2007'den Bugüne 91,792 Tavsiye, 28,132 Uzman ve 19,906 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru mu?
MAKALE #15622 © Yazan Öznur SİMAV | Yayın Kasım 2015 | 5,845 Okuyucu
Okullarda eğitim, öğretimin başlaması ile çocukların kendilerini derslere verip veremedikleri, dikkat eksikliği olup olmadığı gündeme geliyor.

Öğretmen, veli ve çocuk arasında ‘’acaba mı?’’ diye arayışlara giriliyor. Nöroloji doktorlarına gidiliyor, beyin dalgalarına vs. Bakılıyor. Sonuçta olumsuz bir şeye rastlanamıyor. Ya da bazı testler uygulanıyor, öğretmen ve ebeveyn görüşlerine başvuruluyor. Çocuğun hangi yaşta ne kadar süre ile dikkat verip vermeyeceği düşünülmüyor. Göreceli olarak test soruları cevaplanıyor. Keskin ve net olarak bu sorular cevabını bulamıyor. Birkaç soruda herkese göre yorum gerektiren sorulara olumsuz cevap vermek çoğu zaman teşhis için yeterli sayılıyor. Orta dereceli okullarda sınıf öğretmeninin ve rehberlik öğretmeninin görüşlerine de başvurulduğunda hemen ilaç kullanımına başlanıyor. Gerçekten gerektiği zaman tabii ki doktor bu ilaçları reçete edecektir. Ama net olarak bu durum teşhis edilmeden ilaç kullanımına başlanmamalıdır.

Çocuklar davranışları açısından değerlendirilmeli ve bunların nedenleri düşünülmeli, duyguları dikkate alınmalı, dikkat eksikliğine neden olan durumlar pedagog tarafından aile ile detaylandırılarak değerlendirilmelidir.

Her yaş çocuğunun dikkat süresi, gelişim özellikleri, günlük yaşamı öncelikle değerlendirilip, bu konulardaki sorun varsa halledilip, sonrasında gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Günümüzde pek çok çocuk gereksiz yere bu ilaçları kullanmaktadır.

Çocukların küçük yaşlardan hatta aylardan başlayarak gelişim takibi yapılıp, alınması gereken önlemler geç kalmadan alınmalı ve aile ve çocuk arasındaki beklentiler dengelenmelidir. Örneğin, 1-2 yaşındaki çocuklar için ebeveyn beklentisi uzunca oyun ve oyuncakları ile zaman geçirebilmesi... Ancak, bu yaşlar için dikkat süresi beklentisi kısa olmalıdır. Hiç bir zaman 4 – 5 yaşındaki çocuk süresi kadar dikkat veremeyecektir.

Çocuğun odası hangi renktedir? Beslenmesi nasıldır? Ailesinin tutumları nasıldır? Sosyal ilişkileri nasıldır? Gerekiyorsa nasıl düzenlemeler yapılmalıdır? Çocuğun okulda yaşantısı nasıldır? Öğretmeni ile ilişkileri nasıldır? Eğer öğretmenle ilgili sorun yaşanıyorsa ne yapmak gerekir? Arkadaş edinebiliyor mu? İçine kapanık mı? Bu durumlar onu üzüyor mu, kafasına takıyor mu? Ailede eşler arasında sorun ve kavgalar yaşanıyor mu? Çocuğun yanında tartışma olmasa da beden diliniz ve stresiniz bunu hemen açık edecektir. Ortamın gergin olması da, çocuğun dikkat eksikliği için hemen akla gelen sorunlardan birkaçıdır..

Tüm bireyler nasıl karşısındaki kişi tarafından anlaşılmak istiyorsa; çocukların buna daha fazla ihtiyacı vardır. Yetişkin kişiler belki birbirlerini daha iyi anlayabilirler. Sözel olarak, konuşabilirler, birbirlerini dinleyebilirler ama çocuklar için durum böyle değildir.

Küçük çocuklar, kendilerini sözel olarak ifade edemediklerinde, olumsuz, onu üzen duygularını, ağlayarak, bağırarak, agresifleşerek, resimleri ile, davranışları ile, alt ıslatarak, kekeleyerek, dışkı kaçırarak, inatçılık yaparak, özgüven kaybederek, sessizleşerek, konuştuğu halde artık kendini sözel olarak ifade etmekten vazgeçerek, yaş özelliklerine göre odasına kapanarak, iletişimden uzaklaşarak yaşarlar.

Tüm bu tıkanılan noktalarda yardım alma, önemsenmesi gereken bir durumdur. Ve dikkat eksikliğine sebep olabilecek her türlü sebep ortadan kaldırıldıktan sonra eğer hala dikkat sorunu yaşanıyorsa, ilaç kullanımına müracaat edilmelidir. Çünkü davranışların düzenlenmesi ile sorunun rahatlıkla çözümlenebileceği görülecektir.

Davranışların düzenlenmesinin ötesinde bazı dikkat geliştirici çalışmalar, oyunlar uygulanarak ta çözüme yaklaşmak mümkün olabilmektedir. Okul öncesi dönemde yaşına uygun dikkat durumu tesbit edilip, uygun oyunlar ve destekleyici çalışmalarla güzel mesafeler alınacaktır.

Dikkat eksikliği için ilaç kullanmadan önce bir kez daha düşünün, sevgilerle..

Öznur Simav

Pedagog – eğitimci- aile danışmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru mu?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Öznur SİMAV'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Öznur SİMAV'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi64 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Öznur SİMAV'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,906 uzman makalesi arasında 'Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru mu?' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Soma da Göz Göre Göre.. Haziran 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:53
Top