TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Beyaz Çayın Faydaları

Fatih SERT Fotoğraf
Dyt.Fatih SERT
Denizli
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi26 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 1 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 12139,

* Yayın Tarihi : 05-09-2008 - 16:43 (2941 gün önce),

* Ortalama Günde 4.13 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3578 , Kelime Sayısı : 390 , Boyut : 3.49 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Fatih SERT hakkında söyledikleri:
Aslında bu çok geç kalmış bir yaz oldu ; ben Fatih Bey ile Ekim 2015 te tanıştım ancak şu an da yazdığım içinde çok üzgünüm. Ben Cushing Sendromu hastası olduğum için kortizol değerleri çok yüksek olan bir danışandım. Ameliyat olmama rağmen kilolarımdan tam olarak kurtulamamıştım. Çocuğumla aktif bir zaman geçiremediğim için çok kötü hissediyordum. İnternetten araştırmalarımla Fatih Bey'i buldum. Kendisi bütün tahlil sonuçlarımı ve geçmiş hastalık öykümü inceledikten sonra bana uygulayabileceğim doğrultuda diyetler verdi. İşin en güzel yanı da her hafta yaptığı görüşmelerde diyet sonuçlarını... [DEVAMI..]
(Fatma T., Danışan, 21-09-2016)

Yaklaşık 9-10 ay önce fatih beyle tanıştım. rahatsızlığımdan dolayı beslenmeme dikkat etmem gerekiyordu ve sürekli kilo almaya meyilliydim. Uzun süre sağdan soldan duyma bilgilerle kendim diyet yapmaya çalıştım. Sonunda profesyonel bir destek alınması gerektiğine karar verdim. Aslında bilimin gerektirdiklerine uyarak diyet yapmaya karar verdim. Bu sitededen tavsiyelere bakarak kendisine ulaştım. Bir doktorda en dikkat çekici özellik pedegoglara göre size verdiği tavsiyelere kendisi uymuyorsa hastalarına çok faydalı olamıyacağnı söylüyor. Fatih beyle diyet programımıza başladık bu arada fatih b... [DEVAMI..]
(Mahmut, Danışan, 10-09-2016)

Dyt.Fatih SERT Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz Çaydaki mucizeler!
Beyaz çay Camellia Sinensis bitkisinin tomurcuklarından yapılan çok özel bir çaydır.Demi açık sarı renklidir ve yeşil çaya göre çimensi aromanın dışında hafif tatlı ve fındıksı aromalıdır.Bunun yanında ferahlatıcı özelliğe de sahiptir.
Tarihçesi;M.S 600'lü yıllara dayanır.O dönemde Çin'de tahtta olan Song Hanedanı İmparator Hui Zeng beyaz çayın üretimini desteklemiş ve beyaz çay yüzyıllar boyu Çin'de saklı tutulmuştur.
Üretim yöntemlerinin en uygunu tomurcukların açılmadan hemen önce toplanarak pan-fring yöntemiyle oksidasyon enzimlerinin aktive olmaması sağlanır.Şoklanan tomurcuğun uygun şartlarda kurutulması ile beyaz çay üretilir.Böylece taze çayın yapısında bulunan yüksek konsantrasyonlu kateşinler beyaz çayda muhafaza edilmiş olur.Günümüz yöntemlerinde beyaz çay şoklanmamaktadır.Üretimler;soldurma,elle seçim ve fırında kurutma esasına dayanır.
Siyah ve yeşil çaya oranla çok yüksek derecede antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudumuzu serbest radikallerin saldırılarından koruyan bileşenlerdir.Bu serbest radikaller DNA yapısına zarar vererek yaşlanmayı hızlandırır.Antioksidanlar bu radikalleri bloke edip etkisiz hale getirirler. Dünya'da yapılmış bir çok araştırmaya göre beyaz çayın sağlığımıza ve vücumuza yararları şöyle sıralanabilir:
_Kolon,prostat ve mide kanseri gibi birçok kanser çeşidine karşı etkili bir koruyuculuğa sahiptir.Antioksidanların bir çeşidi olan flavanaoidler kanserli hücrelerin büyümesini ve yenilerinin oluşmasını engeller.
_Kanı sulandırarak atar damar fonksiyonlarını düzenler.
_Bir diğer antioksidan çeşidi olan kateşinlerin HDL(iyi kolesterol)'yi yükseltip,LDL(kötü kolesterol)'yi düşürdüğü dolayısıyla kan kolesterol seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir.Buna bağlı olarak damar sertleşmesi ve tıkanıklıklarınında önüne geçmiştir.
_Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde anti-viral ve anti-bakteriyel etkiler sağlar(gripten korur,HIV'in belirtilerini hafifletebilir).
_Kan basıncı ve kolesterolü düşürerek dolaşıma yardımcı olduğu için kalbi korur.Yapılan araştırmaya göre beyaz çay tüketenlerin tüketmeyenlere oranla kalp krizinden ölümlerinin %50 oranında daha az olduğu tespit edilmiştir.
_Romatizma ve osteoporoz hastaları için oldukça faydalı olup kemik metabolizmasını güçlendirici etkiye sahiptir.
_Stres ve kötü beslenmeden kaynaklanan serbest radikaller cilt sorunlarına yol açtığı için yine içeriğindeki antioksidanlar sayesinde daha sağlıklı bir cilde kavuşmamızı sağlar.
_Kan şekerini düzenleyerek diabetin etkilerini azaltır.
_Çalışmalar,beyaz çayın metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir.Bu da zayıflama programlarına alınan bireylerin gözden kaçırmaması gereken bir ayrıntıdır.
PACE Üniversitesi'nde yürütülen çalışmalara göre;
1)Beyaz çayın yeşil çaya göre anti-viral ve anti-bakteriyel etkisi oldukça fazladır.
2)Beyaz çay ekstresi ilavesi yapılan diş macunlarının anti-viral ve anti-bakteriyel etkileri artırılmıştır.
3)Beyaz çay ekstresi penicllium ekrysegenum ve saccharomyus cerevisrae üzerinde anti-fungal etki göstermiştir
4)Beyaz çay ekstresi bakteri,virüs ve mantar gibi patojen mikroorganizmaların inaktive edilmesinde kullanılabilir.
Ne dersiniz?Yeşil çayın siyah çayın egemenliğini sona erdirmeye çalıştığı ülkemizde, beyaz çayın ne kadar şansı var sizce? Bana kalırsa;beyaz çayın sağlığımıza olan getirilerini göz önüne aldığımızda ülkemiz insanının siyah çay kültüründen ve alışkanlığından vazgeçmesinden daha sağlıklı ne olabilir ki?

