum ve emzirme sonrası da meydana gelebilir. Çoğu kez çok rahatsız etmeyen bu durum ileri yaşlarda özellikle menapoz sonrası dayanılmaz bir hale gelebilir. Hastanın yaşı, durumu ve beklentisine göre her durumda uygulanabilecek tedaviler mevcuttur. Uygulanan ameliyat standart bir işlem değildir ve aslında birkaç farklı ameliyatın, ihtiyaca göre farklı derecelerle ardışık olarak uygulanması olarak tanımlanabilir. Temelde bu ameliyatta hem meme hacmi ve kitlesi azaltılır hem de meme şekli, duruşu, ve karakteristiği değiştirilir. Hangi bileşenin ne derecede uygulanacağına hastanın durumuna ve beklentisine göre karar verilir.

Memeler neden normalin dışında büyür ve sarkar?

İç sebepler kişisel faktörlerdir, yani ırksal, kalıtımsal sebeplerdir. Bunları değiştirmek ya da engellemek mümkün değildir. Bu yapısal farklılık hormon seviyelerine ve meme dokusunun hormona olan hassasiyetine bağlıdır.

Dış sebepler ise bir çok etkene bağlıdır . En büyük etken zamandır. Genç yaşlarda meme dokusunu oluşturan süt bezleri ve yağ dokusu belirli orandadır ve süt bezleri yağ dokusundan daha fazladır. Yaşlanma ile birlikte yani süt bezlerinde azalma olur, ancak yağ dokusu artar. Emzirmeyle birlikte süt dokuları artar meme derisi genişler ancak emzirme bitiminde süt bezleri azalır, deride belirgin bir büzüşme olmaz. Yaşlanmayla birlikte yer çekiminin etkisi, meme dokusunu oluşturan süt bezlerin azalıp daha az dirençli yağ dokusunun artması, meme derisinin genişlemesi gibi dış etkiler memelerde sarkmaya ve meme şeklinin bozulmasına yol açar.

Normalin dışında büyük memelerde erken ve geç dönemde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Erken dönemdeki sorunlar daha çok sosyal ve psikolojik sorunlardır. Ergenlik ve genç erişkinlikte, dalga geçilme korkusu, istenilen kıyafeti giyememe (örn. Denize, havuza girememe), spor faaliyetlerden kaçınılması ve öz güven eksikliği gibi sıkıntılar bir yana memeleri gizleme amaçlı kamburlaşma, sırt ağrısı, pişikler de önemli şikayetlerdendir. Daha ileri yaşta ise eşlik eden tıbbi rahatsızlıklar ile birlikte mekanik sorunlar ve şikayetler ön plana geçer. Boyun-sırt ağrıları, sütyenlerin köprücük kemiği ve omuzda oluşturduğu oluklar, pişikler ve deri rahatsızlıkları, oturup kalkarken veya iş yaparken (örn. ayakkabı bağlamak) ortaya çıkan zorluklar genelde açıkça dile getirilmekle birlikte bedensel memnuniyetsizlik, yaşlanma depresyonu gibi sıkıntılar da hemen her zaman mevcuttur.

Neden ameliyat?

Normalden büyük ve sarkık memelerde düzeltilmesi gereken noktalar ağırlık ve sarkmadır. Yani fazla olan meme dokusunun (süt bezi ve yağ), sarkmaya yol açan fazlalık derinin uygun şekilde çıkarılarak yeni bir meme sağlanmasıdır. Spor, masaj, bölgesel sıkılaşma gibi teknikler bir miktar yardımcı olacaktır ancak bu farktan memnun kalacak kişilere zaten ameliyat önerilmemektedir. Şu halde ameliyat yapılmadan bunları gerçekleştirebilecek bir tedavi bulunmamaktadır.

