2007'den Bugüne 82,686 Tavsiye, 26,144 Uzman ve 18,348 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Gençler İçin Özgüven Geliştirme
MAKALE #15855 © Yazan Psk.Melike GÜRAY | Yayın Aralık 2015 | 2,479 Okuyucu
Kendin için seçtiğin kuşku temelli hakaret nedir?

Kendine karşı beslediğin kuşku vazgeçilecek düşüncelerinde ifade bulur.

Vazgeçilecek düşünceleri kabul edip, duygu ve davranışlarını yönetmelerine izin vermek yerine onları fark etmeyi öğrenebilirsin. Gerçekliklerini sorgulayıp güçlerini kırabilirsin.

Vazgeçilecek düşünceler seni eleştirirler. Güvensizlik ve belirsizlik hissettirerek kendini sorgulamana yol açarlar. Bu düşünceleri saptamayı öğrenmediysen, genellikle kendilerini fark ettirmeden aklından geçerler ve sen de gerçek dışı olsalar bile körü körüne onları kabul edersin.

Bilimsel araştırmalar yaptıysak varsayımları incelemeyi öğrenmişizdir. Kendinden emin olamadığında, can sıkıcı olayların sana ait bir olumsuzluk ya da eksiklikten kaynaklandığına inanırsın. Bu olumsuz inanca karşı çıkmak için ise;

Veri toplar

Verileri inceler

Yalnızca gerçeklere dayalı yeni sonuçlara ulaşabilirsin.

Benimsenebilecek yararlı düşünce kendinle ilgili büyük resme bakabilmeni sağlar.

Bunlarla donandığında olumsuz sonuçlar yaşamadan isteklerini elde etmeni sağlayacak güven yolunda kalmak çok daha kolaydır. Kendi yolunu çizmen için seni özgürleştirir. Güven yolu:

Korktuğun halde önemli bulduğun işleri yapmana

Uygun riskleri almana

Gerçekçi hedeflere yönelmene

Ertelemeyi en aza indirmene

Plan yapmana

Haklarını aramana, korkmadan, utanmadan bir yerlere tek başına gitmene

Gerektiğinde ya da istediğinde hayır diyebilmene

Yeni şeyler denemene

Sorun çözmene ve iyi düşünülmüş kararlar vermene fırsat verir.

Tüm bu davranışlar ve beceriler güvenli bir düşünce sistemini pekiştirir. Güvenli düşünce sistemin sesin kişisel amigon, koçun, sana müthiş önerilerde bulunan arkadaşlarındır.

Olaylara nesnel bakmak güven kaynağıdır.

Düşüncelerini yakalamak için duyguların çok yoğun olduğunda, genellikle düşüncelerinle ilişkilidir. Duygularını, düşüncelerini ele alma zamanının geldiğine ilişkin bir uyarı işareti olarak kullan.

Üzgün, kızgın, tedirgin, kaygılı, endişelenmiş, güvensiz, hayal kırıklığına uğramış, sinirli, utanmış, mahçup, panik içine, korkulu sıkıntılı, yalnız, incinmiş, reddedilmiş, suçlu ya da er hangi bir başka hoşuna gitmeyen duygu hissettiğinde kendi kendine ne düşündüğünü sor.

Düşüncelerini Yakalamanın Anahtarı ise kendine aklından ne geçtiğini sor. Güçlü duyguları ve beden duyumlarını fark et ve bunları düşüncelerine yöneltmek için uyarı işaretleri ya da ipuçları olarak kullan.

Kendini Sakinleştirerek Başla

Sakinleştirecek stratejilerden birkaçı:

Yumruk yapıp sık, gerilimi elinde hisset. Sonra eline hava üfleyip yumruğunu gevşetip aç.

En hoşuna giden mekan ve zamanda olduğunu hayal et. Bu imgeyi zihninde daha canlı kılabilmek için 5 duyunun da algılayabileceklerini katmaya çalış.

Bir arkadaşını ara ve başka bir şeyden bahset

E-postalarına ya da mesajlarına cevap ver

Bir film izle

Düşüncelerini açıkça görecek kadar sakinleştiğinde, gerçekçi kaygılardan mı yoksa kendinden kuşku duymaktan mı kaynaklandıklarını görme zamanı gelmiş demektir.

