2007'den Bugüne 84,588 Tavsiye, 26,449 Uzman ve 18,836 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eşimin Bana Değer Verdiğini Nasıl Anlarım
MAKALE #15933 © Yazan Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK | Yayın Aralık 2015 | 19,976 Okuyucu
Peki, sevdiğiniz kişi sizi gerçekten anlıyor mu, size değer veriyor mu bunu nasıl anlarsınız? Aslında söz veya nişanlılık döneminde bu durumu pekâlâ anlayabilirsiniz. Kişi kendini ele veriyordur ama siz bu durumu görmek ve anlamak istiyor musunuz? Asıl sorulması gereken soru bu. Bakın bir ilişkide iki tarafın birbirine değer verip vermediğini nasıl anlarsınız?
• Bir gün onunla aniden karşılaştınız ve saçınız, başınız darmadağın veya iş elbiselerinizin içinde kir, pas ve yağa bulanmış bir şekildesiniz ama o yinede sizi çekici buluyor, ne kadar güzelsin, ya da ne kadar yakışıklısın diyorsa inanın bunu size değer veren birinden başkası söylemez.
• Size sebepsiz yere, durup dururken, ben seni çok seviyorum diyorsa.(Evlenene kadar demeyen ama evlilikten bir müddet sonra bunu sık sık yapıyorsa evlilik için tehlike çanları çalıyordur, dikkat)
• Önemli günleri unutmuyorsa,
• Hep sizinle birlikte olmak istiyorsa,
• Siz konuşurken, sizi dikkatle dinliyor ve gözlerinizin içine bakıyorsa,
• Sizinle sohbet ediyorsa,
• Fikirlerinize önem veriyorsa,
• Sizi sık sık övücü konuşmalar yapıyorsa,
• Arkadaş ortamınızı eleştirmek yerine, o da sizinle birlikte arkadaşlarınızla vakit geçirmekten sıkılmıyorsa,
• Kendisini olumsuz etkileyecek bir durumda bile size karşı yalan söylemek yerine doğruyu söylüyorsa, dürüst ise,
• Size karşı merhametli ve vicdanlı ise rahat olabilirsiniz. Çünkü bu tür davranışları gözlemleyebiliyorsanız, ileride sizinle çok güzel vakit geçirecek bir eş adayınız mevcut. Aman ha bu kişiyi elinizden kaçırmayın.

İLETİŞİM, İLETİŞİM, İLETİŞİM…

Eş adayınız ya da eşinizin bu gibi konularda değer verip vermediğini onunla İLETİŞİM kurarak anlayabilirsiniz. Maalesef Türk milleti olarak bizler, birbirimizle konuşmuyor, sohbet etmiyor en önemlisi birbirimizi dinlemiyor ve birbirimizi anlamıyoruz. Normal sohbetlerde bile kavga eder gibi konuşuyoruz, bağırıyoruz. Yanlış anlamayın konuşmuyor değiliz aksine çok konuşuyor ama boş konuşuyoruz. Birbirleri ile arkadaş, sevgili, nişanlı olan iki güzel insanda sohbet edip, birbirlerini dinleme, anlama, tanıma yerine çok farklı şeyler konuşuyorlar. Bakın şimdi iki insan evlenmeden önce birbirlerini tanıma adına neleri konuşuyor. Bu konuşmalar çoğumuz için tanıdık gelecektir hatta şahit bile olmuşuzdur.
Ev nerede olacak, kiramı olacak, satın mı alınacak, hangi mahalleden tutulacak, Kaç çift burma alınacak, altınlar yirmi iki ayar mı, yirmi dört ayar mı, yüzük tek taş mı, beş taş mı? Düğün salonu neresi olacak. Mobilyalar istikbal mi, alfemo mu? Beyaz eşyalar beko mu, arçelik mi? Kuaför hangisi olacak, kaç kişi gidecek. Biz sadece gelin kızımız ile sağdıcın parasını öderiz gerisine karışmayız… Ve bu şekilde uzayıp giden konuşmalar.
İnsanlar birbirlerini sevdikleri için evlenirler değil mi? Alınacak olan çeyizlik eşyalar, takılar, mal mülk ne içindir? Evet, doğru, insanların kullanmaları için. Fakat maalesef evliliklerde Can Dündar’ın dediği gibi o çeyizlik eşyalar, takılar, mal mülk sevilmekte; insanlar ise kullanılmaktadır. Evliliğinizin dillere destan olması için zaman ayırdığınız uğraşın, niçin yarısı kadar bir zamanını birbirinizi tanımak için kendinize ayırmıyorsunuz? Siz, siz olun evlilik öncesi, önceliklerinizi eşyalara, düğün salonuna, takılara değil birbiriniz tanımaya verin.
ÖNEMLİ NOT: Önceliklerinizi birbirinize veriniz ve sevgili, söz, nişanlılık dönemi içerisinde baktınız anlaşamıyorsunuz, sakın ola ki ben evlenince onu düzeltirim diye düşünmeyin. Zaten bu düşünce ile kurulan yuvalar genelde ayrılık ile bitmektedir.

BU YAZI "EYVAH EVLENİYORUM" İSİMLİ KİTABIMDAN ALINTIDIR.

Mustafa Kemal ÇELİK
Psikolojik Danışman
Eğitimci Yazar
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Eşimin Bana Değer Verdiğini Nasıl Anlarım" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK
İçel (Mersin)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK'in Makaleleri
► Eşimin Ailesi ile Anlaşamıyorum Psk.Bilge ÇAPOĞLU
► Eşimin Öfkesine Çare Bulamıyorum Psk.Cemile AKDAĞ ÇEBİ
► Bana Hasta Olduğumu İspat Et Psk.İzzet GÜLLÜ
► YENİUyku: Sen Bana Geç Geldin, Ben Sana Erken Dr.Psk.Bahar KÖSE KARACA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,836 uzman makalesi arasında 'Eşimin Bana Değer Verdiğini Nasıl Anlarım' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:55
Top