Nasıl bir ameliyat

Ameliyat her durumda genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi çıkarılacak doku miktarına bağlı olmak kaydıyla 2,5 – 4 saat arası sürebilmektedir.
Hangi teknik ve hangi şekilde olursa olsun, deri fazlalığının çıkarıldığı bütün ameliyatlarda kesi yapılır ve iz kalır. Fazlalık meme dokusu ve derisi çıkarılırken memenin sadece bir bölümünde bu işlem yapılmaz, yeni oluşturulacak şeklin yine bir meme şekli olabilmesi için hemen her yerden uygun miktarda doku ve deri çıkarılması gerekir ki bu da uzun bir kesi olacağı anlamındadır. Yani meme hacim, şekil ve duruşu açısından iyi sonuçlar alınabilen ancak izler konusunda fedakarlıkta bulunulması gereken bir ameliyat denebilir.
İzler, uygulanan bütün tekniklerde meme başındaki koyu alan (areola) çevresinde çembersel ve buradan meme alt kıvrımına uzanan dik (5-10 cm) bir iz kaçınılmaz olmakla birlikte ek olarak meme alt kıvrımında da yatay bir iz olarak devam edebilmektedir. Çıkarılacak meme dokusu ve derisi ne kadar fazlaysa izler o denli uzun olacaktır. Bazı tekniklerde yatay iz ya hiç ya da daha kısa bırakılabilmektedir. Ancak bütün tekniklerde dik iz kalacağını kabul etmek gerekir.
Bütün tekniklerde kalan izler dekolte giysilerin, iç çamaşırın veya bikininin dışına çıkmaz. İlk başlarda kalacak izler hastaların en büyük dertleri olsa da ileri dönemde memenin boyutu ve şekli daha önemli bir hal almaktadır.

Ameliyat öncesi yapılması gerekenler

Ameliyattan önce meme muayenesi yapılarak kitle varlığı araştırılmalıdır. Gereken durumlarda hormonal tetkikler yapılır. 37 yaş öncesi tüm kadınların meme ultrasonu, 37 yaş sonrası ise mamografi çektirmeleri gereklidir. Böylece ameliyat esnasında yaşanabilecek talihsizlikleri önceden önlemek mümkün olabilir.

Riskler

Tüm ameliyatlarda olabilecek anesteziye bağlı riskler, kanama, enfeksiyon vb. dışında diğer bir risk meme başında dolaşım bozukluğu ve his kaybı riskidir.
Memenin çok büyük ve veya sarkık olması, güvenli küçültme aralığından daha fazla küçültme istenmesi, sigara, dolaşım sorunları, enfeksiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları gibi altta yatan sebepler meme başı dolaşım ve his kaybı riskini arttırmaktadır. Dolaşım kaybı olmadan meydana gelen his kayıpları genelde aylar içerisinde normale dönmektedir.
Diğer bir risk emzirmenin kaybıdır. Bu ameliyattan sonra süt verme yeteneği kaybolabilir. Meme küçültme ameliyatı standart bir ameliyat değildir ve teknik seçiminde bir çok noktayı hesaba katmak gerekecektir. Ancak eğer laktasyon (süt verme) koruyucu teknik seçilirse, süt vermede herhangi bir sorun çıkmamaktadır, özetle ameliyat olmamış kadınlar kadar risk bulunmaktadır.
Diğer riskler tüm estetik ameliyatlarda bulunan yara yeri problemleri ve buna bağlı kötü izler, asimetriler, estetik memnuniyetsizliklerdir. Bunların bir kısmi önceden tahmin edilebilir. Doktorunuzla aranızdaki iletişim ve beklentilerin makul olması hayal kırıklıklarının önüne geçer. Normalden fazla olan yara izleri aylar sonra ufak işlemlerle azaltılabilir.

Ameliyat sonrası dönem

Estetik ameliyatlar arasında en ağrılı ameliyat sonrası dönemi olan işlemlerden sayılmaz. Ancak yine de en az 1 gece hastanede yatmanızda fayda var. Ameliyat bölgesinde toplanan kanı boşaltmak amacıyla kapalı ya da açık drenler bulunacaktır. Bu drenler 2-3 gün içerisinde çekilir. Dren çekilme işlemi ile dikiş alınma işlemi arasında acı açısından pek fark bulunmaz.

Ameliyat sonrası yaklaşık 1 hafta boyunca istirahat etmeniz önerilir. Dik yatmanız, mümkün olduğunca öne eğilmemeniz, kollarınızı çok kaldırmamanız tavsiye edilir. 5 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan hemen sonra uygulanan özel sütyeni en az 1 ay boyunca kullanmanız yararlı olacaktır.
Genelde sonradan alınması gerekmeyen dikişler kullanılır. Normal günlük faaliyetlerinize 3 gün içinde dönebilirsiniz ancak aktif çalışma hayatı için en az bir hafta beklemeniz gereklidir.