Duygularının Seni Ele Geçirmesine İzin Verme!

Tepkinin gerçekçi mi yoksa kuşkuya dayalı mı doluğuna karar vermenin bedensel belirtiler dışında başka yolları da vardır. Biri zamanla ilgilidir: olay geçmişte ya da gelecekte değil “şu anda mı oluyor” diye kendine sor. Gerçekçi kaygı şimdiki durumla ve doğru olan, gerçek duruma dayanan düşüncelerle ilgildir. Kuşku ise genellikle geleceği hayal etmek ya da geçmişe takılıp kalmakla ilgilidir.

Tıpkı mahkemedeki gibi bir tek kanıtla bir dava kazanıldığı enderdir. Bir hakimi ikna etmek için bir çok veriye ihtiyaç duyulur. Benzer biçimde senin de eksiksiz ve hatasız tabloyu görmen için bir miktar veri gereklidir.

Birden çok kaynaktan bilgi almak suretiyle gerçekleri topla

Olaylara farklı açılardan bakarak, tüm olasılıkları gözden geçir

Geçmiş deneyimlerini düşün

Peşin hüküm vermemek ve aşırı genellemeler yapmamak için dikkatli ol.

Diğer insanların görüşleri, gözlemleri ve tahminleri de yararlı olabilir (tabii seninkiler de), ancak bunların yanlı ya da hatalı olabileceğinin farkında olmalı ve her zaman elindeki gerçekler ile karşılaştırmalısın.

Bu bakış açısı, içinde bulunduğun durumun daha büyük ve daha etkisiz bir tablosunu ortaya çıkarmana ve dürtüsel tepkilerde bulunmaktansa bir hareket planı oluşturmana yardım edebilir.

Zor durumlara verdiğimiz tepkileri incelemeye başladığımızda genellikle belirli örüntüler fark ederiz. Bizi tekrar tekrar çıkmaza sokan düşünme alışkanlıklarına sahip olduğumuzu anlarız. Bu alışkanlıklar ve örüntüler kuşku çarpıtmalarıdır: durumlara bakmanın sorunlu ve önyargılı yolları. Eğer bunları tanımayı öğrenebilirsen onları amaçlarına ulaşmana engel olmadan durdurabilmen çok daha kolay olur. Kuşku çarpıtmaları, düşüncelerini olumsuz yönde filtreleyen düşünme hatalarıdır.

Kuşku çarpıtlamaları düşünce hatalarıdır. Düşünce hataları durumları yanlış anlamana katkıda bulunabilir. Kuşku çarpıtmaları bilinç dışıdır ve sistematik bir şekilde kendini nasıl gördüğünü, ilişlilerini ve çevrendeki dünyayı kaplarlar. İçinde ve dışında olan biten her şey ile ilgilenmen olanaksız olduğundan, muhtemelen bilmeden dünyayı anlamanın kısa yolunu geliştirmişsindir. Bu işe yarar ancak hataya açıktır. Belirli bir durumda kuşkun harekete geçtiğinde kuşku çarpıtmaları da otomatik olarak harekete geçer. Bu bozulma aslında olumlu ve yansız bilgiyi dışlar, böylece olumsuz, özeleştirel ya da kaygı üreten bilgi kalır.

Düşünce Hatalarından Belli Başlıları

Kutuplaşmış (Ya Hep Ya Hiç) Düşünme

Yalnızca Duyguları Esas Almak

Olumsuz Etiketleme (Kötü Lakap Takma)

Felaketleştirme

Kehanette Bulunmak

Aşırı Beklentileri Olmak

Olumsuza Odaklanmak

Bunlardan hangilerini sıklıkla kullanıyorsun?

Öğrendiğin her şeyi içinde bulunduğun durumu anlamak için kullanmak için kanıtları gözden geçir.

Başka olası açıklamalar var mı?

Olabilecek en kötü şey nedir?

En kötü şey olursa, bununla baş edebilir misin?

Olası en iyi sonuç nedir?

En olası sonuç nedir ve en kötü korularından nasıl bir farkı var?

Bu konu hakkında kuşkuları olan bir arkadaşlarına ne derdin?

Genel olarak, bu durumu anlamanın en mantıklı yolu nedir?