Yararlanılan kaynak:çay işl.gen.müd.atatürk çay ve bahçe kült.araş.enst tekn.ks.müd.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Beyaz Çayın Faydaları ile İlgili Kavramlar : beyaz çay, antioksidan, flavanoid, kateşin, çayın faydaları, siyah çay, yeşil çay, camellia sinensis
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Beyaz Çayın Faydaları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Fatih SERT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Fatih SERT Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
Henüz yok
Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dünya Kalp Günü (Kalbinizi Sevin) , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Doğru Bilinen Yanlış Beslenme Uygulamaları , Dyt.Gizem ÇETİN
 • Hidrasyon , Uzm.Dyt.Merve KAYALI
 • Sarımsak: Dünyanın En Sağlıklı Gıdası İle Tanışalım , Uzm.Dyt.Merve KAYALI
 • Kurban Bayramında Doğru Beslenme , Dyt.Reyhan ERİŞEN
 • Kan Gruplarına Göre Nasıl Beslenmeliyiz? , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Antioksidan İçeriği Yüksek Sebze Ve Meyveler , Dyt.Zülal YALÇIN
 • En Moda Diyetler , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Muhteşem Saçlar İçin Beslenme İpuçları , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Antrenman Öncesi Beslenme , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Sonbahar Ve Kış Depresyonundan Doğru Beslenerek Kurtul , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Kilo Vermek, Kiloyu Dengelemek , Vücut Ne İster Ve Bazı Hastalıklar İçin Tavsiyeler , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Okulda Başarı İçin; Beslenme Önerileri , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Ramazanda Kabızlık , Dyt.Yunus KAPAR
 • Kafeinin Etkileri Ve Besinlerin Kafein İçerikleri , Dyt.Özge ASLAN
 • Stresli Zamanlarda Nasıl Beslenmeliyiz , Dyt.Gözde PATLAK
 • Kilo Vermeyi Sağlayan Yiyecekler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Yeni Bir Yağ Asidi.. Omega 7 , Dyt.Ece ALTINEL
 • Yeme Psikolojisinin Temelleri , Dyt.Gözde PATLAK
 • Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  05:16
  Top