Özetle, meme küçültme ameliyatı doğru ellerde ve doğru durumlarda uygulandığında memnuniyet oranının yüksek olduğu, kişinin hem psikolojik hem sosyal hem de boyun-sırt ağrısı gibi sağlık sorunlarına da çözüm getiren kalıcı ve güvenilir bir ameliyattır.

Meme Dikleştirme (toparlama, kaldırma) Ameliyatı (Mastopexy, mastopeksi)

Meme dikleştirme ameliyatı, meme küçültme ameliyatı ile temelde benzer aşamalar içermektedir. Farklı olarak, meme hacminde ve dokusunda fazlalık olmadığı hatta bazen eksiklik de olduğu için meme içerisinden süt bezi, yağ gibi dokular çıkarılmaz. Sadece sarkmaya yol açan fazlalık deri çıkarılır, gerekirse meme protezi ile destek sağlanır.

Kimler ameliyat olmalı? Neden ameliyat?

Sarkık memeler, plastik cerrahide sık karşılaşılan ancak hastaya farklı plastik cerrahları bırakın aynı plastik cerrahın bile farklı alternatifler sunabileceği bir durumdur. Bu durumu yaratan, meme derisi ile meme içi dokunun uyumsuzluğudur. Sarkma genetik ve dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman meme hacmi yeterli olsa da, memeyi örten derinin normalden fazla olması, memeyi içerden asan dokuların gevşemesi sonucu meme sönük ve yerçekimine karşı direncini kaybetmiş bir hale gelmektedir. Hal böyleyken yapılması gereken, bu uyumsuzluğu gidermektir. Bu uyumsuzluk ya fazlalık derinin azaltılması ya göreceli olarak az olan meme içi dokunun arttırılması ya da her ikisinin birlikte yapılması şeklinde olabilir. Ancak bazı durumlarda sarkma o kadar fazladır ki sadece meme içi dokunun arttırılması insan vücut oranlarıyla bağdaşmaz. Böyle durumlarda fazlalık derinin alınması ve yeniden bir meme şekli oluşturulması kaçınılmazdır.

Sarkıklığı derecelendirmek için hastaların en kolay uygulabileceği yöntem meme başının pozisyonudur. Daha önce ameliyat olmamış bir kadında meme başı seviye olarak meme alt kıvrımının üstündeyse sarkıklık yok denebilir. Eğer meme alt kıvrımı seviyesindeyse hafif seviyede, kıvrımın altındaysa bulunduğu yere göre orta ya da ağır derecede sarkma vardır. Sarkma ne kadar fazlaysa, çıkarılacak deri miktarı ve izleriniz de o kadar uzun olacak denilebilir.

Bu ameliyat ne yapamaz?
• Bu ameliyatla sarkık olan memeleriniz daha dik ama daha küçük olurlar. Meme büyütme ameliyatı ayrı bir ameliyattır, bazı durumlarda bu ameliyatla birlikte yapılabilir.
• Bu ameliyat iz bırakan bir ameliyattır, izsiz bir işlem maalesef yoktur.
• Bu ameliyatla meme üzerindeki çatlaklar tamamen giderilemeyebilir. Özellikle meme ucunun üstündeki memenin üst yarısındaki çatlaklar aynen kalacaktır.

Bu ameliyat ne yapar?
• Sarkık, boş aşağı bakan meme uçlarınız ameliyatla düzeltilir. Dolgun, karşıya bakan meme uçlarınız olur.
• Memenin alt yarısındaki çatlaklar ve izlerinizden eğer çıkarılacak fazla deri alanı içindeyse kurtulursunuz.
• Meme ucu (koyu renkli kısım) çok genişlemiş veya asimetrik ise küçültülerek simetrik hale getirilir.

Protezli meme dikleştirme ameliyatları aynı anda mı yapılmalı? Hangisi önce yapılmalıdır?
Hasta durumu ve acelesine bağlıdır. Aynı anda yapıldığı zaman iyileşme ve son şekil alma süresi daha kısa olacaktır. Ancak izler daha geniş kalabilmektedir. Bunun dışında teknik olarak daha zor bir ameliyattır.
Eğer ayrı ayrı yapılacaksa önce meme dikleştirme ameliyatı daha sonra protez ameliyatı yapılması daha uygundur.

Ameliyat öncesi ve sonrası neler yapılmalı, riskleri nelerdir?
Meme küçültme ameliyatı ile hemen hemen aynıdır.