Düşüncelerin – özellikle de vazgeçilecek düşüncelerse- doğruluğunu araştırmak belli herhangi bir olayın doğru, alternatif bir yorumunu görmeni sağlar. Topladığın kanıtlar (gerçeklerin), benimsenecek yararlı düşüncelerin temelidir.

Eğer bir beceriyi yeni öğreniyorsan ve henüz ustalaşmadıysan, gerekli beceriye sahip değilsen ya da ne yapman gerektiğini bilecek kadar deneyimin yoksa, mantıklıdır. Deneyim, bilgi ya da beceri eksikliği yüzünden kendine olumsuz bir anlam yükleme. Bu gerçekçi kaygı değildir.

Duygularının ve bedensel duyumlarının farkına var ama sana hükmetmelerine izin vermektense, düşüncelerine ulaşmak ve değerlendirmek için onları birer işaret olarak kullan.

Yansız Bir Bakış Açısı Kazanmanın Anahtarları:

Duygularının ve beden duyumlarının hükmetmesine izin verme

Ne düşündüğün hakkında düşün

Tepki göstermeden tüm seçenekleri gözden geçir

Gerçeklere bağlı kal

Ne kadar küçük bir adım olursa olsun harekete geçtiğin için kendini takdir et

Genellikle en zor kısmın başlamak olduğunu unutma

Kuşkunun yükü olmadan harekete geçtiğini hayal et

Denemeye istekli ol

Bil ki başarı sonuçta değil süreçtedir.

Kuşku-inancın kendine yapıştırdığın olumsuz bir etikettir. “Ben …. bir insanım” bunu etkin ve kalıcı bir şekilde yok etmenin anahtarı, tek bir niteleme, zayıflık, kötü etiket ya da mücadelenin seni sonsuza kadar tanımlamayacağını anlamaktır.

Güven-inancın ise temel niteliklerinin, özelliklerinin ve güçlü yanlarından oluşmuştur. Bunlardan bulabildiğin kadar çoğunu kaydedebilirsin. Hiçbir hatanın ya da eksikliğin silemeyeceği kadar çok olumlu özelliğe sahipsin.

Büyük resmi görmek için seni tanımlayan tüm nitelikleri benimsemek özgüveni geliştirmede ve kendinden kuşkulanmaktan korumada en büyük servetindir. İyi, sevilebilir ve becerikli yanlarına dikkat etmeye çalışmak, olayları hatalı youmlamanı önleyebilir.

Özetle Güvenli Düşünme Sistemi

Yeterli

İyi

Sevilebilir bir insan olduğunu düşünmendir.

Hatlarım beni başarısız değil, öğrenme becerisi olan bir insan yapar.

Reddedilmek, kişiliğimi ya da geleceğimi değil yalnızca beni reddeden kişinin tercihini anlatır.

Yardım istemek nasıl hayatta kalacağımı bildiğim anlamına gelir ve güçsüzlük değil güç işaretidir.

Bazı zamanlar ihtiyaçlarıma öncelik vermem, istediğim gibi daha iyi bir insan olabileceğim anlamına gelir.

İlgimi çeken şeyleri yapmayı tercih etmek beni güçlü ve sorumluluk sahibi yapar; bu otorite sahibi birinin yapmamı söylediği bir şey söz konusu olsa bile geçerlidir.

Ben karmaşık, çok yönlü özelliklerden oluşuyorum ve herhangi birindeki yetersizlik benim değerimi düşürmez.

Sonuç Olarak

Bir olayla ilgili düşüncelerini anlamak için aşağıdaki adımları izle:

Kendini sakinleştirmekle başla

Duygunun gerçekçi bir kaygı mı yoksa kuşku mu olduğunu sor

Duygularının seni ele geçirmesine izin verme

Gerçeklere bak

Kuşku çarpıtmalarının farkına var

Durumu anlamak için öğrendiğin her şeyi kullan.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Gençler İçin Özgüven Geliştirme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Melike GÜRAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Melike GÜRAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Melike GÜRAY'ın Yazıları
► Çocuklarda Özgüven ve Özsaygıyı Geliştirme Uzm.Psk.Dnş.Evrim Alkış DEMİREL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,348 uzman makalesi arasında 'Gençler İçin Özgüven Geliştirme' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ "Ben Kimim" Aralık 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:53
Top