2007'den Bugüne 84,946 Tavsiye, 26,572 Uzman ve 18,921 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Zayıflama Yolunda Sağlığınızdan Olmayın
MAKALE #153 © Yazan Dyt.Gizem ŞEBER | Yayın Ağustos 2007 | 4,780 Okuyucu
Günümüzde bütün dünyayı açlıktan daha fazla tehdit eden bir durum var ki, o da obezite. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, besin endüstrisinin gelişmesi ve besine ulaşmanın kolaylaşması ile birlikte hızla artan bu kronik hastalık, yaşam süremizi kısaltmakla kalmıyor, yaşam kalitemizi düşürüyor ve kalp, şeker, tansiyon ve kanser gibi birçok hastalığa da davetiye çıkartıyor. Sağlığını korumak için ya da sadece fiziksel görünüşü için kilo vermeye çalışanların, bazı yazılı ve görsel basın organlarının yanlış yönlendirmesi ile sağlıklarını tehdit eden veya hiç işe yaramayan yöntemleri uyguladıkları biliniyor. Aşağıdaki yöntemlerden birini ya da daha fazlasını uyguluyorsanız, en kısa sürede vazgeçmeniz ve kilo vermek için bir beslenme ve diyet uzmanından yardım almanız sağlığınız açısından daha olumlu olacaktır…
Başka birinin zayıflama diyetini uyguluyorsanız… Herhangi bir özel eşyanız gibi diyetiniz de kendinize özel olmalıdır. Özellikle zayıflama diyetlerinde günlük harcanan enerji miktarı önem taşır ve bu harcama sadece beslenme uzmanlarınca hesaplanabilir. Başkasını zayıflatan bir diyetin sizi de zayıflatacağının garantisi yoktur. Ayrıca, başkası için düzenlenmiş bir diyeti uzun süre sürdürmeniz mümkün olmayabilir. Çünkü herkesin farklı beslenme alışkanlıkları ve öğün düzenleri vardır.
Açlık diyeti ya da şok zayıflama diyetleri uyguluyorsanız… Bu tür diyetler hızlı kilo vermenizi daha sonra da hızlı kilo almanızı sağlarlar. Üç günde beş kilo verdiren diyetler, dördüncü günden sonra size verdiğiniz kilonun 2–3 katı olarak geri dönebilir. Vücudunuzun enerji harcamasını azaltan yani metabolik hızınızı düşürmekten başka hiçbir işe yaramayan bu diyetleri uygulamanız, bundan sonraki yıllarda zayıflamak için daha çok uğraşacağınız ve daha az miktarda besin tüketmek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu tür diyetlerin, sindirim problemlerine, kansızlığa hatta ani kalp durmasına bile neden olabileceğini unutmayın. Ayrıca sonsuza kadar lahana çorbası içerek yaşayamazsınız.
Hiç karbonhidrat içermeyen bir zayıflama diyeti uyguluyorsanız… Günde 50 gramdan (günde 3,5 ince dilim ekmekten daha az) daha az karbonhidrat içeren bir diyet uyguluyorsanız, sağlığınız tehlikede olabilir. Vücudun esas enerji kaynağı olan karbonhidratların sınırlı alınması veya hiç alınmaması, vücutta keton cisimciği sentezini uyarır. Bu duruma ketosiz denir ve düzeltilmemesi sonucunda komaya kadar gidebilir. Ayrıca sınırlı miktarda karbonhidrat içeren diyetler yağ ve proteinden zengindirler. Bu da kalp ve damar sağlığını tehdit eden bir durumdur.
Sabahları aç karına limonlu ılık su içmenin işe yaradığına inanıyorsanız… Yapılan bu uygulamanın barsak faaliyetlerini arttırdığı ve güne rahat başlamanızı sağladığı doğru fakat zayıflama üzerinde hiçbir etkisi olmadığı da bir gerçek. Limonun içinde bulunan sitrik asit diğer birçok meyve de bulunur ve kilo vermek üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Karbonhidratları proteinlerle karıştırmadan tükettiğinize inanıyorsanız… Birçok insan, karbonhidratların proteinlerle birlikte tüketildiğinde kilo aldırdığına inanır. Fakat böyle bir bilimsel gerçek yoktur. Ayrıca, peynirli makarnadan, kıymalı börekten uzak durmak ya da aynı öğünde kuru fasulye ve pilavı bir arada tüketmemek, karbonhidrat ve proteinleri birbirinden ayırmaya yetmez. Siz ne kadar çaba gösterirseniz gösterin, birçok besin kendi kimyasal yapısında karbonhidrat ve proteinleri bir arada içerir. Yani böyle bir uygulama sadece görünen karbonhidrat ve proteinleri ayırmak anlamına gelmektedir. Tek çeşit beslenmenin, uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabileceğini unutmayın…
Tek çeşit besin tüketerek zayıflamaya çalışıyorsanız… Sadece elma, kabak veya lahana yiyerek zayıflamanız mümkündür fakat bu diyeti bıraktığınız gibi de kilo alacağınız bir gerçektir. Tek çeşit beslenme, uzun vadede vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı hastalıkları ortaya çıkarır.
Hiç yağ yemeden zayıflayanlardansanız… Uzun vadede sağlığı olumsuz etkileyebilecek diğer bir diyet türü yağ içermeyen diyetlerdir. Hiç yağ ve yağlı besin tüketmeden zayıflamaya çalışıyorsanız (ki bu sadece meyve ve çiğ sebze tüketmek anlamına gelir), yağları hayatınızdan çıkardığınızdan dolayı değil, günlük enerji alımınız sınırlandığından dolayı kilo veriyorsunuz demektir. Beyin ve kalp sağlığı için özellikle gerekli olan, bazı yağ asitleri vücudumuzda sentez edilemezler ve besinlerle alınması zorunludur. Ayrıca, A,D,E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılması için yağlar gereklidir. Sağlıklı bir zayıflamanın gelecekte sağlıklı olacağınız anlamına geldiğini unutmayın ve bir uzmandan yardım alın… Sağlıklı günler dilerim…
15.10.2006 tarihinde Eskişehir Anadolu Gazetesi'nde yayınlanmıştır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Zayıflama Yolunda Sağlığınızdan Olmayın" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Gizem ŞEBER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Gizem ŞEBER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gizem ŞEBER Fotoğraf
Dyt.Gizem ŞEBER
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi292 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Gizem ŞEBER'in Makaleleri
► Sağlıklı Beslenin, Hasta Olmayın Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN
► Yeşil Çay ile Zayıflama Dyt.Nursel EROĞLU
► Zayıflama İlaçları Dyt.Aydın GÜL
► Zayıflama Diyetleri Dyt.Turgay KÖSE
► Doğru Zayıflama Stratejileri Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
► Glisemik İndeks ve Zayıflama Dyt.Atilla ZEYREK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,921 uzman makalesi arasında 'Zayıflama Yolunda Sağlığınızdan Olmayın' başlığıyla benzeşen toplam 59 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Beslenmenin Modası Olmaz! Aralık 2009
► Kişisel Beslenme Tarihiniz Aralık 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:05
Top