2007'den Bugüne 81,168 Tavsiye, 25,806 Uzman ve 18,067 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Gebelik Döneminde Diyetisyenin Önemi
MAKALE #15550 © Yazan Dyt.Melis İĞLİ YILMAZ | Yayın Ekim 2015 | 1,681 Okuyucu
Gebelik Döneminde Diyetisyenin Önemi


TEBRİKLER HAMİLESİNİZ...

Hamilelik dönemi kadının hayatında kısa ama çok büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Hem fiziksel hem de ruhsal halin birlikte değiştiği, sorumluluk duygusunun arttığı, anne olmaya hazırlık evresidir.

Atacağınız her adımda sadece kendinizi düşünmeyip, bebeğiniz için de en iyisini yapmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken çok şey var. Bir canlının sağlığını, zekasını, fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamen siz belirliyorsunuz.

GEBELİKTE BESLENMENİN ÖNEMİ

Gebelikte beslenme, anne adaylarının üzerinde önemle durmaları gereken bir konudur. Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi geçirmek, gebeliğe özgü belirtileri yaşamamak ya da daha az yaşamak, bebeğinizin normal kiloda doğmasını ve dünyaya yeterli besin depolarını oluşturmuş olarak gelmesini sağlamak, rahat bir emzirme dönemi geçirmek, bebeğinize vereceğiniz sütünüzün kaliteli olmasını sağlamak için gebelik öncesinden gelen beslenme alışkanlıklarınızı gebelikte tekrar gözden geçirmeniz önemlidir.

İlk bilmeniz gereken, bu yazıyı okuduğunuzda gebeliğinizin hangi döneminde olursanız olun geç kalmadığınızdır.

Şu andan itibaren beslenme konusunda atacağınız her olumlu adım mutlaka hem size hem de bebeğinize yararlı olacaktır.

Son aylarınızda olsanız bile beslenme konusunda yapacağınız iyileştirmeler en azından doğacak bebeğinizin doğum sonrası ilk altı aylık dönemde ihtiyacı olan demir ve vitamin depolarını oluşturmasını sağlar.

DİYETİSYEN BESLENME KONUSUNDA NASIL YARDIMCI OLUR?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren bu döneme özgü bir beslenme programına ihtiyaç duyarsınız. Nelerin yenip nelerin yenmeyeceğini, hangi besinlerin düşük tehlikesini arttırdığını, bebeğinizin zekasını arttıran ve dünyaya geldikten sonraki sağlığını koruyacak besinlerin neler olduğunu, gebelikte şeker hastalığına yakalanmamak için nasıl bir beslenme programı uygulamamız gerektiğini diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz.

Eğer gebeliğe yüksek kiloyla başlamışsanız bebeğe zarar vermeden sadece sizin kilo vermenize yine diyetisyen yardımcı olur. Hedeflenen kilo alımını kendi başınıza sağlamanız çok zordur. Az kilo almak için yetersiz ve dengesiz beslenmeniz sonucu bebeğinizi kaybedebilir yada düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirebilirsiniz.

Bu süreçte asla aç kalmadan ideal kilo almanızı (9-13 kg) diyetisyenin verdiği beslenme programıyla sağlamış olursunuz.

Diyetisyeninizle görüşme seanslarınız 2 haftada bir olmalı. En kötü ihtimalle ayda bir kez kesinlikle görüşmelisiniz. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe enerji ihtiyacınız artacaktır ve beslenme programınızın tekrardan düzenlemesini diyetisyeniniz yapmalıdır.

SIK SORULAN SORULAR?

Soru: Hamileyken kilo verilir mi?
Cevap: İlk 4 ay içinde ayda 2 kg verilebilir. Fakat bazı uzmanlar 9. aya kadar kilo verilebileceğini söylemektedir.

Soru: Hamilelikte şekerim çıktı ne yapmalıyım?
Cevap:Gebelik şekerinin öncelikli tedavisi beslenme tedavisidir. Eğer diyet yeterli olmazsa insülin+ diyete devam edilir.

Soru: İnsülin bebeğe zararlı mıdır?
Cevap: Şeker hapları gebelikte zararlı olduğu için insülin verilir. İnsülinin hiç bir zararı yoktur. Doktorunuza güvenip verdiği tedaviyi uygulamanız gereklidir.

Soru: Hamileliğe kilolu başladım ne yapmalıyım?
Cevap: Alınması geren ağırlıktan daha az almak hedeflenmelidir. Bu miktar gebeliğe başlangıç kilonuza göre belirlenir.

Not: Bu soru ve cevapları klinik deneyimlerimde en çok karşılaştığım sorular olarak derledim.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Gebelik Döneminde Diyetisyenin Önemi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Melis İĞLİ YILMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Melis İĞLİ YILMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Melis İĞLİ YILMAZ'ın Makaleleri
► Gebelik Döneminde Beslenme Dyt.Zehra GÖKTAŞ
► Gebelik Döneminde Beslenme Dyt.Melis İĞLİ YILMAZ
► Gebelik Döneminde Beslenme Dyt.Nesil ÇAĞANSOY
► Gebelik Döneminde Beslenme Dyt.Müge ÜLKER
► Gebelik Döneminde Beslenme Dyt.Aylin ÇERÇİ
► Gebelik Döneminde Beslenme Dyt.Ezgi TOPTAŞ BIYIKLI
► Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
► Kilo Kontrolünde Diyetisyenin Rolü Dyt.Refiye Yağmur ELMASTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,067 uzman makalesi arasında 'Gebelik Döneminde Diyetisyenin Önemi' başlığıyla benzeşen toplam 69 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Gebelik Döneminde Beslenme Aralık 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:25
Top