Meme Küçültme Ve Toparlama Ameliyatları Hakkında Sık Sorulanlar

Ameliyat sonrası meme kanseri riski var mı?

Her kadında meme kanseri riski vardır. Bu risk, meme dokusu miktarıyla da ilişkilidir. Bu ameliyatta meme dokusu miktarı azaltılacağı için sonrasındaki meme kanseri riski de azaltılmış olur ancak meme kanseri riski tamamen kaldırılmaz. Meme küçültme ameliyatında alınan dokular mutlaka patolojik incelemeye gönderilir, böylelikle memenin kanser dışı hastalıkları (kist, fibrom, fibrokist vb) da tanı ve tedavi edilmiş olur. Ameliyat olmamış kadınlar gibi meme takibini yaptırmak durumundasınız. Ancak ameliyata bağlı bir risk artışı söz konusu değildir.

Kimler ameliyat olabilir?

18 yaşını bitirmiş, tıbbi açıdan ameliyat olmasına engel bulunmayan, son 6 ay içerisinde meme büyümesi durmuş, öngörülen ameliyat sonuçlarının beklentisi dahilinde olan herkes bu ameliyatı olabilir.

Oluşan izler ameliyat sonrası azaltılabilir mi?

Gerekli durumlarda oluşan izler inceltilebilir, düzleştirilebilir, deriye aynı seviyeye ve renge getirilebilir ancak kısaltılamaz, ancak uzatılabilir.

Ameliyattan sonra emzirme yeteneği kaybolur mu?

Bu ameliyattan sonra süt verme yeteneği kaybolabilir. Bu nedenle, bu tür durumları doktorunuzla konuşarak beklentilerinizi önceden anlatmanız yararlı olacaktır. Meme küçültme ameliyatı standart bir ameliyat değildir ve teknik seçiminde bir çok noktayı hesaba katmak gerekecektir. Ancak eğer laktasyon (süt verme) koruyucu teknik seçilirse, süt vermede herhangi bir sorun çıkmamaktadır, özetle ameliyat olmamış kadınlar kadar risk bulunmaktadır.

Meme başında his kaybı neden oluşur?

Bu ameliyatta, uygulanan tekniklerin farklı olmasının bir sebebi de meme başının kanlanma ve hissini alan yapılan farklı şekillerde korunabilmesinden (pedikül) doğmaktadır. Uygun teknik seçiminin yanlış yapılması dışında hastaya ait faktörler bu konuda daha önemli rol oynar. Memenin çok büyük ve veya sarkık olması, güvenli küçültme aralığından daha fazla küçültme istenmesi, sigara, dolaşım sorunları, enfeksiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları gibi altta yatan sebepler meme başı dolaşım ve his kaybı riskini arttırmaktadır. Tam veya kısmi meme başı kaybı olabilir. Dolaşım kaybı olmadan meydana gelen his kayıpları genelde aylar içerisinde normale dönmektedir.

Ameliyat sonrası yeniden büyüme ve sarkma olur mu?

Ameliyat olmamış birinde olabilecek büyüme ve sarkma ameliyat olmuş birinde de daha az olmakla birlikte yine mevcuttur. Yani kilo alırsanız doğal olarak meme bölgenizden de kilo alırsınız. Zamanla yine sarkma meydana gelecektir, bu nedenle ameliyatta normalden biraz daha fazla kaldırma/toparlama işlemi yapılmaktadır.

Memeler son halini ve şeklini ne zaman sonra alır?

Yara iyileşmesi tüm ameliyatlarda 6 ay sürmektedir. Genelde 3-4 ay sonra kabaca son halini alır diyebiliriz, 1 yıldan sonra ameliyata bağlı herhangi bir değişiklik beklenmez ancak zamana bağlı değişiklikler meydana gelecektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Küçültme ve Toparlama Ameliyatları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Ali ÜÇKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Ali ÜÇKAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali ÜÇKAN Fotoğraf
Op.Dr.Ali ÜÇKAN
İzmir
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Ali ÜÇKAN'ın Makaleleri
► Meme Küçültme Ameliyatları Dr.Muhammet ERKAN
► Meme Sarkması, Meme Dikleştirme – Toparlama Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,533 uzman makalesi arasında 'Meme Küçültme ve Toparlama Ameliyatları' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:08
Top